Ako sa zbaviť závislosti od lásky

Ľudia, ktorých premáha láska, zažívajú vedľa svojej milovanej osoby eufóriu. Snívajú o nich, sú šťastní, keď sú v ich spoločnosti, z ich dotyku im behá mráz po chrbte. Ide o variant normy, ktorý sa nazýva zamilovanosť, ktorá sa neskôr môže vyvinúť v lásku. Závislosť od lásky je patologický psychologický stav spojený s porušením náklonnosti. Závislosť (podobne ako závislosť od alkoholu alebo drog) je definovaná intenzívnou túžbou po úplnej kontrole nad časom, láskou a telom partnera. Človek trpiaci závislosťou od lásky je v neustálom strese spojenom so strachom, že stratí nie tak druhú polovicu, ale šancu na lásku. V tomto článku sa budeme venovať tejto náročnej téme a pokúsime sa pochopiť sami seba, aby sme sa oslobodili od psychickej závislosti.

7 znakov, že vás muž naozaj miluje

Dôležité rozdiely medzi skutočnou láskou a závislosťou

Nie je potrebné diagnostikovať sa hneď, ako pocítite problematické body vo vzťahu k osobe, ktorú milujete. Pozývam vás, aby ste si prečítali základné rozdiely medzi láskou a závislosťou. Takto môžete lepšie identifikovať svoj stav a preniknúť ku koreňu problému.

Parametre na porovnanie

Láska

Závislosť na láske

Postoje k životu

Existuje vnímanie hodnoty a krásy života mimo objektu lásky aj popri ňom.

Existuje istota, že partner cíti to isté.

Človek je vďačný osudu, že ich cesty spojil.

Netúži po úplnej pozornosti milenca.

Pocit šťastia sa prežíva len v prítomnosti objektu pocitu. Keď nie je prítomný, cítime prázdnotu, smútok a neznesiteľnú túžbu po novom stretnutí, bez ktorého nie je radosť.

Neprítomnosť partnera spôsobuje také ťažké pocity, že sa prejavujú fyzicky (bolesti, prechladnutie).

Keď ste so svojím milovaným človekom, cítite eufóriu, ale len čo odíde, pociťujete strach, prázdnotu.

Vzťahy s ostatnými

Muž prežíva milostné pocity zamerané na seba samého.

Pocit rovnocennosti vo vzťahu.

Dôvera vo vzťah.

Nerovné postavenie: milenci sú zbožštení, zatiaľ čo samotná osoba sa cíti oveľa menejcenná.

Ochota dávať a neschopnosť prijímať.

Pocit, že musíte mať svojho milovaného človeka stále nablízku.

Vnímanie seba

Zamilovaná osoba zvyčajne zažíva

Dôvera;

Šťastie;

Sebaláska;

Rešpektujte.

Osoba sa prestáva sústrediť na svoje vlastné pocity a radšej naplno prežíva bolestnú skúsenosť, že ju partner miluje.

Nedostatok dôvery v hodnotu partnera (nie je dostatočne dobrý navonok, nie je inteligentný, nemá talent atď.)..).

Senzoricko-emocionálne reakcie

Šťastie, radosť, dôvera vo vzťahu je zažívaná.

Milenec je pokojný v stabilite pocitov.

Nežnosť, starostlivosť o milovanú osobu a o seba samého.

Dobrý pocit závisí od blízkosti objektu lásky. Mimo jeho spoločnosti sa radosť zo života vytráca.

Pochybnosti o vernosti partnera.

Očakávanie nepríjemností vo chvíľach, keď milovaná osoba nie je prítomná.

Reakcie správania

Osoba verí, že miluje toľko, koľko môže.

Vie, že pre vzťah robí to najlepšie, čo môže.

Nestráca svoju osobnosť v snahe zapôsobiť na milovanú osobu.

Ľahko prijíma chyby a necíti za ne trvalú hanbu.

Snažia sa hrať iné netradičné úlohy (vášnivý milenec, skvelý kuchár, úspešný kariérista), aby zapôsobili na svojho partnera a udržali si ho.

Neustále plachý, v rozpakoch, bojí sa, že sa uvedie do rozpakov a odstrčí ich.

Ako vidíte, závislý na láske si prestáva užívať život. Začínajú sa objavovať pochybnosti o sebe a zhoršujú sa vzťahy. Ak sa nepokúsite vymaniť z tohto kolobehu neustálej bolesti a sklamania, neostane vám v živote nič, čo by ste si mohli užívať, len márne pokusy udržať si partnera pre seba.

Ako viete, že ste závislí?

Ako každá iná závislosť, ani závislosť od lásky nevznikne zo dňa na deň. Existuje niekoľko vecí, podľa ktorých môžete spoznať, že k partnerovi začínate prechovávať nezdravé city.Nižšie je uvedený približný mechanizmus závislosti od lásky, ktorý je uvedený ako postupný opis:

 1. Prvé stretnutia sú euforické. Nie je to prekvapujúce, pretože sa zdá, že každému zamilovanému „narastú krídla“. Ale so závislosťou je to iné: na stretnutia čakáte ako na novú dávku drog. Zlomila vás potreba hovoriť so svojím milencom práve teraz, dotýkať sa ho.

 2. Potom sa zvyšuje potreba spoločnosti. Musíte zvýšiť „dávku“: čas, ktorý trávite spolu, nestačí. Potreba je s každým stretnutím silnejšia a čas, ktorý vám vyhovuje, sa zdá byť menší.

 3. Keď dostanete to, čo chcete, zistíte ďalšiu skutočnosť – skutočná osoba vedľa vás nezodpovedá dokonalému obrazu, ktorý si vytvorila vaša plodná predstavivosť. Začnete sa snažiť prispôsobiť týmto normám alebo svojmu partnerovi, aby ste sa dostali späť do stavu divokej eufórie.

 4. Snaha je neúspešná, pretože nemôžete človeka pretvoriť alebo prispôsobiť tak, aby vám vyhovoval. Spôsobuje strach, utrpenie. Začína sa kolobeh trpkých rozchodov a šťastných stretnutí. V skutočnosti sa vzťah rozbehol, ale závislá osoba si to do poslednej chvíle neprizná.

Ako hovoriť s dievčaťom

Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k náchylnosti človeka k závislosti od lásky. Viac informácií o nich nájdete nižšie:

 1. Emocionálna depresia v detstve.V dojčenskom a ranom detstve potrebujú deti lásku mamy a otca viac ako kedykoľvek predtým. Pocit dôvery a istoty sa buduje na základe fyzickej (objatia, bozky) a emocionálnej blízkosti. Neskôr sa dospelé dieťa, ktorému sa nedostalo lásky a starostlivosti od rodičov, snaží túto medzeru nahradiť hľadaním lásky v nezdravom, závislom vzťahu.

 2. Nezdravé vzťahy v rodine. Pozície rolí vo vzťahoch sa učíme z rodiny. Ženský (od matky) model správania v páre sa učia dievčatá, mužský (od otcov) – chlapci. Ak je obsah týchto vzorcov nezdravý, existuje vysoké riziko, že dieťa v budúcnosti vstúpi aj do bolestivého citovo-zmyslového vzťahu.

 3. Nízke sebavedomie, nedostatok sebahodnoty. Je ťažké mať zdravý vzťah a milovať toho druhého, ak nedokážete milovať sami seba. Láska je o šťastí, radosti a dôvere bez ohľadu na partnera. Zamilovaní ľudia, ktorí nemajú dostatočne dobré sebavedomie, sa stávajú ľahkou korisťou pre spoluzávislé vzťahy. Vysoko si cenia svojho partnera a nedokážu si vážiť samých seba.

 4. Existencia ideálnych postojov k ideálnemu vzťahu. Najčastejšie ich majú k dispozícii dievčatá, ktoré vyrastali na rozprávkach o princoch a princeznách. Matky a iní príbuzní im často hovoria, že vyrastú veľké a nájdu si úžasného mladého muža v každom ohľade (finančnom, fyzickom, finančnom, intelektuálnom atď.)..). Ale dokonalí ľudia neexistujú a každý ďalší princ neprináša požadovaný pocit spokojnosti z týchto detských rozprávok.

Ako opustiť bolestivý vzťah a zbaviť sa závislosti na láske

Ako každá závislosť, aj táto bude ťažká. Dôležité je, aby ste sa ponorili do seba a prestali hľadať lásku v každom, kto je pripravený vstúpiť do vzťahu. Najlepšie odporúčanie je navštíviť psychológa, ktorý vám pomôže urýchliť váš boj a zefektívniť ho. Ale ak to chcete vyskúšať sami, tu je algoritmus na zvládanie závislosti od lásky.

Fáza 1. Informovanosť

Pravdepodobne ste nadobudli dojem, že váš vzťah je nezdravý, pretože neprináša radosť a uspokojenie. V terapii je však dôležité uvedomenie si patologických procesov, ktoré prebiehajú vo vašom živote. aby ste si plne uvedomili problém, musíte si povedať: „To, čo sa mi deje, nie je priateľstvo, nie je láska, nie je to len sex – je to patológia. Keď vstúpim do vzťahu, nie som sama sebou, som utrápená a bojím sa. Je to nezdravý priebeh udalostí. Trpím závislosťou od lásky.K tomuto vedomému rozhodnutiu môžete dospieť:

 1. Prečítajte si literatúru o závislosti na láske a osobné príbehy ľudí, ktorí ňou trpeli a prekonali ju. Pomôže vám to vytvoriť komplexný pohľad na problém.

 2. Analyzujte, ako sa správate vo vzťahu so svojimi partnermi. Ktoré chvíle boli bolestné a ktoré radostné?? Porovnaním teoretických údajov s vašou situáciou nájdete skutočné dôkazy problému.

Fáza 2. Adopcia

Keď ste si problém uvedomili, je dôležité ho prijať. Uvedomujete si, že ľudia, s ktorými ste vo vzťahu, na vás majú patologický vplyv. Práve prijatie negatívnych skúseností, nekontrolovateľných emócií vám pomôže spamätať sa a urobiť všetko pre nápravu situácie. Závislosť je tvrdá práca. Možno si to uvedomujete, ale rozmazaný pohľad na problém neposkytne pevný základ na to, aby ste sa vyhli odporu a využili zdroje. Preto prijmite poznatky o svojom probléme, čo vám dá šancu ho prekonať.Aké opatrenia by tomu pomohli:

 1. Zdieľajte problém s blízkou, dôveryhodnou osobou. Keď sa podelíte o svoje pocity a zámery týkajúce sa práce, ktorá vás čaká, vaše slová budú mať váhu. Je dôležité, aby vás táto osoba neodsudzovala a nemenila vaše názory. Teraz potrebujete podporu, pochopenie a vieru vo svoje schopnosti. Keď vaše vlastné zdroje nestačia, je to vonkajšia podpora, ktorá vám pomôže dosiahnuť to, čo chcete.

 2. Nájdite si podporu v podobe zmysluplného príkladu alebo odborníka. Existuje veľa kníh napísaných ľuďmi, ktorí sa špecializujú a sú odborníkmi na liečbu závislostí. Najlepšie by mal byť odborný posudok od psychológa: ich pomoc je neoceniteľná, keď sú vo vzťahu dve závislé strany.

 3. Vyslovte si nahlas svoje priznanie. Povedzte si: „Som závislý na láske a vzťahoch. Som pripravený urobiť všetko pre to, aby som sa zbavil tejto závislosti. Budem sa snažiť držať kurz a určite budem šťastný.

Krok 3. Vytvorenie túžby zmeniť svoj život

Rozhodnite sa, že ste pripravení na šťastie. Nebude to ľahká cesta, ale stojí za to vynaložiť všetko úsilie. Vytvorenie motivačnej zložky práce. Bez silného a trvalého motívu nebude ďalšie plánovanie práce účinné. Predstavte si, čo vás čaká na konci tejto cesty. Ako prestanete trpieť a budete môcť vybudovať harmonický vzťah. Môžete si vytvoriť zoznam toho, ako sa váš život zmení po liečbe závislosti. Tento zoznam vám pomôže motivovať vás a podrží vás v ťažkých krízových časoch.

20 pravidiel pre úspech v práci

Krok 4. Plánovanie práce na sebe

Je ťažké vytvoriť si plán sám, ale malými krokmi sa posuniete k vizualizovanému cieľu.Čo robiť vo fáze plánovania:

 1. Prevezmite zodpovednosť za realizáciu jednotlivých krokov plánu. Len svedomitým a nekompromisným dodržiavaním plánu dosiahnete svoj cieľ. Ak nie ste dostatočne silní a podľahnete konfliktným emóciám, stojí za to prevziať zodpovednosť. Dôležité je nestratiť sa v pocite viny a hanby, ale vrátiť sa na správnu cestu.

 2. Zamyslite sa nad tým, prečo ste rukojemníkom závislosti. Zvážte možné zdroje problému a identifikujte tie najpravdepodobnejšie. Ak sa chcete úplne zotaviť zo závislosti, musíte sa cez tento spúšťací mechanizmus prepracovať. Potom sa vám bude bojovať ľahšie a jasnejšie.

 3. Vyberte si taktiku, ktorá by podľa vás pomohla efektívne vyriešiť problém. Niektorí ľudia uprednostňujú postupný prístup, ktorý je menej bolestivý. Niektorí ľudia považujú za účinnejšiu metódu „kontrastu“, pri ktorej sa problému postavíte okamžite, čelíte mu priamo a podniknete rozhodné kroky.

 4. Odvráťte pozornosť od objektu svojej zamilovanosti. Všetko je užitočné: venujte sa svojej práci, umeniu, pomoci ľuďom v núdzi atď.. Ak cítite, že sa chystáte stratiť nervy a zavoláte/napíšete svojmu milencovi, nesmiete ohroziť svoje svedomie. Sľuby, že sa zajtra vrátite do práce a otestujete svoje odhodlanie, sú výhovorkou závislých. Premýšľajte o spôsoboch, ktoré vám zabránia konať unáhlene.

 5. Nezabúdajte na svoje minulé skúsenosti. Práve trpká skúsenosť vám pomôže, aby ste v budúcnosti nerobili fatálne chyby, a pomôže vám zhodnotiť vaše súčasné konanie, rozhodnutia. Strach, bolesť a starosti musíte nechať za sebou, ale skúsenosti z učenia vám zostanú navždy.

 6. Stanovte si ciele a obmedzte ich časový rámec. Neistota v časovej orientácii rozťahuje vašu prácu na dlhšie časové obdobie. Napríklad pracovať na svojom vzťahu k sebe samému (sebauvedomenie, zlepšenie sebaúcty atď.)..) môže trvať od dvoch týždňov do jedného mesiaca (v závislosti od hĺbky problému). A tak ďalej s ostatnými úlohami: práca na vzťahoch s ostatnými, učenie sa konštruktívnej komunikácie, stanovenie osobných hraníc, korekcia osobných vzorcov správania atď.. Je vhodné, aby ste spolu so svojím psychológom vypracovali plán. Takto sa ľahšie vyrovnáte s výsledkom.

Krok 5. Budovanie nových, harmonických vzťahov

Keď ste si prešli základnými oblasťami svojej osobnosti, je dôležité naučiť sa budovať zdravé vzťahy. Ak ste sa doteraz vyhýbali kontaktom s potenciálnymi partnermi, teraz je čas uplatniť získané poznatky v praxi. Pristupujte k procesu interakcie s milovanou osobou vedome, kontrolujte emócie. Zistíte, že budovanie rovnocenného vzťahu bez zbožňovania je pre vás lepšie a šťastnejšie.

Záver

Závislosť na láske je psychická porucha, ktorú treba riešiť. Nezmizí to samo od seba, iní ľudia nemôžu zmeniť situáciu za vás. Nešťastné vzťahy, neustály strach z toho, že si nebudeme rozumieť s partnerom, a z toho, že budeme sami, nám bránia byť šťastní a užívať si život naplno. Teraz máte teoretické poznatky o patologickom stave a súbor nástrojov, ktoré vám pomôžu pri riešení náročnej úlohy. Prajem vám trpezlivosť, pevnú vôľu a šťastný, zdravý vzťah.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: