Ako urobiť život zaujímavejším?

Ľudia ospravedlňujú depresívnu existenciu nedostatkom času a peňazí. Problémom však nie sú zdroje, ale ochota urobiť život jasnejším a zaujímavejším. Odborníci z expertológie roztriedili typy nudy a pripravili výber nápadov, ktoré oživia šedý každodenný život a motivujú k činnosti.

Ako urobiť život zaujímavejším?

Čo je nuda?

21. storočie je plné príležitostí, ako urobiť život plnohodnotným. Mnohí ľudia však trpia túžbou po domove, permanentnou depresiou, utápajú sa v každodennej šedi a nechcú vyjsť z pomyselnej komfortnej zóny. Niektorí ľudia sa pre zmenu uchýlia k bláznivým akciám, riskujú svoje peniaze hazardnými hrami a pochybnými zábavami. Dôvod melanchólie vyplývajúcej z vyhorenia emócií. Keď ľudia nie sú šťastní, cítia sa v pasci okolností a hnevajú sa.

Vedcipremýšľajte, že nuda má motivačnú funkciu, pretože vás núti skúmať seba a svoje okolie. Okrem toho chráni pred silnejšími negatívnymi emóciami: hnevom, strachom, úzkosťou.

Niektorí ľudia si nechcú priznať, že ich život nudí. V dobe príležitostí sa to zdá byť neprijateľné a hanebné. Mnohí chradnú v nečinnosti a uvoľnia sa, až keď sú veľmi vzrušení.Výskumodkazide o nezdravé návyky a závislosť na adrenalíne. Väzni extrémnych pudov sa venujú riskantným športom, lezú na vrcholy, vrhajú sa na morské dno, skáču bungee z mostov. Hormóny vzrušenia, ktoré zosilňujú pocity a znižujú citlivosť na duševnú bolesť, ich k nej tlačia.

Typy nudy

Už v 30. rokoch 20. storočia psychológovia identifikovali túto emóciu ako naučenú. Thomas Getz sa však s týmto druhom konečne zoznámil až v roku 2006. Rozdelili sme ich do štyroch kategórií:

 1. Ľahostajný. Ležanie na pohovke vyvoláva pocit nízkeho vzrušenia a pozitívnych emócií.

 2. Kalibrácia. Zvýšené nervové napätie spôsobuje mierne zhoršenie nálady, ale stav mysle je mierne pohodlný.

 3. Vyhľadávanie. Zvyšujúce sa vzrušenie a stav nespokojnosti so sebou samým ich nútia premýšľať o tom, čo robiť.

 4. Reaktívne. Nahromadená únava z nečinnosti nás dráždi, deprimuje, cítime sa nešťastní a hľadáme niečo, čo by sme mohli robiť.

V roku 2013 sa objavil piaty typ – apatický.Ľudia s nízkym vzrušením a nedostatkom motivácie nie sú pripravení konať, prijať realitu a pracovať na sebe. Zistilo sa, že je najčastejšia, a to 36 %.

Potlačené emócie a kreativita

Sandy Mann v 90. rokoch dospel k záveru, že nuda je po hneve druhou najsilnejšou emóciou.V snahe pochopiť jeho funkciu psychológ vykonalExperimenty, Na základe techník, ktoré merajú kreativitu (Guilfordove testy).

 1. Najprv účastníci priateľsky kopírovali čísla z telefónneho zoznamu, potom hľadali využitie pre 2 šálky na kávu.

 2. V druhej fáze čítali poznámky nahlas, opäť tvorivo pracovali s papierovými pohármi. Podľa očakávania sa objavilo viac kreatívnych nápadov.

Okrem detských hračiek, kvetináčov, hudobných nástrojov a dokonca aj podprsenky.

Výsledky výskumu

Psychológ dokázal, že ľudia trpiaci nudou majú umelecké schopnosti. Dospela k záveru, že príčinou šedivého života je nepochopenie skrytých zámerov vyplývajúce z nízkeho sebavedomia. Ľudia majú problém sledovať svoje pocity a zosúladiť ich so svojím emocionálnym stavom a nevedia si nájsť aktivity podľa svojich predstáv.

Pri práci s pocitmi je dôležité, aby ste sa dokázali sústrediť. Takže jedinci s poruchou pozornosti, poranením mozgu, hyperaktívnou poruchou si len zriedkakedy nájdu koníčky. Na druhej strane, ľudia s poranením čelného laloku sú rizikoví. V dôsledku zmien v chemickom zložení mozgu strácajú pocit strachu. Robia z nich dobrodruhov, dobrodruhov, hazardných hráčov.

Výskum pomohol vytvoriť psychodynamický model nudy a zistil, že úlohy, ktoré si vyžadujú sústredenie, patria medzi najnudnejšie.Jednotlivec získava iba uspokojenie:

 1. z možnosti využívať zručnosti;

 2. cítiť uspokojenie z tohto procesu;

 3. vidieť význam činností.

Pri hľadaní zábavy psychológovia odporúčajú hľadať aktivity, ktoré nie sú zaťažujúce a zahŕňajú stav toku. Jednotlivec sa nevedome ponorí do procesu, keď jeho schopnosti a túžby zodpovedajú temperamentu a aktivitám. Pre workoholikov sa dovolenka v Karibiku môže zdať ako „smrteľný ortieľ“, ale raj pre tulákov.

Hľadá kreatívne riešenia

Ako urobiť život zaujímavejším?

Ak ste otrávení, problémom ste vy. Bez transformácie vnútorného sveta a presvedčenia sa túžba nezmení. Túžba po nových emóciách neustále kazí náladu. Stav frustrácie pochádza z nepokojnej mysle. Pri hľadaní noviniek sa správa ako nevychované dieťa a vytvára informačný chaos. Vyrovnať sa sám so sebou, keď ste aktívny mysliteľ, nie je ľahké. Naučte sa meditovať tak, že sa ponoríte hlboko do svojho vnútra. Takto budete rýchlejšie a presnejšie vedieť, čo chcete urobiť.Mozog je v stave uvoľnenia:

 1. Ignoruje mentálne „odpadky“;

 2. vyhľadáva retrospektívne informácie z pamäte;

 3. porovnáva so skúsenosťami a poskytuje užitočné rady.

Alternatívou je práca na voľnej nohe. Zmyslom tejto metódy je sústrediť sa a preniesť svoje myšlienky na papier alebo do dokumentu programu Word. Sleduje myšlienky a rozvíja zápletky. Identifikujte predmet a napíšte, ako sa cítite. Spôsob, ako „na papieri“ pomenovať príčiny potlačeného emocionálneho stavu a nájsť riešenia, ktoré neležia na povrchu. Predstavte si, že sa rozprávate so svojím „ja“ a hovoríte všetko, čo vás napadne. Freeraiting: technika hľadania kreatívnych riešení“ od M. Levy.

Zbavte sa ocenenia

Vypnite kritické myslenie pri výbere aktivít. Špekulatívne myslenie je nepriateľom zážitku a oberá vás o možnosť prežiť živé emócie. Keď sa objaví nová príležitosť, rozumný hlas určite povie: „nie je to zaujímavé a nie je to pre mňa“. Zbavte sa slov: „možno“, „myslím si“, „pochybujem“.Nahraďte ho:

 1. „Skúsim to.“

 2. „Ja to zvládnem.“

 3. „budete sa cítiť dobre“;

 4. „super nápad.“.

Ľudia sa boja všetkého, čo nepoznajú. Vyskúšajte nové veci.Nebojte sa prijať ponuku času, keď sa vám nápad nepozdáva. Neodmietajte, keď vás vyzvú, aby ste sa pripojili k novej spoločnosti alebo ku kurzu floristiky/dizajnéra/fotografa/spisovateľa. Iba ponorením sa do témy môžete určiť, ako blízko k nej máte. Pokusy a omyly sú často prekvapujúce svojimi výsledkami.

Prijať zmenu

Nie je možné urobiť život zaujímavým pre niekoho bez záujmov. Kvôli nedostatku emocionálnych pocitov. Neobjavia sa však samé od seba. Zážitky sú niečo, o čo sa treba usilovať. Zvedavosť a ochota rozvíjať sa sú pre to dôležité. Zvyknite si každý deň získavať užitočné informácie.

Prvá vec, ktorú mnohí ľudia urobia, keď sa snažia zabaviť, je, že siahnu po smartfóne a myslia si, že prechádzanie kanálov sociálnych médií im zlepší náladu. Ale moderné zdroje zábavy: televízia, internet, videohry posilňujú negatívny stav. Zmyslové preťaženie mozgu znemožňuje zistiť, aké sú skutočné záujmy. A prechod od úloh v práci k prezeraniu ľahkých informácií zvyšuje kognitívnu záťaž.

Ako sa zbaviť monotónnosti?

Ako urobiť život zaujímavejším?

Rovnaké akcie spôsobujú, že aj optimista sa cíti znudený. Pravidelne „obnovujte“ okruh svojich známych a aktivít. Zmena účesu a prestavba nábytku situácii nepomôže. Zmeňte svoje myslenie a životný postoj. Nemusíte skákať padákom ani stráviť víkend v zahraničí, aby ste zažili radosť a adrenalín. Snívali ste niekedy o tom, že sa naučíte brušné tance alebo salsu?? Alebo si na balkóne založte miniskleník? Možno vyšívať maľbu podľa čísla? Načasovanie nemohlo byť lepšie.

Ak ste sa už zaregistrovali alebo ste si zakúpili vyšívací rám, ste na dobrej ceste. Na ceste za svojimi snami sa vzdajte zvykov, ktoré vám uberajú čas a inšpiráciu: sledovanie správ, zábavných videí. Využite tento čas na rozšírenie svojich obzorov.Pre ženy je užitočné sledovať inštruktážne videá:

 1. O úprave vlasov;

 2. Večerné líčenie;

 3. Aký druh nechtov si zaobstarať;

 4. varenie;

 5. Výber štýlu;

 6. Výchova detí.

Workshopy na výučbu technických zručností, športu, programovania, hudobných aplikácií a masteringu. Stanovte si kariérne ciele a získajte ďalšie vzdelávanie na diaľku.

Každá činnosť si vyžaduje energiu. Ak nie, psychicky sa povzbuďte, aby ste zlepšili svoj emocionálny stav. Začnite sa zbavovať zlozvykov a získajte fyzickú kondíciu. Fitness vám pomôže zapadnúť do nového prostredia a nájsť si priateľov so záujmami. Získate zdravý návyk a dobrú kondíciu.

Potrebujete zoznam 100 vecí, ktoré treba urobiť

Spomeňte si na uplynulé roky. Všimnite si, že mnohé zvyky sa stali nevyslovenými zákonmi. Ak sa ešte nestotožňujete so svojím pracoviskom a rodinou, čoskoro začnete hovoriť v množnom čísle: „Máme nový produkt“, „To si nemyslíme“. Život s takýmto pohľadom znemožňuje, aby ste sa stali všestrannou osobnosťou. Ignorujete svoje vnútro spolu s plavbou po mori a inými snami, hlúposťami, ktoré ste chceli robiť v mladosti. Spomeňte si na príjemnú únavu a spokojnosť po strávení času v zamýšľanom scenári. V hlave ste ich zažili už stokrát, tak prečo aspoň niektoré z nich nezhmotniť v živote?

Začnite brainstormingom

Ako urobiť život zaujímavejším?

Vytvorte si zoznam 100 položiek a sľúbte si, že každý rok urobíte 5-10 vecí. Začnite tým, že si vytvoríte dokument a napíšete si sny a želania, ktoré vás urobia šťastnejšími.Tieto otázky vám pomôžu:

 1. Čo by ste urobili so zdrojmi?

 2. Aké pocity by ste chceli znovu zažiť?

 3. Kde snívate byť?

 4. Aké remeslo sa naučiť?

 5. S kým sa stretnúť?

 6. Čo by ste chceli dosiahnuť v sociálnej, rodinnej a duchovnej oblasti?

Vyhraďte si niekoľko dní na vytvorenie zoznamu želaní a použite vizualizáciu na jeho zodpovedanie. Predstavivosť vytvára zámer a napĺňa túžby energiou. Pre inšpiráciu si prečítajte zoznam dosiahnuteľných cieľov niekoho iného. Vložte informácie do úlohy, prepojte ich s 1 alebo 2 cieľmi a zručnosťami a spojte ich. To pomáha posúvať ciele nahor v hodnotovom reťazci: nápad – riešenie – výsledok.Vyškrtnite, čo nepotrebujete, a pridajte, čo nechcete:

 1. Navštívte 5 krajín.

 2. Naučte sa nový jazyk.

 3. Získanie vodičského preukazu.

 4. mať športovú postavu

 5. Naučte sa surfovať, potápať sa.

 6. Rozvíjať podnikanie.

 7. Napísať pieseň, knihu, scenár.

 8. zhromaždiť priateľov na mega párty.

 9. Choďte na rande naslepo.

 10. Postaviť dom.

 11. Staňte sa disciplinovanými.

Vymyslite si vlastné výzvy: prekonajte veľký strach, zažite emócie pri bungee jumpingu, vylezte na vrchol hory. Prečiarknite každú vyplnenú položku a skontrolujte relevantnosť ostatných. Naučte sa jazyk – zároveň prečiarknite bod disciplíny. Zdolať horu – prekonať strach z výšok, pochybnosti, neistotu.

Nič nebráni tomu, aby bol každodenný život naplnený novými významami a nezabudnuteľnými spomienkami. Preskúmajte svet okolo seba. Na štúdium kmeňov netreba chodiť do Antarktídy ani do Afriky. Cestujte po meste, najedzte sa v novej kaviarni alebo sa prejdite v parku. Častejšie robte spontánne akcie. Náhle navrhnite priateľovi: „Pekné počasie, poďme na kajak“, „Zorganizujme piknik v prírode“. Nehanbite sa za svoje túžby, hľadajte nové nápady na ich realizáciu. Bratia Wrightovci snívali o lietaní, a tak zostrojili lietadlo. Elon Musk predpokladá, že skončí na Marse. Čoho ste schopní??

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: