Ako byť zaujímavým konverzátorom – 8 vedecky overených spôsobov

Nie všetci naši čitatelia vedia, ako sa správne správať v tej či onej konverzácii. Preto sme sa rozhodli poskytnúť vám niekoľko tipov. Ich dodržiavaním určite vzbudíte oveľa väčší záujem partnerov.

Pracujte na svojom prejave

Ako byť zaujímavým konverzátorom

V súčasnosti sa v školách takmer neučí hovoriť. Preto nie každý vie vyjadriť svoje myšlienky slovami. Hlavným problémom mnohých ľudí je, že príliš veľa hovoria. Snažte sa čo najrýchlejšie vyjadriť svoj názor. Čas sú peniaze. Nikto z vašich partnerov ho nechce premárniť. Sú to milenci, ktorí môžu stráviť veľa času rozprávaním. Pri rozhovore s priateľmi alebo kolegami je najlepšie, ak je vaše vysvetlenie stručné.

Ako pracovať na svojom prejave? Absolvujte kurz rétoriky. Ak žijete vo veľkom meste, pravdepodobne ich prevádzkujú miestne rozhlasové alebo televízne stanice, napríklad. Možno však na tieto aktivity nemáte dostatok peňazí. Častým problémom je aj vyučovanie v čase, ktorý vám nevyhovuje. V takom prípade môžete zvážiť nahrávanie podcastov alebo tvorbu videí pre YouTube. Môžete to robiť po práci alebo cez víkendy. Pri fotografovaní alebo nahrávaní takéhoto materiálu budete určite znieť stručne. Záleží však na tom, ako pravidelne to robíte – veľa ľudí to, bohužiaľ, rýchlo vzdá.

Rýchly prechod k veci nie je jediným faktorom dobrého prejavu. Stále sa musíte zbaviť parazitických slov. Niekto pravidelne používa zámenu „dobre“. Ostatní ľudia vždy udeľujú kratšie tresty. Iní vkladajú do reči iné vsuvky, často veľmi nemiestne. Slovní paraziti sú vaším najväčším nepriateľom. Najmä ak chcete svojím prejavom zarobiť peniaze. Nedokážete si predstaviť rozhlasového moderátora, ktorý neustále zneužíva všetky druhy „palaciniek“?

Prediskutujte s ním svoje záujmy

Mnohí ľudia chcú hovoriť len o sebe. Ak patríte k týmto ľuďom, môžete sa čoskoro dostať do problémov. Mnohí priatelia sa s vami jednoducho neradi rozprávajú. Preto odporúčame diskutovať o záujmoch osoby, s ktorou hovoríte. Ujasnime si, že hovoríme o záujmoch – koníčkoch, záujmoch atď. Nezamýšľajte sa nad svojím osobným životom. Naopak, niektorým ľuďom sa to vôbec nepáči. O svojich záľubách však môžu hovoriť prakticky nepretržite!

Niektoré koníčky sa vám môžu zdať zvláštne. Nie každý napríklad chápe čaro zbierania. Ale ak strávite dostatok času s niekým, kto je do toho zapálený, možno sa do toho pustíte aj sami. A ak máte s partnerom v rozhovore rovnaké záľuby, ďalšie rozhovory budú ešte zaujímavejšie!

Nebojte sa toho, že ste úplne neznalí koníčka, ktorý má váš partner v rozhovore rád. Povedzme, že má veľmi rád ľadový hokej. Spýtajte sa na viac informácií o športe. Čoskoro zistíte, že práve pre vás je v hokeji veľa vzrušenia. Zistíte napríklad, koľko zarábajú svetoznámi športovci. Alebo koľko Slovenskách hokejistov hrá v Severnej Amerike. Alebo o výške daní v rôznych krajinách – možno vás prekvapí, že športovci v USA odvádzajú štátu viac ako polovicu svojej mzdy. A to sú len prvé témy, ktoré vám napadnú!

Snažte sa, aby ste neboli otravní

Nedostatok parazitných slov neurobí váš prejav zábavným. Na tom musíte pracovať úplne samostatne. Skúste sa naučiť rozprávať fascinujúce príbehy tak, aby vyvolali záujem, nie nudu.

Ak máte pocit, že váš príbeh nie je pre všetkých okolo vás obzvlášť zaujímavý, radšej prestaňte. Dokončite svoj príbeh rýchlo, nechajte hovoriť ostatných.

Ako byť zaujímavým konverzátorom

Počúvajte osobu, s ktorou hovoríte

Charakter niektorých ľudí predpokladá nepretržité rozprávanie. Chcú sa rozprávať, akoby mali stráviť nasledujúci týždeň len v tichu. Sú to ľudia, s ktorými sa chcete rozprávať len na začiatku. Potom si uvedomíte, že sa vám začína nadúvať hlava. Najmä ak osoba, s ktorou sa rozprávate, často hovorí o veciach, ktoré vás vôbec nezaujímajú.

Čo si o tom myslieť? Nesnažte sa príliš rozprávať s osobou vedľa vás. Naopak, musíte ich vedieť počúvať. Pýtajte sa včas, aby ste sa dozvedeli podstatu príbehu. Výskum ukazuje, že máme najradšej ľudí, ktorí vedia počúvať.

Snažte sa žiť zaujímavý život

Nebudete im môcť povedať nič zaujímavé, ak bude váš život len o chodení do práce a varení. Snažte sa zabezpečiť si dostatok voľného času. A riadne ich minúť! Toto je len niekoľko príkladov dobrej činnosti, o ktorej sa môžete s niekým porozprávať:

  1. Návšteva kina – odporúčame ísť na netypický film, ktorý vaši priatelia možno nikdy neuvidia;

  2. Skvelá príroda – nemusíte ísť nutne grilovať, stačí sa prejsť na bicykli po prírode

  3. Prechádzky po meste – navštívte miesta, kde ste ešte nikdy neboli;

  4. Čítanie knihy – aj to pomôže nastoliť tému rozhovoru;

  5. Cestovanie do iného mesta alebo krajiny – snažte sa nestráviť celú dovolenku doma.

  6. Snažte sa striedať zaujímavé činnosti. Ak chodíte do nočného klubu takmer každý večer, rýchlo vás to začne nudiť. Je tu však šanca stretnúť zaujímavé dievča (alebo chlapca). Ale skúste v budúcnosti navštíviť rôzne miesta so svojím párom.

Pripravte si zaujímavé príbehy

Ak sa s niekým rozprávate, je nepravdepodobné, že by ste si spomenuli na zaujímavý moment zo svojho života, ktorým by ste sa mohli pochváliť. Namiesto toho hovorte o tom, čo dokáže váš smartfón alebo televízor. Môžete si byť istí, že to nevzbudí zvedavosť vášho partnera na rozhovor.

Preto vám odporúčame, aby ste si vopred pripravili aspoň tri príbehy zo svojho života. Nie je vylúčené, že jeden z nich bude relevantný už v ďalšom rozhovore! Samozrejme, udalosti, ktoré opisujete, musia byť skutočné, nie vymyslené! A rozhodne by nemali byť nudné!

Aby ste mohli pripraviť takéto príbehy, musíte si v pokojnom prostredí vyvetrať hlavu. Skúste si spomenúť na tri veci zo svojho života, o ktorých ste ešte nikomu nepovedali. Potom si ich stručne zapíšte do nejakého zápisníka. Alebo použite aplikáciu „Poznámky“ v smartfóne – v tomto prípade máte príbehy pravidelne pred očami, takže na ne nezabudnete.

Ako byť zaujímavým konverzátorom

Odpútanie pozornosti od smartfónu

Mnohí ľudia sa pravidelne stretávajú s tým, že osoba, ktorú navštívia, nedokáže držať ruky od svojho smartfónu. Je logické, že neskôr sa s ním nechcete vôbec rozprávať. Aspoň keď ich stretnete v reálnom živote, nie niekde vo virtuálnom priestore.

Snažte sa takto správať! Smartfón vyťahujte z vrecka len v nevyhnutných prípadoch. Môžete ho napríklad držať v ruke, keď čakáte na dôležitú správu. Ak vidíte, že upozornenie prišlo z iného dôvodu, položte telefón.

Výnimkou je, keď osoba, ktorú navštívite, navrhne, aby ste obaja robili niečo, čo zahŕňa vaše smartfóny. Môže to byť hra alebo rozhovor s niekým prostredníctvom zdieľanej konverzácie na sociálnej sieti.

Pracujte na svojej charizme

Určite ste si všimli, že je zaujímavejšie pozerať sa na hru niektorých hercov ako na tváre iných. Je to spôsobené tým, že niektorí herci sú veľmi charizmatickí. Preto musíte rozvíjať svoju charizmu. Najmä ak chcete vzbudiť záujem o úplne akúkoľvek konverzáciu. Pretože zaujímavá konverzácia nie je len o rozprávaní. Každá osoba venuje správaniu partnera nemenej a často aj viac pozornosti. To znamená, že si musíte precvičiť tón hlasu a reč tela.

Jednoducho povedané, musíte viesť emocionálnu konverzáciu a sprevádzať ju gestami. Nesmiete sa spoliehať len na svoje slová.

Záver

Nezabudnite, že vyššie uvedené sú len tipy, nie úplné pravidlá hry. Niektoré komunikačné štýly ignorujú všetky naše rady. Ľudia, ktorí ju majú, však môžu vo svojom okolí vyvolávať prirodzenú radosť. Ako sa hovorí, všetko závisí od mnohých faktorov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: