Ako sa starať o klerodendrum doma

Klerodendrum alebo „strom osudu“ (preklad z latinčiny) je pestrý zástupca exotickej flóry Afriky, Južnej Ameriky a Ázie. Početný rod z čeľade Elmeraceae, ktorý tvoria opadavé stromy, kríky a menej často liany. Viac ako 300 druhov s dlhým obdobím kvitnutia. V miernom podnebí sa klerodendrum pestuje doma, aby si vychutnalo krásu svojich jasných kvetov.

Ako sa starať o klerodendrum doma

Obľúbené druhy

Niekoľko odrôd je obľúbených ako izbové rastliny. Jeho obľúbenosť je spôsobená rôznymi vlastnosťami: trvanlivosť a nádherné kvitnutie, nenáročná údržba.

Názov

krátky popis

Thomsonovo klerodendrum

Drevnatý vinič so štíhlymi výhonkami pokrytými opadanými listami tmavozelenej farby, zriedenými svetlejšími škvrnami na hornej strane. Žily sú jasne viditeľné. Listová čepeľ je dlhá 12 cm.

Počas svojej najzdobnejšej fázy na jar kvitnú biele kvety s červenými korunami vo voľných zhlukoch

Brilantné

Popínavé výhonky sú pokryté krátkymi, takmer okrúhlymi listami dlhými 8 cm a širokými 6 cm.

Špičky sú špicaté a okraje sú zvlnené. Zástupcovia sú cenení pre svoje prakticky nepretržité kvitnutie, počas ktorého otvárajú červené kvety. Sú usporiadané v strapcoch alebo štítovitých kvetenstvách

Filipíny

Jednoduchý pestovateľ. Je však ťažké nájsť ho na trhu.

Keď ju vlastníte, bude kvitnúť v druhom roku. V tejto fáze kvitnú jemné, malé kvety s priemerom 2-3 cm. Sú usporiadané v trsoch (20 cm dlhých). Kvety sú veľmi voňavé. Ich vôňa je podobná vôni jazmínu – príjemná a rafinovaná

Uganda

Rastlina s rýchlym rastom sa vyvíja ako liana.

Maximálna dĺžka miestnosti 2 m. V prípade potreby sa dá vytvarovať do tvaru stromu alebo kríka. Elegantné výhonky pokryté sýtozelenými listami. Kvetenstvo je modrofialové

Voňavé

Ďalší druh, ktorý kvitne takmer po celý rok. Za svoje meno vďačia fialovej alebo citrusovej vôni, ktorú kvety vydávajú.

Sú v jednoduchých alebo vrcholíkovitých zhlukoch. Jeho farba je biela s ružovkastým nádychom

Upozornenie!

Donedávna niektorí autori zaraďovali tento rod do čeľade Verbena.

Podmienky pestovania

Dôležitým faktorom, bez ktorého nie je možné vypestovať zdravú a bujne kvitnúcu rastlinu, je udržiavanie vysokej vlhkosti vzduchu. Aby sa to zabezpečilo, strom osudu sa denne postrekuje. Alternatívne sa vedľa kvetu umiestni nádoba s vodou alebo stacionárny zvlhčovač vzduchu. Vykurovacie zariadenia predstavujú osobitné riziko počas zimných mesiacov. Odporúčame, aby ste hrniec držali ďalej od nich.

Svetlo

Klerodendrum je rastlina s dlhým denným svetlom. Na okenných parapetoch na východných alebo západných oknách môže mať dostatok rozptýleného svetla. Dlhšie kvitnúce rastliny možno na jeseň dodatočne osvetliť žiarivkami. V oblastiach so zamračeným počasím môže byť potrebné použiť ďalší zdroj svetla. Dbajte však na to, aby ste rastlinu nevystavili na južnú stranu domu na plnom slnku: pálivé poludňajšie slnko spáli jej jemné výhonky.

Teploty

Teplomilná rastlina rastie intenzívne pri teplotách 20-25 °C. Tropická rastlina potrebuje odpočinok, aby sa jej vytvorili kvetné stonky a púčiky. Počas zimy: premiestnite rastlinu na miesto s ortuťovým meradlom pri teplote 15 °C.

Ako sa starať o klerodendrum

Tropická odroda je nenáročná. Potrebuje štandardnú starostlivosť, ktorá zahŕňa zavlažovanie a hnojenie. Pri správnej starostlivosti prinesie ďatelina cloverdendrum krásny a veľmi dlhotrvajúci kvetný úspech.

Voda

Rastlinu hojne zvlhčujte. Podľa nášho názoru je najdôležitejšia striedmosť: nepreháňajte to s vodou, inak by mohol byť substrát príliš mokrý. Ak chcete predísť tomuto javu, zavlažujte koreňový bal po vyschnutí vrchnej vrstvy. Pri nižších teplotách znížte množstvo vody a frekvenciu zalievania, ale neprestávajte zalievať ani počas obdobia odpočinku. Nalejte vodu z vodovodu s izbovou teplotou, aby korene príliš nevychladli.

Kŕmenie

Výživa kvetu v čase jeho intenzívneho kvitnutia: Fáza aktívneho rastu prebieha na jar a v lete. Vo vode rozpustné viaczložkové hnojivá s celým spektrom makro- a mikroprvkov poskytujú dobré výsledky. Aplikujte ich namiesto zalievania každé 2 týždne. Aby sa zabránilo spáleniu koreňov, koreňový bal by sa mal vopred mierne navlhčiť. Ak sa teplota v miestnosti s kvetom zníži, fotosyntéza sa spomalí, resp. interval medzi aplikáciami živín sa zvýši – nie viac ako 1 hnojivo za mesiac. Počas obdobia odpočinku nepoužívajte žiadne potraviny.

Prerezávanie

Podľa nášho názoru by správna starostlivosť o okrasnú rastlinu mala zahŕňať prerezávanie. Úhľadný tvar a bohaté kvitnutie sú bez neho nemožné.Postup vykonajte každý rok v niekoľkých fázach:

  1. Najskôr skráťte všetky výhonky tak, že odstránite jednu tretinu ich dĺžky po vegetačnom pokoji.

  2. Predtým, ako začne koncom zimy rásť, by sa mal z hygienických dôvodov prerezať. Odstráňte odumreté, choré alebo poškodené výhonky.

  3. V prípade potreby rastlinu na jar vytvarujte. Zastrihnite všetky prerastené výhonky (najmä liany) a vytvarujte tropickú rastlinu.

Aby bol strom osudu verný svojmu názvu, mal by byť správne tvarovaný – nie ako ker. Počas jarného rezu sa vyberú najsilnejšie a najlepšie vyvinuté výhonky, ktoré sa použijú ako koruna. Ostatné vetvy vyrežte. Odstráňte všetky odnože a v pravidelných intervaloch skráťte všetky výhonky, ktoré sa vyvíjajú pod kostrovými výhonkami (ktoré tvoria korunu). Vrcholky mladého rastu sa zastrihávajú, keď klerodendrum rastie. Koruna okrasného stromu je kompaktná a upravená.

Presádzanie

Začnite postup pred začiatkom aktívnej vegetácie rastliny.Postupnosť krokov:

  1. Do kvetináča urobte drenážne otvory a navrch položte vrstvu rozbitých tehál alebo štrku. Potrebuje odvádzať prebytočnú vodu z koreňov.

  2. Zakryte odtok substrátom.

  3. Aby sa nezničil starý koreňový bal a nepoškodili sa korene, klerodendrum sa dôkladne ošetruje.

  4. Prázdny priestor by sa mal vyplniť čerstvým substrátom

Technika šírenia

Ako sa starať o klerodendron doma

.

Kvôli rýchlemu rastu klerodendrum čoskoro stráca svoje dekoratívne vlastnosti. Podľa nášho názoru by sa mal omladzovať rozmnožovaním v intervaloch 5 rokov. Rastliny, ktoré dosiahli tento vek, silno rastú a prestávajú bohato kvitnúť.

Odrezky rozmnožujte na jar alebo v lete. 10 cm dlhé odrezky s púčikmi zakoreníme vo vode. Keď sú korene dobre zakorenené, nové rastliny sa vysádzajú do malých nádob s priemerom 5-7 cm. Ako substrát použite ľahkú zeminu a rašelinu. Na urýchlenie rastu koreňov sa rastliny prikryjú sklenenými nádobami, čím sa vytvoria miniatúrne skleníkové podmienky. Po objavení sa výhonkov, ktoré sú dobrým ukazovateľom úspešného zakorenenia, ich možno presadiť do väčších kvetináčov – s priemerom 9 cm. Zostanú tam až do presadenia na jar nasledujúceho roka.

Škodlivý hmyz a choroby

Tropická rastlina je veľmi odolná. Netrpí chorobami, ak sa správne udržiava. Ak sa nedodržia podmienky zavlažovania (nadmerné zavlažovanie), môže dôjsť k hnilobe koreňov. V počiatočných štádiách sa ošetruje fungicídmi, pričom sa rastlina vopred presadí do nového substrátu. Pri presádzaní sa korene skontrolujú a choré miesta sa zrežú na zdravé tkanivo. Ak je stupeň vývoja intenzívny, odoberte odrezky a zlikvidujte matku.

Medzi škodcov patria roztoče pavúkov a múčnatka. Prítomnosť prvého z nich sa prejavuje jemnými pavučinami v pazuchách listov a druhého lepkavým povlakom na výhonkoch. V prípade silného napadnutia hmyzom by sa mali použiť insekticídy. Ak je kolónií málo alebo ak je hmyzu len niekoľko, výhonky sa môžu postriekať mydlovou vodou. Ošetrenie opakujte, kým škodca úplne nezmizne.

Kvitnúce

Ak klerodendrum nekvitne, je to spôsobené problémom s tropickým pestovaním. Aby sa podporilo vyrastanie kvetných stoniek, mala by sa rastlina najprv nechať v chlade prezimovať, aby si mohla oddýchnuť a nabrať silu počas krátkeho obdobia vegetačného pokoja. Bezprostredne po odkvitnutí znížte zalievanie. Hrniec umiestnite do chladnej miestnosti s teplotou maximálne 15 ºC. Optimálna hodnota pre teplomer je 12 ºC v zime. Pri tejto teplote zvlhčite koreňový bal až po jeho úplnom vyschnutí. Relaxuje 1-2 mesiace.

Po prebudení a po objavení výhonkov zalievajte častejšie. Ak je to potrebné, presaďte ju, prerežte a potom ju presuňte na svetlý parapet. Výživa je potrebná na to, aby klerodendrum získalo dostatok živín pre pučanie. Dávajte pozor na množstvo svetla, pretože nedostatok svetla môže viesť k opadávaniu kvetných pukov.

Klerodendrum je okrasná rastlina. S jednoduchou starostlivosťou môže kvitnúť takmer po celý rok.

Zdroje: Časopis Flowers at home – „Tajomstvo pestovania klerodendra“ – číslo 11, 2016.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: