Ako sa vyhnúť rozvodu – praktické rady

Rodinný život je ako loď riadená dvoma ľuďmi. Ak človek zanedbáva svoje povinnosti, nevyhnutne musí trpieť. Od manželov sa vyžaduje, aby do vzťahu neustále investovali. V opačnom prípade sa dôvera rýchlo stráca, pocity odchádzajú a vzniká pocit nespokojnosti. Štatistiky ukazujú, že v každom druhom manželstve ľudia premýšľajú o tom, či sa im oplatí vo vzťahu zostať. Naznačuje, že každý pár prechádza na ceste za šťastím mnohými ťažkosťami. Ak sa chcete vyhnúť rozvodu, musíte minimalizovať všetky negatívne prejavy. Je potrebné sa denne usilovať o vzájomné porozumenie. To si vyžaduje neustále sebazdokonaľovanie.

Hovorte o ich pocitoch

quarrel4.jpeg

Skutočným problémom väčšiny ľudí v rodine je, že sa boja vyjadriť svoje negatívne pocity. Negatívne pocity sa zdajú byť nezvládnuteľné, že budú mať ničivé následky. Časom sa nahromadí podráždenie a únava. Ak sa nič neurobí, v určitom okamihu negatívna energia zničí všetko dobré, čo bolo kedysi vo vzťahu. Preto je také dôležité vyjadriť ich emócie. Kým napätie nezmizne, je ťažké začať veriť v to najlepšie.

  1. Hovorte o probléme všeobecne, ale aj o jeho jednotlivých zložkách. Ak nebudete konkrétni, možno si nikdy neuvedomíte, že si vaša polovička niečo rozmyslela. Neistota a nepokoj sa prejavia, kým sa veci nevyjasnia.

  2. Ak prišlo sklamanie z partnera, nemali by ste začať od obvinení a sťažností, ale hovoriť o svojich pocitoch: „Cítim sa zranený, keď…“, „Bolí ma, keď…“. Dáva partnerovi šancu niečo s tým urobiť.

Podvádzanie nie je riešením

Keď manželstvo praská vo švíkoch, mnohí ľudia sa snažia vyhnúť zodpovednosti. V takýchto chvíľach sa zdá, že spojenie na strane vám pomôže uvoľniť sa z ťaživého pocitu beznádeje, dodať závan čerstvého vzduchu. Spočiatku to môže byť vzrušujúce a posilňujúce, ale potom nevyhnutne príde sklamanie. Po podvádzaní je veľmi ťažké udržať hlboké spojenie a byť naďalej úprimný. Preto podvádzanie situáciu len zhoršuje, ale nepomáha ju riešiť. Ak sa chcete vyhnúť rozvodu, je potrebné byť úprimný až do konca.

Prejavovanie náklonnosti

V manželstve by ste nemali myslieť len na svoje potreby. Úprimný súcit nie je nikdy zbytočný. Obklopte svojho partnera teplom, aby sa cítil, že sa o neho staráte. Prejavovanie pozornosti nie je slabosť, ako si mnohí myslia. To znamená, že osoba je ochotná podeliť sa o teplo svojej duše, je pripravená starať sa a chce to robiť z vlastnej vôle, nie pod nátlakom. V manželstve je pozornosť potrebná ako vzduch. Len tak manželia pochopia, že sa navzájom potrebujú, že majú šancu pokúsiť sa napraviť predchádzajúce chyby.

Pozornosť je potrebná najmä v ťažkých životných situáciách. Keď jeden z manželov prežíva osobnú krízu, nevyhnutne to ovplyvní vzťah. Je potrebné nielen zostať úprimný až do konca, ale aj vyjadriť pocity. Je užitočné hovoriť o vašej láske, povzbudzovať vás a všemožne vás podporovať. Trocha ohľaduplnosti nie je nikdy zbytočná. Aj keď je človek veľmi pesimistický, vždy ho možno presvedčiť, aby svoje presvedčenie prehodnotil. Láskavosť a citlivosť, ústretovosť a ochota pomôcť nikdy nezostanú bez povšimnutia. Aj v tých najbeznádejnejších prípadoch je potrebné veriť v to najlepšie, zostať optimistom a naďalej prejavovať pozornosť svojej druhej polovičke. Takýto prístup určite oceníte.

Schopnosť zdieľať pocity

Spoločné bývanie znamená, že partneri spolu trávia veľa času. To si vyžaduje byť úprimný a hovoriť o svojich pocitoch, namiesto toho, aby ste sa ich snažili skrývať. Schopnosť obdivovať, pochváliť, tešiť sa a žasnúť môže človeku dodať sebadôveru a pomôcť mu byť šťastný. Spoločne prežívané emócie sú zjednocujúce, neuveriteľne spájajúce. Ak majú pocit, že sa ich rozvod môže čoskoro dotknúť, mali by sa mu snažiť za každú cenu vyhnúť. Zdieľať pocity znamená prinášať si navzájom radosť. Viac sa rozprávajte, včas si vyjasňujte situácie, nehromadte podráždenie a sklamanie.

Odpustenie

cudzoložstvo2.jpg

V manželstve je to nevyhnutné. Rodinný vzťah zahŕňa učenie sa dávať, robiť kompromisy a hľadať riešenia, ktoré sú primerané situácii. Schopnosť odpúšťať nie je len nevídanou veľkorysosťou, ale nevyhnutnosťou. V niektorých prípadoch musia preskúmať svoje vlastné presvedčenie a zmeniť svoje postoje. Manželstvo si bude vyžadovať trpezlivosť a zodpovedný prístup ku každému vyslovenému slovu. Stačí dodržať niekoľko bodov.

  1. Prijatie partnera takého, aký je. Ak existuje snaha o nápravu, znamená to, že vzťah nemožno nazvať uspokojivým. Odpustenie si vyžaduje, aby ste odložili hnev, zášť a iné negatívne pocity. Uznajte právo druhej polovice byť taká, akú ju chcete mať. Človek nikdy nemôže úplne splniť očakávania, ktoré sa do neho vkladajú.

  2. Túžba porozumieť. Manželia sa musia snažiť pochopiť jeden druhého, aby sa ich vzťah mohol neustále rozvíjať. Ak motívy konania vášho blízkeho zostávajú nejasné, mali by ste vynaložiť všetko úsilie na to, aby ste ich zistili. Úprimná túžba porozumieť, absencia odsudzovania a hnevu a ochota vynaložiť úsilie na vytvorenie zdravého vzťahu povedú k pozitívnym výsledkom.

  3. Neopakovať chyby z minulosti. Kto sa chce vyhnúť rozvodu, nemal by si pamätať na chyby svojho partnera z minulosti. Nie je nič horšie ako neustále pripomínať človeku, aký je zlý a na nič. Pocity bezcennosti vedú k sklamaniu a k strate duševnej rovnováhy. Snaha manipulovať pomocou viny je neprijateľná, pretože môže zničiť zvyšky dôvery a spôsobiť, že stratíme vzájomné spojenie. Tí, ktorí dokážu odpustiť, sú vždy pripravení byť veľkorysí, prevziať zodpovednosť za to, čo sa stane.

  4. Snažte sa o sebazdokonaľovanie. Ak je človek spokojný sám so sebou a so svojím životom, je menej pravdepodobné, že bude deprimovať svoju polovičku. Naopak, nespokojnosť so sebou samým vedie k výraznej nespokojnosti s partnerom – zdá sa, že je nehodný, hneď sa na ňom objavia hromady chýb. Len tí, ktorí sa neustále vyvíjajú a nasledujú svoju vlastnú cestu, môžu naplno zažiť radosť a inšpiráciu. V takomto človeku je túžba odpúšťať, utešovať, byť najlepším radcom v núdzi.

Spoločné plánovanie

Ak chcete vyriešiť zložitý problém, musíte na ňom pracovať. Niekedy pracujte dlho a tvrdo, aby ste minimalizovali frustráciu a sklamanie. Ak majú manželia spoločné túžby, vždy sa ľahšie zmierujú. Vedieť intuitívne vycítiť partnera pomáha nestratiť srdce. Spoločné plány určujú budúci vývoj rodinnej jednotky. Čím jasnejšie si ich dokážete predstaviť, tým ľahšie sa rozhodnete pre ďalšie kroky. Napríklad, ak chce manželský partner urobiť veľký nákup alebo mať dieťa, toto rozhodnutie mu pomáha vyrovnať sa s tým.

Spoločné bývanie, dokonca aj s niekým, koho milujete, môže byť veľmi náročné. Nikdy neplatí, že vzťahy sa vždy vyvíjajú hladko, niekedy musíte vynaložiť úsilie. Skôr ako sa rozhodnete vzťah ukončiť, dobre sa pozrite, či ste využili všetky možnosti na zmierenie. Ak sa ponáhľate a urobíte tento krok pod vplyvom silných emócií, budete mať veľa výčitiek z toho, čo sa stalo. Vždy musíte mať na pamäti, že rozvod je poslednou možnosťou. Je lepšie sa k nemu uchýliť, keď nie je možné iné riešenie. Ak vás váš partner nepočúva alebo nepočuje, ste úplne ponížení a nechcete mať spoločnú budúcnosť. Ak existuje nádej na zlepšenie situácie, nenechajte si ujsť príležitosť. Osobné šťastie sa dá veľmi ľahko prelomiť, ale budovanie vzťahu môže trvať roky.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: