Ako sadiť a starať sa o hydéciu

Medzi letničkami sú niektoré krásne plaché a niektoré, ktoré zaujmú nádherným kvitnutím. Godetia je jedným z nich. Záhon hortenzií vyzerá vždy slávnostne – kvety pripomínajúce azalky sa neboja dažďa ani vetra.

Pestovanie hortenzie: výsadba a starostlivosť

Biologické vlastnosti

Vo svojej domovine v Severnej Amerike sa nazýva „kalifornská ruža“.Čo sa týka nádhery kvitnutia, godetia jej môže ľahko konkurovať:

 1. Niektoré kultivary s miskovitými a zvonkovitými kvetmi dosahujú priemer až 10 cm, väčšina má skromnejšie kvety s veľkosťou približne 3 cm;

 2. Farebnosť je pestrá;

 3. kvety sú usporiadané v mäkkých strapcoch; existujú aj froté formy;

 4. Štíhle stonky sú pokryté kopijovitými listami;

 5. V závislosti od odrody môže byť ker rozložitý alebo vzpriamený;

 6. Výška rastlín sa pohybuje od 20 do 60 cm.

Godetia má ďalšie dve skvelé vlastnosti: ľahko sa s ňou manipuluje a dlho kvitne, až do mrazov. Z opadnutých okvetných lístkov sa vytvára plod v tvare kapsuly, naplnený množstvom semien. Ak rastlina nie je hybrid, môže sa použiť na výsev; klíčenie trvá až 4 roky.

Godetia patrí do čeľade cyprusovitých a je nápadnou príbuznou vŕby.

Druhy a kultivary

Existuje 20 prírodných druhov godécií, ale v našich záhradách sa pestujú len dva z nich: krásne a veľkokveté. Veľkokveté kvety godetie dosahujú priemer 10 cm, kríky sú roztrúsené, rozvetvené, ale nie príliš vysoké – do 40 cm. Kvety sú lievikovité alebo azalkové, existujú froté a polomahagónové druhy.

Azalka superbis dorastá do 60 cm, ale má menšie kvety s priemerom do 5 cm a lesklé okvetné lístky.

Najčastejšie sú k dispozícii odrody v rôznych farbách kvetov:

 1. „Krásky“ sú froté kvety;

 2. „Azalka kvitnúca“ – táto odroda má kvety veľmi podobné azalkám, sfarbenie je pestré;

 3. „Yesenia“ – nízke kríky potešia kvetmi rôznych odtieňov;

 4. „Cinderella“ – táto odroda má veľké kvety;

 5. „Klubová.“.

Pre tých, ktorí nemajú radi strakaté kvety, sú vhodné jednofarebné odrody:

 1. „Sweet Hearts“ je ružový froté kvet;

 2. „Cattleya“ – kvety sú tiež froté, ale fialového odtieňa;

 3. „Meteor“ – kvety sú široko zvonkovité s tmavou karmínovou farbou;

 4. „Krištáľový príbeh – Ružové kvety s karmínovými očkami;

 5. „Rembrandt“ – sfarbenie kvetov je podobné ako u predchádzajúcej odrody, ale karmínová škvrna na každom okvetnom lístku je oveľa väčšia;

 6. ‚Weisser Schwann‘ – čisto biele kvety;

 7. „Sybil Sherwood“ – hlavný tón je lososovo ružový, okraj okvetných lístkov je svetlejší;

 8. „Keldonova sláva – oranžové kvety.

Agronómia

Hydecea je nenáročná, ale to neznamená, že kvetina bude rásť bez starostlivosti. Za pozornosť a starostlivosť odmení kvetinárstva výnimočnými dekoratívnymi vlastnosťami.

Výber lokality a pôdy

Kvetina potrebuje slnečné svetlo, je možné mierne stmavnutie, pri slabom osvetlení sa môže zabudnúť na bujné kvitnutie. Sucho je negatívne, ale nie príliš vlhké. Ideálna pôda: ľahká piesočnato-hlinitá pôda s neutrálnou alebo mierne kyslou reakciou. Ak je pôda piesčitá alebo ťažká ílovitá – bude potrebné ju upraviť. Kríky nemajú rady stagnujúci vzduch – hrozia hubové ochorenia – ale silný vietor láme stonky, najmä vysokých odrôd.

Malé hortenzie dobre rastú v dostatočne objemných kvetináčoch a vázach.

Pestovanie

Hyde rastliny: Výsadba a starostlivosť

Hydecea sa rozmnožuje len semenami. Môžu sa vysievať v sadeniciach alebo priamo do zeme. Keďže rastliny neznášajú chladné počasie, môžu sa vysievať v zimných podmienkach.

Pestovanie sadeníc

Táto metóda sa používa, ak chcete, aby hortenzie kvitli v júni. Výsev semien koncom marca alebo začiatkom apríla. Doba kvitnutia hydécie je 45 dní. Semená sú veľmi malé, takže je ťažké ich okamžite zasiať do jednotlivých šálok, jednoduchšie je použiť rašelinové pelety. Presádzanie do väčšej nádoby bude v tomto prípade bezbolestné. Rastliny vysadené v tom istom kvetináči sa budú musieť vybrať. Vzhľadom na to, že godetia nie je príliš rád presádzanie, narušené krehké korene zotaviť dlho, pôda pre neho je pripravená voľná a úrodná: jedna časť piesku alebo perlitu, drnovej pôdy a hornej rašeliny.

Technológia výsevu sadeníc:

 1. Na dno nádoby umiestnite tenkú vrstvu drenáže;

 2. pripravenú pôdu zasypte a mierne zhutnite – povrch musí byť rovný, aby sa zabezpečilo vyklíčenie sadeníc;

 3. navlhčite pôdu pomocou striekacej pištole;

 4. Semená rozsypte zmiešané so suchým pieskom – výsev tak bude rovnomernejší;

 5. Môžu sa prikryť asi 1 mm hrubou vrstvou zeminy alebo nechať klíčiť na svetle;

 6. vytvorte skleníkové podmienky a nádobu prikryte plastovým vreckom;

 7. umiestniť na svetlé miesto s teplotou približne 20 stupňov.

Sadenice sa denne vetrajú. Dôležité je nezmeškať okamih, keď výhonky začnú klíčiť, a okamžite zabezpečiť maximum svetla a znížiť teplotu na 16 stupňov. Ak to neurobíte, sadenice sa veľmi rýchlo vytiahnu a začnú padať. Situáciu možno ľahko napraviť opätovnou výsadbou. Vloží sa do sita a preosieva sa priamo cez sadenice. Potom ju postriekajte rozprašovačom, aby ste zo sadeníc zmyli všetky zvyšky pôdy. Plastové vrecko z nádoby neodstraňujte okamžite – prechod zo skleníkových podmienok do bežného života by mal byť postupný. Vrecko mierne otvorte a úplne ho vyberte až po niekoľkých dňoch, keď sa sadenice prispôsobia.

Ďalšia starostlivosť: Aj keď sa objavia prvé pravé listy, sadenice budú ešte veľmi malé, ale už ich bude potrebné zasadiť do samostatných kvetináčov alebo rašelinových nádob. Aplikujte ho čo najjemnejšie a dbajte na to, aby ste nepoškodili korienky. Počas prvých dní po zbere chráňte rastliny pred priamym slnečným svetlom. Pripravené na výsadbu po oteplení.

Keďže sadenice hortenzie sú veľmi podlhovasté, je ťažké pestovať ich v miestnosti.Je oveľa jednoduchšie robiť to na čerstvom vzduchu. Algoritmus výsevu:

 1. Začiatkom mája alebo na juhu už v apríli vyberte dobre osvetlenú plochu a zasejte semená do jedného riadku s ľahkým posypom zeminou;

 2. Semená jemne zalejte postrekovačom;

 3. prikryte osivové lôžko vlnou, aby sa lepšie udržala vlhkosť a rýchlejšie vyklíčilo.

Sadenice hortenzie sa nesmú prehrievať – dobre zakoreňujú len mladé rastliny. Keďže je kvetina odolná voči chladu, možno ju vysievať pod zimou: Semená vysievajte po mrazoch na vopred pripravený záhon s už vytvorenými brázdami. Prikryje sa 1,5 cm suchej rašeliny alebo humusu. Týmto spôsobom sa výsevok minimálne zdvojnásobí, ak nie strojnásobí.

Godetia vydrží mrazy až do – 5 stupňov, takže kvetina sa môže vysievať veľmi skoro na trvalé miesto: 3-4 semená vo vzdialenosti 25-30 cm, v závislosti od odrody. Odstráňte nadbytočné sadenice alebo ich opatrne presadte bez toho, aby ste narušili koreňový systém ostatných rastlín.

Najskôr však musíte pripraviť pôdu podľa správnych podmienok.

Príprava pôdy

Pre kvety je najvhodnejšia mierne vlhká hlina bohatá na živiny s vysokým obsahom humusu.Pred kopaním sa pôda zapracuje do pôdy:

 1. 5 kg humusu alebo kompostu;

 2. 300 g popola zo spaľovania listnatých stromov;

 3. 2 polievkové lyžice azofosky alebo nitrofosky.

Aplikačná dávka sa uvádza na meter štvorcový pôdy a na plochu výsadby. . Ak pôda obsahuje veľa piesku, pridá sa vedro rašeliny a trochu hliny; ťažké pôdy sa vylepšia rašelinou a pieskom – vedro na meter štvorcový. . Pripravte pozemok rovnakým spôsobom ako na výsadbu sadeníc.

Výsadba sadeníc do zeme

Výsadba Hyde: Výsadba a starostlivosť

Sadenice sú zvyčajne pripravené na výsadbu koncom mája, keď dosiahnu výšku 5-7 cm.Algoritmus výsadby:

 1. Vyberte si zamračený a nie horúci deň;

 2. v pripravenej pôde, vykopať diery na výsadbu takej veľkosti, aby sa do nich koreňový systém voľne zmestil, vzdialenosť medzi nimi závisí od odrody a jej výšky;

 3. Opatrne vyberte sadenicu z nádoby, dbajte na to, aby ste nepoškodili hrudku, pri sadení rastlinu neponárajte;

 4. Umiestnite krík do jamy a zasypte ho zeminou;

 5. zalievajte ich;

 6. Odtieniť ich pred silným slnečným svetlom pomocou rúna.

Starostlivosť o godetia

Táto kvetina si nevyžaduje nadmernú starostlivosť, ale je potrebné prijať základné opatrenia starostlivosti:

 1. Zalievajte vyvážene – nenechajte pôdu vyschnúť, ale ani ju príliš nezalievajte;

 2. Po každom zalievaní pôdu jemne nakyprite;

 3. Počas sezóny hnojte trikrát: 2 týždne po výsadbe roztokom komplexného hnojiva, počas tvorby púčikov zmesou hnojív s prevahou fosforu a draslíka a ešte raz počas masového kvitnutia;

 4. Vysoko rastúce odrody vyžadujú podväzok;

 5. Ak neplánujete zbierať semená, odstráňte vädnúce kvety.

Ak vysadíte veľmi dlhé rastliny, mali by ste ich hlavičky zastrihnúť, aby sa lepšie zakoreňovali.

Škodcovia a choroby

Kvetina ich nemá veľa.

 1. Hniloba koreňovFuzáriové huby spôsobujú fuzáriové huby a rastú, ak je pôda neustále premokrená. Choroba sa prejavuje spomalením vývoja, hnednutím a vysychaním listov. Liečiť rastlinu je zbytočné, preto ju odstráňte zo záhonu skôr, ako ochorejú susedia. Preventívne sa postriekajú fungicídmi.

 2. Rovnaké prostriedky sú potrebné na boj proti ďalšej chorobe godezia – peronosporóze. Na hornej strane listovej čepele sa objavujú vypuklé nafúknuté škvrny – bezfarebné, žltkasté, niekedy žltohnedé. Môžu byť ohraničené svetlým okrajom. Najcharakteristickejším znakom je však sivý alebo práškovitý povlak výtrusov na spodnej strane listov. Okrasná hodnota rastliny sa stráca. Odstránenie chorých častí a dvojnásobné alebo niekedy aj trojnásobné ošetrenie prípravkami mu pomôže zotaviť sa: „Previcur“, „Abiga-Pik“, „Oxyhom“.

 3. Červené škvrnyNa listoch sa píše, že godetia má hrdzavú hubu. Boj proti hubovým ochoreniam pomocou fungicídov Strobi a Topaz.

Jemné stonky a listy sú často korisťou cicavého a listožravého hmyzu, ako sú mšice, chrobáky a slimáky. Bojujte proti nim insekticídmi: „Intavir“, „Fytoverm“, „Lepidocide“.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: