Ako pestovať ananás doma

Ananás je vytrvalá bylina. Patrí do čeľade broméliovitých a je veľmi rozšírená: početné odrody sa pestujú vo všetkých tropických krajinách, nielen v Južnej Amerike. V oblastiach s vhodnou klímou sa pestuje v komerčnom meradle pod holým nebom. V miernych zemepisných šírkach sa pestuje v skleníkoch, zimných záhradách alebo doma ako okrasná izbová rastlina.

Výsadba ananásu

Ako si vybrať sladký ananás a uchovávať ho doma

Ak chcete rastlinu zasadiť, zakoreňte zelené výhonky. Zemiaky sa zbierajú zo zrelých a zdravých plodov. Tvrdé púčiky by mali mať tmavozelenú farbu. Príznaky zlého sadivového materiálu: žltnutie slamy, namrznuté časti, nepríjemný zápach z dužiny.

Príprava zemiakov

Predtým, ako začnete sadiť, zozbierajte vrchnú časť ananásu. Pevne ho uchopte rukou a pomaly ním otáčajte. Ak ovocie nie je úplne zrelé, bude sa vám hodiť nôž. Nástroje by mali byť ostré a dezinfikované. Drží nôž pod uhlom 45° a opatrne odrezáva listy. Odstráňte všetky zvyšky dužiny a zelený porast zo základne približne o 3 cm.

Zakorenenie

Na vytvorenie koreňov sa vrchnák umiestni do nádoby s vodou. Žiadne požiadavky na hrniec. Používajte filtrované kvapaliny izbovej teploty. Vrch ananásu by mal byť ponorený do 3 až 4 cm vody. Na podporu tvorby koreňov by sa mal pridať stimulátor rastu. Hrniec sa premiestni do miestnosti bez prievanu so stabilným teplotným režimom. Zakoreňovanie sa vykonáva na svetlom mieste, ale vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu. Podľa skúseností sa prvé korene objavia po 5-7 dňoch.

Presádzanie

Po vytvorení niekoľkých dlhých koreňov zakorente rastlinu do pôdy. Postupnosť operácií:

 1. Vezmite si veľký hrniec s výškou 20-30 cm a priemerom 30-35 cm.

 2. V spodnej časti rastliny urobte drenážne otvory, aby mohla prebytočná voda odtekať.

 3. Mala by sa položiť drenážna vrstva z malých kameňov.

 4. Naplňte kvetináč kyprou, výživnou zeminou. Používa sa univerzálny broméliový substrát s perlitom.

 5. Vykopať výsadbový materiál do hĺbky 3 cm.

Ananás na prvé 2-3 týždne zakoreňte mimo dosahu slnečného svetla. Navlhčite pôdu, keď vyschne. Mal by byť vždy mierne vlhký, ale nie mokrý. Optimálna teplota na zakorenenie je 21-27 °C. Úspešný vývoj koreňov sa prejaví objavením sa nových listov v strede ružice. Keď sa začne rozvíjať nová zelená hmota, umiestnite kvetináč na svetlý parapet a zvoľnite zalievanie na jedenkrát týždenne.

Podmienky údržby

Ananás kvitne doma. Najdôležitejšie je podľa nášho názoru zachovať životné podmienky podobné prirodzenej mikroklíme. V 2. alebo 3. roku sa z rastliny vytvorí kvetný stonok vysoký 30 – 50 cm, na ktorom sa vytvorí kvetenstvo s mnohými kvetmi.

Osvetlenie

Na udržanie normálnej rýchlosti fotosyntetických procesov v rastlinnom tkanive je potrebný dlhý svetelný deň – aspoň 10 hodín. Pre dobrú úroveň prirodzeného svetla si vyberte okná s juhovýchodnou alebo juhozápadnou orientáciou. Na jeseň a na jar možno ananás doplniť žiarivkami.

Slovo rady!

Podľa nášho názoru je počas horúčav, keď je slnko príliš aktívne, lepšie zakryť okná závesmi počas poludnia.

Ako pestovať ananás doma

Vlhkosť

Ananás dobre rastie, ak sa udržiava pri izbovej teplote a optimálna vlhkosť vzduchu je 40-60 %. Ak sa vlhkosť zníži na kritické minimum, špičky listov vyschnú. Ak chcete zvýšiť vlhkosť vzduchu, položte kvetináč vedľa nádoby s vodou alebo na kamienok namočený vo vode.

Teplota je

Keďže ananás patrí k tropickej flóre, je teplomilný. Optimálna teplota počas celého roka je 25 °C až 30 °C. V zime je možné teplomer stlačiť na 22 °C. V chladnejších podmienkach je vývoj rastliny brzdený. Kritická minimálna teplota je 18 °C. Neochladzujte korene rastliny. Kvetináč by mal byť umiestnený na teplom okennom parapete (nie na betóne).

Čerstvý teplý vzduch má pozitívny vplyv na rast plodín. Keď sa vonku vytvorí stabilné teplo, je užitočné preniesť kvetináč na balkón alebo terasu. Je povolené ponechať plodiny v noci vonku, pokiaľ teplota neklesne pod kritické minimum. Ananás v interiéri nepotrebuje obdobie vegetačného pokoja. Pri optimálnej vlhkosti a vysokej teplote bude vegetácia pokračovať po celý rok.

Starostlivosť o ananás

Listová ružica ananásu nie je schopná uchovávať vodu, ale má na listoch chĺpky – orgány absorbujúce vlhkosť zo vzduchu. Účinné je zalievať nielen pôdu, ale aj naliať vodu do stredu ružice a postrekovať rastlinu trikrát týždenne počas aktívnej vegetácie, v zime raz mesačne.

Zalievajte pôdu v závislosti od ročného obdobia:

 1. Na jar a v lete. Hrudka sa zavlažuje výdatne, ale pôda musí mať medzi jednotlivými aplikáciami vody čas mierne vyschnúť. Rastlina nesmie byť premokrená, v takýchto podmienkach sa intenzívne vyvíjajú patogénne organizmy.

 2. Jeseň (druhá polovica) a zima. Zavlažovanie je obmedzené. Koreňový bal by mal byť len mierne vlhký, aby jemné korene ananásu nevyschli.

Používajte neperlivú vodu. Aby ste sa uistili, že v nej nie sú nečistoty chlóru a ťažkých kovov, zbierajte dažďovú vodu. Ananás, ktorý miluje teplo, sa polieva teplou vodou s teplotou 28-30 ̊C. Raz za mesiac mierne okyslite zálievku kyselinou citrónovou na pH 5 až 6

Výživa plodín počas aktívnej vegetácie v dvojtýždňových intervaloch. Ako dobrý nápad sa osvedčili kompletné komplexy bromélií alebo sukulentov. Keďže obsahujú vysokú koncentráciu živín, aplikuje sa ich polovičné množstvo, ako je uvedené na obale. Ananás využíva svoje listy rovnako aktívne ako korene na prijímanie zlúčenín dôležitých pre jeho vývoj. Preto je podľa nášho názoru vhodné striedať listovú výživu s koreňovou výživou postrekovaním prízemnej časti vodou a pridávaním komplexov živín.

Ako ich prinútiť kvitnúť

Ananás pri vhodnej starostlivosti vytvorí kvitnúce šípky približne po 1,5 až 2 rokoch. Existuje spôsob, ako tento proces urýchliť pomocou etylénu. Preniká do koreňov a stimuluje kvitnutie. Etylén produkuje jablko. Používa sa na urýchlenie kvitnutia:

 1. Vezmite 1 zrelé jablko a prekrojte ho na polovicu.

 2. Polovica sa položí na zeminu v kvetináči s odrezkami smerom k zemi.

 3. Zvyšok položte na listovú ružicu.

 4. Prikryte plastovým vreckom a nechajte pôsobiť 2-4 týždne.

Hneď ako sa začnú vyvíjať kvetné výhonky a púčiky, vrecko sa odstráni a zvyšok jablka sa odstráni. Plný rozvoj kvetenstva trvá 4 až 6 mesiacov. Kvitnutie trvá približne 2 týždne a plody dozrievajú 4-7 mesiacov.

Ako pestovať ananás doma

Metódy šírenia

Ananás po dozretí plodov začne postupne odumierať. Proces vysychania trvá 3 roky. Počas vegetačného obdobia je možné rozmnožovať rastlinu vrcholom alebo bočnými výhonkami, ktoré sa vyvíjajú na báze ružice počas dozrievania plodov.

Rozmnožovanie bočnými výhonkami v horúcom počasí. Keď dosiahnu výšku 15 – 20 cm, oddeľujú sa. Púčiky sa nechajú na tmavom mieste 3 – 4 dni, aby sa poranené miesta mohli vysušiť a zahojiť. Potomstvo zasadíme do zmesi listovej zeminy, rašeliny a perlitu v pomere 3 : 2 : 1 do hĺbky 2 – 3 cm, zalejeme teplým slabým roztokom mangánu a prikryjeme priehľadnou rezanou fľašou alebo pohárom. Umiestnite kameň do polotieňa a udržiavajte ho pri teplote 25 °C.

Škodcovia a choroby

Zriedkavo trpí škodcami a infekciami, ale pri nesprávnej údržbe boli zaznamenané ananásové chrobáky. Ako preventívne opatrenie sa rastlina postrieka slabým roztokom manganistanu draselného a listy sa udržiavajú čisté.

V zime, keď teploty klesajú a dodržiava sa rovnaký režim zalievania, sa na stenách kvetináča tvoria plesne. Okamžite ho opláchnite teplou vodou. Možná je aj hniloba koreňov, bežná choroba ananásu pri domácom pestovaní. Po jeho nájdení odrežte spodnú časť stonky až na živé tkanivo a rastlinu znovu zakorenite vo vode a potom v substráte. Ak je rastlina vystavená teplému vzduchu z radiátora ústredného kúrenia, suchý a horúci vzduch môže preniknúť priamo na listy. Spôsobuje rýchle vysychanie končekov listov.

Ananás nie je len okrasná rastlina v kvetináči. Po 2-3 rokoch správnej starostlivosti bude kvitnúť a vychutnávať si chuť vlastných plodov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: