Ako zasadiť a starať sa o guzmániu – rozmnožovanie a choroby

Tento kvet kvitne len raz, potom rastlina odumiera a pokračuje v dcérskych rozetách. Guzmánia kvitne ako festival farieb. Starostlivosť o rastlinu nie je príliš zložitá, ak poznáte jej biológiu.

Guzmania - výsadba a starostlivosť doma, rozmnožovanie a choroby

Biologický opis

Guzmania je zástupcom bromélií. Sú to vždyzelené trváce byliny, mnohé z nich sú epifyty. Usadzujú sa na odumretej kôre stromov a nasávajú vlhkosť zo vzduchu. Keďže pochádza z tropických oblastí, je to jedna z najteplomilnejších rastlín z čeľade broméliovitých. Vo voľnej prírode žijú v lesoch alebo na otvorených svahoch hôr do výšky 2400 m n. m.Vzhľad guzmánie je spôsobený jej epifytickým spôsobom života:

 1. Hustá ružica dlhých pásikavých listov vytvára akýsi lievik, v ktorom sa hromadí vlhkosť a asimilujú sa organické zvyšky, ktoré tam spadnú;

 2. Rastlina nemá stonku a listy vyrastajú priamo z koreňov;

 3. sú krehké a stratili väčšinu svojej funkcie, slúžia najmä na pripevnenie rastliny ku kmeňu stromu;

 4. Guzmania má zaujímavú vlastnosť – môže sa presúvať pri hľadaní lepších životných podmienok, pričom jej rýchlosť pohybu je pomalá, až 15 cm za rok.

V miestnosti dosahuje výška kvetu 40 cm, v prírode je vyšší – až 80 cm.

Niektoré druhy guzmánií sa šľachtia pre ich krásne listy, ale svoju najväčšiu krásu ukazujú počas kvitnutia:

 1. V treťom alebo niekedy v piatom roku života sa zo stredu ružice vynorí mohutná kvetná stonka s jasnými, lakovanými listami sfarbenými do rôznych odtieňov červenej, niekedy ružovej, žltej, oranžovej alebo bielej farby;

 2. Samotné kvety, zhromaždené v bodliakovitých kvetenstvách, sú nevzhľadné, takmer nenápadné a rýchlo blednú;

 3. Listene vydržia až pol roka a po pol roku odumierajú, pričom zanechávajú dcérske ružice, ktoré sa dostatočne rozmnožujú.

Druh indoor guzmania

Rod Guzmania je vo voľnej prírode zastúpený 215 druhmi. V miestnosti ich rastie len niekoľko. Najčastejšie je to trstinová guzmánia – v prírode epifyt alebo epilit (rastie na kamenistej pôde).Existuje niekoľko druhov:

 1. Fialová guzmánia má zelené listy, široko lemované, husto usporiadané v ružici a mnohokveté kvetenstvo s fialovými, červenými alebo šarlátovými listami;

 2. Rozeta Guzmania modestflower je kompaktná, listy sú svetlozelené, lístky sú bledooranžové, ich konce sú rovnakej farby, ale svetlejšie;

 3. Listy plamennej guzmánie sú vzpriamené a lístky sú malé a ohnivo červené.

Krvavočervená odroda sa vyznačuje dlhými, širokými listami; jej okvetie je červenohnedé a zdobené pozdĺžnymi fialovými škvrnami.

Guzmania minor alebo menšia má ružicu zelených a niekedy červeno-zelených listov a vzpriamené alebo rozprestierajúce sa citrónovožlté alebo červené listene.

Mozaiková guzmánia: rastliny majú rozprestretú ružicu, široko eliptickú s ostrými špičkami v jasne ružovej farbe, kvetenstvo je zakončené belavožltými kvetmi; existujú niektoré pestré formy so svetlými pruhmi alebo pásmi.

Guzmania nicaraguanica má sklenenú ružicu, listy sú jazykovité, na koncoch zúžené, ich základne sú pokryté bledými šupinami, namiesto ktorých sa časom objavia pozdĺžne červené ťahy.

Monocotyledonium guzmania: listy môžu byť žltozelené, niektoré odrody majú biele pruhy, biele kvety sú viacradové; listene sú bledé s hnedými pozdĺžnymi pruhmi, sterilné kvety majú jasne červené alebo biele kvety.

Ako sa starať o

Tropické izbové rastliny si vyžadujú podmienky blízke prírodným.

Teplota

Počas kvitnutia potrebuje teplotu 25 °C alebo viac, počas kvitnutia 20 °C alebo viac a v zime stačí rovnaká teplota. Nedovoľte, aby teplota klesla pod 16 stupňov – rastlina zamrzne a môže ochorieť.

Vlhkosť

V zóne vlhkého dažďového pralesa je vysoká. Optimálna vlhkosť v miestnosti je 75-80 %. Môže sa udržiavať rôznymi spôsobmi:

 1. Voda by mala byť teplá a bez soli, ideálne s destilovanou vodou;

 2. od októbra do konca februára, postrek ráno;

 3. Kvetináč s guzmániou položte na širokú paletu naplnenú machom sphagnum, ktorého vlhkosť je potrebné neustále udržiavať;

 4. V blízkosti rastliny by mal byť umiestnený zvlhčovač vzduchu alebo nádoba s vodou.

Svetlo

Pod korunami stromov nemá veľa slnka. Potrebuje tiež rozptýlené svetlo v miestnosti. Na jar a v lete sa kvetináč s kvetom umiestni na parapet východného okna, môže prezimovať aj na južnom okne. Ak je rastlina ponechaná na mieste aj v lete, je potrebné zabezpečiť rozptyl svetla počas poludnia.

Zalievanie

Je to rovnaké ako u všetkých bromélií: mäkká, najlepšie prevarená voda pri izbovej teplote sa naleje priamo do zásuvky, trochu vody sa dostane na substrát a zvlhčí ho. Ďalšia zálievka je potrebná, keď vrchná časť vyschne. Na jar a v lete by malo byť v ružici vždy malé množstvo vody, ktoré by sa malo meniť každý mesiac. V zime zalievajte opatrne a len vtedy, keď je pôda polosuchá. Čím nižšia teplota, tým menej často je potrebné zalievať.

V závislosti od druhu má režim zavlažovania svoje špecifiká:

 1. V listovej ružici guzmánie krvavočervenej by mala byť hladina vody 2,5 cm;

 2. voda v guzmánii uvula sa zadržiava len v pazuchách listov, pretože ružica je veľmi voľná, kvet sa zalieva v spodných listoch, takže pôda nie je premočená, uvoľňuje sa na stenách kvetináča a niekedy sa perforuje nielen jeho dno, ale aj steny.

Hnojenie

Guzmániu kŕmte rovnakým spôsobom, ako by ste ju zalievali – živný roztok je asimilovaný ružicou. Jeho koncentrácia sa preto musí prísne dodržiavať. Ak používate hnojivo na bromélie, zrieďte ho podľa pokynov a znížte jeho koncentráciu 2-násobne. Tie pre bežné izbové rastliny zrieďte 4-5-krát. Optimálny pomer makroživín – rovnaký podiel dusíka, fosforu a draslíka. Intervaly kŕmenia – raz mesačne počas obdobia aktívnej vegetácie, od mája do augusta. Rastlina dobre reaguje na pokropenie listov roztokom hnojiva. Pri kŕmení koreňov sa naleje do ružice, po 5 minútach sa prebytok vyleje, listy sa utrú vlhkou handričkou alebo tkaninou.

Výsadba

Guzmania - výsadba a starostlivosť doma, rozmnožovanie a choroby

Pre dospelú rastlinu nie je presádzanie potrebné: počas života nemá nevyvinutý koreňový systém čas zvládnuť celý objem kvetináča a živiny zo substrátu. Presádzanie z pôdy v kvetináčoch metódou presádzania. Hrudka pôdy by sa mala čo najviac zachovať, s koreňmi by sa malo zaobchádzať opatrne. Po odumretí kvetu sa zvyšné dcérske ružice. Je potrebné ich presadiť.

Pôda

Guzmániu nevysádzajte do bežnej pôdy. Potrebuje špeciálny substrát.Zeminu určenú pre bromélie si môžete kúpiť alebo si ju môžete vyrobiť sami:

 1. Po 1 dieli listovej zeminy a kokosového vlákna;

 2. Po 0,5 dielu malých kúskov borovicovej kôry a piesku, môžete nahradiť vermikulitom;

 3. Malé množstvo narezaného a vysušeného machu sphagnum.

Existujú aj iné formulácie:

 1. borovicovú kôru na polovicu s rašelinou;

 2. podstielka z ihličnanov zriedená na polovicu rašelinou;

 3. Rozbité črepy, malé kúsky dreveného uhlia, rašelina, polorozložené lístie a mach sphagnum v rovnakých častiach.

Hrniec

Kvetináč, ktorý sa má zasadiť, by mal byť malý a nie príliš vysoký. Môžete sa zaobísť aj bez kvetináča a pestovať rastlinu na kúsku kôry s prasklinami. Ak je drenáž vyrobená z keramzitu, musí byť kvetináč zaťažený, aby ho rastlina neprevrátila.

Potomkovské rozety by sa mali vysádzať, keď dosiahnu polovicu výšky materskej rastliny a korene narastú o 2-3 cm.Technika výsadby je jednoduchá:

 1. na dno perforovanej nádoby sa umiestni 2-3 cm hrubá drenážna vrstva;

 2. Pridajte do nej pripravený substrát;

 3. Dcérske rozety sa opatrne oddeľujú od materskej rastliny drevenou špachtľou;

 4. Preneste ich do hrnca a doplňte substrátom.

po prvýkrát potrebujú rastliny skleníkové podmienky – vysokú vlhkosť a teplotu 25-27 stupňov, čo sa dosiahne použitím polyetylénového vreca

Šírenie

O zakoreňovaní množiteľských rastlín pozri vyššie.Semená sa používajú na rozmnožovanie rastliny na šľachtiteľské účely:

 1. Dezinfikujú sa 20 minút v mangáne a zasadia sa do sterilizovanej pôdy zloženej z rovnakých častí listovej pôdy a vermikulitu s hrudkami dreveného uhlia;

 2. Prikryte ju tenkou vrstvou zeminy a pokropte vodou z postrekovača;

 3. Nádoba je prikrytá polyetylénovým vreckom, ktoré sa denne vyberá na vetranie;

 4. Udržujte sadenice pri teplote 24-25 stupňov, rovnako by to malo byť aj so substrátom.

Klíčky sa objavia po 2-3 týždňoch. Umiestnite ho na svetlý, teplý parapet a dodajte mu dodatočné svetlo z lampy. Sadenice sa môžu po 2 mesiacoch pikírovať a po 6 mesiacoch presadiť do samostatných kvetináčov. Kvitnutie sa očakáva vo 4. alebo 5. roku.

Škodcovia a choroby

Vysoké teploty a vysoká vlhkosť spôsobujú plesňové ochorenia. Sú spôsobené hnilobou koreňov a základne stonky, sivými alebo hnedými škvrnami na listoch, ktoré sa namočia a potom sčernejú. Ak obmedzíte zalievanie a ošetríte rastlinu fungicídmi, ako sú Roval, Oxychom, Skor, Fundazol, môžete sa pokúsiť rastlinu zachrániť, ale nie vždy.

Škodcovia

Guzmania - výsadba a starostlivosť doma, rozmnožovanie a choroby

Sú rovnaké ako tie, ktoré sa používajú na iné izbové rastliny:

 1. Roztoč Bromeliad Mitevyzerá ako hnedé alebo takmer čierne hľuzy, tento cicavý hmyz sa často dostáva do bytu pri nákupe rastlín v obchodoch, odstraňuje sa utretím listov z oboch strán špongiou namočenou v roztoku insekticídu, môže sa tiež jednoducho postriekať rastlina;

 2. Ak bola guzmánia napadnutá múčnatkou– malý biely hmyz, akoby pokrytý vatou, začína zaostávať v raste, listy žltnú, rastlina môže zomrieť; múčnatka sa rada usadzuje na báze listov a v koreňovej zóne, na mieste jej poranení sa objavuje sadzovitá huba; na boj proti červu sa zem zalieva roztokom systémového insekticídu, „Actara“ alebo „Confidor“, listy zo všetkých strán sa utierajú špongiou navlhčenou alkoholom alebo domácim mydlom;

 3. roztoče pavúkovZanechajte na listoch nepravidelné žlté škvrny, viditeľné vpichy, utrite listy mydlovou vodou a postriekajte insekticídmi – Sunmite, Nissoran, Oberon.

Problémy počas pestovania

Zvyčajne kvetina, ak sa o ňu správne stará, nespôsobuje veľké problémy.

Porušovanie agrotechniky na ňu môže mať negatívny vplyv:

 1. lístky zblednú – rastlina má nedostatok svetla a výživy;

 2. Žltnutie listov – nedostatočné hnojenie, nadmerné alebo nesprávne zavlažovanie;

 3. Suché špičky listov – suchý vzduch a nedostatok vlhkosti v lieviku;

 4. Biele škvrny na listoch – voda na zalievanie a postrek je príliš tvrdá;

 5. Guzmania vytvára veľa potomstva, ale nekvitne – nízka vzdušná vlhkosť, nedostatok svetla, príliš hustá pôda; hnedé škvrny na listoch – úpal;

 6. Slabý rast – nedostatok potravy a svetla.

Niekedy guzmánia nechce kvitnúť napriek dobrej starostlivosti. Pučanie možno stimulovať tak, že vedľa kvetu položíte banány alebo jablká a zakryjete ich igelitovým vreckom – rastlina by v tomto čase nemala byť na jasnom slnečnom svetle. Stav plodov sa sleduje a v prípade potreby sa vymenia.

Prítomnosť guzmánie v byte pomáha zmierniť depresiu, zlepšuje spánok a celkový stav organizmu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: