Výhody a nevýhody vysávačov s cyklónovými filtrami

Vysávače sú pravdepodobne jedným z najobľúbenejších domácich spotrebičov v domácnosti. Je ťažké predstaviť si dobré čistenie bez neho. Otázkou je, ktorý model je pre vás ten pravý? Dnes vám naši odborníci prezradia všetky dôležité informácie o cyklónových vysávačoch.

Konštrukčné vlastnosti cyklónových vysávačov

Aby ste presne pochopili, aký užitočný a funkčný je cyklónový vysávač, je dôležité pochopiť, ako funguje. Tento typ spotrebiča je relatívne nový, ale už si získal mnoho zákazníkov. Záleží na tom, ako to funguje.

Cyklónový filter je založený na rovnakom názve a funguje na princípe odstredivej sily. Po vstupe do filtra sa znečistený vzduch oddeľuje od hrubých prachových častíc rýchlym špirálovým otáčaním. Uvedenou silou sú vytláčané smerom k stene prvej žiarovky a pomalšie sa usadzujú v prachovej nádobe. Menšie z nich sa ukladajú do druhej banky. Zachytáva približne 97 % prachu. Zvyšok je „upchatý“ ďalším filtrom HEPA.

DÔLEŽITÉ!Účinnosť, s akou cyklónový vysávač čistí miestnosť od prachu, nezávisí od počtu dostupných filtrov, ale od výkonu samotného výrobku. Čím je vyššia, tým väčšia je odstredivá sila, ktorá zhromažďuje prach.

Hoover s cyklónovým filtrom

Výhody a nevýhody vysávačov s cyklónovým filtrom

Hoci sú cyklónové vysávače stále obľúbené, je to skôr otázka módy ako účinnosti, pretože mnohé nedostatky zariadenia po jeho použití sú sotva kompenzované výhodami, ktoré ponúka.

Hlavné výhody modelov s cyklónovými filtrami

 1. vysoký výkon;

 2. Dostupná cena mnohých modelov (mimochodom, ich kvalita nie je nižšia ako u drahých modelov);

 3. Jednoduché používanie – nie je potrebné starať sa o aquafilter, nie je potrebné vymieňať vrecko na prach;

 4. Jednoduché používanie – nie je potrebné používať rôzne druhy trysiek a klipov;

 5. nízka hladina hluku;

 6. ľahko lokalizovať cudzie predmety náhodne „zachytené“ počas čistenia;

 7. Vysoká účinnosť pri odstraňovaní väčších častíc zo vzduchu – cyklónový vysávač je ideálny na priemyselné čistenie (čistí povrchy 5+ zo stavebných prác – betónový prach, piliny atď.).);

 8. Univerzálnosť použitia – daný výrobok je rovnako vhodný na čistenie podlahových krytín, kobercov, odevov, nábytku atď.;

 9. Kompaktný dizajn – výrobok sa dá ľahko uložiť nielen do skrine, ale aj pod posteľ, do malej skrinky;

 10. štýlový vzhľad, ergonómia.

Hlavné nevýhody modelov s cyklónovým filtrom

 1. Neúčinné pri odstraňovaní ľahkých prachových častíc, ako sú vlasy, vlákna, chlpy domácich zvierat atď.;

 2. možnosť úrazu elektrickým prúdom pri zapnutí spotrebiča – je to spôsobené statickou elektrinou nahromadenou na jeho povrchu;

 3. Zariadenie sa môže počas prevádzky okamžite vypnúť – dochádza k tomu v dôsledku prehriatia motora;

 4. Nie je vhodný na mokré vysávanie – cyklónový vysávač je vhodný len na suché vysávanie;

 5. zníženie výkonu, keď je nádoba na prach plná – to je typické pre modely s malou nádobou na prach;

 6. nehygienické čistenie zariadenia – po čistení je potrebné umyť nádobu na prach;

 7. výrobok si neporadí s chlpmi a vlasmi domácich zvierat – môže byť potrebné urgentné čistenie (ručné) nádoby na prach priamo v procese čistenia;

 8. Pomocné filtre (HEPA) sú potrebné – vo filtri sa hromadia baktérie a postupne sa objavujú nepríjemné pachy a samotný filter nie je vhodný na pravidelné čistenie, pretože je jednorazový a jeho cena mimochodom nie je malá;

 9. nemožnosť nastaviť úroveň výkonu;

 10. Hadica sa pri používaní vysávača zamotáva – je to spôsobené nedostatočným otáčaním na prípojke k veku vysávača;

 11. Nedostatočná kvalita materiálov – hovoríme najmä o tele cyklónových vysávačov – bohužiaľ, ani drahšie modely sa nemôžu pochváliť kvalitou plastu;

 12. Nevhodné pre alergikov – kvôli dlhému kontaktu s prachom pri čistení vrecka na prach po vysávaní.

Stojí za zmienku, že väčšina týchto nedostatkov je typická skôr pre lacné modely vysávačov. Hlavnými kritériami výberu cyklónového vysávača sú nemožnosť regulácie výkonu; nízka hlučnosť; rozhodnutie pre cyklónový model je preto potrebné starostlivo zvážiť z hľadiska výhod a nevýhod. V tomto prípade je dôležité zohľadniť nielen vaše želania, ale aj špecifiká priestorov, v ktorých sa bude výrobok používať.

Hlavné kritériá výberu

Výber optimálneho modelu cyklónového vysávača na domáce použitie by mal byť založený na niekoľkých kritériách:

 1. Výkon zariadenia je pravdepodobne jedným z najdôležitejších ukazovateľov účinnosti daného zariadenia. Pri výbere vysávača je potrebné zohľadniť príkon a sanie. Prvý spôsob priamo zaťažuje dodávky elektrickej energie. Druhým kritériom je užitočnosť spotrebiča. Je pozoruhodné, že cyklónový typ vysávača nemá takmer žiadnu zmenu výkonu počas celého pracovného cyklu.

 2. Kapacita nádoby na prach – veľká nádoba na prach robí celý prístroj ťažším a malá nádoba na prach sa rýchlo zaplní prachom, čo znižuje výkon spotrebiča.

 3. Dôležitým prvkom sú prídavné filtre, ktoré zabezpečujú dôkladné odfiltrovanie prachu pri prechode strojom. Filtre HEPA sa v súčasnosti považujú za najlepšie.

 4. Prítomnosť príslušenstva – Ak hovoríme o funkčných modeloch, nie je možné si nevšimnúť prítomnosť značného počtu príslušenstva, ktoré poskytuje maximálny komfort pri prevádzke zariadenia.

 5. Ďalšie funkcie – veci, na ktoré si treba dávať pozor, ako napríklad typ kolies (pogumovanie), dĺžka kábla, reverzácia atď.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: