Ako vysádzať a starať sa o kosatce v exteriéri

Je to majestátne vyzerajúca rastlina: zložitý tvar jej komplikovane sfarbeného kvetu, ktorý sa hrdo týči nad mečovitými listami, vás nechá obdivovať. Iris je nenáročný, ľahko sa rozmnožuje, väčšina jeho druhov je odolná voči mrazu. Vypĺňajú čas medzi bujnením prvosienok a kvitnutím letných kvetov. So správnou odrodou sa môžete tešiť z kvetov kosatcov dvakrát za sezónu. Botanický opis

Vytrvalá bylina s plazivým odnožou, z ktorej vyrastajú čipkovité alebo vláknité korene. Podzemné generatívne výhonky pozostávajú z jednotlivých ročných článkov. Vytvárajú mečovitý tvar, zelené, ploché listy, dvojradové alebo lineárne s nápadnou voskovou škvrnou. Kvitnúce púčiky sa tvoria v lete. V nasledujúcej sezóne – koncom jari alebo začiatkom leta – vytvoria stonky s prakticky bezlistými stopkami, ktoré nesú zvláštne tvarované kvety. Ich počet a veľkosť sa líši v závislosti od druhu a odrody, ale vždy sa otvárajú zhora nadol.

Kosatce - vonkajšie výsadba a starostlivosť

Pozoruhodná je najmä štruktúra kvetu:

 1. Okvetie pozostáva zo 6 lalokov;

 2. Tri nižšie, nazývané fauly, sa vynechávajú;

 3. Horné alebo vnútorné laloky tvoria kupolu a nazývajú sa štandardy;

 4. Kosatce bradaté majú približne rovnako veľké štandardy a listy, kým kosatce sibírske majú oveľa menšie štandardy;

 5. Kosatce bradaté majú na báze listov husté, štetinaté chumáče, ktoré pripomínajú fúzy, preto tento druh kosatcov dostal svoje meno;

 6. Šľachtitelia vyšľachtili odrody s lyžicovitým okvetným lístkom – petaloidom.

Namiesto kvetu sa vytvorí tobolka naplnená semenami s 3 hniezdami.

Druhová rozmanitosť kosatcov je veľká. Rozšírený v celej Eurázii, môže rásť vo vlhkých aj suchých podmienkach.

Klasifikácia

V súčasnosti neexistuje jednotná klasifikácia dúhoviek. Domáci biológovia zaraďujú do rodu Iris len odnožovité, bradaté a nebradaté rastliny. Zahraniční botanici k nim pridávajú cibuľky: Juno, Iridodictium, Xiphium. Šesť druhov z nich sa vo veľkej miere využíva pri medzidruhovej hybridizácii, ktorej výsledkom sú holandské, španielske a anglické kosatce. Všetky nie sú mrazuvzdorné – zatiaľ čo anglické hybridy sa tu môžu ukrývať a prežiť zimu, ostatné jednoducho uhynú.

Rod Iris je jedným z najpočetnejších, zahŕňa približne 800 druhov. Najzaujímavejšie na pestovanie sú bradaté a nebradaté odrody.

Medzi kosatcami fúzatými sa vyskytujú niektoré trpasličie kosatce s výškou do 40 cm, ktoré kvitnú koncom apríla. V prvej dekáde mája kvitnú trpasličie kosatce, ktoré sú ešte menšie – do 20 cm na výšku. Po nich sa otvárajú púčiky kosatcov stredných, ktorých výška sa pohybuje od 40 do 70 cm. Rovnaká veľkosť štandardných stredne veľkých a malokvetých stredne veľkých kosatcov.

Stolové kosatce s rozvetvenými stonkami, tenkými listami a drobnými kvetmi sa najlepšie hodia na kytice a dekoráciu interiéru. Vysoké kosatce sú však najviac dekoratívne. Členovia tejto skupiny majú najväčšie kvety – viac ako šesť na stonkách podobných svietnikom. Kvitnutie je stabilné, odolnosť voči chorobám a škodcom vysoká. Majú listy a štandardy rovnakých alebo rôznych farieb. Niektoré odrody majú okraje okvetných lístkov vyznačené rôznofarebným lemom a žilkovaním na okvetných lístkoch. Stonky kvetov môžu dosahovať výšku až 1,2 m. Kvitnú neskôr ako iné druhy.

Nebradaté kosatce sú zastúpené týmito druhmi:

 1. mečovitý – vlhkomilný kosatec, vhodný na pestovanie v nádobách s vodou, nie príliš mrazuvzdorný;

 2. Sibírsky – okrasný, nenáročný, mrazuvzdorný, existujú macerované odrody, počet štandardov – až 9 kusov;

 3. močiar – nenáročný, schopný rásť vo vode, kvety sú žlté len v rôznych odtieňoch, k dispozícii sú pestré formy, vysoko rastúce druhy.

Každý rok sa vyšľachtí mnoho nových odrôd a hybridov.

Bohužiaľ, po odkvitnutí rýchlo strácajú svoju atraktívnosť – za vlhkého počasia sa na listoch objavujú škvrny spôsobené hubovými chorobami. Pri formovaní záhonu je lepšie vysádzať kosatce v malých skupinách, aby susedné rastliny po odkvitnutí zakryli svoje listy.

Starostlivosť

Starostlivosť o tieto kvety je jednoduchá, ak poznáte ich zvláštnosti:

 1. Horizontálne rozrastajúce sa odnože sa rýchlo obnažia a vyjdú na povrch, aby v zime nezamrzli, nezabudnite ich prikryť rašelinou a zeminou;

 2. Kvetinu je potrebné často presádzať – odnože rýchlo zaberajú veľkú plochu;

 3. Iris kvitne, keď má vejár 7 až 9 listov.

Výber miesta

Kvet sa naplno rozvinie na plnom slnečnom svetle počas celého dňa. Mierne zatienenie je prijateľné a uprednostňuje sa na juhu. Na vybranom mieste nie je žiaduci stály prievan, najmä pri vysokých odrodách, ktoré sa musia v každom prípade zviazať.

Pôda

Kvetina je náročná na vodu a v piesočnatej pôde sa necíti dobre. Nevyhovuje jej ani ťažká ílovitá pôda. Optimum: Hlboko obrábaná piesočnato-hlinitá a hlinitá pôda s takmer neutrálnou reakciou a vysokým obsahom humusu. Stagnujúca vlhkosť je pre väčšinu druhov týchto rastlín smrteľná. Bažinaté a sibírske druhy sa vysádzajú do substrátu s prídavkom hliny a rašeliny, aby pôda lepšie zadržiavala vlhkosť.

Výsadba kosatcov

Iris - vonkajšie výsadba a starostlivosť

Keďže kosatce kvitnú v prvej polovici leta, najlepší čas na výsadbu je august. V tomto čase sa už rastliny pripravujú na obdobie odpočinku a bez ujmy znášajú delenie a presádzanie. Do mrazov stihnú zakoreniť.

Existuje ešte jedno obdobie, kedy je možné presádzanie kosatcov, ale je pomerne krátke. Do dvoch týždňov po odkvitnutí začnú odumierať staré korene, ktoré mali za úlohu udržať kvet vo vzpriamenej polohe. Na odnoži sa objavia začiatky nových koreňov. V tomto čase je možné kvet presadiť. Ak koreňový systém už začal aktívne rásť, budete musieť počkať do augusta.

Presadenie je niekedy potrebné okamžite: Listy rastliny sú v zime slabé a rýchlo sa neobnovujú. Táto situácia je spôsobená hnilobou koreňov – je pravdepodobnejšie, že v mieste výsadby stagnuje vlhkosť.Oživenie dúhovky by sa nemalo odkladať:

 1. Bude vykopané;

 2. Nechajte skontrolovať a ošetriť koreňový systém;

 3. Vysušte sa;

 4. Presadenie.

Dĺžka života dúhovky závisí od druhu:

 1. fúzaté – žijú až 5 rokov;

 2. Sibírska – do 10;

 3. Japončina – max. 3 roky.

Potom je potrebné oddeliť rozrastajúci sa odnož a presadiť ho.

Ak odnož príliš vyčnieva zo zeme a pridanie rašeliny alebo zeminy situáciu nezachráni, je čas kosatec premiestniť na nové miesto.Presadenie sa vyžaduje aj v týchto prípadoch:

 1. Pôda je vyčerpaná;

 2. uprostred kríka sa vytvorí mŕtva škvrna, pretože starý oddenok odumiera; kvitnutie je potom slabé;

 3. nová odroda kvetu nie je k dispozícii v správnom čase na výsadbu.

Algoritmus výsadby:

 1. Pôdu pripravte najneskôr dva týždne vopred; ak je príliš kyprá, odnož sa zapustí hlbšie do zeme, ako by mala;

 2. na meter štvorcový. Pridajte vedro humusu, nie čerstvého hnoja, šálku dreveného popola, pol šálky superfosfátu a vedro piesku;

 3. Hlboko okopte a opatrne odstráňte odnože vytrvalých burín – z rozrastajúcich sa sadeníc ich nebude možné vypíliť;

 4. vykopnite delenie vidlami, odrezte odnož ostrým dezinfikovaným nožom;

 5. vysadené rastliny nie staršie ako 2 roky, s dobre vyvinutými koreňovými lalokmi a vejárom listov;

 6. sadivový materiál sa dezinfikuje 20 minút v silnom roztoku mangánu;

 7. zasypte rezy rozdrveným dreveným uhlím;

 8. Korene sa odrežú a ponechá sa 8 cm;

 9. Vejár listov je skrátený o tretinu;

 10. niekoľko dní sušte sadenice na slnku;

 11. Vykopte jamu v hĺbke koreňov a vytvorte kopček;

 12. umiestni sa na ňu deliaca rastlina, ktorá sa orientuje tak, aby listy boli na severnej strane;

 13. Korene rozmiestnite po povrchu kopčeka pôdy a zakryte ich tak, aby zadná časť odnože mierne vyčnievala;

 14. Hojne zalievajte.

Vzdialenosť výsadby závisí od typu, odrody a geometrie záhonu.

Rozmnožovanie kosatcov

Iris - výsadba a starostlivosť pod holým nebom

Najjednoduchší spôsob vegetatívneho rozmnožovania kvetov. Delenie odnoží je podrobne vysvetlené vyššie. Ďalšou metódou vegetatívneho rozmnožovania, ktorá umožňuje získať veľa rastlín z malého množstva množiteľského materiálu, je pučanie. Na každom článku – 6 až 8 spiacich púčikov. Ihneď po odkvitnutí ju rozdeľte tak, aby mal kúsok jeden púčik a aspoň jeden koreň. Kúsok koreňa sa nakrája do tvaru pyramídy, ktorá by mala mať na základni púčik. Odrezané miesta sa vysušia a pokryjú rozdrveným dreveným uhlím alebo popolom. Výsledný materiál sa zasadí do škatule s drenážnymi otvormi vyplnenými vlhkým pieskom. Púčik by mal zostať na povrchu. vytvoriť skleníkové podmienky pomocou fólie alebo plastového vrecka a vystaviť nádobu svetlu. Piesok udržiavajte vlhký a plodiny prevzdušňujte. Keď korene vyrastú, malé rastliny sa zasadia do množiteľského záhonu umiestneného v polostrove. Korene by mali byť ponorené v pôde, ale samotný púčik by mal byť na povrchu. Udržujte pôdu vlhkú. Nasledujúci rok sa rastliny môžu vysadiť na trvalé miesto.

Rozmnožovanie semien

Najčastejšie sa používa na šľachtenie nových odrôd. Ak sa semená zbierajú z hybridu, rodičovské vlastnosti rastliny sa nezdedia. Zrelé semená vysievajte, až keď sú svetlohnedé. K tomu dochádza 2,5 mesiaca po odkvitnutí. Plne zrelá tobolka praskne a semená sa rozptýlia. Aby sa tomu zabránilo, prikladá sa na ňu gázové vrecko. Najlepšiu klíčivosť majú čerstvo nazbierané semená. Musia sa skladovať vo vhodnej nádobe. Ak sa zasejú na jeseň, proces prebehne prirodzene. Ak sa udalosť odloží až do jari, stratifikácia sa vykonáva umelo: zmiešajte semeno s pieskom ošetreným nasýteným roztokom mangánu a uchovávajte ho na spodnej polici chladničky po dobu jedného mesiaca. Ďalšou možnosťou je rozotrieť semená medzi dva navlhčené vatové tampóny, vložiť ich do nádoby a umiestniť do mrazničky. Disky sa musia udržiavať vlhké a je potrebné ich vetrať. Čas stratifikácie je vypočítaný tak, aby sa semená mohli zasiať vo februári. Výsev do rašelinového kvetináča do vlažnej, vlhkej pôdy do hĺbky 2 cm. Prikryte kvetináče potravinovou fóliou a udržiavajte ich v teple, kým nevyklíčia. Potom odstráňte fóliu a umiestnite kvetináče na svetlý parapet pri teplote 18 stupňov. Zabezpečenie dodatočného svetla. Klíčky sa môžu vysádzať v máji.

Algoritmus výsevu na zimu:

 1. v prvej polovici septembra pripravte záhon s úrodnou pôdou;

 2. Vysádzajte do riadkov vzdialených od seba 10 cm s rovnakým odstupom medzi semenami;

 3. vyplňte ich 2-3 cm vrstvou zeminy;

 4. pokryť posteľ syntetickými vláknami.

Na jar sa o sadenice starajú: zavlažujú, uvoľňujú, hnoja roztokmi komplexných hnojív 3-krát za sezónu, čím sa ich koncentrácia znižuje na 2-násobok normy.

Na kvety nečakajte do tretieho roku.

Choroby a škodcovia

Kosatce sú odolné, ale nesprávna starostlivosť alebo výsadba môže vyvolať ochorenie.Najčastejšie sú postihnuté listy:

 1. Rôzne škvrny na listoch spôsobujú huby, ktoré spôsobujú, že škvrny na listoch sú sivočierne alebo hnedé;

 2. Žlté sfarbenie a vysychanie rastliny je znakom hrdze.

Choré časti rastliny sa odstránia a rastlina sa ošetrí fungicídmi zriedenými podľa návodu. Najčastejšie sa používajú „Strobi“, „Ordan“, „Topsin-M“.

Fuzáriová alebo suchá hniloba je pre kosatce smrteľná: koreň je pokrytý sivohnedými mierne vpadnutými škvrnami a hnije, ale nemá žiadny zápach. Rastlina sa musí odstrániť a pôda sa musí namočiť do chloridu meďnatého. Susedia sú ošetrení fungicídmi. Na to isté miesto vysádzajte kosatce až po štyroch rokoch, pretože patogén sa prenáša cez pôdu.

Najnebezpečnejšou chorobou je však bakteriálna hniloba alebo bakterióza. Patogén sa do tkaniva dostáva cez poškodené miesta na báze listov a cez koreňový krčok, ak je rastlina zakopaná. Spočiatku nie je choroba veľmi viditeľná. Potom tkanivá zmäknú, poškodené listy zožltnú, dajú sa ľahko vytiahnuť za špičku. Choroba rýchlo postupuje a šíri sa na podnože. Zhnité tkanivo vydáva nepríjemný zápach. Choré rastliny môžete odstrániť alebo sa ich pokúsiť liečiť napudrovaním chorých a podozrivých miest antibiotikami, ako sú doxycyklín, linkomycín, penicilín. Toto sa vykonáva po odstránení chorých častí. Aplikujte antibiotikum na odrezky za suchého počasia. Aby sa zabránilo tomu, že si baktérie zvyknú, vykonáva sa zmena liekov, pričom sa používajú antibiotiká z rôznych skupín.

Škodcovia

Najčastejšie sa vyskytujú mšice, tripsy a dúhovky. Tento cicavý hmyz nielenže poškodzuje rastliny, ale prenáša aj rôzne choroby. Pri známkach poškodenia škodcami postriekajte insekticídmi Decis, Mospilan, Actara. Ošetrenie zopakujte po 3 týždňoch.

Chrobák bronzový požiera kvety a neotvorené púčiky, čím spôsobuje značné škody na rastlinách. Ráno pretrepte kvety a pozbierajte chrobáky do vyvýšených nádob.

Ak sa správne staráte o kosatce a pri výsadbe ich neprehĺbite, vykonávajte preventívne ošetrenia, môžete sa vyhnúť chorobám. Odstránenie burín výrazne znižuje počet škodcov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: