Ako pomôcť svojmu blízkemu dostať sa z depresie

Výkyvy nálad, depresia, neustála únava, problémy so spánkom, ťažkosti so sústredením a nechuť robiť to, čo majú radi, sú súčasťou toho, s čím sa človek trpiaci depresiou denne stretáva. Pre mnohých z nich zúfalstvo dosiahne takú úroveň, že stratia zmysel života a pokúsia sa o samovraždu.

depresia zaťažuje nielen samotného človeka, ale aj jeho blízkych. Denne vidia, ako ich milovaný stráca záujem o život a uzatvára sa do seba.

Tento článok je určený pre tých, ktorí chcú pomôcť svojmu blízkemu vrátiť sa do normálneho života. Možno je ťažké tomu uveriť, ale môžete urobiť viac, než si myslíte. Napríklad informačné listy Národného inštitútu duševného zdravia USA naznačujú, že podporný tím rodiny a priateľov môže výrazne znížiť intenzitu prežívanej depresívnej poruchy.

Ako pomôcť blízkej osobe dostať sa z depresie

Ako spoznať, že blízky človek potrebuje pomoc?

Podozrenie na depresiu u blízkej osoby môžete nadobudnúť na základe týchto príznakov

 1. ⭐ je tichší ako zvyčajne, vyhýba sa rozprávaniu, je zahľadený do seba;

 2. Už nie sú schopní robiť veci, ktoré im predtým prinášali radosť (ranný alebo večerný beh, čítanie knihy alebo hra s deťmi);

 3. Neodvádza dobrú prácu;

 4. ✅ Menej jesť alebo naopak trpieť zvýšenou chuťou do jedla a prejedaním sa;

 5. trpíte nespavosťou alebo spíte viac ako zvyčajne;

 6. Dieťa vyzerá unavene;

 7. Vyhýbanie sa stretnutiam s priateľmi;

 8. Zneužívanie alkoholu;

 9. sťažuje sa na zhoršujúci sa fyzický stav: bolesti hlavy, chrbta, vysoký krvný tlak atď..;

 10. stať sa apatickým a apatickým alebo príliš vzrušeným (niekedy sa jeden stav náhle vystrieda druhým);

 11. veľa plače z akéhokoľvek dôvodu;

 12. Hovorí pomalšie ako zvyčajne a pohybuje sa pomaly.

Všetky tieto príznaky, ak sú prítomné dlhšie ako 2 týždne, môžu byť znakom toho, že človek trpí depresiou a potrebuje pomoc.

Ako dosiahnuť významný rozdiel?

Existuje mnoho metód a odporúčaní na riešenie depresie.

Predtým, ako ponúknete svojmu blízkemu plán opatrení, mali by ste sa pokúsiť pochopiť príčiny jeho poruchy.

Príčin depresie je veľa a pre každý prípad platí iné odporúčanie, ako sa jej zbaviť. Niektoré z nich možno liečiť svojpomocne, ale vo väčšine prípadov je potrebná odborná pomoc.Tu sú tie najčastejšie:

 1. vonkajšie stresory.Zmena nepriaznivej životnej situácie môže pomôcť.

 2. Psychologické faktory, napríklad pocity osamelosti. Psychoterapia a mentálne techniky.

 3. Nízka úroveň aktivity– Zvýšená fyzická aktivita.

 4. Neurotransmiterová porucha– Liečba antidepresívami.

 5. Depresiu môžu spôsobovaťnedostatok alebo nadbytok mikroživín(napr. vitamín B12). V tomto prípade môže pomôcť zmena stravy.

 6. Niektoré choroby môžu vyvolať depresiu, napríklad,narušenie bunkového metabolizmuporanenia krčnej chrbtice, zápalové procesy atď.. Identifikácia a liečba základného ochorenia, ktoré spôsobuje depresiu.

Depresívny človek je príliš neaktívny na to, aby sám vyhľadal pomoc. Najlepšie, čo môžete urobiť, je odporučiť mu, aby navštívil odborníka. nie nevyhnutne psychiater. Dobrým začiatkom môže byť všeobecný lekár, ktorý vo svojej praxi uplatňuje holistický prístup, napríklad všeobecný lekár v ambulancii. Predpíše lekárske vyšetrenie. Ak sa zistí, že zdroj depresie je biologický, môžu navrhnúť vhodnú liečbu alebo odporučiť zmenu životného štýlu a stravy.

Ak sa vyšetrením nezistí somatická príčina, odporučenie k psychoterapeutovi, psychiatrovi.

Odmietnutie

Ako pomôcť svojmu blízkemu dostať sa z depresie

Buďte pripravení na to, že váš blízky bude reagovať odporom. S najväčšou pravdepodobnosťou odmietne prijať odbornú pomoc a popierať symptómy, pričom odmietne všetky argumenty. V ich arzenáli môžu byť frázy ako: „Nie, so mnou nie je nič v poriadku! Neboj sa o mňa!“alebo „nezmysel. Prejde.“.

V takom prípade môže byť požiadaný, aby sa podrobil testu na depresiu. Výsledky mu pomôžu jasne vidieť problém a vy pochopíte, či sú vaše obavy skutočné a či je potrebná lekárska pomoc.

Vhodný samodiagnostický Burnsov dotazník nájdete na internete. Existujú plne automatizované možnosti, pri ktorých nemusíte počítať body – systém ich vypočíta a poskytne vám výsledky:

 1. Od 0 do 5. Nedeprimujte ho alebo ju

 2. 6 až 10. Normálny, ale nešťastný stav

 3. 11 až 25. Mierna depresia

 4. 26 až 50. Mierna depresia

 5. 51 až 75. Silná depresia

 6. Od 76 do 100. Extrémna depresia

Ak je celkové skóre výrazne vyššie ako 10, je potrebná pomoc odborníka.

Aj keď je skóre v tomto dotazníku veľmi vysoké a je zapojený psychoterapeut, psychoterapia sama o sebe nemôže byť jedinou liečbou. V najlepšom prípade by to znamenalo návštevu odborníka 1 až 2 krát týždenne. A človek trpiaci depresiou potrebuje podporu každý deň.

Niekedy je potrebná dlhá a tvrdá práca, aby sa pacient krok za krokom dostal zo stavu duševného úpadku. A túto prácu väčšinou musia vykonávať nie psychoterapeuti, ale priatelia a príbuzní postihnutého.

Aké metódy sú k dispozícii, aby ste pomohli svojmu blízkemu postaviť sa na nohy

 1. Dobrým začiatkom je nenápadný záujem o blaho vášho blízkeho. Začnite kladením otázok a pozorným počúvaním odpovedí. Neznehodnocujte jeho starosti ani mu neupierajte zlé pocity. Jemne vyvolajte obavy, t.. môžete vidieť, ako sa zmenil.

 2. Ponúknite mu pomoc a buďte tu pre neho. Starostlivosť, počnúc všedným každodenným životom (umývanie riadu, nakupovanie, prechádzka so psom), najlepšie spoločne. Niekedy môžu aj tie najjednoduchšie veci pomôcť zmeniť situáciu.

 3. Podporujte človeka v depresii vo všetkých jeho snahách, povzbudzujte ho aj v tých najmenších krokoch, ktoré robí. Depresívni ľudia myslia negatívne na seba, svoje okolie a svoju budúcnosť, preto je úlohou ich blízkych, aby o sebe mysleli pozitívne: častejšie ich chváliť, všímať si aj tie najmenšie úspechy a úspechy.

 4. Povzbudzujte ho, aby si na svoj život čo najčastejšie vytváral dobré spomienky.

Z aktivácie pozitívnych spomienok profituje nielen depresia, ale možno ju využiť aj na rýchle obnovenie stratenej emocionálnej rovnováhy v každodenných stresových situáciách.

Povzbuďte svojho blízkeho, ktorý trpí depresiou, aby zhromaždil rôzne „spúšťače“ dobrých pocitov. Spomeňte si, či v minulosti bolo niečo, vďaka čomu sa cítil dobre a čo by mu teraz mohlo pomôcť. Využite všetky prostriedky, ktoré oživia spomienky na príjemné chvíle.

Mali by to byť veci, ktoré budú pôsobiť na rôzne zmysly:

 1. Podľa sluchuVyužite jeho obľúbenú hudbu, šumenie príboja, praskanie ohňa (ak máte veselú spomienku na prírodu).

 2. Chuť: výrobok alebo pokrm, ktorý vyvoláva pozitívne emócie; často sa s pokrmom alebo nápojom spája príjemná spomienka. Pripravte ho a porozprávajte sa o príjemnej spomienke pri spoločnom jedle.

 3. Čuch:duchov spojených s niečím pozitívnym, konkrétnou osobou alebo udalosťou.

 4. Na pohľad:Pomôže vám pohľad na fotografie alebo domáci videoarchív.

 5. Dotyk:Dotyk určitých tkanín a textúr môže vyvolať príjemné pocity a pomôcť vám spomenúť si na niečo dobré, napr. kôra stromu vám pripomenie výlet do lesa, ľanové plátno dovolenku na vidieku s babičkou.

Všetky tieto veci by mali byť uložené na jednom mieste a použité v najťažších chvíľach.

Nájdenie týchto vecí je už samo o sebe uzdravujúce.. zmeniť zameranie z neustáleho premýšľania o tom, prečo sú veci také zlé, na hľadanie zdroja potešenia. To spôsobuje výrazné zmiernenie depresívnych príznakov.

Neubližujte

Ako pomôcť svojmu blízkemu dostať sa z depresie

Ak sa snažíte pomôcť blízkej osobe, pamätajte, že prvou zásadou je vždy neublížiť. Človek v depresii je veľmi zraniteľný a náchylný. Taktiež majú tendenciu prekrúcať akékoľvek slová a interpretovať ich nie v ich prospech (ale s cieľom zachovať si svoj tiesnivý stav). Dávajte si preto pozor na to, čo hovoríte, a vyhýbajte sa nasledujúcim modelom správania.

 1. Nesnažte sa osobu presviedčať, aby sa spamätala.Spoliehať sa na silu vôle v boji proti depresii je zbytočné. Koniec koncov, pomocou tohto zdroja sa nesnažíme liečiť iné choroby (napr. srdcové zlyhanie). Takže výzva typu „Prestaň sa cítiť zle“ alebo „Prestaň fňukať a daj sa dokopy“ len zhorší pocit človeka v depresii. Problémom je, že človek už o sebe má zlé mienenie, ľudia v depresii sa pravdepodobne vidia len v čiernych farbách a vyhlásenia typu „daj sa dokopy, ty slaboch“ im len zhoršia pocit zo seba samých.

 2. Nehanbi sa. Depresia nie je šialená. Okrem toho, človek nemôže za to, že má depresiu. Depresia je spoločensky stigmatizovaná, čo potvrdzujú aj prieskumy. Je lepšie súcitne mlčať, ako trvať na tom, že všetko bude v poriadku. Človek v depresii vám aj tak neuverí, ale môže tieto slová chápať ako pokus o odmietnutie jeho utrpenia.

Neubližujte si

Osoba blízka blízkej osobe, ktorá trpí depresiou, sa tiež stretáva s celým radom emocionálnych problémov. pocity zmätku a osamelosti, viny a hanby.Aby ste sa nespálili v záchvate nesebeckosti alebo neupadli do depresie, pamätajte si

 1. Nezanedbávajte svoje vlastné potreby ani kvôli milovanej osobe; ak ochoriete, už mu nemôžete pomôcť;
 2. častejšie sa stretávajte s priateľmi, čo vám pomôže rozptýliť sa a získať podporu;
 3. prekonať túto situáciu a žiť svoj život bez toho, aby bol závislý od choroby vášho blízkeho;
 4. Nájdite si čas na svoje záujmy a koníčky, aby ste si doplnili energiu;
 5. Dbajte o svoje zdravie a starajte sa o seba;
 6. Uvoľnite sa.

Bez ohľadu na to, aká ťažká je situácia, nezabudnite, že depresia sa dá liečiť a spoločne ju prekonáte. S vašou pomocou a s pomocou kvalifikovaného odborníka môže váš blízky opäť získať radosť zo života.

Zdroje.

 1. . Golant, S. Golant, „Čo robiť, keď je ten, koho milujete, v depresii?. Pomôžte sebe, pomôžte niekomu inému

 2. Klaus Bernhardt, „Depresia a vyhorenie. Ako pochopiť skutočné príčiny zlej nálady a zbaviť sa ich

 3. David Burns, „Terapia nálad. Klinicky overený spôsob, ako poraziť depresiu bez tabletiek

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: