35 faktov o jablkách

Jabloň je najpestovanejšou plodinou na svete. Vyšľachtených bolo viac ako 10 000 odrôd jabĺk. Homér tvrdí, že Trójsku vojnu začal nápis na jablku „najkrajšie“. Afrodita prijala jablko ako dar od Parisa, ktorý spôsobil vojnu medzi Trójanmi a Grékmi, ktorá trvala 10 rokov. Tak vzniklo známe slovné spojenie „jablko sváru“.

Zábavné fakty o jablkách

Kedy zasadiť jabloň

Zdá sa, že každý vie o jablku všetko. Sme si však istí, že nasledujúce fakty o tomto chutnom ovocí budú pre mnohých nové a neznáme.

 1. Jablonenajstaršia plodina na Zemi. Podľa archeológov sa pestovanie ovocných stromov praktizovalo od VII. storočia pred Kristom. Všetky vtedy existujúce odrody boli odvodené od materskej rastliny, odrody Sivers, a pestovali sa v Kirgizsku a Kazachstane. Plody boli malé, kyslé a tvrdé. Ostatné odrody vyšľachtili šľachtitelia.

 2. Jablone: rod listnatých stromov z čeľade Rosaceae. Ovocný strom je príbuzný broskyniam, čerešniam, slivkám, marhuliam a malinám.

 3. Výsadba jabloníviac ako oranžové jablká.Ovocie sa používa v potravinách v surovej forme, ako plnka do koláčov, na prípravu na zimu: šťavy, džemy, marmelády, kompóty atď.

 4. Skutočnosť, že jablká plávajú na hladine vody a nepotápajú sa, je spôsobená obsahom vzduchu v dužine – 20 % celkového objemu.

 5. Dužina a kôra sú zdravé, aleJeho jadierka obsahujú kyselinu kyanovodíkovú, Preto ich nejedzte, najmä nie vo veľkých množstvách.

 6. Zatiaľ čo u nás sú jablone všadeprítomné, v juhovýchodnej Ázii poveternostné podmienky neumožňujú dobrý vývoj ovocných stromov. Miestni obyvatelia preto kupovali ovocie z Austrálie, Číny a USA a platili zaň veľa peňazí.

 7. Plody jablone sú časté v mytológii a heraldike. Mnohé národy majú vlastné legendy spojené so zakázaným ovocím. Jablko sa nachádza aj na viac ako 80 erboch.

 8. V Kursku sa nachádza pamätník jablone odrody Kursk anthonovka. Hmotnosť dutého jablka je 150 kg. Pamätník je postavený v blízkosti kostola Vzkriesenia a svätého Eliáša. Okrem toho sú v USA 4 sochy venované zakázanému ovociu a Uľjanovsk a Bratislava nie sú výnimkou.

 9. Hodnota jabloní nespočíva len v ich ovocí. Všetky stromy sú výborné pre medonosné včely, preto sú jablone včelármi cenené.

 10. Existujú okrasné jablone, ktoré sa nepestujú pre ovocie, ale na ozdobu záhrady.

 11. Podľa jedného príbehu sú sklenené gule napodobeninou jabĺk. V Nemecku je každoročnou tradíciou zdobenie vianočných stromčekov jablkami. Rok 1848 nebol priaznivý, a tak sklári v Lauschi rýchlo vyrobili sklenené gule a rozdali ich miestnym obyvateľom.

 12. Orezávanie jabĺk rýchlo stmavne. V súvislosti s touto zvláštnosťou, ktorá sa nepáči pestovateľom jabĺk, vyvinuli kanadskí šľachtitelia odrodu s názvom Arctic, ktorá si na reze zachováva rovnakú farbu. V roku 2015 bola odroda schválená na pestovanie v Severnej Amerike.

 13. Každý rok sa objavuje mnoho nových odrôd, ale nie všetky novinky sa okamžite stanú populárnymi a záhradníci ich pestujú. Existuje 10 000 odrôd samotného jablka, ale existujú aj slivky, nízke, čínske odrody. Niektoré jablone sú kríky a nie stromy.

 14. V Rusku v XI. storočí knieža Jaroslav Múdry nariadil založiť prvý jabloňový sad. Európa sa s touto plodinou zoznámila počas výbojov Alexandra Veľkého. Podľa záznamov sa v starovekom Ríme v tom čase pestovalo 36 druhov ovocia.

 15. V závislosti od odrody sa z jedného stromu môže nazbierať niekoľko tisíc kusov ovocia. S cieľom odľahčiť ovocné stromy pestovatelia často odstraňujú časti kvetov. Dôvodom je zachovanie živín a zabezpečenie vyššej úrody zvyšných plodov. Takéto opatrenia uľahčujú stromu prezimovanie.

 16. Biblia nehovorí, že jablko je symbolom hriechu. Biblický text hovorí len o tom, že existujú dobré a zlé ovocie, ktoré Eva a Adam nesmeli jesť. Vtedajší ilustrátori, ktorí nepoznali iné ovocie ako jablká, urobili z tohto ovocia symbol hriechu. O niečo neskôr sa tento trend rozšíril z maľby do literatúry.

 17. V Japonsku v roku 1974 v dôsledku selektívneho šľachteniabola získaná najchutnejšia odroda jabĺk,ktoré sa následne stali veľmi vyhľadávanými a drahými. Keď kvitne jabloň odrody Secaichi, kvety sa opeľujú len ručne. Keď sa vytvoria plody, zalejú sa medom. Rast každého jablka sa monitoruje. Ak sa vyskytnú nejaké abnormality, plody sa môžu odtrhnúť a strom nemôže využiť svoju energiu na dozrievanie. Každé jablko je jednotlivo zabalené a balené v škatuľkách po 28 kusoch. Priemerná hmotnosť jablone je 500 gramov. Cena za jedno ovocie je 21 dolárov.

 18. Najväčšie jablko vypestoval Japonec Chisato Iwasaki v Hirosaki.Ovocie vážilo 1,849 kg.Rekord bol dosiahnutý v roku 2005.

 19. V roku 1976 Katie Wöflerová po 11 hodinách a 50 minútach usilovnej práce dosiahla najdlhší pás jablčnej šupky, aký bol kedy odrezaný, s hmotnosťou 567 gramov. Dĺžka pásu bola 52 metrov a 51 centimetrov.

 20. Jablkové semeno obsahuje kyanid– smrtiaci jed. Aby ste sa otrávili a zomreli, musíte rozžuť 200 semienok a prehltnúť ich. Preto nesmiete zjesť naraz 10 jabĺk vcelku.

 21. Ak by ste každý deň zjedli jedno jablko, museli by ste stráviť viac ako 20 rokov svojho života, aby ste vyskúšali všetky odrody rastúce na celom svete.

 22. Na výrobu jedného litra jablčného muštu je potrebných 36 jabĺk.

 23. V USA sa pestuje 2500 odrôd jabloní a na celom svete 10000 odrôd. V Spojených štátoch sa v priemyselnom meradle pestuje len 100 odrôd.

 24. Rôzne odrody jabĺk majú rôzne množstvo jadierok.

 25. Neustály stres alebo namáhavá duševná práca vedú k strate chuti do jedla. Nie každý vie, čo má v takom prípade robiť.Odborníci na výživu odporúčajú zjesť jablko a po 15 minútach budete mať chuť do jedla.Malý trik pre matky s malými deťmi. Ak vaše dieťa odmieta jesť, dajte mu kúsok jablka a do pol hodiny bude mať pevné jedlo.

 26. Jabloň, ktorú Peter Stuyvesant zasadil v roku 1647, stále rastie v Amerike. Ovocný strom rastie na Manhattane a prináša ovocie.

 27. Ak zo semien toho istého stromu vypestujete 10 jabĺk, všetky sa budú od seba líšiť.

 28. Jablko sa považuje za symbol života. Plody ovocného stromu sa spájajú s mladosťou, zdravím, plodnosťou a láskou. V slovanskej tradícii bolo zvykom priniesť matke novorodenca jablko, aby dieťa získalo silu. Okrem toho mnohé rozprávky obsahujú informácie o omladzujúcich jablkách, ktoré pomáhajú obnoviť mladosť a krásu.

 29. Jablká znižujú hladinu cholesterolu v krvi, posilňuje steny ciev. Tehotné ženy by mali mať v strave jablká – zvyšujú hladinu hemoglobínu.

 30. Nebeské jablká inšpirujú spevákov, básnikov a umelcov k tvorbe umeleckých diel. Švédska umelkyňa Emma Karp Lundströmová, inšpirovaná plodmi jabloní, vytvorila mimoriadny obraz, ktorý váži 4 tony. Na jeho výrobu bolo potrebných 35 000 jabĺk.

 31. Pestovatelia si zvykli, že stromy nerastú do výšky maximálne 3 m. Divoké odrody však môžu dorásť až do výšky 15 metrov. Šľachtitelia rastlín vyvinuli nízke odrody na ľahký zber.

 32. Ľudia s cukrovkou môžu jesť jablká. Obsahujú veľa fruktózy, ktorá uspokojuje chuť na sladké.

 33. Bohužiaľ, konzumácia čerstvých jabĺkKontraindikované pri gastritíde a dvanástnikových vredoch. Aby sa zabránilo podráždeniu slizníc, odporúča sa ovocie pred konzumáciou upiecť.

 34. George Washington, aby sa zbavilpred stresom, orezávanie jabloní v ich sadoch. Bol to jeho obľúbený koníček.

 35. Keďže v roku 1300 neboli k dispozícii formy na pečenie, jablkový koláč sa pripravoval z vody, masti a múky. V tomto obale získalo ovocie lahodnú chuť.

Najvyšší obsah živín v plodoch sa pozoruje v období plodenia jablone. Oneskorené známky platia až do jari. Vitamíny a minerály však počas skladovania unikajú. Preto sa odporúča jesť jablká v období plodenia, aby sa telo nasýtilo živinami.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: