Choroba koreňovej hniloby – liečba a kontrola, inhibítory a prostriedky proti koreňovej hnilobe

Veľmi nebezpečné sú hubové ochorenia, medzi ktoré patrí aj hniloba koreňov. Vykazujú vysokú toleranciu voči ochranným látkam a rýchlo sa šíria. Neošetrená koreňová hniloba môže spôsobiť značné straty na úrode. A ak sa vyvinú príliš rýchlo, môžu dokonca zničiť celú úrodu. Okrem zníženia výnosov ovplyvňuje hniloba aj kvalitu zozbieraného ovocia, obilia a iných plodín.

Choroba koreňovej hniloby - liečba a kontrola, prostriedky a prípravky proti koreňovej hnilobe

Popis ochorenia

Patogény koreňovej hniloby sú rozšírené a rozšírené vo všetkých regiónoch. Podľa nášho názoru sú viac postihnuté jednoročné byliny, pretože majú slabšiu imunitu. K infekcii a jej šíreniu prispieva zvýšená vlhkosť, ktorá sa prejavuje pri nadmernom zavlažovaní a častých dažďoch. V takýchto podmienkach sú korene rastliny vystavené nedostatku kyslíka a nie sú schopné odolávať hubám.

Patogény

Ochorenie spôsobujú rôzne druhy húb, ktoré napádajú korene (Armillaria mellea, Rosel

 • nia necatrix atď.). Vyvíjajú sa v rôznych typoch pôdy, čo prispieva k širokému rozšíreniu choroby. Koreňová hniloba postihuje mnohé druhy plodín a voľne rastúcich rastlín: obilniny, kukuricu, paradajky, cibuľu, kapustu, uhorky, kvety atď.

  Huby koreňovej hniloby sú aktívne v širokom teplotnom rozsahu od 2 do 40 °C. Optimálne podmienky pre intenzívny rast sú však 18 až 28 °C.Aktívny rast patogénov je vyvolaný faktormi, ako sú

  1. nepriaznivé poveternostné podmienky (daždivé počasie);

  2. ťažké pôdy;

  3. Zlá starostlivosť o rastliny.

  Príznaky

  Hlavným problémom pri hnilobe koreňov je, že je ťažké diagnostikovať chorobu v počiatočnom štádiu. Po zistení ochorenia ho možno len ťažko vyliečiť. Príznaky sa líšia od plodiny k plodine, ale jedno je spoločné: choroba postihuje koreňový systém. Postihnutá rastlina má hnilobu koreňov, a ak sa okolo rastliny prehrabete, môžete vidieť postihnuté miesta koreňov.

  Príznaky koreňovej hniloby u obľúbených zeleninových plodín

  Paradajky

  Celkové vädnutie aj pri zalievaní, odumieranie spodných listov

  Uhorky

  Výskyt škvŕn na listoch, žltnutie listov, vädnutie vaječníkov a hnednutie plodov

  Cibuľa

  Výskyt škvŕn alebo hnedých škvŕn na rastlinách na úrovni pôdy, ich šírenie a tvorba porastov

  Pre vašu informáciu!Zoospóry patogénov sú veľmi životaschopné: prežívajú na rastlinných zvyškoch, z ktorých sa dostávajú do pôdy, a na semenách

  Typy koreňovej hniloby

  Typ ochorenia závisí od patogénu, ktorý následne ovplyvňuje výber liečby. Príznaky, priebeh a následky sú u rôznych druhov veľmi podobné. Rozdiely v tom, na ktoré plodiny majú vplyv.

  Ofiobióza koreňovej hniloby

  Patogén sa intenzívne vyvíja v pôdach s nedostatkom organickej hmoty. Rastliny postihuje už v prvých štádiách: semená vykazujú nízku klíčivosť a sadenice sú veľmi slabé. Stonky sčernejú, stenčujú sa a pri vetre alebo zalievaní sa lámu. Tento typ ochorenia sa často nazýva „čierna noha“.

  Cerkosporelóza

  Horúce miesta napadnutia touto hubou sa objavujú v miernych a teplých zimách s častým topením. V týchto obdobiach sa patogén aktívne vyvíja a rozmnožuje, čím ovplyvňuje rastliny. Viacročné plodiny trpia prevažne spórami húb.

  Helmintosporióza

  Najčastejšie. Je charakterizovaná klasickými prejavmi a priebehom ochorenia. Patogén je rozšírený vďaka svojej „nevyberavosti“: postihuje kultúrne aj burinové rastliny. Ak sa z pozemku neodstránia, „zakonzervujú“ spóry, ktoré potom napadnú vysadené plodiny.

  Fusarium

  Druh, ktorý predstavuje riziko pre odvetvie výroby obilia v poľnohospodárstve. Najprv sa na spodných častiach obilnín objavia škvrny a potom porasty poľahnú. Nebezpečenstvo spočíva v možnosti šírenia spór nielen na susedné rastliny, ale aj v tom, že ich vietor roznesie na veľké plochy. V dôsledku toho je celé pole napadnuté, čo znižuje výnosy o 20 % alebo viac.

  Pre vašu informáciu!Aby sa predišlo častému používaniu fungicídov na záchranu úrody, je potrebné dodržiavať odporúčané termíny sejby a hĺbku zapravenia pre daný región.

  Rizoktonióza

  Nachádza sa na obilninách a zemiakoch. Alternatívny názov pre toto ochorenie je „čierna chrasta“. Výtrusy sa silne šíria v ťažkej pôde s neutrálnou alebo slabo kyslou reakciou. Hoci skúsenosti ukazujú, že kyslosť nemá významný vplyv na šírenie choroby.

  Ako liečiť

  Huba, ktorá spôsobuje hnilobu koreňov, je veľmi životaschopná. Keďže sú odolné aj voči veľmi silným pesticídom, choré rastliny sa ničia počas intenzívneho rozvoja choroby. Metóda zabraňuje šíreniu spór a ovplyvňovaniu iných rastlín. Vykopané plodiny sa musia zničiť a pôda sa musí dekontaminovať.

  Keďže zdrojom šírenia škodlivého ochorenia sa stáva pôda, podľa nášho názoru je vhodné uchýliť sa k ošetreniu len rastlín v kvetináčoch a výhonkov. Za takýchto podmienok, aj keď spóry zostanú v pôde, nemôžu infikovať susedné rastliny.

  Chemické ochranné prostriedky

  Choroba koreňovej hniloby - liečba a kontrola, prostriedky a prípravky proti koreňovej hnilobe

  Ak sa choroba diagnostikuje v ranom štádiu na solitérnych rastlinách, ošetria sa. Chemické a biologické prostriedky – fungicídy – sú účinné:

  1. „Previcur Energy“.Prípravok so širokým spektrom účinku. Je vhodný pre mnohé plodiny, ale vzhľadom na jeho vysokú cenu sú k dispozícii jeho analógy.

  2. „Topaz. Biopreparát sa nehromadí v plodoch, takže je bezpečný pre rastliny aj pre ľudí, ktorí budú konzumovať úrodu z ošetrených plodín. Na stromy, kríky a byliny proti koreňovej hnilobe, hrdzi a múčnatke.

  3. „Fitolavin“. Používa sa nielen ako fungicíd, ale aj ako širokospektrálny pesticíd proti niektorým druhom hmyzu a buriny. Predmet liečby však závisí od spôsobu prípravy kvapaliny, miery spotreby.

  Ľudové prostriedky

  Keďže patogén je veľmi odolný aj voči pesticídom, nedá sa prekonať ľudovými prostriedkami. Podľa nášho názoru je možné zabrániť hnitiu rastliny a získať úrodu.Pripravte lieky podľa niekoľkých receptov:

  1. Bude potrebná krieda, drevené uhlie a popol. Zložky sa rozomelú na prášok, zmiešajú sa. Zmesou posypte koreňový krčok, odkrytú časť odnože a základňu stonky.

  2. Vezmite rozdrvenú kriedu v množstve 3 PL. ., síran meďnatý – 1 lyžička. ., voda – ½ litrová nádoba. Zložky sa zmiešajú a pripraví sa tmel. Roztok naneste na spodnú stranu stonky a koreňový krčok.

  Prevencia ochorenia

  Keďže koreňovú hnilobu je takmer nemožné odstrániť, je potrebné jej predchádzať. Je to aj ekonomické: ušetríte značnú sumu peňazí za liečbu.

  Pestovanie odrôd odolných voči hnilobe

  Proces pestovania sa začína výberom odrôd. Ich katalóg sa každoročne aktualizuje o nové poznatky, ktoré zlepšili mnohé vlastnosti vrátane odolnosti voči patogénom. Hoci je cena takéhoto osiva alebo sadivového materiálu vyššia, zástupcovia odrôd majú silnú imunitu, vďaka ktorej je možné zabrániť vzniku koreňovej hniloby už vo fáze sadeníc alebo sadeníc.

  Z hybridných rastlín si nemôžete vytvoriť vlastné semená: strácajú kvalitu rodičovského exemplára. Pri pestovaní zeleniny, ak sa v oblasti vyskytujú rozsiahle ohniská ochorenia, sa neoplatí zachraňovať vlastným osivom. Je lepšie každý rok kupovať osivo hybridov vyšľachtených špeciálne pre takéto regióny.

  Hnojenie

  Rastliny potrebujú vyváženú výživu vo všetkých fázach rastu. Úrodná pôda poskytuje silný imunitný systém, ktorý dokáže odolávať patogénom koreňovej hniloby. Ošetrenie začnite vo fáze sadeníc, keď je plodina najzraniteľnejšia.

  Ale aj keď hniloba ophioborosis postihuje rastliny v anorganickej pôde. Tá by sa mala používať opatrne, pretože je často zdrojom škodlivých mikroorganizmov. Z organických hnojív sa uprednostňuje drevný popol. Nielenže obohacuje pôdu o živiny, ale má aj dezinfekčný účinok.

  Dekontaminácia pôdy

  Príčinou je často kontaminovaná pôda.Pred výsevom semien sadeníc sa dezinfikuje jedným z vhodných spôsobov:

  1. Pečte v rúre 20 minút pri teplote 200 °C.

  2. Naparovanie v parnom kúpeli približne 30 minút.

  3. Uchovávajte 10 minút v mikrovlnnej rúre pri maximálnom výkone.

  Obrábaná pôda sa tiež dezinfikuje. Pred výsadbou alebo výsevom priamo do jamiek sa semená pokropia vriacou vodou. Ak ste predtým pestovali rastliny trpiace touto chorobou, pôda sa dezinfikuje roztokom fungicídu.

  Ošetrenie osiva

  Choroba koreňovej hniloby - liečba a kontrola, prostriedky a prípravky proti koreňovej hnilobe

  Ak si kúpite ošetrené osivo, toto preventívne opatrenie vynecháte. Akákoľvek manipulácia môže naopak poškodiť ochrannú vrstvu. Musia sa pripraviť samo zberané alebo neošetrené semená. Najprv sa vykoná kalibrácia, pričom sa odstránia neštandardné vzorky, ktoré nebudú produkovať sadenice, čo môže byť zavádzajúce. Postupnosť krokov:

  1. Pripravte 3-5% roztok soli.

  2. Vložte do nej semená a intenzívne ich premiešajte.

  3. Po 5 minútach nechajte odkvapkať nepotopené vzorky.

  4. Zvyšok sa umyje a vysuší v tieni.

  Potom vykonajte dekontamináciu, aby ste zničili prípadný patogén. Použite 0,5-1% roztok mangánu alebo jedlej sódy (5 g na 1 liter vody) – s časom namáčania 20 minút. Podľa nášho názoru je účinný 10% roztok peroxidu vodíka predhriaty na 40 °C. Stačí, ak semená udržíte 7-8 minút.

  Dodržiavanie striedania plodín a zavlažovacieho režimu

  Keďže koreňová hniloba vzniká vo veľmi vlhkých podmienkach, nesmiete dovoliť, aby koreňový systém rastliny stagnoval. To možno dosiahnuť dodržiavaním požiadaviek na výsadbu/výsev (pôda, miesto) a odporúčaného režimu zavlažovania pre danú plodinu. V prípade častých dažďov pravidelne kyprite pôdu, aby mali korene lepší prístup ku kyslíku.

  Striedanie plodín sa nesmie narušiť, pretože je určené na hromadenie špecializovaných škodcov a chorôb v pôde. Pestovanie plodiny na tom istom mieste počas niekoľkých rokov vedie k výraznému poklesu úrody, a to aj v prípade, že sú vysadené zdravé sadenice, pretože dochádza k rozvoju choroby v dôsledku intenzívneho rozmnožovania patogénu.

  Hniloba koreňov je nebezpečná choroba, ktorá sa ťažko lieči. Myslíme si, že je dôležité rešpektovať podmienky pestovania, aby sa zabránilo vzniku patogénov a rastliny si zachovali svoju úrodu a krásu.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: