Ako prestať príliš premýšľať a začať konať

Človek by si myslel, že s myslením nie je niečo v poriadku, aj keď je to príliš. Myslenie je o uvažovaní, analyzovaní, inteligentnom uvažovaní.

Tak to je. Niekedy sa však myšlienkový proces predlžuje, stáva sa nadmerným. Človek donekonečna „prežúva“ myšlienkový chlieb. Nakoniec nikdy nepristúpi k rozhodným krokom.

Pre niektorých ľudí sa prežívanie stáva zlozvykom, ktorý nám kazí náladu a energiu. Myšlienková aktivita sa aktivuje nielen v momente, keď je to potrebné pre daný prípad. V hlave sa nám z akéhokoľvek dôvodu vynárajú tisíce myšlienok, zvyčajne znepokojujúcich.

Americká psychologická asociácia navrhla pre tento jav názov „nadmerné myslenie“. Myšlienok je veľa, činov málo.

Tento stav charakterizuje zádumčivosť, úzkosť, sebakritika, očakávanie negatívnych výsledkov, opakované, dlhotrvajúce myšlienky o sebe, svojich problémoch a zážitkoch sú sprevádzané podráždenosťou a nervozitou. Ľudia so sklonom k bezvýslednému prežívaniu bývajú depresívnejší a úzkostnejší.

Ale nie je to len zlá nálada, ktorá je dôsledkom nadmerného premýšľania. Horšie je, že čím viac človek premýšľa, tým je menej pravdepodobné, že urobí krok, že sa pohne k činu.

Ako prestať príliš premýšľať a začať konať

Prečo je to tak?

Je medzi nami zvláštna kategória ľudí – myslitelia, filozofi. Celý ich život je o myslení a uvažovaní. Tento článok je však o obyčajných ľuďoch, ktorí z nejakého dôvodu uviazli v nekonečnom myšlienkovom procese. Vždy sa pripravujú na skok, ale nikdy ho nevykonajú. Čo to je?? Kde hľadať príčiny tohto správania?

  • Strach

V prvom rade za to môže strach.Nech má strach akúkoľvek podobu, vždy bude súčasťou nášho života. Každý sa bojí. Mnohým ľuďom to však nebráni v tom, aby mali pekný a naplnený život. Strach nemusí nutne vyústiť do zdesenia.

Strach pociťujeme, keď vstupujeme na neznáme územie, keď začíname (alebo sa práve chystáme) niečo vo svojom živote zmeniť. Veľmi často nám tento strach berie silu a bráni nám zmeniť náš život k lepšiemu. Psychológia to vysvetľuje jednoducho. Každý sa snaží o bezpečnosť – tak funguje naša psychika. Akákoľvek inovácia, inovácia je nami vnímaná ako nebezpečná, ako povestná cesta mimo našej komfortnej zóny. Musíte niečo prestavať, urobiť niečo novým spôsobom. To spôsobuje strach. Keď ideme po vyšliapanej ceste, vieme, čo nás čaká na každom novom kroku. Ale ak sa trochu odchýlime od našej obvyklej trajektórie, je to veľmi znepokojujúce.

Existuje spôsob, ako sa s týmto pocitom vyrovnať. Trik spočíva v tom, že sa musíte báť, ale robiť to, čo sa rozhodnete robiť. Strach nezmizne a bude vás sprevádzať po celý čas. Ale dá sa s tým žiť.

  • Perfekcionizmus

Snaha o dokonalosť je ďalším dôvodom uviaznutia v myšlienkovom procese. Je tu nutkanie „dokončiť“, „vyriešiť“, urobiť to lepšie.

Túžba byť dokonalý je veľmi chvályhodná. Má to však aj druhú stranu. Snaha urobiť všetko perfektne môže znamenať, že neurobíte vôbec nič.

Perfekcionizmus je dieťaťom strachu a jedným zo spôsobov, ako sa s ním vyrovnať. Perfekcionista sa riadi ilúziou, že ak budete veci stále dokola premýšľať a privádzať ich k dokonalosti, budete sa cítiť bezpečne. Neexistujú žiadne prekvapenia. Môžete si byť istí, že vás nikto nebude súdiť ani odmietať vašu prácu, ak ju urobíte dokonale. Perfekcionizmus je teda úzko spojený aj so studom a strachom z odsúdenia.

Perfekcionisti uprednostňujú nejednoznačnosť. Odmietajú „nedokonalé riešenia“, stále dokola premýšľajú a hľadajú dokonalý spôsob riešenia problému, ktorý v prírode neexistuje. Hlavným odporúčaním pre perfekcionistov je robiť veci tak, ako sú, a nechať ich tak. Je lepšie urobiť „C“, ako ho neurobiť vôbec.

  • Prokrastinácia

  • Ako prestať príliš premýšľať a začať konať

Prokrastinácia, odkladanie vecí alebo úmyselné odkladanie. Dlhé uvažovanie možno považovať za formu vyhýbania sa plánovanej činnosti. Často je to spôsobené perfekcionizmom: človek nemá dostatok prostriedkov na to, aby niečo urobil dokonale, a tak to stále odkladá na vhodnejší čas.

  • Sebakritika

Chyby a zlyhania v minulosti môžu človeka doslova paralyzovať. Patologický kritik v našej hlave nám neustále pripomína naše minulé zlyhania a bráni nám, aby sme sa pustili do práce. Potom sa totiž zvyšuje riziko, že sa opäť pomýlite. Fráza „kto nič nerobí, nerobí chyby“ v tomto prípade znie ako ospravedlnenie nečinnosti.

Ako zistíte, že príliš premýšľate?

Je rozdiel medzi premýšľaním o svojich krokoch pred tým, ako urobíte rozhodujúci krok, zvažovaním pre a proti a hyperreflexiou. Prvým je variant konštruktívneho správania. Druhá je odchýlka. Často je ťažké určiť hranicu medzi týmito stavmi.

Pravdepodobne venujete príliš veľa času a energie premýšľaniu, ak ste

  • V hlave sa vám preháňa jedna myšlienka a zdá sa, že nedokážete prepnúť alebo zmeniť rýchlosť;
  • analyzovali situáciu najprv z jednej strany, potom z druhej a tretej, ale nikdy sa nedostali k podstate
  • Často vás žartom označujú za filozofa a posmievajú sa vám, že ste príliš premýšľavý;
  • Často sa pristihnete pri tom, že robíte niečo, čo ste robili automaticky, zatiaľ čo o tom premýšľate.

Ako tento stav prekonať

V prvom rade si musíte priznať, že príliš veľa premýšľate. Pochopte dôvod svojho nadmerného premýšľania najmä. Potom si uvedomte, ako neplodná meditácia kazí váš život a ovplyvňuje váš emocionálny stav. A až potom ho začnete meniť.

Rovnako ako? Tu je niekoľko konkrétnych krokov.

Venujte pozornosť svojim myšlienkam

Vždy, keď si všimnete, že ste príliš ponorení do premýšľania o niečom, skúste najprv sledovať a potom zastaviť tok myšlienok.

V kognitívno-behaviorálnej terapii existuje skvelé cvičenie na zbavenie sa neproduktívnych myšlienok. Predstavte si, že váš mozog je biela miestnosť. Steny, podlaha, strop – všetko je biele. Miestnosť je prázdna. Naproti oknu je len okno a dvere. Myšlienka vo vašom mozgu je vták, ktorý vletel do miestnosti cez okno. Predstavte si to tak a potom to jednoducho vypustite von.

Zdieľať

Niekedy stačí povedať to nahlas, aby ste sa dostali z koľajníc, na ktorých prechádzate rovnakou myšlienkou. je ešte lepšie vypočuť si iný pohľad, pohľad zvonku na problém alebo situáciu. Povedzte svoje úvahy niekomu blízkemu.

Naučte sa meditovať

Ako prestať príliš premýšľať a začať konať

Meditácia, ktorej podstatou je sústredená pozornosť, oslobodzuje mozog od myšlienok, uvoľňuje nervové a fyzické napätie.

Salámu jedzte po kúskoch

Spomeňte si na slávnu vetu „Vidím cieľ, nevidím prekážku“? Veľmi účinný spôsob, ako sa prestať báť, pripraviť sa, premýšľať a začať niečo robiť. Stanovte si konkrétny cieľ a nenechajte sa rozptyľovať pochybnosťami. Ak sa vám to zatiaľ zdá nemožné, rozdeľte si cieľ na menšie úlohy, ktoré nevzbudzujú veľký strach. V psychológii je tento postup známy ako „salámová metóda“ – klobásu neprehĺtajte celú, ale nakrájajte ju na plátky. Urobiť malý krok k cieľu nie je vôbec desivé. Ak napríklad snívate o dovolenke v zahraničí, ale bojíte sa, pretože ste ešte nikdy neboli v zahraničí. Začnite v malom – kúpte si kufor.

Tu a teraz

Premýšľanie a reflexia je ponorenie sa do minulosti alebo prítomnosti. Buď si v hlave prehrávate svoje minulé skúsenosti, chyby a neúspechy, alebo sa obávate budúcnosti. V oboch prípadoch ste odtrhnutí od reality, od prítomného okamihu. Čím častejšie sa vraciate do prítomného okamihu, tým je pravdepodobnejšie, že sa budete sústrediť na činnosť a nebudete o nej premýšľať.

Nečakajte do pondelka

Ak ste sa rozhodli niečo urobiť, začnite hneď teraz. Neodkladajte veci na zajtra. Možno nikdy nepríde. Aspoň prvý, najmenší krok. O napísaní knihy? Zapnite počítač a vytvorte súbor dokumentu. Všetky. Začiatok je hotový. Teraz je to len otázka času.

Vyrovnajte sa s neistotou

V živote neexistujú absolútne istoty. Takže bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte simulovať budúcnosť a vylúčiť všetky riziká, realita sa bude líšiť od vašej hypotézy. Môžete ich otestovať len tak, že vyskúšate.

Je normálne mať strach

Opäť sa bojte, ale urobte to. Strach je normálna reakcia psychiky.

Disciplína a denný režim

Ako prestať príliš premýšľať a konať

Znie to banálne, ale jasne stanovený časový harmonogram je veľkým prínosom pri zvyšovaní aktivity. Naplánujte si deň. V akom čase, aké problémy budete riešiť. Dodržiavajte tento režim deň čo deň. A nezabudnite do svojho denného režimu zaradiť odpočinok a fyzickú aktivitu.

Sme priemerom nášho prostredia

Ak chcete prejsť od mysliteľa k činiteľovi, snažte sa do svojho sociálneho kruhu zapojiť čo najviac z nich. Ľudia, ktorí sa neustále usilujú o nové výsledky a nevydržia dlho sedieť na jednom mieste.

Zdroje:

Timothy Peacile, „Neodkladajte to na zajtra“

Susan Jeffersová „Boj sa, ale urob to“

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: