27 najzvláštnejších fóbií

Grécke slovo phobos znamená ohromujúci strach a paniku, nevysvetliteľné. V akútnej fáze spôsobuje prehnaná psychosomatická reakcia mysle záchvaty paniky, otupenosť a paralýzu vôle. Ľudia sa vyhýbajú určitým situáciám, ktoré ich nútia neprimerane reagovať na realitu. Aké druhy existujú a čo s tým robiť, vám povedia psychológovia.

27 najzvláštnejších fóbií

Príčiny fóbií

Z psychologického hľadiska vznikajú z nevyriešených problémov a negatívnych skúseností z detstva, sociálnych a biologických príčin. Iracionálne, nemotivované obavy z určitých javov alebo okolností sú prehnané a nezodpovedajú možným nebezpečenstvám. Ak je agresívny nemecký ovčiak skutočne hrozbou, strach z hlasno štekajúceho psíka na vodítku je nevysvetliteľný. Odborníci rozoznávajú 4 faktory, ktoré vyvolávajú nekontrolovateľné reakcie v tele.

Biologické a dedičné faktory

Príčinou je nedostatok kyseliny gama-aminomaslovej, ktorá má sedatívny účinok. To vedie k úzkosti, prispieva k fóbiám. Poranenie mozgu, lieky, depresia atď. vedú k zníženiu produkcie. Ak sa u jedného z rodičov vyskytla táto porucha, existuje vysoké riziko, že sa u jeho potomkov vyskytne tento problém.

Psychologické aspekty

Fóbická porucha je spôsobená:

 1. traumy z detstva:

 2. uhryznutie domácim zvieraťom;

 3. Strata blízkych;

 4. Byť zavretý;

 5. Zlý zážitok z plávania;

 6. nesprávna interpretácia udalostí;

 7. nervozita.

Odkiaľ sa berú obavy?. Eagleman vo svojej knihe Inkognito: Tajný život mozgu a psychoterapeut A. Kurpatov.

Vonkajšie príčiny

Sociofóbiu spôsobuje: kritika vzhľadu alebo správania dospelých, zlé skúsenosti s komunikáciou s priateľmi, problémy v škole. Traumatické situácie ovplyvňujú psychiku, stimulujú vznik nemotivovaných strachov, ktoré sprevádzajú závraty, dýchavičnosť, záchvaty paniky. Počas záchvatu je človek fixovaný na telesné pocity a príznaky a nemá kontrolu nad vedomím. Zvyšujúca sa úroveň úzkosti vedie k novému záchvatu.

Aký je rozdiel medzi strachom a fóbiou?

Stav vyvolaný reálnou hrozbou sa nazýva racionálny strach. Je to spôsobené pudom prežitia v mozgu plazov. Kritická situácia vyvoláva uvoľňovanie stresových hormónov do krvného obehu. Tento proces prebieha vo viacerých fázach. Najprv limbický systém prehľadáva priestor pomocou 5 zmyslov. Ak vnútorný senzor zistí hrozbu, mozog vygeneruje príslušnú emóciu.

Adrenalín pripravuje telo na obranu; myseľ vyhodnocuje stupeň nebezpečenstva. V psychológii a neurobiológii sa táto reakcia nazýva „geneticky podmienený efekt“. Strach na rozdiel od fóbických porúch nezhoršuje kvalitu života, nestimuluje rozvoj somatických patológií.

Racionálne sa dá poraziť logickým uvažovaním a konaním. iracionálne, založené na negatívnych presvedčeniach a skúsenostiach z detstva. Namiesto toho, aby našiel taktiku, ako sa so situáciou vysporiadať, začne sa fixovať na emóciu. Dokonca aj metaforické prehrávanie situácie vás núti pocítiť pocit záchvatu.

Zriedkavé a bizarné fóbie

Klasifikácie psychologických porúch zahŕňajú až 400 druhov. 5 najobľúbenejších fóbií: strach z tmy, výšok, verejného vystupovania, pavúkov. Existujú zriedkavé formy. Väčšina ľudí si nevie predstaviť, že amofóbny prach môže zvýšiť pulz, spôsobiť tras a studený pot.

Metrophobia

27 najzvláštnejších fóbií

Popri klaustrofóbii, strachu z uzavretých priestorov, sa šíri aj fóbia z podzemia. Ľudia sú vystresovaní, keď vyjdú na podzemné nástupište, nehovoriac o jazde tmavým tunelom s nedostatočným vetraním. Patológia vzniká ako dôsledok traumatickej situácie v uzavretom priestore sprevádzanej hlukom. Pri každej zmienke o metre si spomenú na teroristické útoky, uviaznuté vlaky a železné klietky v tuneloch.

Fylofóbia

Je to strach zamilovať sa alebo citovo sa pripútať k inej osobe. Filofóbiu zažívajú ľudia, ktorí prežili zlý rozchod. Duševná porucha potláča záujem o opačné pohlavie.

Tripophobia

Tento termín bol zavedený v roku 2004. Ľudia pri pohľade na početné zhluky dier upadajú do katatonického stavu. Nemôžu sa pozrieť na voštiny, póry na koži, drevo, sieťky na oknách. Obzvlášť citliví ľudia trpia záchvatmi paniky pri pohľade na kávovú penu, oči hmyzu vzdialene pripomínajúce otvory.

Epistemofóbia

Neodmysliteľnou súčasťou Mauglího detí a ľudí žijúcich v megalopolis. Ľudia sa desia myšlienky na učenie. Existuje aj strach z vyslovovania dlhých slov. Názov „Hippopotomonstroscyppedalofóbia“ hovorí sám za seba. Existujú aj ďalšie rovnako bizarné javy.

 1. Dokonca aj známe osobnosti, ako napríklad Johnny Depp, priznávajú, že trpia očnými fóbiami a pri pohľade na namaľované tváre klaunov stuhnú alebo reagujú prudko.

 2. Trichofóbovia považujú strihanie a česanie vlasov za mučenie. Pri pohľade na jednotlivé úlomky na oblečení a podlahe sa rozplačú. Chudobní ľudia sa musia vzdať všetkých manipulácií s účesmi.

 3. Chrometofóbia je fóbia ľudí, ktorí sa boja vziať do ruky bankovky. Vzhľadom na to, že sa ich bývalí majitelia dotýkali špinavými rukami, je tento strach opodstatnený.

 4. Ľudia trpiaci tourofóbiou si mozzarellu a čedar spájajú s traumatickými spomienkami. Niektorí ľudia sa vyhýbajú určitým druhom syra, iní sa mu vyhýbajú úplne.

 5. Ombrofobici majú panický strach z dažďa. Psychológovia sa domnievajú, že je to spôsobené zákazom chodiť von v mokrom počasí v detstve a súvisí to s depresiou.

 6. Uránofóbovia sa neodvážia pozrieť na oblohu. Strach sa častejšie vytvára u ľudí, ktorí veria v posmrtný život.

 7. Nefóbovia sa nikdy nepozerajú nahor zo strachu, že uvidia mraky. Často sa transformuje do iných foriem a neprispôsobivá psychická reakcia na hmlu a atmosférické javy.

 8. 1 človek zo 75 000 trpí cumpoon fóbiou – strachom z gombíkov. Takíto ľudia by nemali pozerať Koralínu v krajine nočných môr. Kreslený film bude pre nich výzvou.

Ťažko vysloviteľný názov „Hexakosioihexecontagecontaphobia“ vyvoláva hrôzu pri pohľade na číslo 666. Táto epizóda je živo zobrazená v animovanom seriáli Futurama, kde sa hrdina zľakne binárnych číslic odrážajúcich sa v zrkadle. Chráň Boh, aby triskaidekafób dostal miesto v lietadle v rade 13! Hystéria a panika sú zaručené.

Xantofóbia. Niektorí ľudia sa nevýslovne desia žltej farby a slnečných odtieňov. Ľudia nie sú spokojní s narcismi, zlatom, slnkom. Ak má patológia akútnu formu, cítia sa zle už pri zmienke o nej.

Chylofóbia. Často sa vyskytuje u detí po prečítaní príbehu o strašidelných stromoch v tmavom lese. Mnohí ľudia nedokážu svoj strach prekonať a myšlienka na prechádzku v parku v nich vyvoláva paniku.

Nové fóbie

27 najzvláštnejších fóbií

S internetom sa u ľudí vyvinula podivnosť pri písaní príspevkov a komunikácii na sociálnych sieťach.

 1. Fóbia z interpunkcie – strach z prijatia textu s bodkou bez smajlíka. Príjemca ho vníma ako pozvanie na seriózny rozhovor.

 2. Immofóbia – strach z nepochopenia pri používaní nálepiek. Strach z toho, že budete pôsobiť ľahkovážne.

 3. Retterofóbia – panický strach z toho, že urobíte chybu a nevšimnete si automatickú zmenu. Pisateľ desiatky krát skontroluje správu.

 4. Akribofóbia – strach z nepochopenia toho, čo čítate. Ak sa veta rozpadá na slová a slabiky, pacienti sú testovaní na schizofréniu.

 5. Nomofóbia – divoká hrôza z nedostatku mobilnej komunikácie.

 6. Ignorofóbia – strach, že správu neuvidíte a nezareagujete včas.

Výživové

Strach z jedla je častejší, než si mnohí myslia. Na prvý pohľad bizarné, ale spôsobujú vážne problémy. Sám

 1. Strach z jedenia čokolády, pretože sa lepí na zuby; iní sa boja jesť ryby zo strachu, že sa udusia kosťou.

 2. Kybofóbia. Je to strach z jedla. Môže byť mierna až ťažká, až po smrť. Príčiny prehĺtania: kŕč v hrdle, arytmia, iné nebezpečné reakcie organizmu.

 3. Daypnophobia. Chorí zažívajú hrôzu, keď počas jedla počujú čo i len slovo. Patológia sa považuje za sociálnu poruchu, ktorá vzniká kŕčom hrdla v dôsledku rozprávania nad jedlom.

 4. Magueyrecophobia. Ospravedlnenie za to, že neradi varíte. Človek je šokovaný varením, vôňou prísad a polotovarov.

 5. Ortorexia.Strach súvisí s nezdravými potravinami. Anorexia počíta každú kalóriu, ortorexia počíta tuky, sacharidy, škodlivé zložky.

 6. Fagofóbia. Pre niektorých je prehĺtanie jedla a tekutín jednou z príčin ich strachu. Ľudia sa dokonca boja, že sa udusia vlastnými slinami. V akútnych prípadoch sú pacienti na klinike kŕmení cez hadičku alebo žilu.

Ako bojovať?

Všetky obavy sa formujú postupne a ovplyvňujú správanie ľudí. Psychológovia odporúčajú stretnutie tvárou v tvár, aby ste ich porazili. Ale nie každý má na to odvahu. Je nepravdepodobné, že by v bežnej situácii nastúpil do výťahu Klaustrofóbia, akrofóbia z lezenia na strom, aby zachránil mačku. V prípade núdze je však osoba schopná stiahnuť dieťa z výšky, vstúpiť do uzavretej miestnosti.

Patológia liečená špecialistami. Pacientom sú predpísané sedatíva, sedenia s psychológom, alternatívne metódy. Arteterapia je účinná. Ľudia si kreslia obavy, hovoria s nimi a robia z nich spojencov. Sugestívne techniky zmierňujú množstvo vzrušenia a minimalizujú obavy. Klasická a Ericksonova hypnóza sú účinné. Pacient je uvedený do tranzu, čím sa vymažú negatívne a preprogramujú reakcie.

27 najzvláštnejších fóbií

Alternatívne metódy posilňujú a upevňujú účinok. Toto:

 1. Psychotréning, ktorý vám umožní hovoriť nahlas;

 2. Meditácie, ktoré vám pomôžu prispôsobiť sa skutočnému svetu

 3. hodiny jogy, ktoré kontrolujú dych;

 4. techniky autohypnózy o bezpečnosti.

Prognóza liečby je priaznivá. S vedomým prístupom možno navždy odstrániť nemotivované obavy, ktoré zasahujú do života.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: