Ako naplánovať rozmiestnenie budúcich záhonov a výsadbu

Príroda dala tejto rastline nástroje na boj o miesto na slnku. Správna kombinácia plodín prináša vynikajúce výsledky. Pred plánovaním umiestnenia zeleniny musíte zvážiť jej konkurenciu, jej vzájomné ovplyvňovanie a spôsob, akým sa. Zvláštnosti vzájomného pestovania a blízkosti plodín vychádzajú zo zákonov alelopatie.

Aký je princíp kompatibility rastlín

Naplánujte si zeleninovú záhradu

Veda považuje každú rastlinu, hubu alebo baktériu za živý organizmus. Prebiehajú tu biochemické reakcie, trávenie a vylučovanie, výmena plynov s prostredím. Negatívne alebo pozitívne ovplyvňujú svojich susedov na molekulárnej úrovni. Niektoré plodiny produkujú inhibítory, ktoré inhibujú alebo potláčajú vývoj konkurentov.

Každé steblo trávy získava potrebné látky zo zeme, ale zanecháva v nej svoje vlastné odpadové produkty. Nasledujúci rok by na tom istom mieste mala rásť iná plodina s vlastnými výživovými preferenciami, ktorej produkty rozkladu po predchádzajúcom obyvateľovi neuškodia. V prírode je preto priestor pre druhovú rozmanitosť a v bylinkovej záhrade sa striedajú divoké rastliny.

Obrábanie záhonu je potrebné každý rok striedať, aby sa pôda neunavila a zostala úrodná. Dodržiavanie striedania jednoročných plodín je základným zákonom rastlinnej výroby.

Vzájomne kompatibilné rastliny sa môžu pestovať na jednom záhone vedľa seba. Antagonisti by mali sedieť ďaleko, za bariérou. Táto skutočnosť sa zohľadňuje pri mapovaní plodín na konkrétnej ploche. Striedanie plodín pre dobrú úrodu.

Tabuľky kompatibility pre zeleninové plodiny v zeleninovej záhrade

Každý záhradkár má súbor plodín, ktoré je potrebné umiestniť na pozemok s ohľadom na ich vlastnosti. Nie je potrebné experimentovať, môžete využiť dlhoročné pozorovanie života rastlín a odborný výskum. Agronomické tabuľky uvádzajú rastliny, ktoré môžu byť susedmi alebo predchodcami plodín, a tie, ktoré zanechávajú v pôde stopy, ktoré sú pre plodiny škodlivé.

Príklad vzájomného vplyvu plodín

Zelenina

Friendly

Depresívne

Zemiaky

Kapusta, hrášok, červená repa

Uhorky, paradajky

Kapusta

Červená repa, zemiaky

Mrkva

Paradajky, hrášok, cibuľa

Bylinky

Kôpor

Pepper

Červená repa, paradajky

Uhorky, hrášok

Cibuľa

Mrkva, uhorky

Hrášok, kapusta

Paradajky

Kapusta, cibuľa

Zemiaky, uhorky

Uhorky

Hrášok, kapusta

Zemiaky, paradajky

Červená repa

Kapusta, cibuľa

Listová horčica

Z uvedených druhov zeleniny sa niektoré dajú pestovať na spoločnom záhone a budú vzájomne prospešné. Existujú aj neutrálne, napríklad kôpor. Rastie samostatne alebo rozdeľuje záhon bez toho, aby rušila kohokoľvek okrem mrkvy. Zmiešané záhony s plodinami vyzerajú pekne a zvyšujú výnos. Výber rastlín podľa ich všeobecných požiadaviek na osvetlenie, zalievanie a výživu.

Rozhodujúcim faktorom pri pestovaní plodín je striedanie lokalít. Zmena plodín je povinná; pôda pod monokultúrnou plodinou sa vyčerpáva, výnosy sa znižujú, objavujú sa choroby.

Pri striedaní plodín musí rastlina dostať priaznivú pôdu, ktorá sa zlepšila vďaka predchádzajúcej plodine.

Príklad posunu postele

Ako naplánovať rozmiestnenie budúcich záhonov a rastlín

Predchodcovia

optimálne

Úroda

Nežiaduci predchodcovia

Červená repa, kapusta

Zemiaky

Solanaceous plodiny

Mrkva, cibuľa, uhorky

Kapusta

Krížovité, Paradajky

Tekvica, cibuľa, paradajky

Mrkva

Zemiaky, koreňové plodiny petržlen, zeler

Uhorka, cibuľa

Papriky, paradajky

Solanaceae

Solanaceae. Strukoviny, kapusta

Cibuľa

Cesnak, uhorky

Paradajky, kapusta

Uhorky

Všetky tekvice

Uhorka, cibuľa, cesnak

Červená repa

Krížovité plodiny, koreňové plodiny

Ak sú do striedania plodín zaradené kapusta a zemiaky, ktoré vyčerpávajú pôdu, je potrebné zasiať zelené hnojivo.

Ak sa plocha, na ktorej sa pestujú zemiaky, využíva mnoho rokov, možno ju zlepšiť každoročnou aplikáciou veľkého množstva organickej hmoty zo slamy a výsevom zeleného hnojiva. V skleníkoch odstránia vrchnú vrstvu pôdy, dezinfikujú rám oxidom siričitým, zasejú facéliu a zapravia ju do pôdy. Tieto opatrenia pomáhajú zabrániť „únave“ pôdy.

Čo vysvetľuje antagonizmus rastlín

Rastliny sú ako ľudia – s niektorými sa priatelia a iným sa vyhýbajú. Každá kvitnúca rastlina vylučuje svoju vlastnú vôňu prostredníctvom vylučovania fytoncidov. Rosa a dážď vyplavujú z listov zlúčeniny, ktoré sú užitočné alebo škodlivé pre ich susedov. Korene tvoria fenolové zlúčeniny alebo prenášajú priateľské biotiká. Rastliny vytvárajú výmenný bazén živín, ochranných antibiotík, kolínov. Buď spolupracujú, alebo súperia o miesto na slnku.

Existujú rastliny, ktoré prežijú každého suseda – palina, fenikel. Koreňový systém pšeničnej trávy obsahuje látky, ktoré bránia rozvoju iných plodín. Toto sú extrémne príklady netolerancie. Hrozno vedľa kapusty stráca chuť a jeho korene sa vzďaľujú od suseda.

Hrášok potláča všetky druhy cibule a cesnaku, ale dobre koexistuje s okopaninami. Zdá sa, že paradajky a zemiaky sa nemajú čo deliť – jeden má podnož, druhý sadenicu. Paprika, paprika a baklažán patria do čeľade nočných papričiek, majú spoločných škodcov a choroby. Výsadba vedľa seba alebo za sebou – hromadenie problémov. Okrem toho sa z papriky na fazuľu prenáša bežná choroba antraknóza – aj to je potrebné zohľadniť pri navrhovaní striedania plodín.

To isté platí pre krížovité rastliny – kapusta a reďkovka sú príbuzné. Takže repa ani reďkovka by sa nemali siať pred a po kapuste – bežné choroby. Zdanlivo nenáročná listová horčica, ktorá však potláča rast červenej repy a je rada v susedstve cibule a kapusty.

Ako otáčať záhradný pozemok

Najťažšie je zorganizovať striedanie plodín s návratom na to isté miesto vo 4. roku – rozdeliť plochu zeleninovej záhrady na 4 rovnaké sektory. Každá zóna by mala zahŕňať oblasti s rôznym stupňom osvetlenia:

 1. Skupina 1 – pôda je ľahká, úrodná, humusová. Zavedenie kompostu pod výsadbu – tekvica, kapusta.

 2. Skupina 2 – zelené plodiny, cibuľa, cesnak, paradajky a reďkovky.

 3. Skupina 3 – všetky koreňové plodiny okrem zemiakov. Minerálne hnojenie.

 4. Skupina 4 – zemiaky, organické a minerálne hnojivá.

Po každej sezóne sa pôda pripraví pre ďalšiu skupinu rastlín. Dôležité je včas vykonať vápnenie, zapracovanie organickej hmoty do pôdy na rekultiváciu, zlepšenie siderózy a vrchný zásyp uvoľnených záhonov.

Špeciálne funkcie pre malé záhrady

Špeciálne funkcie pre malé zeleninové záhrady

Na vlastnom pozemku si môžete vybrať sadu vitamínovej zelene, zeleniny v správnom množstve pre vašu spotrebu. Pestovanie byliniek v niekoľkých fázach, získavanie vitamínov zo záhonu preriedením je možné v spoločných výsadbách, kde jedna rastlina podporuje vývoj inej.

Zástancovia rôznych agronomických techník sa v zásade rozchádzajú:

 1. Klasické hnojenie organo-minerálnymi hnojivami, monokultúry na oddelených záhonoch.

 2. Pre zástancov ekologického poľnohospodárstva založeného na prírodných zákonoch a alelopatii. Použitie zmiešanej výsadby je tu potvrdené teóriou a praxou.

 3. Záhradkárstvo s mittladderom, založené na pestovaní zeleniny na úzkych záhonoch s vyváženým minerálnym hnojivom.

Záhradkári sa snažia o esteticky pekné pozemky, úhľadné a čisté záhony bez buriny a zdravú produkciu vitamínov.

Typy zeleninových záhonov

Rastliny rastú na špeciálne pripravených pozemkoch, ktoré sa nazývajú výsevné lôžka. Mali by byť ľahko udržiavateľné, umiestnené v smere priaznivom pre rastlinu:

 1. Nízko položené lôžka od severu na juh dostávajú rovnomerné teplo a osvetlenie.

 2. Na suchom, slnečnom mieste bude rastlinám vyhovovať, ak bude pozemok zatienený od východu na západ.

 3. Cez svah, po nerovnom teréne.

Šírka od okrajov umožňuje dosiahnuť rukou do stredu. Ak sa používa tvarovaný obrys, pri práci s pôdou je potrebné zabezpečiť opierku nôh. Rozstupy medzi riadkami 50-60-90 cm by mali umožňovať jednoduchú údržbu, prenášanie hadíc, prepravu na trakaroch.

Vytvorenie vysokej postele

Pozemok na chudobnom kamenistom teréne, ktorý nie je vhodný na pestovanie zeleniny, možno vybaviť vysokými záhonmi. To sa vykonáva odstránením úrodnej vrstvy pôdy, položením drenáže, suchých konárov, trávy, odpadového papiera na dno. Tvarujte ho po vrstvách, pričom vrstvu úrodnej vrchnej vrstvy pôdy a kompostu obracajte. Pre rastliny postačuje lôžko z lístkového cesta s hrúbkou 40 cm.

Vyvýšený záhon s okrajmi z akéhokoľvek materiálu – plochá bridlica, doska, dosky – vyzerá elegantne. Pneumatiky z auta sú vhodné len na záhon. Šírka boxu by mala byť pohodlná na ošetrovanie rastlín. V závislosti od jednej alebo viacerých plodín sa volí šírka konštrukcie od 50 do 100 cm. Vzdialenosť medzi vysokými lôžkami je 60 až 80 cm.

Výhody:

 1. Organický materiál v hornine pôsobí ako varič. Zvyšky sa rozkladajú, teplota sa zvyšuje.

 2. Vysoký záhon rýchlo odstraňuje sneh a pôda sa skoro zahreje.

 3. Zavlažovacia voda nestagnuje a humus sa nevyplavuje.

 4. Zber 2 alebo viac skorých dozrievajúcich plodín.

 5. Pracuje niekoľko rokov, kým sa spodné vrstvy stanú úrodným substrátom.

Po usadení pôdy sa môže ohradový box použiť na nový záhon.

Posteľná bielizeň na úrovni terénu

Na rovnej slnečnej ploche vytvorte záhony bez prevýšenia. Dôležité je, aby bol záhon rovný, pôda vlhká a priedušná. Vzdialenosť medzi riadkami by mala umožňovať voľný prechod, pohyb zavlažovacích hadíc, strojov. Tu je dôležité vybrať si správnych susedov, aby nezatienili úrodu a nešírili choroby.

Samotné pole je mierne vyvýšené nad terénom, aby sa zlepšilo odvodňovanie. Riadky rastlín sú umiestnené pozdĺžne alebo priečne. V nízkych oblastiach je výška hrebeňa vyššia, takže prebytočná vlhkosť môže uniknúť. Naopak, na vyvýšenine sa koryto vytvára na úrovni terénu.

Každoročná príprava miesta na pestovanie zeleniny obohacuje pôdu chemickými a organickými hnojivami. Jarná aplikácia baktérií Trichoderma a senných bacilov vo forme biologických prípravkov potláča hubové patogény. Správna kultivácia nevyčerpáva pôdu pod plodinami, stáva sa úrodnejšou.

Dizajn postele s ľahkou manipuláciou

Konštrukcia Mittlider

Po rokoch výskumu pestovateľského poľnohospodárstva v mnohých krajinách vyvinul vedec Jacob Mittlaider účinnú metódu komerčnej produkcie zeleniny. Záhon Mittlider zaberá 30 % celkovej plochy, ale prináša viac ako priemerný výnos akejkoľvek plodiny pri použití bežných poľnohospodárskych metód.

Vhodné podmienky pre rozvoj každej zeleniny sa vytvárajú podľa jej vlastností. Kŕmenie je vyvážené, rozložené v čase. Používajú sa len minerálne soli. Pridávanie organických látok je vylúčené.

Nízke záhony Mittlider na voľnom priestranstve. Obdĺžnikový box orientovaný na východ a západ, ohraničený hranicami zo zeminy alebo stavebných materiálov, s pracovnou šírkou 45 cm. Vzdialenosť medzi dvoma pásmi by mala byť 105 cm.

Pôda v krabici môže byť akákoľvek, pokiaľ môžu korene ľahko dýchať a pohybovať sa. Kríky sú vysadené pri okraji v dvoch radoch, uprostred ktorých je urobená brázda, cez ktorú môže prúdiť voda a výživa. Zalievanie je najlepšie vykonávať kvapkovou závlahou, denne, večer až do augusta, potom už len ráno. Vyvážený systém živín.

Vlastnosti:

 1. Nikdy neorte riadky medzi nimi.

 2. Uvoľňovanie a kropenie sú vylúčené.

 3. Kvapková závlaha, denne.

 4. Hnojenie organickými živinami sa nepoužíva.

V takejto záhrade nerastie žiadna burina – cestičky sú upravené a výživa a voda prúdi len ku koreňom rastlín.

Vyvýšené záhony Mittlider sú boxy na nepripravenej pôde naplnenej ľubovoľným substrátom – zmesou pilín, piesku, rašeliny a iných inertných materiálov a hnojív. Plnka sa nikdy nemení.

Pri nedodržaní základných podmienok kultivácie sa nesmú vytvárať osivové lôžka Mitteloader:

 1. Nízke miesto s vysokou hladinou podzemnej vody.

 2. Miesto s nepravidelnou topografiou alebo v tieni.

 3. Nie je možné každodenné zavlažovanie pri koreni.

 4. V blízkosti diaľnice alebo priemyselného zariadenia.

Z metódy nemožno vyňať žiadnu jednotlivú zložku, lôžka pracujú na výnos, ak sa dodržiava poľnohospodárska technika.

Záver

V rastlinnej ríši prírodné zákony umožňujú zachovanie druhovej rozmanitosti prostredníctvom molekulárno-genetickej regulácie. Pri pestovaní zeleniny sa treba naučiť nebojovať o úrodu, ale využívať schopnosť rastlín získavať výživu z odpadových produktov predchádzajúcej plodiny.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: