Prečo si obhrýzame nechty?

Podľa rôznych zdrojov je obhrýzanie nechtov bežným zvykom u 20 až 30 percent ľudí. najčastejšie sa vyskytuje u tínedžerov, detí predškolského a mladšieho školského veku. Dospelí trpia touto formou nutkavého správania menej často – približne jeden z 11 dospelých.

Medzi fanúšikmi hryzenia nechtov sú mnohé známe osobnosti: herečky Catherine Deneuve a Barbra Streisand, britský premiér Gordon Brown, speváčka Britney Spears, bývalá prvá dáma USA Jacqueline Kennedyová a ďalší.

Nutkavý sklon k obhrýzaniu nechtov sa zvyčajne opisuje ako zvyk.. automatické správanie. V závažných prípadoch sa však toto správanie stáva duševnou poruchou. V klasifikácii MKCH-10 je klasifikovaná ako emocionálna porucha a porucha správania a označuje sa ako onychofágia.

Prečo si hryzieme nechty?

Duševná porucha alebo zlozvyk?

Škodlivé návyky sú pravidelné a opakujúce sa činnosti, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú správanie, duševnú a telesnú pohodu.

Tá istá nutkavá činnosť môže byť chorobou (duševnou poruchou, závislosťou) alebo zvykom. Otázkou je stupeň závažnosti a vplyv, ktorý má na osobu alebo na ostatných.

Dôvody. Čo si o tom myslia psychológovia?

Prečo si toľko ľudí hryzie nechty?? V psychológii existuje niekoľko možných vysvetlení.

Podľa Sigmunda Freuda (samozrejme) je onychofágia dôsledkom neuspokojeného orálneho reflexu alebo uviaznutia v orálnej fáze vývoja. Kedysi neuspokojený ústny reflex vedie v dospelosti k „orálnemu saniu“. Človek siahne na vlastné prsty ako na matkin prsník alebo cumlík.

Dôvodom orálnej fixácie môže byť nedostatočné dojčenie, príliš veľa dojčenia alebo problémy vo vzťahu s matkou. Proces sania má na dojčatá upokojujúci účinok. Preto si pri absencii známych atribútov začnú cucať palec, čo vyvoláva rozvoj onychofágie.

Existuje aj iné, populárnejšie vysvetlenie. Onychofágia je založená na neschopnosti alebo nedostatku schopnosti vyjadriť negatívne emócie – podráždenie, hnev, zlosť.

Ak sú napríklad takéto emócie v rodine odsudzované, dieťa podvedome mení ich smerovanie. Agresivita nezmizne, ale už nie je zameraná na vonkajšok, ale na seba. Podľa tejto logiky je obhrýzanie nechtov formou autoagresie. Medzi ďalšie formy sebapoškodzujúceho správania patrí trhanie vlasov, rezanie, obzeranie kože atď..

Na jednej strane je to spôsob vyjadrenia negatívnych pocitov, ktorý môže pomôcť uvoľniť napätie. Na druhej strane presúva pozornosť z emócií na telo, čím pomáha dieťaťu vyrovnať sa so stresovou situáciou a zmierniť jej vplyv.

Psychológovia sa zhodujú v tom, že obhrýzanie nechtov je spôsob, ako uvoľniť emocionálne alebo duševné napätie. Manipulácia poskytuje úľavu alebo zmiernenie nepohodlia, bolesti. Okrem toho podporuje koncentráciu a chráni myseľ pred príliš silnými a rušivými dojmami.

Toto správanie je typické skôr pre deti, pretože majú ešte nedostatočne rozvinutú emocionálno-vôľovú sféru a v ich arzenáli chýbajú iné nástroje na zvládanie náročných situácií.

Dospelý človek trpiaci onychofágiou si buď zachoval infantilný spôsob zmierňovania emočného napätia alebo vyplnenia nedostatku pozitívnych emócií, alebo si vyvinul trvalú závislosť od činnosti.

Špecifické správanie v podobe onychofágie sa vyskytuje v rôznych situáciách:

 1. v situáciách hnevu, strachu a úzkosti;
 2. keď sme v emocionálnom strese;
 3. pri únave;
 4. v čase nudy, zmätku alebo nepohodlia či bolesti;
 5. V stave intenzívneho zaujatia;
 6. V situáciách zádumčivosti alebo radosti.

Ako sa z jednoduchej činnosti stane závislosť

Prečo si obhrýzame nechty?

Sací reflex má každé dieťa, inak by zomrelo hladom. V zdravom variante sa do veku 3 až 4 rokov stáva menej výrazným. U niektorých detí sa to však deje pomalšie, takže v určitej forme (cucanie prstov, onychofágia) pretrváva a môže sa prejaviť v situáciách stresu, psychického rozrušenia.

Pôvodne je zvyk trhania prstov a nechtov adaptačnou reakciou na stres. Potom sa zautomatizuje a stane sa trvalým patologickým návykom.

Pozrime sa bližšie na to, ako k tomu dochádza.

Všetko začína vznikom špecifickej behaviorálnej reakcie na rôzne vonkajšie a vnútorné podnety, narušenie fyzického pohodlia a emocionálnej rovnováhy dieťaťa.

V rôznych obdobiach dospievania sa špecifické podnety líšia.

V detstve:

 1. prerezávanie zubov;
 2. stomatitída;
 3. odstavenie, deprivácia figuríny;
 4. Odlúčenie od matky.

V mladom veku:

 1. umiestnenie v detských jasliach;
 2. hospitalizácia;
 3. Svrbenie pri diatéze;
 4. Deficit pozornosti rodičov;
 5. strach alebo trest.

Predškolský vek:

 1. Narodenie druhého dieťaťa v rodine;
 2. Konflikt so súrodencom alebo rodičom;
 3. Rodinné škandály.

V školskom veku:

 1. Ťažkosti s prispôsobením sa akademickej záťaži, nároky na disciplínu;
 2. konflikty so spolužiakmi alebo učiteľom;
 3. potlačenie hyperaktivity.

To a ďalšie vplyvy vedú k „motorickému výboju“ v podobe impulzívneho pohybu, nutkania zahryznúť si necht.

Druhá fáza– Prechod do trvalého behaviorálneho automatizmu. Na to, aby ste si začali hrýzť nechty, už nepotrebujete špeciálnu provokáciu a posilnenie. Samotné vykonávanie zvyčajného správania sa stalo potrebou. Ak bol pôvodne zvyk hryzenia nechtov spôsobom, ako znížiť mieru svojich emócií, bez neho sa človek cíti zle… Mechanizmus je podobný ako pri vzniku akejkoľvek inej behaviorálnej závislosti – virtuálne hry, sladkosti a podobne..

Odrody onychofágie

Prečo si hryzieme nechty

Nutkanie na okusovanie môže mať rôzne podoby.

 1. Fixácia na samotných nechtoch a/alebo na koži okolo nechtov. Osoba si môže prestať hrýzť nechty, ale začne si ich trieť a lámať prstami.

 2. Fixácia na samotné „hryzenie“. Nechty nie sú jediným alebo povinným predmetom na žuvanie. Osoba môže žuť ceruzky, perá, okuliare, golier košele a všetko, čo jej príde pod ruku.

K čomu vedie reflex hryzenia nechtov??

Zvyk obhrýzania nechtov je predovšetkým estetickou chybou – nechty sú slabé, krehké a deformované. Ale to je len špička ľadovca. Trvalé poškodenie nechtovej oblasti spôsobuje zápal, môžu sa objaviť bakteriálne plesňové infekcie.

Nečistoty nahromadené pod nechtami sa dostanú do úst a potom do tráviaceho traktu. Môže viesť k rôznym gastrointestinálnym ochoreniam vrátane napadnutia helmintmi.

Žuvanie spôsobuje traumu predných zubov, ďasná krvácajú a zapália sa a skus dieťaťa sa mení.

Na strane duševného zdravia existujú aj riziká. Onychofágia je často komplikovaná neurotickými poruchami:

 1. Obsedantno-kompulzívne správanie sa zintenzívňuje – k obhrýzaniu nechtov sa pridávajú ďalšie rituály (obsedantné umývanie rúk, trhanie vlasov atď.)..);
 2. Úzkosť vo všeobecnosti je zvýšená;
 3. vzniká depresia;
 4. sociálne prispôsobenie je narušené.

Ako sa zbaviť zvyku?

O vážnosti onychofágie svedčí aj skutočnosť, že v Holandsku existuje špecializované centrum pre tých, ktorí sa chcú zbaviť tohto zlozvyku, a Inštitút pre patologickú onychofágiu. Liečba je založená na autorskej metóde.

Pre tých, ktorí sa nemôžu liečiť v špecializovanom centre, sú k dispozícii domáci odborníci – dermatológovia a psychoterapeuti.

Je potrebné liečiť onychofágiu v dvoch smeroch: obnoviť integritu nechtových platničiek a kože – o to sa postará dermatológ; a odstrániť príčinu nutkavého konania – práca pre psychológa alebo psychoterapeuta.

Dermatológ môže predpísať lokálne lieky (krémy, masti, gély) s protizápalovými, antibakteriálnymi a antimykotickými účinkami.

Psychoterapeut pracujúci so závislosťou od hryzenia nechtov,má celý arzenál techník.

 1. Medikamentózna liečba sedatívami, trankvilizérmi a antidepresívami. Pri závažných emocionálnych poruchách – úzkosti, depresii.
 2. Onychofágia sa dá úspešne liečiť kognitívno-behaviorálnou psychoterapiou. Keďže obhrýzanie nechtov je spojené s potláčaním emócií, napätím a úzkosťou, psychoterapeut sa zameria na prácu s emóciami. Učí vhodné spôsoby vyjadrovania, diskusie, prijímania. Spolu s relaxačnými a sebakontrolnými schopnosťami táto stratégia vedie k úplnému ukončeniu závislosti.
 3. Ak dieťa trpí onychofágiou, psychológ pracuje nielen s dieťaťom, ale aj s rodičmi. Poruchu mohli spôsobiť určité výchovné postupy. Je potrebné vytvoriť nové modely interakcie s dieťaťom, ktoré budú založené na akceptácii, podpore a primeranej kritike.

Rýchle tipy

Lieky a terapeutické sedenia možno kombinovať s jednoduchými stratégiami správania.

 1. Táto technika bola obľúbená u starých mám, ktoré si na prsty natierali horkú látku – aloe, feferónku a pod.. Teraz si môžete kúpiť špeciálny horký lak na nechty a pokryť si ním nechty.
 2. Komplexný a drahý dizajn nechtov. S najväčšou pravdepodobnosťou bude osoba len ľutovať manikúru, na ktorú strávil čas a peniaze.
 3. Žuvačky. Mechanizmus tejto metódy je jednoduchý – ústa sú plné žuvačiek, takže hryzenie nechtov bude len nepríjemné. Takáto substitúcia môže postupne prelomiť závislosť.

Ak ste už použili tento druh rady a nutkavé nutkanie siahnuť si do úst pretrváva, vyhľadajte odbornú radu.

Zdroje:

Antropov Yu. ., Ševčenko Y. . Psychosomatické poruchy a patologické návyky u detí a dospievajúcich.

.. Ševčenko PATOLOGICKÉ ČINNOSTI U DETÍ (KLINIKA, DYNAMIKA, TERAPIA).

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: