Ako sa prinútiť konať

Psychológovia tvrdia, že len cieľavedomý človek môže konať naplno. Je ťažké s tým nesúhlasiť. Niekedy trvá dlhšie, kým sa k niečomu prinútiš, ako keď to urobíš. Je to otázka správneho prístupu alebo jeho nedostatku. Niekedy sa stáva, že rozhodnutie bolo urobené už dávno, ale človek nemôže urobiť prvý krok; akoby mu niečo bránilo. Mnohým mužom chýba energia, motivácia, pochopenie veľkej hodnoty úspechu. Michail Labkovský hovorí, že by ste sa mali vopred pripraviť na prijímanie závažných rozhodnutí. V opačnom prípade sa želané zmeny nikdy nedostavia. Iba akcia mení náš život k lepšiemu, nabíja potrebnú energiu. Úvahy nie sú podporené činmi, k ničomu nevedú. Nižšie uvádzame niekoľko užitočných krokov, ako sa pohnúť dopredu a konať na základe rozhodnutia, ktoré ste urobili.

Ako sa prinútiť konať

Začíname v malom

Aby ste dosiahli zamýšľaný výsledok, musíte najprv začať smerovať k vytúženému cieľu. Nejde len o to, aby ste urobili zmenu, ktorú chcete. Nie je potrebné hneď myslieť na veľký výsledok, pretože nepochopíte svoj vlastný potenciál, priblížite sa k zdroju. Začnite v malom. Je jednoduchšie veriť si. Po druhé, bude to príležitosť akumulovať energiu na realizáciu. K veľkému cieľu sa približujte malými krokmi. Je to spoľahlivý spôsob, ako sa vyhnúť skľúčenosti uprostred cesty. Začnite tým, že si jednoducho zmapujete svoje aktivity, skontrolujete termíny a ponoríte sa do atmosféry. Skutočná akcia prichádza neskôr, keď viete, čo chcete a prečo to chcete. Je to cesta, ktorou sa vydávajú víťazi hodní seba samých, ktorí vedia, ako vyzerá sen, ľudia, ktorí o ňom chcú otvorene hovoriť.

Postupnosť krokov

Je potrebné si vopred uvedomiť, že nie je možné dosiahnuť všetko naraz. Necíťte sa frustrovaní, ak nemôžete vykonávať viacero úloh súčasne. To je z definície nemožné. Nestanovujte si fantastické termíny, potom sa nemusíte obávať zbytočne. Ak sa chytáte mnohých vecí naraz, nedosiahnete nič podstatné. Definujte si postupnosť krokov, ktoré sa stanú individuálnym akčným programom. Výber akcií podľa preferencií. Snažiť sa niekomu zapáčiť je zlý nápad. Druhá osoba nemá predstavu o tom, čo vás skutočne trápi. Potrebujete poznať svoje vlastné preferencie a ideály. Vnútorné hodnoty budú mať veľký význam. Napíšte si tieto činnosti na papier. Potom bude jasné, aké kroky je potrebné podniknúť.

Nebojte sa robiť chyby

Často človek nekoná práve preto, že sa bojí, že sa mýli, že sa v dôsledku toho hlboko sklame. Nakoniec sa roky potácate na tom istom mieste a snažíte sa získať stabilitu. Ale v skutočnosti sa pocit nespokojnosti z neho len zvyšuje. Urobiť chybu je potrebné považovať len za nevyhnutnú skúsenosť. Potom dosiahnite uspokojivú úroveň. Hlavnou vecou je vnútorný pocit, že sa dokážete vyrovnať s akýmikoľvek prekážkami a obmedzeniami. Chýb sa netreba báť. Sú súčasťou procesu objavovania pravdy. Bez nich nie je možné získať nové poznatky ani užitočné skúsenosti. Objavy sa uskutočňujú tam, kde je človek pripravený na zázraky a vnútornú transformáciu. Jednoducho si od začiatku uvedomte, že každý má inú pravdu – čo je pravda pre jedného, nemá hodnotu pre druhého a naopak.

Správny postoj

Dôležitý je aj celkový emocionálny stav. Súhlasím, nie je možné si predstaviť pochmúrneho a náladového človeka ako víťaza. Dôležité je naučiť sa vyžarovať sebadôveru, cítiť neodolateľnú túžbu ísť k cieľu. Až potom sa objaví vzrušenie a potreba dotiahnuť to do logického konca. Rozhodujúci je správny prístup. Dôležité je, aby ste boli skutočne zapojení, šťastní a inšpirovaní. Je to nevyhnutný podnet, aby sme nestratili sebadôveru, aby sme vyžarovali radosť a inšpiráciu. Konečný výsledok závisí od toho, ako sa na začiatku nastavíte. Preto má zmysel pracovať na svojich pocitoch vopred a rozhodnúť sa, ako sa budete cítiť pri nadchádzajúcich zmenách. Dobré znamenie, ak ste pripravení ich prijať, myslíte pozitívne a chcete dosiahnuť úžasné výsledky.

Prekonanie bariéry zlyhania

Ako sa nútiš konať?

Niekedy nekonáme preto, lebo sa bojíme konať. Pretože skrývanie sa a opatrnosť sa zdajú byť oveľa prirodzenejšie ako presadzovanie sa. Niektorí ľudia sa úplne vzdajú osobnej sebarealizácie len preto, že si neveria. Jednoducho nemajú pozitívny zážitok z úspechu. A to je veľká prekážka pri vytváraní odvážnych plánov a snahe o čokoľvek. Niekedy sú myšlienky na zlyhanie také silné, že vám bránia urobiť potrebné pokusy. Jednotlivec je vydaný na milosť a nemilosť svojmu strachu a doslova sa blokuje. Prekonať bariéru neúspechu nie je jednoduché. Všetci máme svoje obavy. Väčšina ľudí sa však bojí spoločenského odsúdenia, ľudského nesúhlasu. Musíte sa odpojiť od svojich pochybností a neustále myslieť na hlavný cieľ. Jeho energia by vám mala dať zmysel. Potom bude túžba dosiahnuť cieľ silnejšia ako nekonečné pochybnosti. Musíte sa pripraviť na to, že to bude trvať dlho. Prekonať svoj strach je možné len prostredníctvom produktívnej práce na sebe.

Určenie plánu

Snaha konať naslepo, bez predstavy o želanom výsledku, je stratová. Musí byť vypracovaný plán. Už len preto, že vám zabráni stratiť posledné zvyšky nadšenia, prestať veriť v to najlepšie. Ak chcete byť efektívni, musíte si svoje ciele napísať na papier. Potom podrobne predpíšte kroky, ktoré sa neodchýlia od cesty, neustále sa udržiavajte vo forme. Keď máte plán, neodkloníte sa od zvolenej cesty, ani neustúpite od potrebných krokov. Je to dôležité pre budovanie sebadôvery a pochopenie vašich budúcich vyhliadok. V skutočnosti je to jediný spôsob, ako harmonizovať svoj vnútorný stav. Čím jasnejšie si uvedomujeme svoje potreby, tým ľahšie sa nám darí napĺňať svoje životné túžby. Kľúčom k úspechu je nezaspať na vavrínoch a nemyslieť si, že stačí raz niečo zmeniť. Neustále na sebe pracujte. Až potom pocítite nevídaný prílev energie. A ak máte vnútornú silu, môžete si splniť svoje najhlbšie túžby, nebude to taká veľká záťaž. Preto si nenechajte ujsť príležitosť. Zachovávajte opatrnosť, diskrétnosť a zodpovednosť.

Stačí začať

Problém prokrastinácie pramení zo strachu zo sklamania. Niektorí ľudia sa tak boja neúspechu, že odkladajú konanie na neurčito. Veria, že sa môžu vyhnúť bolesti srdca, ktorá pochádza len zo skutočnosti, že človek sa nemôže dlho zapojiť do procesu pochopenia čohokoľvek. To spája činnosť s niečím nepríjemným, traumatizujúcim a dokonca nebezpečným. Preto osobnosť vyčkáva do poslednej chvíle a nikdy sa neodváži podniknúť rozhodné kroky. Je dôležité začať niečo robiť. Verte mi, chytíte sa a potom budete oveľa úspešnejší. Najskôr sa však musíte takpovediac odlepiť od zeme, aby ste sa mohli dostať na výslnie. Ak budete stále stáť na jednom mieste, nikdy sa nikam nedostanete.

Aktivujte imaginárny motor

Motivácia je rozhodujúca pre dosiahnutie našich cieľov. Keď to nestačí, človek stagnuje na jednom mieste a neustále prežíva úzkosť. Máte pocit, že ste zlyhali, a preto strácate odvahu a nechcete sa už vôbec snažiť. Zapnite „zapaľovanie“ vo svojej mysli. Predstavte si, že máte v srdci motor, skúste si ho predstaviť do detailov. Najdôležitejšie je, aby ste sa s výsledkom neponáhľali. Začnite sa približovať k tomu, čo chcete, a postupne dosiahnete potrebnú rýchlosť.

Malé kroky k veľkému cieľu

Ako sa prinútiť konať

Nie nadarmo Slovenská tréner krasokorčuľovania Eteri Tutberidze rád opakuje, že trpezlivosť je rozhodujúcim faktorom pre akékoľvek úspechy. Ak ho nemáte, nemôžete dosiahnuť zmysluplné výsledky. Nevyčítajte si, že nedosahujete výsledky dostatočne rýchlo. Najdôležitejšie je veriť si a vedieť, čo od života chcete. Snaha zvládnuť príliš veľa úloh naraz môže rýchlo viesť k únave a frustrácii. Preto je v každom prípade potrebné ísť k cieľu postupne. Neponáhľajte sa. Vaším cieľom nie je bežať rýchlo, ale prekonať vzdialenosť vedome, s radosťou z každého kroku. Urobte si radostnú cestu plnú príjemných zážitkov. Len vtedy budete na seba skutočne hrdí a budete chcieť v budúcnosti konať. Nie ste šprintér, ale bežec, ktorý vie, že každý pohyb ho priblíži k cieľu. Buďte rozumní a pozerajte sa do budúcnosti s nádejou. Bez toho nie je možné dosiahnuť vlastné ideály. Musíte vedieť, že v živote neexistujú žiadne maličkosti. Všetko je dôležité, každý detail, ktorý sa spočiatku zdá byť nepodstatný. Buďte trpezliví a pripravení vynaložiť úsilie.

Zaujímavý rituál

Ak chcete niečo zmeniť, musíte zo svojho každodenného života odstrániť nudu. Ak chcete uspieť vo zvolenom smere, je nevyhnutné. Vymyslite niečo, čo vás prekvapí, inšpiruje a poteší ako nič iné. Možno vytvoriť osobný rituál, ktorý vám pomôže okamžite sa prepnúť do stavu tvorivého letu. Naplánujte si v hlave, ako presne sa to stane.

Odstráňte rušivé vplyvy

Je bežné, že sa ľudia snažia robiť niekoľko vecí naraz. Ukazuje sa, že nie je pohltený jednou činnosťou, ale rozptýlený v rôznych smeroch. Je to spojené s rizikom, že sa práca neuskutoční. Potom príde sebaobviňovanie z netalentovanosti a márnosti. Bude to ďalšia príležitosť presvedčiť sa o vlastnej bezcennosti a vzdať sa seba samého. Všetko, čo musíte urobiť, je premyslieť si moment samoorganizácie. Vylúčte všetko, čo vás rozptyľuje: vypnite sociálne siete, vypnite otravnú hudbu, televíziu, požiadajte domáce zvieratá, aby vás prestali otravovať svojimi rozhovormi. Musíte uznať, že to nie je také ťažké. Doprajte si niekoľko hodín ticha a pustite sa do práce.

Príjemná atmosféra

Dôležité je aj prostredie, v ktorom pracujete. Táto otázka nie je planá. Jeho vytvorenie je na vás. Usporiadajte si svoj osobný priestor tak, aby bol od začiatku príjemný. Potom budete mať silnú emocionálnu podporu. To vám uľahčí a urýchli prácu. Umiestnite svoj stôl na správne miesto, usporiadajte veci tak, ako vám to vyhovuje. V prípade potreby prestavte nábytok. Snažte sa robiť všetko pre svoje vlastné pohodlie. Vytváranie harmonickej atmosféry sa skutočne oplatí.

Stanovte si realistické termíny

Často sa stáva, že ľudia nedokončia veci práve preto, že si na to nedajú dostatok času. Majú pocit, že sú príliš zaneprázdnení, čo však vyplýva len z nesprávne rozdelenej pracovnej záťaže. Najmä pri intelektuálnej práci sa naučte múdro posudzovať svoje vlastné zdroje. Nespěchajte, aby ste všetko stihli v čo najkratšom čase. Ešte nikto nedokázal urobiť obrovské množstvo práce v malom časovom úseku. Vytvorte si rámec, ktorý vám umožní pokojne premýšľať o svojej práci. Je dôležité nájsť svoje limity a držať sa svojho riešenia.

Vzdajte sa perfekcionizmu

Ako sa prinútiť konať

Rozhodne sa nesmieme príliš zaoberať tým, čo sa deje. Vo chvíľach silného sústredenia sme natoľko pohltení prítomným okamihom, že strácame pozornosť na to, čo sa deje okolo nás. Ak sa tiež snažíte robiť všetko dokonale, vedzte, že je to nesprávny prístup. Musíte svoju energiu rovnomerne rozdeliť, aby ste ju umiestnili tam, kde je v danom čase potrebná. Nie je možné robiť vždy všetko dokonale. Faktom je, že živý človek je vždy otvorený novým skúsenostiam, chce sa učiť potrebné veci a robí to s radosťou. Perfekcionizmus je vo všeobecnosti nepriateľom tvorivosti, úžasných objavov. Aby ste si tento proces užili, musíte cítiť radosť. Potrebujete úplne prehodnotiť životný scenár, rozhodnúť sa o ďalších krokoch. Ale neobviňujte sa z toho, čo nemôžete zmeniť, čo nie je vo váš prospech. Nemá zmysel plytvať energiou.

Vzdajte sa sebaobviňovania

Nepripútajte sa príliš k výsledku. Ako povedal Henry Thoreau, úspech prichádza k tým, ktorí sa oň neusilujú. Neponáhľajte sa donekonečna a neobviňujte sa. Pretože ak sme v neustálom strese, hromadí sa v nás obrovský tlak. Potom je nepravdepodobné, že sa to podarí. Musíte mať trpezlivosť. Nikto nikdy neurobí rýchlu zmenu vo svojom živote. Dosiahnutie zmysluplného výsledku si vyžaduje čas a trpezlivosť. A tu je veľmi dôležité, aby ste sa nezhoršovali, aby ste nevyvolávali negatívne myšlienky. Akékoľvek negatívne dojmy tak silno okupujú vedomie, že bránia vytvoreniu pozitívnej vízie. A je nevyhnutná pre efektívnu sebarealizáciu.

Pamätajte: silní ľudia sa neporážajú. Viac sa sústreďujú na vlastné ciele a spôsoby ich dosiahnutia ako na svoje myšlienky. Vedia zvládať svoje pocity, nerobia bezmyšlienkovité pohyby. Najdôležitejšie nie je čo najrýchlejšie dosiahnuť výsledok, ale zmysluplne si vybrať individuálnu cestu a ísť po nej s radosťou. Sebakritika vždy ničí osobný pohľad na svet a bráni človeku byť spokojný s výsledkami. Začnite konať už dnes a nečakajte na zajtrajšok. Získate vnútornú silu, ktorá v jasnom záblesku rozžiari vašu dušu. Tento stav sa nazýva inšpirácia – snažte sa oň čo najčastejšie.

Takto si človek musí vypestovať sebavedomie a zodpovednosť. Len tak prekonáte lenivosť a úzkosť. Prokrastinácia sa nerodí z ničoho. Objavuje sa tam, kde je neistota. Výsledkom je, že podvedome odsúvate moment rozhodnutia. Zdá sa, akoby utekala pred svojimi vlastnými možnosťami. Pamätajte, že úspech prichádza k tým, ktorí sa snažia, aby bol ich život zmysluplný a naplnený, a nie k tým, ktorí sa usilovne snažia vyhnúť neúspechu. Ak sa prestanete kritizovať, môžete dosiahnuť oveľa viac, ako keď si budete vyčítať každý chybný krok.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: