Ako vypestovať pomaranč z kameňa

Pomaranč je ovocný strom z rodu Citrus. Spomedzi ostatných citrusových plodov je najrozšírenejší v tropických a subtropických krajinách sveta. Slovensko nepatrí medzi krajiny, kde sa pestujú pomaranče: na pobreží Čierneho mora sa ročne dopestuje len niekoľko ton citrusových plodov. Nevhodné klimatické podmienky na voľnom priestranstve (mrazivé zimy, krátke letá) vám však nemôžu zabrániť v jeho pestovaní doma.

Ako vyrobiť pomaranč z kameňa

Výber odrôd a ovocia

Úspech odrody závisí od výberu odrody. Obľúbeným zástupcom pomarančovníkov je pomaranč Mercheul. Semená dobre klíčia. Dorastá do výšky 1 m a pekne sa zmestí na parapet. Výnosy 40 plodov za rok. Existujú aj iné druhy:

 1. stredne rastúca odroda ‚Gamlin‘;

 2. Veľkoplodý „Washington“;

 3. Neskoré dozrievanie „Pavlovsky“.

Semená môžete získať zo zrelých, úplne celých plodov. Je však ťažké určiť odrodovú príslušnosť pomaranča kúpeného v obchode so zeleninou. Aby ste sa vyhli omylom, semená by ste mali kupovať v obchodoch so semenami, kde sú už vopred ošetrené.

Semená

Existujú dva dôležité kroky: príprava semien, pôdy a samotná sejba. Jednorazové poháre sú vhodné na výsev, ale potom je potrebná medzisadba. Aby sa tomu zabránilo, hrnce sa používajú okamžite. Dôležité je, aby ste ho neprijali príliš veľa, inak pôda začne kysnúť.

Príprava osiva

Vyberajte veľké, tvrdé a celé jadrá bez poškodenia škrupiny. Semená sa umyjú a namočia na 24 hodín do čistej vody. Ak sú semená z vlastného zdroja, na urýchlenie klíčenia sa pridáva stimulátor rastu. Zakúpené nepotrebujú žiadne ošetrenie. Podľa nášho názoru je vhodné použiť fungicíd na ochranu mladých rastlín pred chorobami.

Výber správnej pôdy

Pomaranče vyžadujú úrodnú, kyprú pôdu s výbornými drenážnymi vlastnosťami, aby voda nestagnovala v koreňoch a nespôsobovala vznik sivej hniloby. Kúpte si živný substrát v záhradníctve (citrusový substrát) alebo si ho pripravte sami. Podľa nášho názoru je vhodné univerzálne zloženie záhradnej pôdy, trávnikovej pôdy (po 2 dieloch), rašeliny, riečneho piesku (po 1 diele).

Ak nie je k dispozícii piesok, mal by sa pripraviť alternatívny substrát z rašeliny a rašeliny v rovnakom pomere. Pred použitím sa vlastnoručne pripravená pôda zahreje v peci, aby sa zničili patogény, škodcovia a semená burín. Udržujte ju 20 minút pri teplote 200 °C.

Technológia výsevu

Pred samotnou prácou urobte vo vybranej nádobe drenážne otvory, aby mohla prebytočná voda po zalievaní odtekať do misky. Ďalšie kroky:

 1. Na dno kvetináča sa nasype jemný štrk ako dodatočná drenáž.

 2. Nasypte zeminu a zľahka ju zhutnite.

 3. Do stredu kvetináča urobte jamku, nechajte 3-5 cm bokom, vložte semená a zasypte ich zeminou. Hĺbka umiestnenia by mala byť 2 cm.

 4. Zalievajte a umiestnite do teplej a tmavej miestnosti, kým sadenice nevyrastú.

Ak chcete urýchliť proces klíčenia, prikryte nádobu vreckom alebo sklom, aby ste vytvorili mini horúci box. Keďže tkanivo rastliny potrebuje kyslík, semená sa pravidelne prevzdušňujú. Tento postup zabráni tomu, aby semená skvasili.

Sadzenice sa objavia až po mesiaci. Odteraz už nie je potrebný mini skleník. Nádobu umiestnite na svetlý okenný parapet a udržiavajte v nej teplotu 22-25 °C. Ak je potrebná opätovná výsadba, vykonáva sa po objavení sa 2 párov pravých listov.

Podmienky pestovania pomaranča

Pre normálny rast majú citrusové rastliny rovnaké podmienky ako v prírode. Podľa nášho názoru je to svetlo, jasné a nepretržité osvetlenie počas celého roka, ktoré je hlavnou a geneticky podmienenou potrebou citrusov. Bez nej je telo pomaranča každú minútu vystavené stresu. Za týchto podmienok nemôže správne fungovať, čo sa odráža na vzhľade rastlín. Ak chcete pomaranč uspokojiť, neumiestňujte kvetináč len na okenný parapet, ale do blízkosti sklenenej tabule.

Úroveň osvetlenia

Ďaleko od okenného rámu

Percento svetla prijatého rastlinou, %

Zblízka

50-75

1

25-50

2

10

Tip!

Parapet by mal byť široký a teplý, aby korene príliš neprechladli. Ak je úzka a betónová, pomôže niekoľko zrazených dosiek a vzduchová medzera.

Zohľadnite orientáciu okna a podlahy. Najlepší je okenný parapet na východnej alebo západnej strane. Závesy chránia pred páliacim slnkom počas poludnia, ak sú umiestnené južne od stromu. Ak nemáte dostatok svetla, zabezpečte 12 hodín svetla denne. Vhodné: žiarivky.

Zabezpečte vhodný teplotný rozsah. Počas intenzívnej vegetácie môže ortuťová sonda dosiahnuť 25-29 °C. Optimálna teplota v zime je 15-20 °C. Pomaranč je plodina, ktorá miluje vodu. Vedľa rastliny umiestnite nádobu s vodou, aby ste vytvorili príjemnú mikroklímu. Postrek je účinný. Minimálna prípustná vlhkosť je 40 %.

Ako pestovať pomaranče z kameňa

Ako sa oň starať

Citrusová rastlina si vyžaduje jednoduchú, ale pravidelnú starostlivosť. Dôležitým detailom je udržiavanie dobrého fytosanitárneho stavu rastliny, aby sa zabránilo stresovým situáciám pre jej organizmus.

Zalievanie

V horúcom počasí polievajte pomaranč každý deň, aby ste ho udržali hydratovaný. Voda by sa mala pred použitím nechať odstáť alebo prefiltrovať. Mala by byť mäkká, bez chlóru alebo kovových prímesí. Inokedy je signálom pre zavlažovanie stav koreňového balu, keď začne vysychať. Vyhnite sa nadmernému zavlažovaniu. Príliš veľa vlhkosti spôsobí hnilobu koreňov a rastlina postupne odumrie.

Hnojenie

Dusík, fosfor, draslík a stopové prvky môžu urýchliť fotosyntézu. Aby pomarančovník dostával dôležité živiny počas intenzívneho vegetačného obdobia (od marca do októbra), je potrebné ho hnojiť dvakrát mesačne. Vhodné sú tekuté citrusové komplexy.

Ak máte po ruke minerálne hnojivo, môžete rastlinu prihnojiť sami zmiešaním 20 gramov draslíka, fosfátu a dusíka. Rozpustite granulovaný zalievací prostriedok vo vode (10 litrov). Minerálne hnojivá sa nesmú používať v pevnej forme. Drevný popol je dobrým zdrojom dusíka, fosforu a draslíka.

Tvorba koruny

Keďže plod je nasadený na piatom hlavnom výhonku, je potrebné venovať veľkú pozornosť jeho korune. Najskôr prerežte hlavný výhonok – skôr, ako zdrevnatie. Skrátenie na výšku 30 cm. Keď dorastie do výšky približne 15 cm, je potrebné ho prerezať. Na budúcom kmeni by mali zostať aspoň 4 listové platničky. Každý z nich vytvorí nový výhonok. Vytvarujte kostru. Vyberte 3 silné, dobre vyvinuté konáre; ostatné odstráňte. Keď dosiahnu výšku 15 cm, môžete ich prerezať. Počas 3 až 4 rokov. Vykonajte ďalšie prerezávanie, aby bola rastlina zdravá a estetická.

Ochrana pred škodcami a chorobami

Pri dodržiavaní pestovateľských postupov má pomaranč silnú imunitu. Môže ho však narušiť niekoľko škodcov. Hlavní škodcovia:

 1. ochorenia prenášané kliešťami;

 2. Prašivá pleseň;

 3. mšice;

 4. roztoč pavúk.

Na ich kontrolu sa používajú insekticídy. Výrobcovia uvádzajú návod na použitie na obale. Nesmú sa používať počas obdobia kvitnutia a plodenia. Ak je rastlina silne napadnutá, používajú sa prírodné prostriedky.

Ako dosiahnuť kvitnutie a plodenie

V prírode prebieha fáza pučania koncom zimy alebo začiatkom jari. Potom je koruna pokrytá snehobielymi, voňavými kvetmi. Doma je ťažké vidieť kvety skôr, ako má strom osem rokov. Transplantácia tento proces urýchli. štepené pomaranče môžu kvitnúť už v jednom roku, ale zvyčajne až v druhom alebo treťom roku. Teplota je podľa nás dôležitým faktorom, ktorý rozhoduje o tom, kedy sa na výhonkoch objavia kvety a plody. Strom musí prejsť 300 hodinami teplotného stresu – pod 19 °C – aby mohol kvitnúť. Ak však teplota klesne pod túto hranicu, plodiny môžu odumrieť.

Prvým krokom k plodeniu je kvitnutie. Keď sa objavia kvety, nie je potrebné ich opeľovať, pretože pomaranče sú samoopelivé. Teplota v miestnosti by však počas tohto obdobia nemala byť vyššia ako 25-27 °C. Pri vyšších teplotách sa peľ stáva sterilným. Potom sa sleduje stav korunky. Ak sú výhonky riedko ochlpené, odstráňte časť vaječníkov. Na jednom plode by malo byť 15-20 listov. Doba dozrievania trvá 8-10 mesiacov. V tomto období je potrebná pravidelná zálievka a výživa.

Pomaranče sú exotickou plodinou. Je však možné pestovať ho na parapete v strednom pásme. Najdôležitejšie je podľa nás vytvoriť mikroklímu, ktorá sa podobá tej prírodnej.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: