Ako sa zbaviť odporu – psychoterapeutické techniky

Kto z nás „neprehltol ťažké pocity“ od rodičov, partnerov, detí, ktoré sa obávajú rôznych príležitostí, a potom chcú odstrániť „kamene z duše“?“. Nie každý sa však dokáže zbaviť hrče v krku pri spomienke na traumatické situácie, aby našiel slobodu od bolesti duše. Prečo vznikajú obavy a ako sa naučiť odpúšťať, porozprávajte sa s psychológom.

Ako sa zbaviť odporu?

Odkiaľ pochádzajú sťažnosti??

Agresívna psychická reakcia na udalosť alebo nespravodlivosť spôsobuje intrapersonálny konflikt, emocionálnu bolesť a je ťažké ju kontrolovať. Emócie zahŕňajú obavy, ľútosť, odpor, nechuť, hnev. Nie je to vrodený faktor a vytvára sa v procese socializácie od 2 do 5 rokov. Do tohto času sú batoľatá nervózne, nahnevané ako ich starší, ale dlho sa z toho nedostanú. Keď si vytvárame predstavy o svete okolo nás a sledujeme správanie iných, vznikajú reakcie.

Po dospievaní sa nič nezmení – vnútorné dieťa si vždy nájde dôvod, prečo byť naštvané. Ak je zvyknutý dostať to, čo chce, trucovaním a sťažovaním sa, v akomkoľvek veku nevidí dôvod meniť svoj pracovný model správania. Problémom je, že je v stave obete a stáva sa členom klasického Karpmanovho trojuholníka opísaného v roku 1968.Je zložený z 2 alebo 3 ľudí alebo skupiny so spoločnými úlohami.

  1. Obeť si myslí, že život je nespravodlivý. Žiarlivý, závistlivý, odsudzujúci, ale nečinný a nerobí nič pre zlepšenie situácie.

  2. Kontrolný diktátor je vždy nespokojný, napätý, nahnevaný. Žije v minulosti, neustále spomína na neúspechy a premieta ich na iných. Ich vitalita je takmer na nule.

  3. Záchranca súcíti s obeťou a je nahnevaný na kontrolóra. Žije v ilúzii, že jeho poslaním je zachraňovať ostatných. Je skutočne schopný len rozdávať rady a predstiera, že je psychológ.

Diktátor robí obeť nepokojnou. Človek sa rozhorčí, nahnevá, spomenie si na negatívne skúsenosti z minulosti a ide sa sťažovať Spasiteľovi, ktorý mu slúži ako rameno, na ktorom sa môže vyplakať. Pravidelne vymieňa postavy v poli, ale neprekračuje hranice trojuholníka.

Obete sa navzájom obviňujú a obviňujú okolnosti, pričom neberú do úvahy skutočné príčiny negatívnych vzťahov. sú už roky v konflikte a neponáhľajú sa so zmenou svojho života. Obeť si nechce uvedomiť, že si túto rolu vybrala a môže z nej kedykoľvek odstúpiť; diktátor sa tvári ako stratég; spasiteľ sa utvrdzuje sám v sebe. Vnútorné konflikty sa stupňujú a ovplyvňujú duševné a fyzické zdravie.

Nadmerné deti

Častejšie trojuholníky zahŕňajú postavy s urazenými povahami, detským egom. Keď vo vnútri žije stratené/trpiace päťročné dieťa, ľudia v každom veku sa správajú neadekvátne. Sú náladoví, robia impulzívne rozhodnutia a sú vždy nespokojní.

Problém pochádza z detstva. Ak dieťa hovorí: „Len Peťo je jeho kamarát a ostatné deti sú tyrani“, rodičia sa musia mať na pozore. Je nepravdepodobné, že je to pravda. Takéto správanie je charakteristické pre sverhranimym povahy, schopné uraziť sa na roztomilý vtip, poznámku, nedostatok rodičovskej pozornosti, odmietnutie, stratu. Dávajú najavo svoje zranené city, trú si modriny, odvracajú pohľad, ale nebojujú. A nájdu si dôvody na trucovanie aj v neutrálnych situáciách. Niektorí ľudia sa sťažujú, že neboli pozvaní na hru, hoci sa nesnažia. Iným vadí, že učiteľ venuje viac pozornosti kamarátom alebo že im matka nedá na rozlúčku pusu na líce.

Deti to považujú za normu a v zrelom veku sa nechystajú zmeniť tento model. Potrebujú pomoc, inak z nich vyrastú mrzutí stroskotanci, zatrpknutí na svet. Rodičia, ktorí si uvedomujú svoju zraniteľnosť a potrebu uznania, začínajú chváliť. Je to zbytočné – treba sa vyhnúť hodnoteniu a porovnávaniu.

Rozvíjať a rozvíjať komunikačné zručnosti prostredníctvom tvorivosti, športu, interakcie s rovesníkmi. Obzvlášť užitočné predmetové hry. Skúšaním nových postáv sa mrzuté batoľatá učia psychologickej flexibilite, empatii, tolerancii a porozumeniu. Súťažné hry sú vylúčené kvôli neprimeraným očakávaniam. Hlavnou vecou je, aby sa deti tešili z procesu a neočakávali súhlas a pochvalu od dospelých. Rodičia čítajú knihy o priateľstve/asistencii, príbehy o hrdinoch, vzory kreslených postavičiek na podporu a posilnenie komunikačných zručností.

Prečo sa dospelí urážajú??

Ako sa zbaviť zášti?

Ľudia trpia rôznymi spôsobmi. Niektorí prežívajú túto emóciu vnútorne, ľutujú svoje zlyhania a ospravedlňujú sa za neúspechy, iní sa trápia kvôli nevšímavosti blízkych ľudí. Ženy uprednostňujú manipuláciu so sťažnosťami. Klasický príklad: „Nové šaty nevidíš.“. Znie to ako: naučil som sa to, teraz hľadám spôsob, ako to napraviť.Impulzívne povahy majú tendenciu urážať sa na chvíľu. Každý sa zraní:

  1. Neprimerané očakávania;

  2. zrady a nepochopenia;

  3. nerešpektovanie ich názorov;

  4. Zneužívajúce správanie, klamstvá, ponižovanie.

Ľudia sa obávajú, že sa o nich neprimerane starajú, ignorujú ich, využívajú ich. Mnohí vyrastali v rodinách, kde sa všetci navzájom nenávideli. Keďže dieťa nebolo vystavené iným scenárom správania, považuje model za normálny vo svojich 20 a 50 rokoch. U niektorých postáv sa vzor dieťaťa stáva nástrojom na ovplyvňovanie a umožňuje im získať to, čo nemožno požadovať.

Mnohí starí ľudia si ešte pamätajú, ako im dospelí v škole hovorili škaredé veci, a poznámky spred desiatich rokov ich stále bolia. Dievčatá si vytvárajú komplexy z nedokonalosti kvôli zraňujúcim slovám priateľov o ich tele. Subjektívne poznámky o vzhľade spôsobujú nutkavé prejedanie a anorexiu.

Nedôverčiví ľudia si sami spôsobujú problémy. Majú tendenciu premýšľať nad vecami a robiť si starosti kvôli hlúpostiam. Ak šéf nepodal ruku, kolega podráždene odpovedal, manžel nevenoval pozornosť, nie je to dôvod tráviť dni rolovaním v hlave hlúpe myšlienky a trucovanie.

Neúplný gestalt

Pre človeka so stlačeným egom je ťažké odpustiť násilníkovi, ale každý si vyberá, či bude roky hromadiť negatívneho ducha, alebo bude situáciu riešiť a zbaví sa agresie naraz. Môžete sa dlho hádať o spravodlivosti trestu, aby ste dokázali, že máme pravdu, ale problém to nevyrieši.

Prirodzený ochranný mechanizmus vytláča zablokovanú energiu odporu do nevedomia. Situácia je porovnateľná so zamrznutým počítačovým programom, ktorý resetuje pamäť a spomaľuje systém. Keď sa psychika neustále trápi nedokončenými záležitosťami, človek nemá energiu. Je to ako telefón, ktorý sa cez noc nabíja, ale popoludní má vybitú batériu. Fenoménom psychiky je, že všetko dotiahne do logického konca a potreba dokončiť začatý príbeh sa stáva prioritou mysle. A kým nie ste hotoví, chýba vám energia.

Nestojí za to, aby sme sa kvôli morálnym zásadám a pýche pripravili o pokoj a získali psychosomatické ochorenia. Neustále vracanie sa k bolestivej situácii spôsobuje depresívne emócie, sprievodné pocity, nervozitu a nedostatok spánku. Traumatická minulosť spôsobuje alergie, ochorenia tráviaceho traktu, rakovinu.

Čas nie je liek

Pomáha len zabudnúť na ostrosť emócií. Nič s otvoreným gestaltom neprejde bez zanechania stopy. Bolesť z minulosti nás prenasleduje, aj keď nemá žiadnu zjavnú súvislosť so súčasnými udalosťami. S detskou nevôľou sa žije obzvlášť ťažko. Psychika tlmí bolestné spomienky a dospelý sa na ne pravidelne zameriava, pričom si na udalosti pri tejto príležitosti spomína s iróniou, melanchóliou, smútkom. Na Silvestra vám zrazu s ľútosťou v hlase povie o neoprávnených očakávaniach, keď namiesto objednanej železnice pod stromčekom boli sladkosti. Alebo si vo chvíľach zúfalstva spomenie na matkine zraňujúce slová o vlastnej nedokonalosti.

Čo robiť, ak vám niekto ublížil??

Počuli ste nepríjemné slová, ale urážku ste si vypestovali sami, čím ste vytvorili mentálnu časovanú bombu. Kým si nepriznáte jej existenciu, nevznikne túžba situáciu riešiť. Takže budete žiť s deštruktívnou negativitou.

Utešujte sa myšlienkou, že vy sami nie ste Serafín a nespôsobujete problémy iným. Presvedčte sa, že je lepšie raz odpustiť, ako si každý deň vybíjať nenávistné pocity. Spýtajte sa: „Bolo mi ublížené úmyselne, alebo to bolo len preto, aby to ranilo moje city??“Keď darebáci úmyselne urážajú a urážajú, je jednoduchšie zaujať stanovisko a okamžite oplatiť. Je lepšie hovoriť nahlas a zachrániť si zdravie, ako byť v komunikácii etický. Týmto spôsobom vyčistíte krčnú čakru a vyhnete sa neúplnému gestaltu. Ak si uvedomíte, že osoba koná impulzívne, vyslovte slová, ktoré ju bolia. V 99,9 % prípadov bude odpoveď znieť: „Nechcel som vás uraziť. „Prepáč, mám zlú náladu.“.

7 krokov k radikálnemu odpusteniu

Ako sa zbaviť zášti?

Staršie zášti sú ťažšie a trvá dlhšie, kým sa s nimi vyrovnáte.Robert Enright navrhuje rozdeliť proces naKrokya postupne ich prechádzajte. Doktorka zdôrazňuje, že odpustenie neospravedlňuje činy druhých, ani nevynucuje zmierenie. Práca s duchovnou energiou je zameraná na očistu, zbavenie sa mentálneho odpadu a presvedčení, ktoré vás zaťažujú.

Krok 1

Zostavte si zoznam zneužívateľov podľa mena. Na stupnici do 10 označte emóciu tak, ako ste ju zapísali. Zhodnoťte úroveň bolesti a frekvenciu spomienok. Prijmite fakt, že niektorí ľudia vo vás nevyvolávajú silné pocity, zatiaľ čo pri zmienke o iných sa vám zrýchľuje tep. Začnite pracovať s osobou s najnižším skóre.

Krok č. 2

Identifikujte situáciu, ktorá bola zatlačená do úzadia a ktorú si nie celkom uvedomujete. Analyzujte pomocou otázky: Akú psychickú/fyzickú ujmu spôsobila daná osoba? je pre ľudí zdrojom frustrácie? Čo najviac bolelo: tón, slová, podstata tvrdenia? Cíťte negativitu, ktorá z tejto spomienky vychádza. Čím podrobnejšie je situácia, obraz, spektrum emócií, tým skôr sa zbavíte deštruktívnej energie odporu.

Krok č. 3

Vymeňte si s ním pozície. Vžite sa do situácie násilníka a spýtajte sa, čo robíte, keď nemáte náladu, zle ste sa vyspali alebo máte domáce problémy? Pred všetkými sa uškŕňajte, skladajte komplimenty alebo automaticky reagujte? Dovoľte, aby vás ostatní zrkadlili, aby ste viedli rozhovory podľa vášho scenára.

Krok č. 4

Rekonštrukcia výrazu tváre, správanie postavy. Mohli ste byť rozrušení/depresívni/impulzívni a nemuseli ste si byť vedomí svojho konania. To umožňuje nahliadnuť do deštruktívneho správania, vysvetľuje výbuch nekontrolovanej agresie. Väčšina zneužívateľov pozná túto povahovú črtu a je rovnako rozrušená ako zneužívaná osoba. Lenže nie každý má to srdce ospravedlniť sa za minulý príbeh.

Krok č. 5

Snažte sa v nich nájsť pozitívne skúsenosti. Stali ste sa citlivejšími a vnímavejšími na pocity druhých, naučili ste sa držať späť, pochopiť stav druhých?

Krok č. 6

Klasickou metódou dokončenia gestaltu je rekonštrukcia situácie so všetkými hráčmi a jej opätovné prežitie. Pozorujte pocity. Ak sa to nezmení, sadnite si pred zrkadlo a povedzte svojmu odrazu, čo vás trápi. Po dokončení si ho ešte raz prečítajte. Zakaždým, keď sa udalosť vyvinie, sa objavia nové detaily. Ak cítite, že sa vo vás hromadí hnev, nájdite spôsob, ako ho uvoľniť prostredníctvom fyzických akcií podľa vlastného uváženia: boj, kliky, šípky.

Raz príde čas, keď už k príbehu nebude čo dodať. Pocit zmeny stavu, pocit prázdnoty. Opakovaním ste prežili zabudnuté emócie, odčerpali ste energiu z udalosti a tá stratila svoj význam.

Krok č. 7

Keď ste psychicky pripravení, vyjadrite, že ste osobe odpustili a navždy ste sa oslobodili od deštruktívnych pocitov. Ak chcete tento postup posilniť, nechajte podvedomie premýšľať o spôsobe, ako sa páchateľovi poďakovať za životnú lekciu. Možno vám napadnú nápady:

  1. zablahoželať im k ich sviatku;

  2. aby ste dostali tweet na sociálne médiá:

  3. Odoslanie smajlíka alebo iného spôsobu vyjadrenia pozitívnych pocitov.

Najdôležitejšie je mať skutočnú túžbu, nie konať kvôli zaškrtávaniu. Ak vo vašej duši nie je ľahkosť, neodpustili ste danej osobe a opakujte sedenie. Potom prejdite na prácu s ďalším páchateľom. Kniha Radikálne odpustenie vám pomôže zbaviť sa zášti. Duchovná technológia Tipping prinúti zmeniť pohľad na minulosť a súčasnosť a vyliečiť staré zranenia.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: