Ako sa správať v novom tíme

Po prvé, zoznámenie sa s novým tímom je samozrejme stresujúce, bez ohľadu na skúsenosti a úroveň pokročilosti nového zamestnanca. Druhý je krátkodobý stres, ktorý bude trvať len niekoľko dní, po 1-2 týždňoch je človek schopný zvládnuť všetky pracovné procesy a plne sa prispôsobiť tímu. A po tretie, sú to vaše prvé dojmy z nového človeka, ktoré určujú jeho pozíciu v neformálnej hierarchii a stávajú sa základom dôvery a vzájomného porozumenia.

nábor.1.jpg

Kolektív – bezduché monštrum alebo priateľská záujmová skupina

Hovoríme o akomkoľvek druhu tímu: študijnom, pracovnom, vojenskom, športovom, umeleckom, pričom chápeme, že ide o skupinu ľudí, ktorých spájajú spoločné akcie a ciele. Každý tím, bez ohľadu na počet účastníkov, je hierarchickým systémom, aj keď má len dvoch ľudí – jeden bude vedúci, lokomotíva, ktorá ťahá vagón. Preto by mal nový účastník rýchlo urobiť prieskum a určiť lídra, nemusí to byť nevyhnutne šéf, ale vždy ten najpovolanejší a najzodpovednejší kolega, ktorý pomôže zorientovať sa vo všetkom, určí oblasť zodpovednosti a navrhne správny algoritmus činností.

Aj v grandióznej organizácii s piatimi poschodiami musí jednotlivý zamestnanec pôsobiť na určitom úseku výrobného alebo kancelárskeho procesu a komunikovať s obmedzeným okruhom zamestnancov. Vzhľadom na to sa nesnažte zapamätať si všetkých naraz; lepšie je určiť 3-4 ľudí, ktorých si pevne zapamätáte – ako sa volajú, aké funkcie vykonávajú, ako môžu byť užitoční vo svojej práci.

Nadávky sú úžasná vec, ktorá okamžite mení postoje ľudí vo váš prospech. Mimochodom, nie je nič zlé na tom, keď sa opýtate, ako sa človek volá, je to oveľa lepšie, ako keď ho oslovíte neosobne s pohľadom namiereným za čiaru horizontu.

Vaším cieľom je preukázať svoje komunikačné a profesionálne zručnosti, nadviazať užitočné kontakty a udržať si zdravý rozum až do prvej výplaty. Ľudia sú zvyčajne opatrní voči novému tímu, nevedia, čo môžu od zamestnancov očakávať. Mnohí novoprijatí zamestnanci si zbytočne myslia, že ostatní sú voči nim nepriateľskí, úprimne povedané, jednoducho sa o nových zamestnancov nezaujímajú. Ľahostajnosť neznamená ignorovanie alebo antipatiu. Nikto nemusí ponúknuť chlieb a soľ a položiť vankúš na sedadlo. Len veľmi zriedkavo sa stretnete s naozaj krvilačným človekom, ktorý sa snaží zničiť nováčikov a presadiť sa takýmto spôsobom.

Ale ani ružové vyhliadky nie sú vždy možné, rastúca konkurencia na trhu práce ničí zvyšky dôvery a všeobecnej pohody, vzťahy medzi zamestnancami sú čoraz viac regulované firemnou kultúrou. Dokonca aj zabehnuté trhoviská a workshopy sa snažia pozývať koučov, marketingových expertov a ďalších efektívnych team-builderov, aby si zlepšili svoje postavenie v mori bezohľadných obchodných.

Záver:Mali by ste preukázať vzor správania, ktorý na jednej strane ukáže vaše silné stránky a schopnosti a na druhej strane preukáže vašu ochotu zmeniť sa, učiť sa, dodržiavať miestne spôsoby stolovania.

Poradenstvo:

 1. venovať viac pozornosti pracovným procesom a technológiám ako spoločenským kontaktom a vzájomnému spoznávaniu sa, hoci naša psychika je nastavená tak, že prvá vec, ktorú urobíme, je, že budeme skúmať nepriateľov na druhej strane linky – neznámych kolegov s pazúrmi a tesákmi.

 2. Zachovajte si neutrálny a priateľský postoj ku každému vo vašom okolí, aj keď sa vás niekto snaží naverbovať a zapojiť do palácových intríg, je lepšie zostať ľahostajný, aby ste to neskôr neoľutovali.

 3. Zachovajte si vzorec správania, ktorý je pre vás vždy prirodzený, ak neviete chodiť na podpätkoch alebo žonglovať s čajovými šálkami, zdržte sa veľkolepých kúskov, je lepšie postupne odhaľovať svoje talenty.

Bod zlomu – kedy môžete piť šampanské

champagne.jpg

Prekvapivo dôležitým ukazovateľom tímového vzťahu je, keď sa zúčastňujete na spoločenských podujatiach mimo práce. Patria sem spoločné denné obedy, firemné stretnutia, výlety do prírody a iné intelektuálne aktivity. Práve v týchto situáciách sa prejavuje rozdelenie záujmov a skutočná úroveň dôvery, keď je potrebné generálne upratovanie alebo pitie.

V týchto chvíľach je jasné, kto je „kráľ“, kto je „jack“ a kto je „vločka“ a musí slúžiť so šťastným výrazom. Ak ste si ešte nezvykli na nový tím, buďte na takýchto podujatiach obzvlášť opatrní, nezneužívajte alkohol, nepreháňajte to pred šéfom, aby ste nevyzerali pochlebovačne.

Rada pre ženy: Nikdy sa nesnažte flirtovať alebo flirtovať s opačným pohlavím. Ak ste inteligentní a krásni, každý si to všimne, ale ak nie ste, možno sa nemusíte tak veľmi snažiť. V každom prípade sa stane predmetom posmechu a dlhodobých klebiet.

Záver:Je lepšie zúčastňovať sa všetkých neoficiálnych potýčok, ale správať sa nenápadne, bez toho, aby ste sa púšťali do odvážnych akcií a dobrodružstiev.

Neodporúča sa:

 1. Okamžite sa podeľte o detaily svojho osobného života, v dôvernom rozhovore máte stále čas povedať, ako ste sa zoznámili so svojím budúcim manželom alebo ako ste v reštaurácii ukradli chladnú koreničku.

 2. Verejné porovnávanie nového a predchádzajúceho zamestnania, aj keď si všimnete pozitívne zmeny, vyzerá podozrivo, akoby ste sa snažili porovnať dostupnosť klimatizácie alebo počet bezplatných sušienok.

 3. Kritizovanie iných zamestnancov alebo šéfov, aj keď si to plne zaslúžia, niektorí „starí“ veľmi žiarlia na vašu nespokojnosť.

Adaptácia – zmizla alebo bude pokračovať navždy

Ako zistiť, že ste boli prijatí do strany, to znamená, že ste sa stali plnohodnotným členom tímu – veľmi ľahké a jednoduché, akonáhle sa prestanete snažiť a premýšľať o tom, ako potešiť a získať autoritu. Keď už ste automaticky začali vykonávať danú úlohu a zapamätali ste si všetky názvy a postupy, môžete diskutovať o všeobecných témach bez toho, aby ste premýšľali o tom, aký dojem robíte. Môže to byť buď po niekoľkých dňoch, alebo po niekoľkých týždňoch, v závislosti od špecifík spoločnej aktivity.

Plnohodnotná adaptácia v tíme zvyčajne znamená, že úspešne zvládate všetky pracovné úlohy, neustále komunikujete s 2-3 zamestnancami, zdieľate osobné novinky. Najčastejšie sú to práve títo ľudia, ktorí vám pomáhajú udržať vás v príjemnom emocionálnom stave, podporiť vás v nepredvídanej situácii.

Americký antropológ Dell Hymes vytvoril pojem „komunikačná kompetencia“, ktorý pomáha pochopiť zásady vhodného správania a komunikácie v skupine. Teória komunikačnej kompetencie sa stala zdrojom mnohých trendov a kurzov, ktoré učia jazykové, sociálne, behaviorálne zručnosti sebarozvoja a realizácie v tíme.

Práve vo vzťahoch s ostatnými ľuďmi v tíme sa prejavujú vlastnosti a schopnosti človeka, ktoré dodržiavanie týchto pravidiel pomôže realizovať:

 1. Vždy k dispozícii – pozorne vás počúvam a budem sa snažiť pomôcť, ako len budem môcť.

 2. Vyjadrili ste sa jasne – vyjadrujte sa konkrétne, bez narážok, presne formulujte svoje myšlienky a úlohy.

 3. Samozrejme, že máte pravdu – technika psychologickej podpory spočíva v tom, že formálne súhlasíte s osobou, s ktorou hovoríte, ale vyjadrujete svoj vlastný názor.

 4. Môžete sa ospravedlniť – ak sa rozhovor s protistranou zmení na konfliktný, emocionálny, najjednoduchšie je ospravedlniť sa a ukončiť rozhovor.

 5. Je lepšie mlčať – ak si nie ste istí svojimi vedomosťami alebo vlastnou správnosťou – a potom sa môžete vrátiť k danej téme, čo podčiarkne váš záujem o výsledok.

Názor psychológov:dobre rozvinutá komunikačná kompetencia sa prejavuje u ľudí, ktorí sa dokážu výhodne umiestniť, sú schopní pozorovať a vyvodzovať závery, sú schopní prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam, neustále „obnovovať“ svoje výsledky a dosahovať viac ( https:/)prihlásiť sa.(/en/communicative-competence/).

Aké nástroje vám pomôžu komunikovať a napredovať v každom tíme:

 1. Primerané sebavedomie – mnohé konflikty a prepustenia sú spôsobené osobnou nevraživosťou alebo nepochopením, nie chybami v profile.

 2. Neustále čerpanie odborných zručností – aj keď si myslíte, že ste guru a viete zen v predaji, vždy sa nájde „Ázijčan, ktorý to zvládne lepšie“.

 3. „Odstráňte emócie – ak chcete napredovať, myslite na svoje zásluhy a úspechy, nie na to, aby ste niekoho ľutovali alebo „chápali a odpúšťali“. Ste tu, aby ste zarábali peniaze, nie aby ste boli priateľom.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: