Ako pestovať bonsaje doma

Jedného krásneho rána si čínsky cisár nechal vytvoriť miniatúrnu krajinu s lesmi a riekami, lúkami a hájmi, horami, poliami a rovinami. Zloženie by malo nielen potešiť oko, ale aj zachytiť dušu. Záhradníci vytvorili miniatúrne živé stromy podobné obrom, aby sa nedostali do nemilosti.

Štýly pre miniatúrne aranžmány

Ako pestovať bonsaje doma

Umenie bonsajov – výroba miniatúrnej repliky vysokého stromu. Plochá, plytká miska má pre rastlinu správnu veľkosť.

Výber nádoby na pestovanie stromu je ovplyvnený štýlom tvorby bonsajov:

  1. Tekkan.Vzpriamený, symetrický strom. Keďže spodná časť je bez konárov, mohutný kmeň a korene sú jasne viditeľné. Stredná časť sa skladá z troch hlavných vetiev.

  2. Kangai. Konáre sa silno nakláňajú na jednu stranu, na druhej strane jednoducho chýbajú.

  3. Sankan. Strom mierne naklonený do strany, s 3 kmeňmi.

  4. Caboodle. Stromy s rozdvojenými kmeňmi. Oba kmene majú spoločný koreňový systém, ale líšia sa hrúbkou.

  5. Han-kangap.Kmeň rastie vertikálne nahor, potom sa mierne nakláňa.

  6. Sharimics.Stromy s odumretou kôrou na kmeni. Časť kôry sa odstráni umelo, potom sa vybieli.

  7. Bankan.Kmeň je stočený do uzla.

  8. Yose Yu.Viackmenná kompozícia s viacerými rastlinami.

  9. Neagari. Charakteristickým znakom rastliny sú korene vyčnievajúce nad zem. Tropické rastliny so vzdušnými koreňmi sú najvhodnejšie na pestovanie.

Začiatočníkom sa odporúča začať so štýlom Tekkan. Keď sa naučíte najjednoduchšiu techniku, môžete experimentovať s ďalšími technikami.

Ktoré rastliny sú vhodné na pestovanie technikou bonsaj?

Odrody, ktorých kmeň a výhonky drevnatejú, sú vhodné na zloženie. Pre miniatúry nevyberajte rastliny s veľkými listami, plodmi a kvetenstvami.

Ihličnany vhodné na bonsaj v záhrade: smrekovec, borievka, borovica, tuje, cyprus. Kvitnúce rastliny: Magnólia, slivka, broskyňa, citrus, granátové jablko, agát. Listnaté stromy: dub, vŕba, hrab, javor, breza.

Nasledujúce vždyzelené rastliny, ktoré nemajú obdobie vegetačného pokoja, sú vhodné na vytvorenie miniatúrnych rastlín v domácnosti. Cordilline, Dracena, Ficus Benjamin, Gardenia, African Portulacaria.

Pestovanie bonsajov doma

Vášeň pre miniatúry začína výberom rastliny a prípravou hrnca a pôdy pre kompozíciu. Prvým krokom je vyvinúť maximálne úsilie na zabránenie rastu koruny a zabezpečiť, aby sa kmeň vyvíjal.

Výber nádrže

Nádoba by mala zabezpečiť stabilitu zloženia. Keramika a hlina sú vhodné na vytváranie šikmých bonsajov. Stromy s viacerými kmeňmi a hustou, previsnutou korunou budú vyzerať dobre v širokých, plytkých kvetináčoch. Kaskádovitý štýl sa najlepšie vytvára v úzkych a hlbokých vázovitých nádobách. Rastliny môžu byť krásne usporiadané vo vysokých a plytkých kvetináčoch s otvorenými koreňmi nad zemou.

Ideálna veľkosť kvetináča: Výška kvetináča sa rovná priemeru kmeňa a šírka kvetináča 2/3 výšky bonsaja. Odtokové otvory na dne kvetináča, aby voda mohla odtekať.

Pozor!

Zakorenenie odrezkov a prvé 2 roky rastu by mala miniatúra rásť v hlbokom hrnci, po ktorom sa rastlina presadí do trvalej nádoby.

Príprava pôdy

Bonsaje sa pestujú v chudobnej pôde, aby sa spomalil rast stromu. Optimálne zloženie: 1 diel hliny, 2 diely rašeliny, 1 diel hrubého piesku. Voľné plochy sú vyplnené malými kameňmi.

Pôda sa pred použitím dekontaminuje: položte ju na plech a upečte v rúre.

Pozor!Pôda zakúpená v obchode nie je vhodná na pestovanie bonsajov, pretože živné prostredie podporuje rýchly rast.

Ako pestovať bonsaje doma

Výsadba

Pred spustením stromu do pôdy by sa mal hlavný koreňový systém prerezať, aby sa mohol horizontálne rozšíriť. Pri každom presadení stromu by sa mali orezať korene, aby strom nerástol do výšky.

Úroveň svetla

Aby sa koruna tvorila rovnomerne, musíte kvetináč v pravidelných intervaloch otáčať na svetlo. Strom potrebuje rozptýlené osvetlenie a poludňajší tieň pred slnkom, aby sa mohol rozvíjať.

Príznak nedostatku svetla: predĺžené výhonky s tenkými stopkami. Nedostatok svetla možno vyriešiť inštaláciou dodatočného osvetlenia pomocou žiariviek alebo fitolampy.

Zalievanie

V plytkých kvetináčoch pôda vysychá rýchlejšie ako v štandardných kvetináčoch. Pri výsadbe stromu je pôda mierne zhutnená, takže substrát zle absorbuje vodu. Preto by sa mali zalievať pomocou polievacieho podnosu alebo ponorením.

Zalievajte až po vyschnutí vrchnej vrstvy pôdy. V lete by sa mala pôda zvlhčovať častejšie ako v zime. Počas chladného obdobia sa neodporúča udržiavať pôdu dlho mokrú, pretože koreňový systém môže pri prílišnom ochladení pôdy zahnívať.

Zalievajte buď skoro ráno, alebo neskoro popoludní, aby slnečné lúče nedopadali na zmáčané listy. Listnaté stromy potrebujú na kropenie teplú vodu.

Hnojenie

Bonsajové rastliny potrebujú živiny po celý rok. Hnojte raz týždenne na jar a v lete a raz mesačne na jeseň a v zime. Viacúčelové izbové hnojivo alebo hnojivo na bonsaje si môžete kúpiť v špecializovaných predajniach. Pracovný roztok by sa mal pripraviť v polovičnej koncentrácii, ako uvádza výrobca.

Pozor!

Nehnojte práve presadené rastliny a nehnojte oslabené stromy a plodiny pred a po odkvitnutí. Ihličnany potrebujú menej hnojiva a mali by sa hnojiť raz za dva týždne na jar a v lete a raz za dva mesiace na jeseň a v zime.

Formovanie štýlu

Po presadení rastliny do prvého kvetináča by ste mali okamžite začať formovať štýl. Potrebujete rám z hliníkového alebo medeného drôtu hrubého ako konáre. Umiestnite jeden koniec drôtu do pôdy, zafixujte ho a oviňte okolo hornej časti rastliny, pričom dbajte na to, aby ste stonky a konáre nasmerovali správnym smerom.

Rastlina by mala mať 3 hlavné výhonky. Na dosiahnutie požadovaného rámca by sa k hlavnému drôtu mali priviazať ďalšie 2-3 kusy drôtu. Rám by mal tesne obopínať kmeň a konáre, ale nemal by sa do nich zapichovať, aby nedošlo k poškodeniu kôry.

Ak sa pre kmeň zvolí drôt s väčším priemerom, jemné vetvy by sa mali ovinúť tenkým materiálom. Po 7 mesiacoch sa môžu konáre odviazať a po 2 rokoch sa môže kmeň odstrániť. Po vybratí rastliny z rámu sa odporúča presadiť ju do iného kvetináča.

Presádzanie miniatúrnej rastliny

Presadenie bonsaja do novej pôdy na jar. Pri vyberaní stromčeka litchi z kvetináča je potrebné trochu vytriasť zeminu a skrátiť koreňový systém – skrátiť všetky korene smerom nadol.

Pre vašu informáciu!Presádzanie sa vykonáva, keď púčiky napučia. Presádzanie kvitnúcich stromov na jeseň.

Ak sa korene dostanú do drenážnych otvorov, zaberú všetok priestor a rastlina nemá dostatok miesta na ďalší rast. Odstráňte stromček zo zeme a nožnicami odstrihnite koreň a tučné výhonky. Korene rastúce do strán sú tvarované drôtikmi – vytvárajú z nich nad povrchom pôdy fantazijné obrazce. Zem môže byť pokrytá zeleným machom.

Prerezávanie a orezávanie

Prerezávanie vykonané skoro na jar. V tomto čase by sa mali odstrániť všetky prekážajúce konáre. Mladé výhonky by sa mali prerezávať s ponechaním 2 párov listov. Na jar kvitnúce rastliny nestrihajte; skráťte ich až po odkvitnutí. Aby sa zabránilo infikovaniu bonsajov, mali by byť pokryté aktívnym uhlím.

Ak strom rastie intenzívne, rez by sa mal vykonávať počas celého roka. Častá manipulácia spôsobuje, že korunka je príliš hrubá.

Bonsaj je zaujímavé a fascinujúce umenie, ktoré sa môže naučiť každý. Po vytvorení kmeňa a koruny stromček presaďte do trvalého kvetináča a udržiavajte jeho tvar pravidelným zastrihávaním výhonkov. Miniatúrne terénne úpravy potrebujú v prvých 2 rokoch veľa pozornosti, ale po zvyšok času je to všetko o nadýchanom zložení.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: