Ako sadiť a starať sa o biele maliny

Keď počujete názov „biela malina“, mnohí záhradníci si myslia, že sa chovateľom podarilo vyšľachtiť nejakú nezvyčajnú odrodu malín. Vôbec nie. Biele maliny sú výsledkom kríženia ostružiny s malinou obyčajnou. Chcela by som povedať, že na rozdiel od červených malín, na ktoré sme zvyknutí, biele maliny (známe aj ako žlté maliny) nie sú prispôsobené drsným zimám.

Botanický opis a vlastnosti

Biele maliny

Žlté maliny sú podobné červeným malinám, čo sa týka kríkov a bobúľ. Krížením ostružín s malinami získali šľachtitelia novú odrodu s neobvyklou farbou bobúľ, ktorá sa mení od jemnej marhuľovej po sýtooranžovú. V porovnaní s bežnými malinami obsahujú biele bobule viac fruktózy, glukózy a sušiny.

Mimochodom!Plazivý oddenok sa rozvetvuje, vytvára mladé výhonky a rozmnožuje plodinu. Hoci sú mladé rastliny pre materské kríky veľmi vyčerpávajúce.

Plodenie prebieha na koncoch dvoch jednoročných výhonkov alebo v pazuchách listových platničiek. Ak z pazúch vyrastú plody, maliny prinášajú ovocie len raz za sezónu, potom výhonky uschnú.

Ak sa na koncoch výhonkov vytvoria ovocné púčiky, plodina prináša ovocie dvakrát ročne. Takéto odrody sa nazývajú remontantné odrody.

Biologické rozdiely medzi žltými a červenými malinami:

  1. Vzrast a rozšírenie kríkov (existujú silné, slabé a veľmi rozšírené odrody);

  2. Farba kôry dvoch ročných výhonkov (môže byť sivá, hnedá alebo svetlohnedá);

  3. usporiadanie tŕňov (tŕne sú jednoduché a zakrivené, môžu byť umiestnené buď po celom výhonku, alebo sústredené len v spodnej časti);

  4. typ olistenia (s ochlpením alebo bez neho, zvrásnené alebo hladké, pokrútené alebo rovné)

  5. tvar a vôňa bobúľ (guľaté, kužeľovité, tupo kužeľovité s výraznou alebo slabou vôňou);

  6. typ plodenia (jednoduché, remontantné).

Mnohí záhradníci uprednostňujú remontantné odrody, pretože úrodu možno zbierať 2-krát za sezónu.

Bežné odrody bielych malín

Amber, Yellow Giant, Golden Dome, Apricot, Golden Autumn, Runaway, Orange Wonder sú v štátnom registri. Záhradníci dávajú prednosť tým staromódnym: Spirina biela, Med, Altajský dezert, Ananás, Zlatý Everest.

Marhuľa

Odporúča sa na pestovanie v strednej oblasti. Kríky nie sú veľmi mohutné, rastú stredne veľké a mierne rozprestierajúce sa. Smerom nadol zahnuté hroty na spodnej časti kríka. Zlatisto-marhuľové bobule so svetlým ochlpením, vážiace 3 g. Viac ako sezónna úroda 2 kg bobúľ na rastlinu.

Runaway

Odroda remontant rastie dobre v strednej oblasti. Skoré plody. Druhá vlna zberu sa začína začiatkom augusta. Stredne veľké, mierne sa rozširujúce kríky. Malé tŕne sa nachádzajú v dolnej časti výhonkov. Zlaté bobule vážia 2,5 g. Až 3 kg plodov na rastlinu. Dobre odolný voči mrazu.

Zlatý Everest

Zahraničný výber. Vysoko mrazuvzdorné. Neovplyvňujú ho teploty do -30 °C. Vysoko vzrastlé kríky s mohutnými rozširujúcimi sa, vzpriamenými výhonkami. Pri technickej zrelosti má ovocie oranžovú farbu. Každá malina váži 4 g. Zber na začiatku jesene. Mnohí záhradníci nachádzajú tóny persimónu v kyslo-sladkej chuti ovocia. Univerzálna odroda.

Žltý obor

Plodí raz za sezónu; podlieha regionalizácii v severozápadnom regióne. Zber môžete uskutočniť koncom júna. Vysoké kríky s početnými výhonkami, ale málo sa rozširujúce. Jeho plody vážia 3 g. Výnos z jednej rastliny – 1,5 kg. Hroty sa rozprestierajú po celej dĺžke výhonkov. Žltý obor je odolný voči chorobám, ale nie voči chladu.

Zlaté kupoly

Remontantná odroda pre strednú oblasť. Stredne vysoký a rozľahlý. Niekoľko tŕňov rozmiestnených po dĺžke výhonkov. Listy sú mierne pokrútené. Jasne žlté bobule sú okrúhleho tvaru a vážia 4 g. Môže priniesť až 3 kg bobúľ za sezónu. Odolnosť voči škodcom a chorobám.

Zlatá jeseň

Odroda remontant sa môže pestovať v akomkoľvek regióne. Stredne veľké kríky, mäkké tŕne v spodnej časti výhonkov. Listové čepele silne zvrásnené. Jeho plody sú veľké, vážia až 5 g. Môže priniesť až 5 kg za sezónu, hoci rastlina rodí dvakrát. Odporúča venovať si zvýšenú pozornosť kvôli svojej slabej odolnosti voči škodcom a chorobám.

Oranžový zázrak

Remontantná odroda sa dobre vyvíja v každom regióne bez ohľadu na poveternostné podmienky. So silným energickým rastom. Priemerné šírenie. Tŕne sú rozmiestnené po celej dĺžke výhonkov. Zvráskavené, silne pokrútené listy. Lesklé, podlhovasté bobule oranžovej farby s hmotnosťou do 10 gramov. Jeho plody majú vysoký obsah vitamínu C. Rekordér v prospešných vlastnostiach spomedzi všetkých odrôd! Výnos z jedného kríka: 5 kg.

Amber

Odroda remontant je vhodná na široké pestovanie. Spodná časť výhonkov má smerom nadol ohnuté hroty. Listy sú mierne pokrčené. Jantárová odroda je odolná voči suchu.

Výsadba a starostlivosť o biele maliny v záhrade

Výsadba a starostlivosť o biele maliny v záhrade

Biele maliny si vyžadujú viac-menej rovnakú starostlivosť ako bežné maliny. Je však potrebné zohľadniť niektoré detaily.

Výber správneho miesta

Na rozdiel od červených malín, ktoré môžu rásť a prinášať úrodu aj v polotieni, biela odroda potrebuje dostatok slnečného svetla, aby bobule mohli tučneť a dozrievať.

Okrem toho biele maliny potrebujú dostatok priestoru. Miesto by malo byť chránené pred prievanom.

Príprava pôdy

Efektívna plodina vykazuje dobré výnosy, ak si na jej pestovanie vyberiete miesto s ľahkou hlinitou alebo piesočnato-hlinitou pôdou. Piesočnatá pôda si vyžaduje zvýšenú pozornosť, pretože rýchlo vysychá a potrebuje neustále zvlhčovanie. Ťažké ílovité pôdy sú úplne nevhodné na pestovanie bielych malín.

Načasovanie výsadby

Najlepší čas na výsadbu žltých odrôd je od konca septembra do polovice októbra. V teplých oblastiach sa môže vysádzať na jar.

Záhradníci uprednostňujú metódu výsadby do výkopu. Medzi riadkami by mala byť vzdialenosť 1,2-1,5 m pri nízko rastúcich odrodách a 2 m pri vyšších odrodách. Mala by sa vykopať 50 cm široká priekopa. Vzdialenosť medzi sadenicami závisí od odrody, od 40 cm.

Pozor!Je dôležité, aby ste sadenice pri výsadbe nezakopávali!

Zalievanie

Táto plodina potrebuje trvalé zvlhčovanie pôdy, ale neznesie nadmerné zavlažovanie. Hojné zavlažovanie, ak nie sú prirodzené zrážky. Počas vegetačného obdobia, keď začnú rýchlo rásť, a po zbere úrody tiež potrebujú dostatok vody. Pri nadmernej vlhkosti pôdy sa bobule nasýtia vlhkosťou, stávajú sa vodnatými a strácajú sladkú chuť. Aby sa vlhkosť v pôde udržala dlhšie, odporúča sa mulčovanie slamou, humusom alebo pokosenou trávou.

Hnojenie

Plodina dobre reaguje na hnojenie organickými a minerálnymi hnojivami. Najlepší čas na hnojenie je jar a jeseň.

Skoro na jar, ešte pred roztopením snehu, posypte rastliny dusíkatým hnojivom. Keď sa sneh roztopí, živiny sa dostanú do pôdy. Tento postup znižuje rast výhonkov.

Dusíkaté hnojenie je potrebné najmä pre biele maliny v prvých troch rokoch po výsadbe. Vďaka nim sa kríky dobre formujú, čím sa zvyšujú výnosy. Ak používate zákopovú metódu, hnojte minerálnymi hnojivami raz za 2 roky.

Konský alebo kravský hnoj sa môže používať ako organické hnojivo. Kríky môžete pokryť aj zvyškami rastlín a vaječnými škrupinami.

Zviazať

Vyššie odrody si vyžadujú upevnenie, ktoré by malo byť v ideálnom prípade na mieste hneď po vysadení. Koly po stranách výkopu sa môžu použiť ako podpery. Vložte medzi ne niekoľko radov drôtu. Prvý rad by mal byť 1,2 m nad zemou. Ďalej by mali byť riadky od seba vzdialené 0,6 m. Po otvorení púčikov úrodu zviažte.

Prerezávanie

Ak chcete použiť remontantné výhonky, skráťte ich. Postup by sa mal uplatňovať na jeseň. Tá prinesie bohaté ovocie, hoci len raz za rok – na jeseň. Pri dvojročných odrodách by sa mali výhonky, ktoré v bežnom roku priniesli plody, vyrezať.

Zber úrody

Pri pestovaní bielych malín je potrebné vedieť, že zrelé bobule by ste nemali nechávať na konároch – musia sa zbierať. Skutočnosť, že jednou z charakteristík remontantných odrôd je rozbitie zrelých bobúľ. Okrem toho sa nedajú skladovať, preto sa musia po zbere zjesť alebo spracovať.

Príprava na zimu

Príprava na zimu

Maliny sa považujú za odolné voči nízkym teplotám, avšak niektoré odrody môžu v zime zmrznúť. Preto by ste mali kríky pripraviť na zimu. Výhonky malín by sa mali odstrániť z podpier a nakloniť na jednu stranu tak, aby neboli vyššie ako 40 cm nad zemou. V suchých zimách je vhodné výhonky prikryť slamou.

Rozmnožovanie bielych malín

Najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob rozmnožovania – odrezky. Vyžaduje si však investíciu do nákupu sadeníc. Ďalšou možnosťou je kúpiť semená. Rozmnožovanie semien nie je vždy úspešné, pretože proces je komplikovaný.

Faktom je, že semená sa nevyznačujú vysokou klíčivosťou, takže na vypestovanie zdravých sadeníc bude potrebné vynaložiť veľa úsilia.

Semienka sa môžu zbierať z plodov vašej vlastnej úrody. Vyberte dobre vyzreté ovocie, umyte ho a odstráňte semená z dužiny. Po vysušení by sa semená mali skladovať v papierových vreckách.

Násobenie sa začína koncom septembra. Semená vložte do gázy alebo vaty a namočte na 24 hodín do vody pri izbovej teplote. Potom semená vložte do machového rašeliniska alebo piesku. Sadenice nechajte v tomto stave až do jari.

Presádzanie do pôdy v apríli. Aby sa zabránilo vyberaniu, semená by mali byť od seba vzdialené aspoň 5 cm.

Starostlivosť o sadenice v lete spočíva v zalievaní, kyprení pôdy a odstraňovaní buriny, hnojení. S príchodom jesene presaďte mladé rastliny na trvalé miesto.

Pozor!Pri presádzaní na trvalé miesto je dôležité venovať pozornosť vzhľadu sadeníc. Ak majú ich výhonky tmavo sfarbené tŕne, takéto exempláre sa musia vyradiť, pretože ich plody nebudú žlté.

Plody bielych malín sú nielen chutné, ale aj zdravé. Zvádzajú aj svojím nezvyčajným sfarbením a jasným vzhľadom. Široká škála odrôd na výber. Aby sa však dosiahla dobrá úroda, je potrebné sa o ne riadne starať.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: