6 dôvodov, prečo by ste mali žiť oddelene od rodičov

Niektorí mladí ľudia sa dnes neponáhľajú odlúčiť od svojich rodičov a žijú s nimi aj v dospelosti. Zdá sa, že je to pohodlnejšie, nemusíte míňať peniaze na ubytovanie, stravu a iné potreby. Rodičia sú tu vždy: podporujú v ťažkých chvíľach, kŕmia, umývajú, v prípade potreby pomáhajú pri riešení každodenných problémov. Je možné žiť pre potešenie, riadiť sa výlučne osobnými potrebami. V situácii, keď nemáte vlastný byt, sa zdá byť opodstatnené zdieľať územie s blízkymi ľuďmi. Koniec koncov, nájomné nie je lacné. Oddelenie je však nevyhnutné. Bez nej sa proces plnohodnotného osobného rozvoja neuskutoční. Pozrime sa na hlavné dôvody, prečo sa oddeliť čo najskôr.

13.jpg

Primerané sebavedomie

Žiaľ, len málo ľudí si dokáže udržať vysokú mieru sebaúcty, keď žijú s otcom a matkou. Skutočnosť, že rodičia často nevedomky potláčajú svoje dospelé deti, obmedzujú ich rozhodnutia, neumožňujú im realizovať ich individuálne ašpirácie. Nestáva sa to so zlým úmyslom. Jednoducho nie je možné, aby otec a matka vnímali svojho dospelého syna alebo dcéru ako dospelých a sebestačných. Rodičia sú prví, ktorí si v mnohých veciach všimnú našu bezmocnosť, chcú nám úprimne pomôcť, ale namiesto toho nám len škodia. Nadmerná ochrana má negatívny vplyv na osobnosť a bráni účinnému sebapoznaniu. A tak si človek zvykne na pasívny životný štýl, bojí sa prevziať zodpovednosť. Včasné oddelenie pomáha vyrovnať emocionálne pozadie. Výsledkom je normalizácia sebaúcty. Jednotlivci si plne uvedomujú svoje túžby a želania. A to je nevyhnutné pre plnohodnotný a šťastný život.

Získavanie skúseností

Individuálna cesta nie je jednoduchá, ale človek sa ňou musí vydať, aby mohol čeliť životným výzvam. Akumulácia vlastných síl poskytuje nespornú výhodu: človek rozumie, ako má v tom či onom prípade konať. Aj keď sa vyskytnú chyby, je to v konečnom dôsledku na prospech mladého človeka. Neskôr sa človek nemusí trápiť pochybnosťami o konkrétnej životnej situácii. Mladý človek sa tiež učí, ako riadiť domácnosť a ako rozumne rozdeľovať materiálne zdroje. Nezávislý život znamená naučiť sa šetriť, vopred si vypočítať možné výdavky. Bez ohľadu na to, akú má človek skúsenosť, možno ju nazvať cenným prínosom. Buduje sebadôveru. A po čase si človek všimne, že predchádzajúce obavy a pochybnosti už nad ním nemajú takú moc.

Môžete pozvať, koho chcete

Pre tých, ktorí sa chystajú začať samostatný život, je to pravdepodobne najcennejšia skúsenosť. Osobný priestor nie je rozmar, ale nevyhnutnosť. Málokto má rád neustály dohľad svojich príbuzných. Téma hostenia hostí v dome rodičov je vždy plná mnohých ťažkostí. Staršia generácia má tendenciu viac relaxovať, nie mať nekonečné návštevy. Dospievanie sa dá pochopiť: potreba komunikovať, potreba nájsť spriaznenú dušu. Bolo by nesprávne žiadať mladých ľudí, aby obmedzili a potlačili všetky túžby. Otázka stanovenia osobných hraníc je dôležitá. Ak chcete vytvoriť vzťahy s opačným pohlavím, musíte slobodne komunikovať, čo je sotva možné na strane matky a otca. Keď si mladý muž alebo dievča uvedomia, že sú slobodní, príde obrovský príval vnútornej sily. V takomto stave sa dajú naozaj pohnúť hory, dosiahnuť nevídané výšky. Preto sa vaša kariéra rozbehne a vy naberiete druhý dych. Po prijatí rozhodnutia sa veci zvyčajne vyriešia. Netreba sa báť zmeny. Určite vás dovedú k lepším veciam.

Formovanie vlastných postojov

Keď začneme žiť sami, nevyhnutne sa staneme silnejšími. Nemá zmysel spoliehať sa na svojich najbližších. Sme nútení riešiť ťažké otázky veľmi priamym spôsobom. Niekedy to však môže byť naozaj ťažké, dokonca nás prepadne zúfalstvo. Ale len čo sa vám podarí dosiahnuť niečo významné, krídla za chrbtom sa okamžite roztiahnu. Nezávislé rozhodnutie stojí za veľa, najmä keď dospelé dieťa okamžite nepožiada o pomoc, nesťažuje sa na životné ťažkosti, ale snaží sa vyvinúť individuálne úsilie. Na začiatku je to pre každého ťažké, ale potom zostáva cenná skúsenosť, ktorá v rovnakej situácii zabráni tomu, aby sa človek zamotal. Ich vlastné presvedčenie sa nevyhnutne formuje. Môže sa stať, že mladý človek úplne prehodnotí svoje hodnoty a zmení svoj pohľad na svet. V každom prípade sa začne pozerať na život inak, iným spôsobom. V určitom okamihu sa objaví obrovská túžba žiť, plniť si svoje sny a konať podľa svojho presvedčenia.

Doplnenie osobných zdrojov

Sebarealizácia vždy slúži vlastnému dobru. Nikto nikdy neskúsil žiť na vlastnú päsť a trpko to oľutoval. Pocit vnútornej slobody nás nabíja takou silnou energiou, že stačí na dosiahnutie čohokoľvek. Zvyknete si byť nezávislí, sústredení na seba a samostatní. Už sa nemusíte nikomu zodpovedať a ospravedlňovať. Osobné zdroje sa nevyhnutne doplnia. Osoba sa začne cítiť schopná zvládať životné výzvy. Osobný zdroj je to, čo nás chráni pred stratou odvahy, pred zúfalstvom, keď čelíme nepriazni osudu. Je to to, na čo sa spoliehame vo chvíli zúfalstva. Ale vďaka získaným skúsenostiam sa človek naučí rýchlo prispôsobiť situácii, zbaviť sa negatívnych emócií. V tom spočíva sila ducha. Pripravenosť na dospelý život je definovaná schopnosťou zvládať každodenné životné ťažkosti.

Vlastná identita

Keď začnete žiť samostatne, objaví sa úplné pochopenie seba samého. Ak bolo predtým potrebné riadiť sa rodičovskými usmerneniami a obmedzeniami, nová realita to urobí zbytočným. Pochopíte, v koľko hodín máte vstávať, pripraviť si raňajky, ísť do práce, ísť so psom na prechádzku atď.. Už žiadne nepríjemné problémy, ako je platenie účtu za svetlo alebo výmena žiarovky v lustri. Človek sa naučí rozpoznávať vlastné skryté motívy, skryté túžby a sny. V najvšeobecnejšom prípade zistí, že sa stal oveľa šťastnejším, nezávislejším a sebestačnejším. Aj keď človek musí neustále šetriť a odopierať si mnohé veci, nevyhnutne sa stane zrelším. Začneme si vážiť jednoduché veci, prestaneme sa sústrediť na malicherné konflikty.

Existuje teda dostatok dôvodov na oddelenie od rodičov. Odlúčenie možno porovnať so stratou ilúzie, so získaním nového zmyslu života. Po tom, čo ste od rodičov odišli aspoň na niekoľko mesiacov, sa už nechcete vrátiť. Pre človeka je charakteristické, že neustále rastie a rozvíja sa, a nadobudnuté zručnosti chce nevyhnutne zdokonaliť a uplatniť v niečom viac

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: