Ako sa starať o izbové rastliny

Akcenty vytvárajú útulný domov. Jedným z nich je prítomnosť izbových kvetov. Stav rastlín na parapete je ukazovateľom rodinnej mikroklímy. Staré znamenie – vnútorné kvety sa darí – rodina je silná, priateľská. Vytvorenie minizáhrady v byte si vyžaduje trpezlivosť, pozorovanie a tvrdú prácu. Nie je ľahké nájsť kľúč ku každému kríku, nájsť jeho miesto, neurážať sa v starostlivosti.

Ako sa starať o izbové rastliny

Rozmanitosť izbových rastlín

Všetky izbové rastliny sú hybridy alebo trpaslíci, ktoré vznikli stáročným šľachtením. Boli naučené žiť v kompaktnom kvetináči, zvýšiť efekt kvitnutia. Izbové rastliny sú veľmi náročné. Môžu byť priateľské, samotárske, môžu obsahovať jedy, vypúšťať toxíny. Ak poznáte biológiu jednotlivých kvetov, môžete mať v byte peknú a pestrú kombináciu zdravých rastlín.

Z hľadiska dekoratívnych vlastností sa izbové kvety opisujú ako

 1. Listnaté stromy– Krovité formy s nápadnými listami, liany bez kvetov – brečtan, fikus.

 2. Kvitnúce– s koreňmi ako cibule v úrodnom substráte – narcisy, fialky, antúrie.

 3. Kvitnúce črepníkové rastliny (sukulenty)– Zamioculcas, orchidey – mrazuvzdorné, nepotrebujú špeciálnu mikroklímu.

 4. Kaktusy– Osobitná skupina rastlín, ktoré sa líšia svojimi prízemnými časťami a zahŕňajú kvitnúce aj nekvitnúce formy.

 5. Miniatúrne izbové kvety– Práca šľachtiteľov, ktorí premenili obyčajné rastliny na trpaslíkov. Medzi nimi: senpolie, paprade, kalehoe, gloxínie, ruže. Rastliny sú krátke, menej ako 15 cm, ale kvety sú veľké a pekné.

Pri domácom chove je dôležité poznať celkový vzhľad dospelej rastliny. Určite jeho miesto v byte podľa tohto kritéria alebo ho odmietnite kúpiť. Niektoré izbové kvety dosahujú výšku až dva metre a rastú do šírky a majú svoje miesto vo vstupnej hale alebo vo foyer kancelárie.

Niektoré rastliny môžu žiť v tieni s minimom svetla, iné majú južné okno. Mnohí z nich tolerujú zimné vetranie – pre niektorých je prúd čerstvého studeného vzduchu zabijakom.

Cibuľové kvety sú radosťou z dlhotrvajúcich kvetných pukov neobvyklej krásy a tvaru. Majú však radi teplo, vlhkosť a veľa slnka. Na širokom parapete je miesto – clivia, villota, amarcrinum.

Nie je ľahké stretnúť bonsajový strom. Exot predstavuje bežný strom pestovaný v obmedzených podmienkach so špeciálnymi metódami tvarovania. Pestuje sa desaťročia, predáva sa za vysokú cenu. Chcete rýchle výsledky – vyberte si citrónovník – krásna koruna, vitamínový výnos.

Rastliny Ampelta v kašírovanej podobe môžu zdobiť steny. Rýchlorastúca liana cissus bez kvetov má listy v tvare hrozna. Kvitnúce fuchsie, surfinie a hoje.

Ak chcete izbové rastliny s veľkými listami, najlepšie je, ak majú dvojfarebný vzor listov alebo ak je kvetenstvo neobyčajne pekné. Obľúbenými rastlinami mnohých domácich záhradkárov sú stromček peňazí, dekabrist.

Veľkou skupinou izbových kvetov sú miniatúrne formy, ako napríklad miniatúrna fialka alebo miniatúrna kalanchoe. Minirose je rovnako pekná a voňavá na parapete ako jej záhradná sestra na záhone.

Existujú tisíce izbových rastlín. V ponuke je široký sortiment rastlín, takže si každý môže vybrať kvetinu, potom ďalšiu a vytvoriť si tak relaxačné miesto v byte. Je dôležité zbierať rastliny, ktoré sú navzájom kompatibilné v jednej oblasti.

Tabuľka kompatibility

Podmienky údržby

Rastliny

1

Pomaly rastúci, tieň milujúci, kvitnúci, opadavý

Kaktusy, begónie, alokázie, fialky s bielymi krídlami, monstery

2

Svetlo milujúci, priestor milujúci

Orchidey, aloe, vanda, monstera, datle, abutilon, fikus, muškáty

3

Rozptýlená farba, postrek, vlhký vzduch

Tridentia, dracéna, bambus, pelea, hedera

4

Umelé podlahové osvetlenie v zime, hojné zavlažovanie, hnojivá

Domová ruža, jazmín, eusthoma

5

Ľahká manipulácia, vhodné pre suchý vzduch, dostatok vody bez stagnácie, polotieň a tieň

Eucharis, spathiphyllum, senpolias, stromanta, strom peňazí

Ako pestovať izbové rastliny

Ako sa starať o izbové rastliny

Izbové rastliny nemajú rady stresové situácie. Je potrebné sa o ne primerane starať a zabezpečiť ich:

 1. teplé,

 2. so svetlom,

 3. voda,

 4. Výživa.

Okrem toho sa životné podmienky jednotlivých exemplárov menia tak, aby napodobňovali zimno-letné podmienky v ich rodnej krajine.

Nazývajú sa izbové rastliny, pretože môžu rásť v miestnosti s teplotou 13-26 stupňov. Najchladnejšie teploty sú na balkónoch a lodžiách, najvyššie teploty sú v blízkosti vykurovacích telies.

Vzduch v centrálne vykurovanom byte je suchý a väčšina rastlín potrebuje zvlhčovanie. Možno ho vytvoriť akýmkoľvek spôsobom – vrátane zvlhčovača vzduchu, utierania listov vlhkou handričkou, inštalácie akumulátorov alebo odparovacích vaničiek s machom.

Moderné okenné jednotky prepúšťajú dostatok svetla správnej intenzity. Južné okná dostávajú viac svetla dlhšie a silnejšie severné okná. Je dôležité správne umiestniť rastliny v domácom skleníku vzhľadom na požiadavky na oslnenie. Niekedy rastliny potrebujú viac svetla. Pre tieto kvety by sa mali nainštalovať biolampy so správnym dosahom lúča.

Každá rastlina má svoj vlastný apetít na zavlažovanie a kŕmenie. Všetky majú rady mäkkú vodu bez chlóru a solí tvrdosti. Voda z vodovodu sa musí najprv destilovať alebo prejsť systémom na úpravu vody.

Pri výbere okien by ste mali zvážiť zimnú výmenu vzduchu v miestnosti. Rastliny a ľudia ju potrebujú. Pri montáži nových okien je lepšie objednať priečny vetrací otvor, nainštalovať ventily

Klopové krídlo – clona oddeľujúca oblasť kvitnutia na obdobie prívodu mrazivého vzduchu. Malé jemné kríky možno umiestniť do prázdneho akvária, ktoré je na čas vetrania uzavreté.

Väčšina rastlín neznáša prievan – otvárajte okná jedno po druhom. Teplota v miestnosti môže klesnúť len na krátky čas bez toho, aby to zeleným priateľom uškodilo.

Mali by sa používať špeciálne prípravky – pre sukulenty, listnaté a kvitnúce rastliny. Žiadna možnosť – príprava slabých roztokov bežných a komplexných solí. Vyživujte rastliny, keď vykazujú známky nedostatku živín. Sú charakteristické a individuálne pre každý kvet.

Základné pravidlá starostlivosti o izbové rastliny

Rastliny sú formou biologického života, ktorý sa vyznačuje zložitými procesmi. Vyvíjajú sa podľa prírodných zákonov. To znamená, že alelopatia – kompatibilita alebo antagonizmus druhov – v rastlinnej ríši musí byť na parapete rešpektovaná. Priateľskosť kvetov sa dosahuje správnou kombináciou.

Rastliny s opačnými vlastnosťami by sa nemali umiestňovať v tesnej blízkosti:

 1. Rýchlo a pomaly rastúce kvety sú rovnako náročné na slnko;

 2. Vysoké rastliny by nemali zakrývať svetlo nízkych rastlín;

 3. Kudrnatý a obyčajný vedľa seba – plazivec udusí vášho suseda v priateľskom objatí;

 4. Rôzne odrody kvitnú v rovnakom čase – dochádza k nadmernému opeleniu.

 5. Rastliny so silnou energiou potláčajú vývoj rastlín so slabšou energiou. Napríklad uzambrijská fialka, kamélia, by trpela blízkosťou kaktusov, rozmarínu, chryzantém.

Záhradníka by mala znepokojiť akákoľvek škvrna, uschnutý okraj listu, skleslý vzhľad kríka. Medzi vznikom problému a jeho objavením sa na rastline môže uplynúť dlhý čas. Preto by ste mali obzvlášť pozorne sledovať, ako kvety reagujú na napadnutie, zmenu zalievania, zmenu usporiadania záhonov.

Účinok oplodnenia sa môže prejaviť až po 2 týždňoch. Na parapete sa objaví nový sused – po niekoľkých mesiacoch viete, že vám nie je dobrý. Prvý uschnutý list signalizuje, že rastlina je podvyživená alebo nezalievaná. Pichnutie na liste vás prinúti hľadať škodcu, a to nielen na tomto kríku.

Existujú rastliny so zlou povahou. Takto konvalinka zabíja svojich susedov uvoľňovaním agresívnych fytoncídov. Tento kvet je nebezpečný aj pre ľudí. Citrusové plody sa neurodia, ak im vavrín alebo iné kvitnúce rastliny konkurujú silou vône. Neumiestňujte izbovú ružu vedľa karafiátu – sú rovnako agresívne.

Dobrí susedia:

 1. Ibišek je dobrým susedom pre kamélie alebo fialky – podporuje ich slabú energiu.

 2. Dracaena bude zdieľať stojan so stromanta a alatea, ktoré je potrebné postriekať.

Niektoré rastliny rastú lepšie samostatne. Zvyčajne sa umiestňujú do zadnej časti miestnosti, pretože sú impozantné svojou veľkosťou alebo majú agresívne správanie:

Ako sa starať o izbové rastliny
 1. rosnička,

 2. yucca,

 3. Ficus,

 4. bodliak,

 5. Monštrum.

Existuje niekoľko znakov, ktoré ukazujú, že rastlina nie je priateľská. Jeden alebo viac kríkov je zakrpatených, stonky kvetov sa nerozvíjajú, postupne usychajú. Určitá rastlina zhadzuje listy alebo mení ich farbu. Listy začínajú vysychať.

Južné okenné rastliny

Za južné rastliny sa považujú parapety, kde teplota počas roka neklesne pod 15 stupňov Celzia. Toto okno má v lete tropické horúčavy – máloktorá rastlina to zvládne bez tieňa. Prírodné kamene (litops) a kaktusy – púštne rastliny so suchým vzduchom a ťaživým teplom – sú kľúčovými obyvateľmi okenných parapetov počas horúceho leta. Kaktusy potrebujú čerstvý vzduch. Ich miesto na parapete balkóna v lete. Nasledujúci rok pichľavé rastliny víťazne zakvitnú.

Všetky sukulenty – rastliny s hrubými listami alebo bez nich – rastú v slnečnej, mierne odvodnenej pôde. Používajte hrubostenné biele kvetináče, aby ste zabránili prehriatiu koreňov.

Datľová palma dobre rastie na južnom nezastienenom okne. V lete hojne vody. V miestnosti rastú obrovské rastliny vysoké až 2 m.

Ak sa vzduch okolo Abutilonu udržiava dostatočne vlhký, táto krásna rastlina vytvorí viac nápadných kvetov. Aganapus dáždnikový so stonkami kvetov vysokými až 1 meter rastie na slnečnom parapete.

Pri výbere exotických rastlín na slnečný parapet by ste mali zohľadniť špecifické slnečné svetlo v rôznych klimatických pásmach.

Heliofytické rastliny sú prispôsobené podmienkam:

 1. Intenzita slnečného svetla.

 2. Región, dĺžka dňa.

 3. Druhy kvetov.

Na jeseň a v zime majú všetci obyvatelia zelených plôch nedostatok slnečného svetla. Presuňte rastliny bližšie k okennému parapetu. Zimné slnko nespáli listy. V zimnom období je južne orientovaná okenná skriňa vhodným miestom na pestrofarebné rastliny, ako sú hoie, klivie, trachykarpusy a iné rastliny odolné voči tieni.

Rastliny pre severné okná

Ako sa starať o izbové rastliny

Severné okno v ústredne vykurovanom byte nie je zlou voľbou pre rastliny, ktoré milujú tieň. V lete je tu chladno a dostatok svetla pre exotov, ktorí sa boja priameho slnečného svetla. Druh odolný voči tieni so širokými, hladkými listami. Begónie, guzmánie, senpolie žiarivo kvitnú na tienistom parapete.

Medzi rastliny odolné voči zatieneniu patria listnaté a kvitnúce rastliny:

 1. Dracéna tmavolistá,

 2. Aspidistra,

 3. adianthum,

 4. Eucharis,

 5. Spathiphyllum.

V prírode sa títo ploštice vyvíjali v teplom podnebí pod korunami vysokých stromov. Nedostatok slnečného svetla preto nemá vplyv na dekoratívnosť.

Niekoľko tipov od skúsených pestovateľov

Každá rastlina má svoju vlastnú tabuľku starostlivosti, ktorá opisuje požiadavky na štruktúru pôdy, úrodnosť, pH.

Keď je rastlina horúca, teplotu možno znížiť postrekom alebo zvlhčením pôdy. Ale kvapky vody sa na slnku menia na šošovky a prepália listy. Nápomocný môže byť elektrický zvlhčovač vzduchu, ktorý produkuje studenú paru vo forme hmly.

Ak je rastlina zvädnutá, je najlepšie ju zatieniť, prikryť závesom a jemne zalievať. Aby ker rástol rovnomerne – musí byť rovnomerne otočený k svetlu.

Studené parapety v zime. Aby koreňové systémy fungovali, musia byť sadenice umiestnené na podperách. Jarné slnko je agresívne. Všetky tieňomilné kvety, ktoré sú blízko okien, by sa mali presunúť do zadnej časti miestnosti.

Rastliny nechajte 2 týždne v karanténe, mimo iných kvetov. Potom by sa mala pôda v sadzačke vymeniť a doplniť odporúčanou pôdou. Sledujte závod. Hnojte podľa potreby po 1,5 až 2 mesiacoch.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: