Chybový kód práčky LG Cl – čo znamená a ako ho opraviť

Samotný výskyt nezrozumiteľnej skratky v angličtine na obrazovke práčky LG dokáže majiteľov upozorniť. Ak sa však stroj stále nepodarí spustiť, reakcia sa môže výrazne líšiť v primeranosti. Niektorí ľudia hneď zavolajú technikovi, niektorí známemu, niektorí sa pozrú do príručky a niektorí idú na internet.

A posledné dve možnosti sú najrozumnejšie, pretože príručka aj internet sú k dispozícii zadarmo,Táto chyba Cl nie je vôbec chybou. Je to skratka pre „detskú poistku“, doslova „detský zámok“, a znamená, že práčka má zámok na.

Ako zamknúť a odomknúť

Kód chyby Cl

Uzamknutie prístrojovej dosky pred dieťaťom je rozumné riešenie. Dieťa môže práčku spustiť a zastaviť dotykom, pretože ovládací panel je tesne nad výškou malého dieťaťa. Pre ľudí, ktorí si nepozorne prečítali príručku, však môže byť správa Cl nepríjemným prekvapením.

Vypnutie zámku,Stlačte kombináciu klávesov. Mohlo by to byť:

 1. super oplachovanie plus predpieranie;

 2. Intenzívne umývanie a dodatočné oplachovanie;

 3. teplota a jedno z tlačidiel nastavenia.

 4. Po stlačení kombinácie počkajte niekoľko sekúnd – tým sa spustí zapnutie aj vypnutie.

Práčky LG s touto funkciou majú často špeciálne označenie správnych tlačidiel: usmievajúcu sa detskú tváričku alebo len úsmev a šípky na obidve. Ak tam nie je žiadne označenie, môžete sa pozrieť do príručky, do časti, kde je napísané, čo znamenajú rôzne písmená, ktoré sa rozsvietia na obrazovke.

Neúmyselná aktivácia zámku

Keď zámok práčky aktivuje dieťa pri hre alebo dospelý člen rodiny z nedbanlivosti, dá sa odstrániť v priebehu niekoľkých sekúnd – minút, ak musíte hľadať v návode. Situácia však môže byť aj iná: režim inhibície sa môže aktivovať spontánne:

 1. Práčka je zapnutá a zámok je už zapnutý a žiadna kombinácia kľúčov ju nevypne;

 2. blokovanie sa zapína počas procesu prania, často viac ako raz, samovoľne sa zapína a vypína a nereaguje na používateľa;

 3. zámok je aktivovaný používateľom, ale nedá sa vypnúť – Cl svieti na obrazovke práčky stále, napriek akejkoľvek činnosti;

 4. Zámok sa aktivuje používateľom a dokonca sa aj vypne, ale len vtedy, ak niekoľko minút stláčate tlačidlá rôznou silou, aby ste našli správny uhol.

Je to vážnejšie aToto správanie má dve hlavné príčiny:

 1. Kontakty, ktoré spájajú tlačidlá s riadiacou jednotkou, sú v práčke uvoľnené alebo čiastočne uvoľnené. Môže to byť spôsobené vekom, pobytom vo vlhkom prostredí, mechanickým poškodením.

 2. Chybný riadiaci modul. K tomu väčšinou dochádza vekom: opotrebujú sa malé časti, zlomia sa kontakty, zlyhá kabeláž.

Môžete sa pokúsiť urobiť oboje sami, ale budete potrebovať aspoň multimeter a nový ovládací panel a nanajvýš spájkovačku, dobrú jasnú lampu a jemnú motoriku.

Pre väčšinu ľudí je často rozumnejšie zavolať servisného technika.

Oprava „urob si sám“: čistenie kontaktov

Ak však máte určité elektronické zručnosti, môžete si zariadenie opraviť sami:

 1. Odpojenie ovládacieho panela. Pri rôznych modeloch práčok LG sa to robí rôzne, ale vždy môžete použiť manuál.

 2. Utrite panel alkoholom. Výsledok – odstráni sa vrstva mastnoty, čistiaceho prostriedku a nečistôt, ktoré mohli upchať drážky a brániť stlačeniu tlačidiel.

 3. Vezmite multimeter a skontrolujte, či je medzi tlačidlami a doskou plošných spojov kontakt. Ak to chcete urobiť, jednoducho sa dotknite kontaktov. Je tu napätie – všetko je v poriadku, práčku možno zmontovať, príčina chyby tu nie je. Žiadne napätie? Niekde je prestávka.

 4. Kontrola elektroinštalácie. Ak došlo k poruche, musíte sa pozrieť, kde sú vodiče chybné. Kontakty sa často uvoľňujú v dôsledku vlhkosti alebo hrdze a ich poškodenie je zvyčajne jasne viditeľné aj voľným okom.

 5. Vyčistite vodiče v mieste prerušenia. Za týmto účelom sa mierne skrátia, očistia od nečistôt a oxidačných produktov a potom sa opatrne skrútia.

 6. Záverečná kontrola – opäť pomocou multimetra. Ak sa kontakt vytvorí, všetko je v poriadku a práčku so sušičkou môžete opäť zmontovať. Nezobrazuje sa – niekde inde je medzera a kroky sa musia zopakovať.

 7. Je tiež možné, že je chybné celé tlačidlo. Potom musíte kúpiť a namontovať nový – alebo niekde nájsť podobný a vymeniť ho s prvým. Robí sa to pomocou spájkovačky:

 8. Odspájkujte svorky, ktoré držia tlačidlo na mieste.

 9. Vloženie nového tlačidla, ktoré bude určite fungovať.

 10. Spájkovanie svoriek.

Riešenie týchto drobných chýb nie je náročné, vyžaduje si hlavne trpezlivosť a vytrvalosť. V krajnom prípade, ak sa v dôsledku neskúsenosti niečo nenávratne poškodí, vymeňte niekoľko tlačidiel alebo ovládací panel práčky úplne je to lacné.

Oprava v dielni: Ovládacia skrinka je poškodená

Nechajte si práčku opraviť v servise:

Hranie sa s tlačidlami na práčke je zábava. Ak výsledky ukážu, že náhle zablokovanie sa zastavilo, je to skvelé. Ak však chyba CL pretrváva, aj keď sú tlačidlá čisté a nie sú poškodené, problém je pravdepodobne v mozgu práčky – v riadiacej jednotke.

Človek bez špeciálnych znalostí s tým nedokáže nič urobiť, takže jediným riešením je vziať stroj do servisu a nechať ho na odborníkov.

Dôležité! Musíte poslať celú vec, nielen modul. Takto máte väčšiu šancu oživiť svoj počítač.

Záver

Riešenie detskej poistky na práčke LG je jednoduché. Postup je nasledovný:

 1. Pozrite sa, či sú na ovládacom paneli šípky so smajlíkom, alebo si prečítajte príručku. Stlačte tieto tlačidlá na niekoľko sekúnd.

 2. Nefunguje to alebo sa zariadenie stále blokuje v náhodných časoch? Odstráňte ovládací panel, vyčistite tlačidlá a skontrolujte, či nie je prerušená sieť.

 3. Nepomohlo? Zavolajte údržbára, pretože problém je pravdepodobne v riadiacej jednotke.

 4. Všetky práčky LG majú detský zámok – veľmi užitočná funkcia, najmä ak máte doma dieťa, ktoré je príliš malé na to, aby ste mu povedali, že pranie nie je hra.

Najdôležitejšie je zistiť, ako sa zapína, ako sa vypína, a netrápiť sa, ak sa to niekedy stane samo od seba. Ak to nie je možné svojpomocne, problém môže ľahko vyriešiť remeselník.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: