Ako bojovať proti plachosti a nesmelosti

Každý, kto sa niekedy pokúšal prekonať plachosť, vie, aké je to ťažké. Možno sa chcete zbaviť nejakej duševnej záťaže, ale nemáte jasnú predstavu, ako to urobiť. Vnútorný boj môže trvať celé roky, od nádeje k zúfalstvu a naopak. Slávny psychológ Dale Carnegie vo svojich knihách často hovorí, že na to, aby ste v živote uspeli, potrebujete veľa trpezlivosti a práce. Musíte sa snažiť a prekonať plachosť. Až po tomto kroku môžete zosúladiť svoj život so svojím presvedčením.

Ako bojovať proti plachosti a nesmelosti

Problém

Predtým, ako na sebe začnete vážne pracovať, musíte sa zmieriť s tým, že existuje problém. Je dôležité byť verný sám sebe a konať podľa vlastného presvedčenia. Kým tak neurobíte, zmena, ktorú chcete, sa neuskutoční. Život v ilúziách môže trvať dlho, ale útek od problému nepovedie k šťastnej budúcnosti. Snažte sa pozrieť pravde do očí, aby bol váš úsudok presný. Ak si priznáte, že máte naozaj problém, bude sa vám žiť oveľa ľahšie, budete robiť rozumné rozhodnutia. Je oveľa jednoduchšie pracovať s problémom, ktorý má zmysel.

Zistite hlavnú príčinu

Zriedkavá osoba bude namietať proti tomu, že sa nič jednoducho nedeje. Všetko má svoj konkrétny dôvod. Pri plachosti sú tiež potrebné. Na vznik ostýchavosti a plachosti v klasickom zmysle slova musí pôsobiť niekoľko faktorov. Je dôležité, aby ste od začiatku vedeli, čoho sa problém týka. Podrobnejšie o možných príčinách plachosti a strachu z komunikácie.

Prísni rodičia

Nesprávna výchova – hlavná príčina plachosti. Z rodiny si odnášame veľa, vrátane sebavedomia, schopnosti budovať vzťahy v spoločnosti. Keď rodičia svoje dieťa rýchlo znehodnocujú a nedovolia mu, aby sa osvedčilo, je preň ťažké dosiahnuť v dospelosti akýkoľvek úspech. Úspory sú dobré s mierou. Inak človek vstúpi do života úplne presvedčený o svojej bezcennosti. Prísni rodičia často zničia budúcnosť svojich detí bez toho, aby si to uvedomovali alebo konali v zlej viere. Odovzdávajú svoje komplexy, neschopnosť komunikovať s ostatnými, všetky druhy pochybností a obáv.

Spoločnosť

Nemožno ignorovať ani vplyv sociálneho prostredia. Ak musíte neustále počúvať obvinenia zo všetkých strán, neočakávajte pozitívny vplyv. Niekedy sa stane, že človek má vo svojom prostredí rozhodne smolu. Ak sa dostane do prostredia, v ktorom musí neustále znášať posmešky, obvinenia a najrôznejšie útoky, nie je prekvapujúce, že sa v ňom vytvára pocit prázdnoty a zúfalstva. Sociálne vedomie má silný vplyv na osobnosť, to sa nedá poprieť. Preto je také dôležité umiestniť deti do podporného prostredia, v ktorom majú všetky možnosti pre osobný rast a rozvoj.

Účinné metódy zvládania

Človek, ktorý sa chce vyrovnať s určitými ťažkosťami, sa vždy stretáva s ťažkosťami. To nie je prekvapujúce. Nie je ľahké dobyť vytvorenú líniu správania, pretvoriť charakter – ešte menej. Konajte cieľavedome, uvedomujúc si všetky dôsledky a možnosti. Je v poriadku, ak sa bojíte začať. Nemali by sa však príliš zaoberať svojimi obavami. Konajte postupne, ale rozhodne. To vám zaručí, že sa nevzdáte, keď budete čeliť prvej výzve.

Neustále školenie

Nie nadarmo sa hovorí: „Keď učíš dieťa plávať, hodíš ho do vody.“. S týmto tvrdením je ťažké nesúhlasiť. Ak sa chcete naučiť novú zručnosť, musíte sa do nej ponoriť a začať sa ju učiť z rôznych uhlov pohľadu. Vyžaduje si to neustálu prax, vytrvalosť a odhodlanie. Potom sa nevzdáte a nebudete sklamaní sami zo seba. Snažte sa komunikovať, aj keď máte strach. Snažte sa začať rozprávať s osobou, ktorá sa vám páči. Môžete ho požiadať, aby sa s vami stretol neskôr. Nenúťte svoju blízkosť, postupujte pomaly, ale isto.

Úsmev na okoloidúcich ľudí

Ako sa vyrovnať s plachosťou a nesmelosťou

Existuje vynikajúca technika, ktorá vám umožní postupne si vybudovať sebadôveru a zároveň si zlepšiť náladu. Skúste sa usmievať na okoloidúcich ľudí! Robte to každý deň bez ohľadu na to, či máte dobrú náladu alebo nie. Urobte ľuďom, okolo ktorých prechádzate, trochu emocionálnej radosti. Ani si nevšimnete, že sa vám optimizmus stupňuje. Možno vás čaká prekvapivé zistenie: ľudia sa na vás začnú usmievať aj v opačnom smere. Tak si uvedomíš, že patríš do tohto sveta. Budete mať pocit, že nie ste naozaj sami.

Darovanie darčekov

Keď niekoho obdarujeme, robíme to zmysluplne. Táto aktivita podporuje nácvik sociálnych zručností a využíva emocionálnu sféru. Ak sa ostýchate dávať darčeky, začnite s tým. Verte mi, že pre ostatných to bude príjemné. Neostanete bez vzájomnej pozornosti. Ak ste nesmelí a neviete, ako niekoho osloviť, začnite tým, že si preštudujete jeho záujmy. Snažte sa zistiť, čo ich zaujíma, čo im prináša skutočnú radosť. Je pravdepodobné, že nakoniec dostanete darček na oplátku.

Vyznanie lásky

Táto metóda funguje bez problémov. Ak je na svete niekto, ku komu prechovávate nežné city, premýšľajte, ako by ste mu mohli krásne vyznať lásku. Uisťujeme vás, že potom sa rozlúčite s mnohými komplexmi a obavami, ktoré vás už niekoľko rokov ťažia. Najdôležitejšie je urobiť to včas, kým sú pocity ešte aktuálne. Kto vie, možno vám to váš vyvolený opätuje? Ale samotný akt vyznania lásky buduje charakter a pomáha vám zbaviť sa ostychu.

Verejné vystupovanie

Ak si chcete precvičiť sociálne zručnosti, musíte sa naučiť verejne vystupovať. Schopnosť dobre a krásne hovoriť, schopnosť zaujať publikum je už veľkým znakom. Ak má človek túto schopnosť, má v živote veľa k dispozícii. Nebojte sa, že neuspejete. Vždy začnite v malom. Postupne si to robte čoraz ťažšie, ale až potom, čo prejdete ďalším krokom. Verejné vystupovanie by malo byť pravidelnou aktivitou. Len v tomto prípade príde sebadôvera, pochopenie, ako sa správať v podobných situáciách.

Samovzdelávanie

Pri boji s plachosťou musíte vziať do úvahy jeden dôležitý detail: čím viac vedomostí máte, tým ľahšie nadviažete komunikáciu s inými ľuďmi. Ľudia vás budú posudzovať najmä na základe vašej inteligencie a schopnosti preukázať svoje schopnosti. Preto sa plachý človek musí vzdelávať viac ako ten, kto je dostatočne sebavedomý. Pracujte na sebe, keď sa snažíte prekonať tiché zúfalstvo a získať späť sebaúctu. Takže nestrácajte čas zbytočne: pri každej príležitosti si vezmite zaujímavú knihu, sledujte vzdelávacie programy. Naučte sa cudzí jazyk, v dnešnej dobe je to jednoduché aj na vlastnú päsť.

Domáce zvieratá

Ako prekonať plachosť a nesmelosť

Domáce zviera rozhodne zmení váš život: prináša nové zážitky a emócie, ktoré ste nikdy predtým nemali. Domáci miláčik vás dokáže rozveseliť, keď to potrebujete, a urobiť život zaujímavým a plnohodnotným. Nechovajte len mačky a psy. Nie každému tieto zvieratá vyhovujú a možno máte iné záujmy. Vyberte si domáce zviera s osobnosťou a temperamentom, ktorý vám vyhovuje. Mnoho ľudí sa rozhoduje pre všetky druhy hlodavcov: morčatá, škrečky, dekoratívne potkany. Zvážte papagáje, korytnačky, králiky. Pravidelná interakcia s domácim miláčikom vám pomáha cítiť sa významne a silne, a preto vedie k vyrovnaniu sebavedomia. Nie nadarmo sa ľudia, ktorí majú domáce zviera, nikdy nenudia. Takýto človek nikdy nebude osamelý.

Užitočné hobby

Robte, čo vás baví: pečte koláče, pozerajte fascinujúce filmy, vyšívajte korálky, čítajte knihy. Najdôležitejšie je, aby ste svoju prácu robili naozaj radi. Len tak budete vyžarovať pozitívnu energiu, ktorú potrebujete. To je to, čo vás dovedie k akémukoľvek zvolenému cieľu, pomôže vám dosiahnuť to, čo chcete, s minimálnym úsilím. Vyberte si činnosť, ktorá vás stimuluje a prináša vám neporovnateľnú radosť. Nesnažte sa vyzerať lepšie, ako ste. Správajte sa prirodzene, naozaj to stojí za to. Užitočné hobby odhaľuje charakter, pomáha rozvíjať najlepšie vlastnosti, posilňuje vôľu. Vášnivý človek vyzerá v očiach ostatných vždy príťažlivo. Vzbudzuje skutočný záujem o seba.

Zvyšovanie sebavedomia

Plachosť sa často objavuje tam, kde je nedostatok sebavedomia. V tomto prípade sa človek stáva rukojemníkom svojich vlastných obáv. Nevie, ako sa správať, aby sa vyhol nepríjemným pocitom. Nie nadarmo psychológovia hovoria, že musíme pracovať na svojom sebavedomí. Urobte to, aby ste získali späť pocit stratenej integrity. Primerané sebavedomie prispieva k tomu, že sa človek nebojí uplatniť najodvážnejšie fantázie. Takže je tu príležitosť stanoviť si reálne a dosiahnuteľné ciele, nebojte sa ich realizácie.

Ak chcete účinne bojovať proti plachosti, musíte konať okamžite. Bojujte za seba, pretože bez prekonania plachosti nemôžete dosiahnuť skutočný úspech. Venujte pozornosť existujúcim túžbam, konajte s otvorenou mysľou. Dokážte sa radovať z nových ciest, ktoré sa pred vami otvárajú. Pamätajte si, že plachosť je veľkou súčasťou toho, kým ste, bráni vám cítiť svoju vlastnú hodnotu.

Bojovať s plachosťou je teda nielen možné, ale aj nevyhnutné. Len vtedy sa môžu splniť ich vlastné túžby a najúprimnejšie želania. Dôležité je konať od srdca, vedieť, čo chcete, a vedieť svoje želania uskutočniť. Koniec koncov, ak sa nad tým zamyslíte, mnohé príležitosti sú zmeškané práve preto, že človek nevie, ako ovládať svoje emócie, nepracuje na sebe. Keď je váš vnútorný stav pokojný a sebavedomý, stávate sa celistvým človekom, ktorý je schopný urobiť čokoľvek.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: