Spôsoby zmiernenia kocoviny, ktoré naozaj fungujú

Bolesť hlavy, nevoľnosť, celkové bolesti tela, sucho v ústach – negatívne účinky konzumácie alkoholu sú známe všetkým, ktorí sa niekedy stretli so zneužívaním alkoholu. Všetky príznaky spája jedno slovo: kocovina.

Kocovina (nemýliť si s abstinenčnými príznakmi!) je otrava produktmi rozkladu etanolu. Hlavným vinníkom je acetaldehyd, ktorý sa metabolizuje v enzymatickom systéme tela na kyselinu octovú. Ak ste však vypili príliš veľa, proces úplného spracovania toxínu sa oneskorí a nastáva intoxikácia.

Toxické produkty rozkladu etanolu ovplyvňujú celý organizmus. Toxíny sa z tela postupne vylučujú pomocou pečene a obličiek, ale tento proces trvá dlho, zvyčajne niekoľko hodín (8 až 12). Po celý tento čas sú ľudský mozog a telo v stave ťažkej otravy.

Spôsoby zmiernenia kocoviny, ktoré naozaj fungujú

Príznaky otravy alkoholom sú

Sucho v ústach, únava, bolesť hlavy, kŕče. Takto sa prejavuje dehydratácia. Nejde ani tak o dehydratáciu, ale o nerovnomernú distribúciu tekutín pod vplyvom alkoholu: veľmi málo v cievach a nadbytok v tkanivách. Preto opuch spôsobuje aj kocovina.

Bolesť brucha, nevoľnosť a/alebo vracanie. Produkty spracovania alkoholu sú väčšinou kyslé a alkohol tiež spôsobuje, že žalúdok produkuje viac žalúdočnej kyseliny, čo vedie k týmto bolestivým pocitom.

Únava, slabosť, závraty. Ide o prejavy nízkej hladiny cukru v krvi. Glukóza klesá v dôsledku konzumácie alkoholu, čo spôsobuje, že sa pijáci cítia deprimovaní a skľúčení.

neschopnosť sústrediť sa, problémy s pamäťou sú spôsobené zápalovou reakciou v imunitnom systéme v dôsledku zvýšenej hladiny cytokínov (molekúl, ktoré tvoria imunitné bunky).

Svalová slabosť, arytmia a zimnica sú spôsobené nedostatkom horčíka. Je to aj jeho vina, že človek s kocovinou je taký nervózny a podráždený.

Od čoho závisí závažnosť kocoviny

V prvom rade ho ovplyvní množstvo vypitého nápoja a výber nápojov. To však nie je jediný faktor.

To, či budete mať ťažkú kocovinu, alebo budete mať miernu bolesť hlavy, závisí nielen od toho, koľko alebo čo ste pili predchádzajúcu noc. Každý človek trpí kocovinou inak. Nie je to otázka tvrdosti (ako si mnohí ľudia mylne myslia). Je to jednoducho tým, že hladina enzýmov, ktoré sú zodpovedné za rozklad etanolu najprv na acetaldehyd a potom na kyselinu octovú, sa u jednotlivých ľudí líši.

Výskum ukázal, že Európania a východoázijské krajiny so svetlou pleťou horšie znášajú otravu alkoholom, pretože produkujú viac acetaldehydu.

Kocovina je pre ženy ťažšia, t.. Vyššie koncentrácie alkoholu v krvi sa dosahujú rýchlejšie u mužov ako u žien.

Kto je v bezpečí pred kocovinou?

Prieskumy ukazujú, že 23 % ľudí po konzumácii veľkého množstva alkoholu nepociťuje žiadne príznaky kocoviny. Vedci tvrdia, že za to vďačia genetike. „Imunita voči intoxikácii alkoholom je spojená so špeciálnym génom, ktorý spôsobuje zrýchlené vylučovanie toxínov a menej výrazný zápalový proces. Aj keď je to zatiaľ len hypotéza (International Journal of Environmental Research and Pub

 • c Zdravie).

  Čo môžete urobiť, aby ste minimalizovali následky??

  Najzrejmejšou odpoveďou na túto otázku je, samozrejme, zdržať sa alkoholu. Ale ak sa jedlo s pitím uskutočnilo, potom je lepšie začať „prevenciu“ kocoviny počas sviatku.

  • Jedenie výdatného jedla

  • Spôsoby na zmiernenie kocoviny, ktoré naozaj fungujú

  Aby sa minimalizovali škodlivé účinky alkoholu, mal by byť sprevádzaný výdatným, výživným jedlom. Je lepšie vyberať si jedlá, ktoré obsahujú tuk a veľa sacharidov. Profesor James Shafer z New Yorku potvrdzuje, že mastné jedlo pred pitím alkoholu pokrýva sliznicu žalúdka a čriev. Pomáha to tomu, že sa alkohol vstrebáva oveľa pomalšie.

  • Vyhýbajte sa tmavým a sladkým nápojom

  Vedci sa zhodujú, že kongenéry (prísady, ktoré zlepšujú chuť a odtieň nápoja) prispievajú ku kocovine. Túto skutočnosť potvrdil aj výskum. Už v roku 2009 sa ukázalo, že bourbon je kvôli svojim príbuzným látkam horšie znášaný ako čistá vodka. Tieto látky sa v tele rozkladajú na toxický chemický formaldehyd.

  • Dávajte si pozor na svoj príspevok

  Je pravdepodobné, že už nejaký čas pijete a viete, koľko alkoholu môžete vypiť bez „vedľajšieho účinku“ kocoviny. Snažte sa túto hranicu neprekročiť.

  • Pite viac vody

  Alkohol spôsobuje dehydratáciu, preto je dôležité striedať alkoholické nápoje s čistou vodou. Musíte ho vypiť čo najviac. Vyberte si nesýtené nápoje, t.. Oxid uhličitý spôsobuje rýchlejší únik alkoholu do krvi. Z rovnakého dôvodu spôsobuje šumivé víno a pivo ťažšiu kocovinu ako neperlivý alkohol.

  • Dávka

  Nepite vo veľkých dávkach, ale len v malých, aby sa alkohol mohol vstrebávať postupne. Podľa vedcov je percento koncentrácie alkoholu v krvi, ktoré môže zabrániť vzniku kocoviny, 0,1 %. Odmeraný pitný režim neprekročí túto úroveň a znižuje intenzitu kocoviny.

  • Šťava z ázijských hrušiek

  • Spôsoby na zmiernenie kocoviny, ktoré naozaj fungujú

  V roku 2015 sa v jednej zaujímavej štúdii zistila súvislosť medzi pitím ázijskej hrušky a kocovinou. Hruškový džús vypitý večer pred večierkom znížil príznaky kocoviny o 16 až 21 percent.

  • Zákaz fajčenia

  Je dokázané (štúdia z roku 2005 uverejnená v časopise American Journal of Drug and Alcohol Dependence), že človek, ktorý fajčí, vypije viac. Nikotín sám o sebe síce nespôsobuje, že sa intoxikovanému človeku zhorší jeho stav (neexistujú žiadne preukázané údaje).

  Ak dôjde k následkom

  Ak sa ráno po večierku zobudíte s bolesťou hlavy a nevoľnosťou, musíte okamžite konať. „Liečba proti pitiu“ by mala robiť niekoľko vecí naraz.

  Odstráňte príznaky

  Ranná bolesť hlavy môže byť úplne neznesiteľná a bez tabletky sa nezaobídete. Zvoľte si radšej liek proti bolesti s paracetamolom alebo ibuprofénom ako s aspirínom, t.. Je to zlé pre tráviaci trakt. Nezabudnite však, že analgin a paracetamol môžu spôsobiť vážne poškodenie pečene, obličiek a žalúdka. Preto by sa nemali užívať ako prevencia a je zakázané užívať opakované dávky alkoholu po vypití týchto liekov proti bolesti.

  Obnovenie rovnováhy vody a soli a zloženia mikroživín

  1. Lekári odporúčajú piť veľa vody nielen počas alkoholického večierka, ale aj po ňom, pretože telo sa musí vyrovnať s dehydratáciou.

  2. Jedzte potraviny, ktoré obsahujú draslík. Môžu to byť zemiaky, banány, sušené marhule…

  3. Na raňajky jedzte vajcia. Bolo dokázané, že vajcia obsahujú veľké množstvo aminokyseliny (cysteín), ktorá neutralizuje toxické látky uvoľnené do krvného obehu pri odbúravaní etanolu. Priaznivé účinky cysteínu sa preukázali pri pokusoch na potkanoch. Miera prežitia z usmrcujúcich dávok alkoholu bola výrazne vyššia u zvierat, ktoré dostávali túto aminokyselinu.

  Vyplachovanie toxických látok

  Spôsoby na zmiernenie kocoviny, ktoré naozaj fungujú
  1. Dbajte na doplnenie zásob vitamínu C. Viaže a neutralizuje toxické látky.

  2. Na odstránenie toxických látok možno použiť aktívne uhlie, polysorb alebo iné sorbenty.

  Čo nerobiť

  Nechcete však svoje telo dopiť novou dávkou alkoholu. Káva po kocovine tiež nie je dobrý nápad. Kofeín už aj tak dehydratovaný stav len zhorší.

  Nechajte závesy zatiahnuté. Táto rada sa môže zdať nadnesená, ale existuje veľmi reálna štúdia, ktorú vykonali vedci v Argentíne. Pozorovali myši, ktoré po vysokých dávkach alkoholu trpeli kocovinou. Tí, ktorí boli držaní v úplnej tme, sa zbavili kocoviny už po 8 hodinách. Ostatným myšiam trvalo 20 hodín na prirodzenom svetle, kým sa úplne zotavili. Nájdite si tmavšiu miestnosť a zostaňte v nej, kým opojenie neprejde.

  Nejedzte mastné alebo vyprážané jedlá. To ešte viac zaťažuje pečeň, ktorá sa už aj tak ťažko vyrovnáva s účinkami otravy alkoholom.

  Väčšina týchto jednoduchých tipov je vedecky podložená. Každá metóda má však vo vedeckých a lekárskych kruhoch svojich odporcov. Vyberte si preto spôsob, ktorý vám najviac vyhovuje, a nepreháňajte to s alkoholom.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: