Ako byť šéfom vo vzťahu

Partnerstvo v romantickom vzťahu je vnímané v zmysle vzájomného rešpektu, lásky a rovnosti. Keď sa rovnováha síl presunie na jednu stranu, vzniká otázka, ako prevziať zodpovednosť vo vzťahu? Dominancia je pre mužov akútnym problémom, keď majú pocit, že v očiach svojej milovanej stratili autoritu a stali sa „podradnými“. Moderná kultúra je plná myšlienok feminizmu a rodovej rovnosti. Dôstojnosť človeka sa scvrkáva v strachu z toho, čo bude nasledovať. Nielen fakt autoritatívneho postavenia núti mužov hľadať spôsob, ako sa vo vzťahu ujať vedenia. Veľa ľudí si myslí, že ženy majú rady panovačných, tvrdých mužov. Čiastočne je to pravda.Štúdie ukazujú, že..,že ženy podvedome hľadajú partnera, ktorého vlastnosti sú komplementárne k ich osobnosti. Preto slabé, neisté dievčatá uprednostňujú sebavedomých chlapcov s vodcovskými vlastnosťami. Aj naopak, panovačné, tvrdé ženy hľadajú jemného a láskavého muža, ktorý v nich vyplní medzeru túžby po láskavosti.

Nestačí, aby ste boli zodpovední, vydávali rozkazy a vyžadovali bezvýhradnú poslušnosť. Aké sú teda vlastnosti skutočného vodcu a ako zaujať dominantné postavenie vo vzťahu – dozviete sa v tomto článku.

13 hlavné dôvody odlúčenia

Kto má a kto nemá vo vzťahu vedúcu úlohu

Zložitá otázka, ktorej odpoveď závisí od množstva individuálnych faktorov. Je dobré začať tým, prečo naliehavo potrebujete vedenie a prečo je pre vás ťažké udržať si ho?Zvážte konštruktívne a deštruktívne motívy dominancie:

 1. Zbaviť druhú polovicu slobodnej vôle. Slabí, neistí muži sa snažia zlomiť osobnosť svojej milenky tak, aby sa prestala zaujímať o život a svet okolo seba a nevšímala si iných ľudí (najmä mužov). Kontrolujúca a ovládajúca príťažlivosť pramení z negatívnej motivácie, ktorá oboch vťahuje do toxického, spoluzávislého vzťahu. Ak si myslíte, že vaša vôľa je schopná zlomiť vôľu ženy, má zmysel to riešiť s psychológom a neničiť si život a jej.

 2. Chráňte svoju lásku.Niektorí muži sa snažia získať vo vzťahu moc, aby mohli svoju partnerku obklopiť láskou a ochrániť ju pred životnými problémami. Preberajú iniciatívu a vykonávajú niektoré úlohy za dievčatá, ktoré majú radi. Motív nesie konštruktívne posolstvo. Existuje však poznámka: obsedantná túžba chrániť a brániť môže byť spojená s traumatickým zážitkom vo vzťahu s matkou. Emocionálne chladné, ľahostajné matky spôsobujú, že sa deti cítia nechcené a nemilované. Keď vyrastajú, obklopujú svojich partnerov láskou, aby si ich lásku zaslúžili a nestratili ju.

 3. Kontrola priebehu vzťahu.Neistota, nepredvídateľnosť udalostí vytvára akútnu potrebu neustálej kontroly nad tým, čo sa okolo vás deje. Moc pomáha utíšiť sa tým, že akákoľvek iniciatíva je vo vašich rukách. Aj vo vzťahoch: Úzkostný partner s obsedantnými myšlienkami na možné nebezpečenstvo má tendenciu prevziať zodpovednosť, aby sa vyhol traumatickým zážitkom z možných následkov.

 4. Chrániť sa pred zradou.Muži majú tendenciu držať svoje silné pocity pod oceľovým pancierom ľahostajnosti. Tí, ktorí v minulosti zažili zradu, sa však snažia vyhnúť utrpeniu v budúcnosti. Výskum dokazuje, že silnejšia polovica ľudstva prežíva rozpad významného romantického vzťahu oveľa intenzívnejšie ako dievčatá. Bolestná skúsenosť ovplyvňuje taktiku budovania nového vzťahu. Začínajú pochybovať, preberajú kontrolu nad situáciou, aby neboli opäť znevýhodnení. Motív je konštruktívny, ak sa pracuje na dôvere a nie je priestor na útoky na nového vyvoleného.

 5. Sociálne motívy podpory a povzbudenia.V našej spoločnosti ešte nie je silná koncepcia feminizmu, rovnosť postavenia mužov a žien. Takže keď ľudia v jej okolí vidia iný model vzťahu, v ktorom ona „velí“ a on je ten, čo má krídla, dostáva od nich žartovné telefonáty a trápne posmešky. Tento druh kritiky od ostatných prijímajú bolestne a zúfalo túžia stať sa lídrom. Ide o deštruktívny motív, pretože je diktovaný vonkajšími vplyvmi na osobnosť.

Bez ohľadu na obsah motívu prevziať zodpovednosť za vzťah, všetky sú založené na tom či onom probléme. Sebestačný človek, ktorý je v harmónii so sebou a s ostatnými, sa nečuduje vedeniu a vodcovstvu. Ak sa však zúfalo túžite stať lídrom, oplatí sa spoznať vlastnosti, ktoré to umožňujú:

 1. Zdravá psychologická oblasť osobnosti.Len celistvá, harmonická osobnosť je schopná zaujať vedúce postavenie v práci aj vo vzťahoch. Zameranie človeka, jeho schopnosť riadiť sa vlastnými zásadami a normami z neho robí človeka, ktorý dokáže viesť ostatných.

 2. Dôvera.Slabé výzvy k poslušnosti a poslušnosti, vyslovené chvejúcim sa hlasom, sú rovnako neúčinné ako smiešne. Silná pozícia, jasné poznanie správnosti svojich zásad spôsobuje, že ostatní venujú pozornosť tomuto pohľadu, a nie inému. A nasledujú sebavedomých vodcov.

 3. Sebaovládanie.Vedúci pracovník vždy čelí pokusom o vytlačenie konkurentmi alebo o znefunkčnenie fungujúceho systému pod jeho kontrolou. Len s vyrovnanosťou a skutočným sebaovládaním môžete dôstojne prežiť chvíle krízy a sústrediť moc vo svojich rukách bez ohľadu na to, čo sa stane.

 4. Vedieť, ako pochopiť a podporiť.Vedúci s pevnou rukou a schopnosťou počúvať ostatných si túto pozíciu vždy udrží. Takže vo vzťahu: s mocou a kontrolou prichádza potreba pochopiť svoju milovanú osobu, podporiť ju a pomôcť jej.

 5. Pružnosť mysle.

 6. Vysoká úroveň komunikačných zručností. Schopnosť vyjednávať bez hádok a konfliktov je dôležitou vlastnosťou lídra vo vzťahu. A ak sa vyskytne problémová situácia, ľahko sa vyrieši nie represívnymi príkazmi, ale ľahkou a elegantnou diplomaciou (v závislosti od toho, ako chápete samotné vedenie).

 7. Zodpovednosť. S mocou sa spája veľká zodpovednosť. Vo vzťahu máte vedúcu úlohu pri udržiavaní emocionálnej, materiálnej a finančnej pohody. Ak na to nie ste pripravení, nie ste pripravení prevziať zodpovednosť.

 8. Vízia budúcnosti.Predvídavosť pomáha predchádzať potenciálnym konfliktom, riešiť začínajúce problémy.

Ako vidíte, byť zodpovedným kdekoľvek nie je vôbec jednoduché. Spolu s vedením prichádza aj zodpovednosť a množstvo ďalších požiadaviek. Ak však boj o moc so ženou, ktorú milujete, prekračuje všetky hranice a vzťah praská vo švíkoch, tu je niekoľko psychologických trikov, ako sa chopiť moci.

Aké sú spôsoby, ako sa stať lídrom vo vzťahu

Ako spravovať rodinný rozpočet

Ak máte vlastnosti vodcu, bude pre vás jednoduchšie prevziať vedenie vo vzťahu. Ak nie, budete musieť tvrdo pracovať na rozvoji sebadôvery, nezávislosti, vyrovnanosti a pevnosti. Nasledujúce spôsoby vám môžu pomôcť priblížiť sa k cieľu čo najviac. Výsledok práce závisí od vašej usilovnosti a snahy.

Dajte jej/jemu na výber, čo je pre vás prijateľné

Neplatí to pre globálne a osobné otázky. Napríklad, vaša manželka by chcela absolvovať kurzy, z ktorých si môžete vybrať: kurzy keramiky alebo vyšívania krížikom. Nemôžete jej vnucovať umenie, pretože si myslíte, že je to správne. Môžete si vybrať podľa vlastného uváženia, pokiaľ ide o voľný čas, rekreáciu, domáci život. Napríklad ju chcete pozvať do kina. Vyberiete dva filmy, ktoré vás zaujali, a navrhnete, aby si spomedzi nich vybrala svoj obľúbený. Týmto spôsobom sústredíte iniciatívu do svojich rúk a necháte partnera, aby sa rozhodoval. Tieto taktiky sú silnejšie a účinnejšie ako úplné obmedzenia a nekompromisné požiadavky. Skutočný vodca je predsa silný a spravodlivý.

Prevziať zodpovednosť za jej/jeho pohodlie

Mnohí to považujú za prejav slabosti. V skutočnosti to tak nie je: len tí, ktorí sú oprávnení prevziať hlavnú úlohu, sú schopní postarať sa o svojho partnera. Napríklad kúpite manželke práčku, aby nemusela prať ručne. Alebo ju vezmite na večeru do reštaurácie, aby si oddýchla od každodennej rutiny. Dajte jej kvety, aby ste ju dobre naladili. Ženy môžu variť bohatú večeru a počúvať, podporovať svojich manželov po náročnom pracovnom dni, aby sa cítili v teple a pohodlí v blízkosti svojej milovanej. Ovládnuť šťastných ľudí s uspokojenými potrebami je ľahšie ako tých, ktorí sa vo vašom okolí cítia nešťastní.

Ukážte, že nie ste závislí na vzťahu

Finančná, finančná, domáca a emocionálna nezávislosť svedčí o tom, že ste sebestačný človek. Títo ľudia nemajú tendenciu uviaznuť v nepríjemných vzťahoch a snažia sa ich zachrániť pred ponížením. Verte mi, rozumný partner to vidí. A nebude chcieť toto puto zničiť alebo sa vás pokúsiť odstrániť z vedúcej úlohy.

Budujte si sebadôveru

Položte si otázku: Kto sú sebavedomí ľudia?? Je zrejmé, že tí, ktorí preberajú zodpovednosť, vedia robiť dôležité rozhodnutia a sú schopní priznať a napraviť chyby. Slabí a neistí ľudia nedokážu sústrediť moc vo svojich rukách.Pestujte v sebe teda základné zručnosti sebavedomého človeka:

 1. Prevziať zodpovednosť v ťažkých situáciách. Hádky so susedmi? Prevezmite iniciatívu a vyzvite sa na rozhovor s nimi, aby ste spor vyriešili. Vzniknú finančné ťažkosti? Prijmite rozhodné kroky na ich nápravu. Je to zručnosť, ktorá sa časom rozvíja. Spočiatku to môže byť nepríjemné, ale čoskoro to pominie.

 2. Prijímanie dôležitých rozhodnutí. Povedzme, že váš partner má problém s výberom farby tapety/štýlu šiat/čajovej súpravy. Rozhodnite sa za neho a svoje rozhodnutie obhájte silnými argumentmi. Ocení vaše odhodlanie a vypočuje si, čo chcete povedať.

 3. Vedieť sa ospravedlniť. Prosiť o odpustenie, keď sa mýlite, je vlastnosť silného človeka. Slabí sa vyhýbajú zodpovednosti a snažia sa rôznymi spôsobmi preniesť zodpovednosť za svoje činy na iných.

Buďte motivovaní

Lídri nedominujú len doma so slabším partnerom. Sú silní v práci, kde si stanovujú ciele a rozhodne ich dosahujú. Nie je žiadnym tajomstvom, že dobre situovaní ľudia majú v očiach ostatných väčšiu váhu ako tí, ktorí sú bez peňazí. Preto je dôležité usilovať sa o úspech v profesionálnej sfére, aby ste si získali rešpekt a obdiv milenca.

Svoju pozíciu vždy presvedčivo zdôvodnite

Hrubosť a úplné moratórium na vlastný názor je sociopatická tendencia. Vodca dokáže presvedčiť ostatných o svojej pravde pádnymi argumentmi. Dôležitá je výrečnosť, sebadôvera a vyrovnanosť. Ak sa naučíte, ako dosiahnuť svoj cieľ bez škandálu, určite sa stanete lídrom vo vzťahu.

Zohľadnite názor svojej polovičky Vždy berte do úvahy želania a túžby svojho partnera. Slepá rivalita zhorší vzťah a zvýši túžbu vášho partnera prevziať moc. Je pravdepodobné, že vaše túžby sa budú zhodovať, ale budete to prezentovať ako vlastnú iniciatívu. Takto proti vám nikto nebude chcieť bojovať a vy budete víťazom.

Rešpektujte svojho partnera a vyžadujte to isté od seba

Sporné situácie riešte čo najpokojnejšie a zachovajte si rovnováhu. Ukážte, že vám na partnerovi záleží a že rešpektujete jeho osobnosť. Ak sa k vám správa neúctivo, potlačte to hneď v zárodku. Opäť žiadne škandály ani hádky: pokojne, ale dôrazne upozornite, že prekračuje hranice. Aby ste zabránili neskorším prejavom neúcty, stanovte hranice a upozornite na ne.

Záver

Mnoho ľudí chce byť vo vzťahu šéfom, ale je to naozaj potrebné?? Zdravý a harmonický vzťah je založený na vzájomnej podpore, rovnosti a dôležitosti plnenia úloh. Pohodlie je dôležitým faktorom pri rozhodovaní o dominancii. Aká úloha je pre vás jednoduchá? V ktorej úlohe sa ako pár cítite šťastní?? Bez ohľadu na jeho obsah sa ho držte a potom nájdete šťastie so svojím milovaným.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: