Ako používať rašelinové pelety

Výsadba sadeníc na jar je riskantná záležitosť. Ak sa substrát od jesene nepripravoval, voľba zakúpenej zeminy pre kvetináče je rovnaká. Do farebnej tašky sa dá zamiešať čokoľvek. Semienka nevyklíčili – uplynul čas a nie je čas riešiť, kto za to môže. Nadmerným nákladom sa dá vyhnúť okamžitým nákupom rašelinových peliet od spoľahlivého výrobcu. Sú drahšie, ale vývoj sadeníc je zabezpečený vyváženým zložením a osobitosťou substrátu.

Ako používať rašelinové pelety

Typy pukov na klíčky

Dno nádob na pranie tvorí zo 70 % lisovaný jemnovláknitý organický substrát – často rašelina, niekedy kokosový orech. Vlákna pred výsevom napučiavajú, nasýtené vlhkosťou, tableta niekoľkokrát zväčší svoj objem. Substrát zostáva porézny a priedušný.

Jednu tretinu hmotnosti tvorí celulózový odpad vo forme odpadového papiera od niektorých výrobcov, humus od iných výrobcov. Pilulka sa udržiava na mieste pomocou elastickej sieťky napustenej fungicídmi. Pred nákupom je potrebné objasniť zloženie podložky, pH substrátu.

Existujú tablety bez sieťoviny. Sú lacnejšie, počas napučiavania sa rozkladajú. Materiál sa používa na plnenie nádob pre izbové rastliny. Používateľov láka optimálna náplň živín, presné pH, priedušná štruktúra.

Pri výbere rašelinovej alebo kokosovej podložky musíte vedieť, že vláknitá štruktúra funguje rovnakým spôsobom.

Podložky správnej veľkosti si môžete vyrobiť doma. Pokyny krok za krokom vypracovala Elena Koneva – Eleko. Uvedené na konci článku.

Tvary a veľkosti rašelinových pukov

Balenie v stlačenej forme, vrchná časť rašeliny, humusu a antibakteriálnych látok je zabalená v tenkej elastickej sieti, ktorá je na jednej strane otvorená. Zmiešaný humus vyživuje rastliny, fungicídy chránia pred chorobami a rašelina udržiava substrát vlhký bez zadržiavania prebytočnej vody. Substrát z kokosovej rašeliny má pH 6,0, rašelina v závislosti od miesta ťažby 5,4-6,2. Kyslosť musí byť uvedená na obale.

Veľkosť rašelinových pukov sa mení podľa prierezu od 24, 27, 36, 42, 70, 90 mm, výška 0,8-3,0 cm. Nádoby sa predávajú v baleniach podľa veľkosti a majú neobmedzenú trvanlivosť. Preto je možné tabletky dobrej kvality a zloženia zakúpiť vopred.

Veľkosť puku prispôsobená plodine. Čím kompaktnejšia je rastlina pred zasadením do zeme, tým menšia je plocha potrebná na vývoj koreňov.

Najskôr musíte pripraviť podklad. Vezmite hlbokú panvicu s rovným dnom, nalejte do nej trochu vody s mierne ružovým roztokom manganistanu. Ak tablety nie sú hnojené, pridajte do roztoku živiny. Tablety umiestnite otvorenou stranou nahor a po troškách pridávajte vlažnú vodu, aby sa zabránilo plávaniu sudov. Ich objem sa do 20 minút zvýši 5-6-krát.

Napučané rašelinové nádoby by sa mali preniesť na iný podnos, pevne usadiť a do každej priehlbiny zasiať 1-2 semená. Malé semienka vložte do zeme a navlhčite špáradlo alebo naostrenú zápalku, aby sa prichytili. Prikryte potravinárskou fóliou alebo sklom, kým nezačne klíčiť, a umiestnite do mini-hotboxu.

Zvláštnosť substrátu – nezadržiava prebytočnú vodu. Vlhkosť sa cez deň odparuje cez steny a nádoba stráca objem. Je to nebezpečné. Na dno zásobníka by sa mala priebežne pridávať teplá voda. Zvyšná kvapalina sa musí odstrániť špongiou alebo sa sudy môžu premiestniť do rezervnej nádoby na súčasné odvzdušnenie. To platí pre celé pestovanie rastlín v rašelinových sudoch.

Počas rastu sadeníc sledujte, kedy sa objavia korene viditeľné cez sieťku, a zaznamenajte ich aktívny vývoj. Keď začnú korene vyrastať, rastliny z rašelinovej kolísky vykoreňte.

Sieťovinu možno rozrezať a odstrániť, aby sa uvoľnil zhluk pôdy. Silné korene môžu vybehnúť samé, ale bude to trvať dlho a bude to vyžadovať ďalšiu energiu.

Starostlivosť o sadenice

Pestovanie sadeníc v rašelinových kvetináčoch a peletách má jednu spoločnú nepríjemnú vlastnosť. Pórovitý substrát silne odparuje vlhkosť z celého povrchu, čo môže spôsobiť rýchle vysychanie koreňov slabých rastlín. Sudy s rašelinou by preto mali byť umiestnené čo najbližšie k sebe. Je dobré, ak je na dne palety trochu vlhkosti.

Na druhej strane, príliš veľa vlhkosti a príliš malá výmena vzduchu je priamou príčinou vzniku bielej plesne na pôde. Preto sa musí vysielať denne. Čím kyslejšia je pôda, tým väčšie je riziko hubových ochorení.

Správna starostlivosť o sadenice:

 1. Okamžite po výsadbe by ste mali nad zásobníkom vytvoriť uzavretý okruh. Teplota v hrnci by sa mala pohybovať v rozmedzí 22-25 . Je potrebné časté vetranie plodín a odstraňovanie kondenzátu na fólii.

 2. Sadenice nenechávajte v prievane – sudy sa rýchlo ochladzujú, čo škodí koreňom.

 3. V prípade potreby zabezpečte doplnkové osvetlenie fitolampami. Zohľadnite, že prevaha červeného svetla podporuje vývoj koreňov, zatiaľ čo modré svetlo urýchľuje fotosyntézu.

 4. Nedovoľte, aby rašelinová pôda vyschla. V prípade potreby by sa mal do zásobníka pridať malý pramienok vody; všetka tekutina, ktorá sa neabsorbovala, by sa mala odstrániť.

 5. Pred výsadbou sudy neprehĺbujte.

Postup zakoreňovania odrezkov

Ako používať rašelinové pelety

Veľké rašelinové pelety s prierezom do 9 cm sa používajú na zakoreňovanie odrezkov rôznych kvetín, okrasných alebo ovocných stromov. Pripravený stonok s listom alebo vetvičkou sa vloží do otvoru tak, že sa otvor v strede zväčší. Prebytočná voda okolo odrezkov sa odstráni zatlačením na boky suda. To, či sa nad sadenicami vytvorí špeciálna mikroklíma, závisí od plodiny.

Výhody používania rašelinových peliet

Je oveľa hygienickejšie pestovať sadenice doma v čistejšom substráte ako v pôde. Žiadny nadmerný prach z kvetináčov ani omrvinky rozsypané na okenných parapetoch.

Ďalšie výhody:

 1. Vyvážená výživa.Nemusíte sa starať o hnojenie – pelety obsahujú fungicídnu ochranu a rastové stimulátory na celé obdobie vývoja sadeníc.

 2. Úroveň pH.Rastliny potrebujú pre svoj vývoj rôzne stupne kyslosti pôdy. Tablety sú označené takto.

 3. Rastliny v sudoch nie sú postihnuté atletickou nohou– Nie je tu chlad ani nadmerná vlhkosť.

 4. Vrecko neobsahuje žiadne škodlivé zložky, Udržuje tvar, prepúšťa vlhkosť a vzduch. Ak sa pri výsadbe neodstráni – postupne sa v pôde rozloží a umožní koreňom preskočiť.

 5. Klíčivosť je vysoká, Tým sa šetria semená.

 6. Miera prežitia presadených rastlín je 100 %.

Uvedené výhody sa vzťahujú len na známe značky výrobkov a spoločnosti s vysokou reputáciou.

Pri výbere tabliet by sa mal uprednostniť jemný substrát – hrubý substrát má nízku vzdušnú kapacitu, pôda bude zhutnená, korene budú nepohodlné.

Vyberte pelety pre rastlinu podľa veľkosti a pH substrátu. Hortenzie alebo ihličnany nebudú rásť pri kyslosti vyššej ako 6. Výsadba do správneho puku umožní sadeniciam dorásť do zrelosti bez presádzania.

Problémy a chyby pri pestovaní sadeníc v sudoch

Najdôležitejšie je vytvoriť optimálnu vodnú bilanciu. Nedostatok vody vysušuje substrát a rastliny hladujú. Nadmerná vlhkosť a nedostatočné vetranie vedú k plesniam a hnilobe koreňov. Plesne sa dobre množia pri teplote 20 Pri 95 % vlhkosti a C.

Príčinou nadmerného zavlažovania môže byť veľký sud pre malú rastlinu. Koreňový systém nemá čas prijímať výživu, pôda kysne a vzniká pleseň. Paradajky potrebujú len tabletu 7 cm, petúnie 3 cm.

Výber nesprávneho umiestnenia zásobníka. Ak sadenice fúka v prievane, korene sú studené. Umiestnenie sudov by malo byť suché, svetlé a teplé, bez prievanu. Aj napriek tomu je však nevyhnutné rastliny každý deň vetrať.

Charakteristickým znakom pestovania sadeníc v kokosových pukoch je častý výskyt bielej usadeniny na povrchu substrátu a sieťky. Pri príprave skleníka je preto potrebné pridať do vody mangán alebo fytosporín. Ak sa neskôr objavila biela nadýchaná pleseň – posypte hlaveň popolom, aktívnym uhlím alebo fytosporínovým práškom. Suchý biely povlak nie je pleseň, je to len popol po zalievaní tvrdou vodou.

Negatívne účinky plesní:

 1. Na povrchu sa vytvorí hrubá kôra, ktorá bráni priechodu vody a vzduchu.

 2. Kmeň pri zemi a korene sú napadnuté hnilobou.

 3. Rastlina hladuje, semená nemusia vyklíčiť.

Ako bojovať proti plesniam:

 1. Odstráňte vrchnú kôru plesne, uvoľnite pôdu.

 2. Znížte zalievanie, odstráňte nadmernú vlhkosť.

 3. Podklad posypte popolom alebo suchým čistým pieskom.

 4. Pridajte manganistan do vody na zalievanie.

Karelini V.. zo Sergiev Posad zdieľal: „Roztlačil som tabletu Gliokladinu, posypal som plaketu a sledoval som, ako trichoderm „chrumká“ formu“.

Tip!Skúsení pestovatelia na fórach upozorňujú, že ak sú tablety od neznámeho výrobcu, musia sa dezinfikovať. Keď sa pred výsevom začne objavovať pleseň, je lepšie pôdu zlikvidovať, než čakať na problémy.

Výroba rašelinových peliet vlastnými rukami

Ako používať rašelinové pelety

Pelety nie sú lacné a nie sú všade dostupné. Drobné semená petúnií, lobeliek atď. však v sudoch dobre klíčia a vyvíjajú sa. Niekedy je potrebné vyklíčiť veľmi drahý vzácny exemplár alebo zakoreniť odrezky. Vtedy sa hodí šikovnosť. Tu je jeden zo spôsobov, ako si doma vytvoriť tablety.

Nástroje a prísady:

 1. 150 mm dlhý kus plastovej sanitárnej rúrky s prierezom 50 mm.

 2. Úzke vedro s výškou o niečo menšou ako 15 cm (malta).

 3. Miešacia misa – stačí aj umývadlo.

 4. Piest, možno použiť kuchynskú paličku. Na jeho koniec pripevnite samoreznú skrutku na troch podložkách. Celková dĺžka s rukoväťou je viac ako 20 cm.

 5. Drevená palička.

 6. Rašelina vrchovisko, jemná rašelina – 9 litrov.

 7. Substrát z kokosovej rašeliny – 4 litre.

 8. Potravinový film.

Vykoreňte rašelinu, odstráňte vetvičky a kúsky hniloby a iné inklúzie, pridajte pol litra vody. Posypte kokosovými hoblinami. Zložky dôkladne premiešajte v miske, kým nie sú homogénne.

Časť hmoty rozotrite do úzkej malty. Spustite dutú rúrku do stredu hlavne a zatĺkajte ju kladivom, aby sa dostala na dno. Rašelinu v rúrke zhutnite spustením piestu, niekoľkými poklepaniami a otočením.

Rúrku so zalisovanou zátkou vyberte z rašeliny. Jemne ho vyklopte lopatou. Na jednej strane zhutneného zhluku sa vytvorí dutina pomocou samoreznej skrutky a podložiek. Toto je horná časť, určená na výsev semien.

Briketu opatrne zabaľte do potravinovej fólie. V spodnej časti by mala byť štrbina na prietok vody. Horná časť fólie je 2,5 cm nad úrovňou pelety – priestor na napučanie.

Metóda je jednoduchá, môžete meniť prierez trubice, výšku valca, aby ste získali objemnejšie pelety. Potravinová fólia zabraňuje odparovaniu vody, je potrebné zalievať menej často. Pred výsadbou uvoľnite korene zo zajatia.

Záver

Rašelinové pelety uľahčujú domácu starostlivosť o sadenice alebo odrezky. Nie sú lacné. Pri hľadaní podložiek by ste sa mali riadiť kritériami spoľahlivosti, zloženia a veľkosti, ktoré uvádza výrobca.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: