6 spôsobov, ako zvýšiť vlastnú motiváciu

Motivácia je súbor motivačných postojov, ktoré určujú myšlienky a správanie človeka. Obsahuje vnútorné (intrinsic), osobné motívy, aj vonkajšie (extrinsic), navrhnuté alebo vnútené komunikáciou, ktoré jedinec začne vnímať ako svoje vlastné. Ide o zložitý psychofyziologický proces, ktorý je ovplyvnený hormónmi, temperamentom, charakterom a systémom psychologických presvedčení a zásad.

6 spôsobov, ako zvýšiť vlastnú motiváciu

Rýchlejšie, vyššie, silnejšie a pokiaľ možno drahšie

Motivácia je „stavebným majstrom“; riadi konanie človeka:

 1. udávať smer, nepohybovať sa chaoticky, ale zoradiť dôležité a vedľajšie činnosti;

 2. organizovať postupnosť krokov v procese prijímania a vykonávania rozhodnutia;

 3. vytvoriť podmienky pre aktívnu a zmysluplnú voľbu a ochranu vlastných záujmov;

 4. pomáhajú nám udržať stabilnú myseľ, keď nás rozptyľuje veľa vecí a nezabúdame, kam ideme alebo prečo sme sa zobudili.

Bez dostatočnej motivácie je veľmi ťažké prejsť od rozhodnutia k činu, napríklad človek sa rozhodne ušetriť určitú sumu peňazí, je potrebné buď minúť menej, alebo dostať viac. Spôsob realizácie závisí od toho, aké motívy vás vedú k rozhodnutiu: či ide o dovolenku, ktorú možno odložiť a zatiaľ sa nemusíte finančne ochudobniť, alebo o naliehavú opravu auta, bez ktorej sa nemôžete pohnúť a dostať ďalšiu výplatu.

Ak si spomenieme na antické olympijské heslo „Citius, Altius, Fortius!“, je zrejmá zmena spoločensky relevantných priorít. V minulosti bola motivácia založená na osobnej súťaži: kto je silnejší, kto má viac dedičov, ale teraz je motivácia do veľkej miery určená príslušnosťou k tímu, korporácii, dodržiavaním rodinných a spoločenských noriem alebo štandardov. Môžete byť veľmi silní a tvrdí, brutálni a charizmatickí, ale ak to nevyhovuje vašim spoločenským potrebám a preferenciám, môžete sedieť doma a zostať pod stolom.

V dnešnom svete nestačí mať super zručnosti a iné prednosti, musíte ich vedieť ponúknuť a predať na trhu práce a na trhu márnotratnosti. Na to slúži motivácia: nájsť v sebe perspektívu, uplatniť ju vo svojom živote a získať z nej peniaze a potešenie, alebo aspoň jedno z nich.

Múdri, pokročilí autori kníh o motivácii a sebarozvoji vám v tom môžu pomôcť:

 1. .. Maslowova motivácia a osobnosť

 2. . Heckhausen, „Psychológia motivácie k úspechu“

Nechápte ma zle

6 spôsobov, ako zvýšiť vlastnú motiváciu

Vďaka tejto liečbe môžete „vyjednávať“ so svojimi vnútornými protivníkmi, medzi ktorých patria: ľahostajnosť, necitlivosť, neistota, ľahostajnosť, nezáujem, únava. Je čas vstať a ísť do ambulancie, študovať alebo na pracovisko, ale potom sa môžete vrátiť do stavu anabiózy a homeostázy, spať bez toho, aby ste mysleli na motiváciu alebo svetové kataklizmy.

 1. Výber správneho zamerania– Buďte konkrétni v súvislosti s úlohou. Motivácia nie je o abstraktných snoch a predstavách, ale o konkrétnych úspechoch. „Stať sa najväčším lovcom na planéte“ je nepravdepodobné. „Naháňanie a škrtenie nosorožca holými rukami“ – celkom možné.

 2. Premýšľajte o najlepších veciach, ktoré môžete urobiť:„Čo som dosiahol“ a plán: „Čo môžem dosiahnuť“. Ide o to, že človek vníma prekonané míľniky, akoby sa stali samé od seba bez jeho účasti, čím sa znehodnocuje jeho úloha a význam. V skutočnosti: „Som taký šikovný a odhodlaný, že sa mi podarilo dokončiť školu, ísť na univerzitu, získať povolanie, zamestnať sa, stretnúť najlepšie dievča na svete, mať pätnásť detí. Kolegovia si ma vážia a dôchodcovia rešpektujú.“. Takže: „Môžem zlepšiť svoj výkon, stať sa vedúcim oddelenia večného mrazu a kúpiť si pozemok na Marse.“.

 3. Robiť „overachievement“ každý deň– nedodržiavať len povinný harmonogram práca – dielňa – chladnička – posteľ, ale pridať aj zložitejšie a zaujímavejšie úlohy: ísť na výstavu patchworku, dobrovoľníčiť v útulku pre zvieratá.

 4. Začnite s tými ťažšími, Ak sú jednoduché úlohy nudné. Napríklad ste sa rozhodli aktualizovať svoje znalosti angličtiny, ale ťažko „strávite“ gramatiku a hlúpe dialógy. Vezmite si knihu od Jacka Londona alebo Somerseta Maughama a skúste ju preložiť pomocou slovníka. Bude to oveľa zaujímavejšie a užitočnejšie, časom sa naučíte gramatické aj lexikálne základy. Okrem toho existujú interaktívne stránky, ktoré pomáhajú s výslovnosťou.

 5. Zmena pólu z mínusového na plusový– Nepodporujeme vás v tom, aby ste vždy mysleli pozitívne a v každej situácii sa hlúpo usmievali. Konštruktívna forma vnútorného dialógu však naznačuje, že je lepšie povedať si: „Odviedol som skvelú prácu, takže nebudem stáť na ceremóniách a zoberiem si to najväčšie jablko“, ako túto deprimujúcu výhovorku: „Ak nedokážem splniť denný plán, budem sa musieť ovocia vzdať.“.

 6. „Tézy zo zjazdu strany“– napíšte, kamaráti, na čistý list papiera: super cieľ alebo super želanie, ktoré chcete dosiahnuť do jedného roka. Nižšie v riadku napíšete 10-12 menších úloh, pod každou z nich uvedieme niekoľko konkrétnych úloh s termínom 3-5 dní.

Napríklad:Vytvorte skupinu na Facebooku, ktorá bude mať tento rok viac ako 100 000 sledovateľov. Ciele: zvládnuť základy vytvárania a propagácie skupín na sociálnych sieťach, naučiť sa princípy cielenia a reklamy, naučiť sa vytvárať kvalitný smm obsah (Social media marketing). Úlohy: pridať 5 kvalitných príspevkov každý týždeň, rozoslať newsletter 1 000 kontaktom, odpovedať na všetky komentáre.

Len každodenná tvrdá práca s vašou motiváciou a odkladaním, často bez povšimnutia ostatných, nakoniec „urobí zázrak“ a správne využije vnútorné rezervy.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: