Výber odšťavovača na mrkvu a červenú repu – 7 tipov

Predajne spotrebičov ponúkajú širokú škálu domácich spotrebičov určených na prípravu ovocných a zeleninových pochúťok. Bohužiaľ, neexistuje odšťavovač, ktorý by bol vhodný len na spracovanie mrkvy alebo červenej repy. Je však možné nájsť najlepšiu možnosť pre pevnú zeleninu. Naši analytici analyzovali trh s odšťavovačmi a sú pripravení podeliť sa o niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si kvalitný kuchynský spotrebič.

Kritériá výberu odšťavovača na mrkvu a červenú repu

Ako si vybrať odšťavovač na mrkvu a červenú repu

Typ zariadenia

Na získavanie šťavy z tuhej zeleniny sa používajú 2 hlavné typy odšťavovačov – ručné a elektrické. Tieto mlynčeky sú nielen podobné bežným mlynčekom na mäso, ale majú aj rovnaký princíp fungovania. Samozrejme, spracovanie mrkvy a repy takýmto produktom nebude jednoduchá úloha, ale niektorí ich považujú za ideálnu možnosť, ktorá umožňuje zachovať všetky cenné mikroprvky zeleniny, chrániť hotovú šťavu pred zahrievaním a oxidáciou.

Elektrické modely sa ľahšie ovládajú a sú ľahšie ako manuálne modely. Pri výbere správneho elektrického odšťavovača na mrkvu a červenú repu naši odborníci odporúčajú pozrieť sa na typ modelu: Existujú odšťavovače na citrusy a univerzálne odšťavovače. Používajte ho len na pevnú zeleninu (!) posledný vďaka špeciálnym prílohám pre tieto produkty.

Typ pracovného mechanizmu (chopper)

Keďže konštrukcia ručného odšťavovača je pomerne jednoduchá, toto kritérium je dôležité len pri výbere elektrického spotrebiča. Drvič (šrotovník) v týchto modeloch môže byť dvojakého typu: odstredivý (rotorový) a šnekový. Princíp rotačného odšťavovača je pomerne jednoduchý: po rozomletí suroviny na strúhadle prechádza do odstredivky, kde sa oddeľuje šťava. Ide o cenovo najvýhodnejšiu možnosť.

Šnekový krájač používa na krájanie mrkvy a repy oceľovú skrutku. Jeho princíp fungovania je úplne odlišný: zelenina sa naseká (ako v mlynčeku na mäso) a potom sa oddelí šťava od dužiny. Mimochodom, zariadenie môže byť vybavené 2 šnekmi – takéto modely sú najúčinnejšie pri získavaní chutného zeleninového fraiche.

Aby ste pochopili výhodnosť jednotlivých mechanizmov, urobme si malé vizuálne porovnanie oboch typov:

Rotor

Skrutka

Výhody

rýchlosť prevádzky;

lacnosť;

Pohodlie pri nakladaní zeleniny;

jednoduchosť používania.

bezhlučná prevádzka;

málo odpadu;

Šťava sa nezahrieva a neprichádza do kontaktu s kyslíkom;

Dlhá trvanlivosť šťavy (až 2 dni).

Nevýhody

ohrievanie šťavy;

Oxidácia pri kontakte so vzduchom;

Doba skladovania – maximálne 30 minút;

Nedostatočná účinnosť (príliš veľa šťavy v koláči).

nepohodlné nakladanie zeleniny (úzke hrdlo);

vysoké náklady;

výsledkom je dužinatá a dužinatá vôňa.

napájanie

To má priamy vplyv na rýchlosť získavania šťavy z mrkvy a červenej repy. Ale nenechajte sa chytiť do hodnoty indikátora: domáci odšťavovač je dosť silný 400-800 wattov (s odstredivkou) a asi 150 wattov (pre skrutku).

Kapacita kontajnerov

V každom odšťavovači sa dodáva buď 1 alebo 2 nádrže (na frakciu a koláč). Pri výbere najlepšej možnosti v prvom rade zvážte svoju potrebu čerstvo vylisovaného ovocia a počet členov rodiny, ktorí si ho s radosťou vychutnajú. Pre jednu osobu by bol ideálny malý domáci spotrebič s nádobou s objemom približne 200 ml (jeden pohár). Takéto zariadenie je kompaktné a lacné. Ale napríklad pre trojčlennú rodinu je lepšie zvoliť výrobok s litrovou nádobou na mrkvovú alebo repnú šťavu.

materiál plášťa

Výber je jednoduchý: môžete si vybrať medzi plastom a kovom. Pri výbere plastu vždy dbajte nielen na jeho vzhľad, ale aj na jeho zápach. Kvalitný materiál nevydáva nepríjemný zápach. Ak vás viac priťahuje kov – máte z toho iba prospech, pretože takéto odšťavovače na mrkvu a repu sú nielen praktické, ale aj odolné.

Typ separátora (pre modely odstrediviek)

Ak ide o rotačný odšťavovač, venujte osobitnú pozornosť tvaru triediča. Kónický procesor nespracúva buničinu rýchlo, ale automaticky odvádza odpad. Valcový však šťavu dokonale vytlačí, ale koláč sa neoddelí. A pár slov o otáčkach odstredivky: nemali by presiahnuť 10 otáčok – vyššia hodnota znamená, že pripravená šťava bude pri prevzatí zahriata.

Dodatočné vybavenie

Niektorí ľudia si myslia, že toto kritérium nie je obzvlášť dôležité, a veľmi sa mýlia, pretože sú to detaily, ktoré robia tento domáci spotrebič pohodlným na používanie. Gumové nožičky žmýkačky napríklad zaisťujú, že zostane pevne na svojom mieste, čo výrazne uľahčuje jej používanie.

Výlevka na tele džbánu zabráni strate vzácnych kvapiek šťavy. Možnosť automatického podávania surovín eliminuje potrebu stáť pri odšťavovači a neustále doň vkladať zeleninu. Zásobník s vekom chráni hotový výrobok pred prachom.

Záleží na štatúte výrobcu??

Vzhľadom na obrovské množstvo výrobcov kuchynských spotrebičov je dôležité brať výber správnej značky veľmi vážne. Ale tu je otázka: stojí za to rozhodnúť sa v prospech zahraničnej alebo domácej? Samozrejme, obe majú svoje výhody.

Napríklad ruské odšťavovače na mrkvu a repu sú príjemné vďaka svojej vysokej produktivite (zahraničné modely sú v tomto ukazovateli zvyčajne horšie ako naše). Ale jeho bezhlučnosť zjavne nemôže potešiť: mnohí spotrebitelia sa sťažujú na veľký hluk, ale zahraničné možnosti sú tichšie a pohodlnejšie na prácu.

Top 3 najlepšie značky odšťavovačov na mrkvu/zeleninu

Keď už hovoríme o kritériách výberu najlepšieho odšťavovača pre pevné ovocie a zeleninu, nemôžeme sa vyhnúť zmienke o konkrétnych modeloch zariadenia, aby bolo jasné, ktoré koniec koncov korešpondujú s kategóriou „najlepšie.

ahoj

 • ps HR1863
 • Philips HR1863

  Jeden z lídrov vo väčšine pozitívnych recenzií kvalitných zeleninových kmeňov. Okrem štýlového dizajnu a prijateľnej ceny (v porovnaní s podobnými modelmi iných značiek) má výrobok vysoký výkon, ergonomický tvar a kvalitu získanej šťavy. Drobné nevýhody: Na zber šťavy je vhodná len dodávaná nádoba a chýba funkcia proti odkvapkávaniu.

  Odšťavovač Novis Vita

  Odšťavovač Novis Vita

  Prvá vec, ktorá poteší odšťavovače švajčiarskej výroby, je ich vysoká kvalita. To platí aj pre odšťavovač Novis Vita. Model je vyrobený z odolného a ekologického materiálu. Vyznačuje sa kompaktným, ergonomickým dizajnom a vysokou produktivitou.

  Omega-8226 (8006)

  Omega-8226 (8006)

  Jedinečný odšťavovač vhodný nielen na spracovanie mrkvy a červenej repy, ale aj na výrobu pást, šerbetu a dokonca aj detskej výživy. Výkonný, spoľahlivý a robustný, s dvojstupňovým procesom extrakcie, ktorý umožňuje získať 1/5 šťavy. Príjemným bonusom je kniha receptov, ktorá sa k nemu dodáva.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: