Choroby a škodcovia jabloní: Čím ošetrovať jablone

Jabloňový sad upúta kvitnutím na jar, zdravými a dobre ošetrenými kmienkami v lete a bohatou úrodou na jeseň. Jedna alebo dve jablone na pozemku poskytujú rodine liečivé ovocie, tieň a krásu jarného kvitnutia. Udržať strom zdravý však nie je jednoduché – je náchylný na hubové ochorenia, je súčasťou potravinového reťazca mnohých druhov hmyzu. Pretože ničia náš majetok, nazývajú sa škodcovia. Úlohou záhradníka je včas prijať opatrenia, aby sa zabránilo poškodeniu stromu.

Choroby a škodcovia jabĺk

Kalendár prác na ochranu jabloní pred chorobami a škodcami

V tejto časti je uvedený minimálny zoznam opatrení na udržanie zdravotného stavu jabloní počas daného obdobia. Klimatické podmienky sa v jednotlivých krajinách líšia, prevládajúce choroby a hmyz sa môžu objaviť neočakávane. Ale s kalendárom sa to dá ľahko opraviť. Pozor, počas kvitnutia sa nesmú striekať jedovaté látky. V lete používajte insekticídy opatrne, s ohľadom na čas zberu.

Marec – ošetrenie sadu pred objavením sa miazgy pri teplotách vyšších ako +4 °C

Skontrolujte kmeň, zatmeľte dutiny, zakryte rany a ohryzky po vyčistení a dezinfekcii lakom na murivo. Kmeň až po konáre vybieľte.

Ošetrite strom proti múčnatke, mšiciam, roztočom a roztočom prezimujúcim pod kôrou a na kôre pomocou prípravku Profilaktin podľa návodu. Prehliadnite strom, odstráňte kliešte molice škvrnitej a krúžkovanej.

Postrek roztokom síranu meďnatého na spiace púčiky rozpustením 100-150 g chemikálie v 10 litroch vody.

apríl – práca na zelenom kuželi, na napučaných púčikoch

Napučanie púčikov – postrek koncentrovanou zmesou bordeaux proti hubovým chorobám. Na prípravu vezmite 300 g vitriolu a 400 g páleného vápna (cesta). Aplikované na kontrolu chrastavitosti.

Zistenie hrabošov, mšíc alebo chrobákov – vyberte si jeden z insekticídov Biotlin, Kinmix, Tanrek a iné podľa návodu.

Výskyt húseníc molice, molice, molice – pomoc s Bitytoxibacillinom a Lepoxidom, Sharpayom, Sampeyom, Kemiphosom a vyššie uvedenými prípravkami.

Skoro ráno striasajte hmyz a húsenice na stane rozloženom pod konármi.

Koniec apríla/začiatok mája: Otvorenie púčikov

Aktívna práca s insekticídmi na ničenie lietajúceho a lezúceho hmyzu, mravcov, mšíc. Používajte ochranné prostriedky a aplikujte prípravky podľa pokynov. Proti kliešťom sa používajú antitickensch a systémové prípravky – Kemifos, Fytoverm, Fufanol.

Chrastavitosť, múčnatka alebo molusky spôsobené plesňou jabloní v minulej sezóne – vykonajte prvý postrek prípravkami Raek, Abiga-peak, Tiovit-Jet, Gamair.

Opätovne ošetrite insekticídmi aplikovanými v apríli. Akékoľvek húsenice – Spark je účinný.

V máji, hneď po odkvitnutí

Ošetrenie opakujte proti všetkým druhom hmyzu, húseniciam a mšiciam, ale prípravky obmieňajte, aby nevznikla závislosť. Systematická kontrola, pri ktorej sa moliciam alebo nočným motýľom podarilo naklásť vajíčka, z ktorých sa húsenice vyliahnu za 2 týždne.

Vykonajte druhý postrek rovnakými prípravkami, aby ste zničili spóry hubových chorôb.

jún, 20 dní po odkvitnutí

Umiestnenie pascí na drieky stromov na zachytenie mravcov a húseníc lezúcich po kmeni. Kombinovaný postrek proti lietajúcemu, lezúcemu a cicajúcemu hmyzu. Vykonajte tretie ošetrenie fungicídmi proti hubovým a bakteriálnym chorobám.

júl, august

Vyhubenie škodcov pomocou ľudových prostriedkov a pascí. Nepoužívajte žiadne chemikálie. Zistili ste, že korene stromu sú otravné – naplňte ich injekčným roztokom chlorofosu. Problematické vetvy sa dajú rozpoznať podľa hnednúcich listov.

Na jeseň, keď opadá lístie

Z holých konárov zhrabte hniezda hlohu a čipky, pozbierajte poškodené plody, zhrabte a spálte listy, ak sa v záhrade vyskytnú chrastavitosti alebo iné choroby. Stromčeky vybieľte síranom meďnatým.

Pozorný kalendár ochranných opatrení pomôže odstrániť choroby, ale prevencia je nevyhnutná.

Choroby jabloní

choroba jabloní

Akákoľvek škvrna na liste, odlúpnutý kúsok kôry alebo mierne zaschnutý okraj listu signalizuje začiatok ochorenia. Tu sú hlavné ochorenia a ich príznaky.

Mach a lišajníky na kmeni naznačujú preplnenú korunu, ktorá zostáva dlho suchá. Lišajníky a machy rýchlo rastú, prekrývajú sa a vo vlhku pod nimi vzniká hniloba a nekróza kôry. Škodcov je potrebné odstraňovať systematicky, bez poškodenia kôry. V jesenných prácach pridajte ošetrenie stromu roztokom síranu železitého v koncentrácii 300 g na 10 litrov vody.

Hubové ochorenia kôry a dreva

Ak na kmeni, vetvách praská kôra, vrstva kôry je odhalená, guma uniká – jabloň dostala hubové ochorenie zo všeobecnej skupiny rakovinových ochorení. Ak sa neošetrí, rany sa môžu prehĺbiť, drevo odumiera a pohyb miazgy je narušený. Zápal sa roztaví a v jadre vznikne hlboká trhlina.

Listy zosvetľujú, potom zhnednú a opadávajú. Plody hnijú mimo stopky. Choroba prichádza s výsadbovým materiálom. Vredy sa dezinfikujú silným roztokom síranu meďnatého. Dutina môže byť zacementovaná. Okolo prasklín natrite olejovou farbou na prírodný olivový olej.

Hubové ochorenia zmenšujú kôru na konároch a kmeni

Choroba sa nazýva cytosporióza, prenáša sa ako hubové ochorenie, ničí kôru a vedie k odumretiu stromu. Na kôre sa objavujú sivohnedé strómové tuberkulózy. Roztrhnú sa, kôra sa naserie a zostane na mieste. Infekcia sa šíri s výsadbovým materiálom a cez rany spôsobené infikovaným nástrojom. Ochorenie sa lieči rovnakými prípravkami ako rakovina – XOM, Abiga-Pik, zmes Bordeaux a dezinfekcia.

Periférnu hnilobu dreva spôsobuje choroba koreňovej hniloby alebo chrastavitosti jabloní. Huba rastie na koreňoch, ale aktívne sa šíri rhizoformami, preniká do kmeňa a výhonkov čiernymi šnúrami. Kmeň hnije a poškodenie sa nazýva periférna hniloba. Ak sa v záhrade objaví jabloňová hniloba, strom je potrebné vykopať a šetrne odstrániť. Pôda sa napustí kuproxátom, zmesou Bordeaux, Abiga-Pic.

Chrasta jabloní je najčastejšie plesňové ochorenie. Najskôr napadnite listy. Pokryjú sa zamatovou patinou, zhnednú a odpadnú. Vaječníky môžu byť infikované a zafarbené plody chutia a strácajú svoju predajnosť. Chladné a vlhké počasie na začiatku leta urýchľuje rozvoj choroby. Preventívne ošetrenie sadu znižuje škody spôsobené chorobou.

Pleseň listov jabloní

Prašivá pleseň sa objavuje ako sivobiela škvrna na vegetatívnych častiach od jari. Listy rastú a krútia sa, potom uschnú. Strom prestane rásť. Kvety opadávajú alebo sa na vaječníkoch vytvára sieť výtrusov. Mycélium sa uchováva v kôre a púčikoch pre ďalší vývoj. Pri prvých príznakoch výskytu choroby by sa mal vykonať postrek zmesou Bordeaux. Postrek čerstvým kravským maslom veľmi pomáha.

Hrdza jabloňová je ďalšia bežná hubová choroba, ktorá začína na listoch. Na nich sa tvoria okrúhle malé vankúšiky s čiernou sieťovinou a v spodnej časti sú vo výklenkoch umiestnené oranžové erupcie. Potom list zožltne. odpadáva. V blízkosti nepestujte borievky – sú hostiteľmi hrdze. Profylaktická liečba proti rastu húb podľa kalendára pomôže zbaviť sa problému.

Hnedá škvrnitosť listov začína hranatými žltými škvrnami s hnedým okrajom a svetlým stredom. Škvrny sa nerozširujú, ale listy žltnú a dochádza k skorému opadu listov; drevo sa nestihne pripraviť na zimu a stráca odolnosť voči mrazu. Listy sa musia zbierať a spaľovať. Na jar vykonajte sériu preventívnych ošetrení na báze medi.

Askochytóza, plesňové ochorenie, ktoré napáda listy. Najprv sa objavia škvrny, postihnuté oblasti sa spoja, listy opadajú. Kontroluje sa rovnakým spôsobom ako v prípade hnedej škvrnitosti listov.

Toto v žiadnom prípade nie je úplný zoznam chorôb, ktoré postihujú jablone, ale kontrolné opatrenia sú rovnaké:

  1. Výsadbový materiál od dôveryhodných dodávateľov.

  2. Chráňte rastliny.

  3. Poskytovanie včasnej starostlivosti a vyváženej stravy.

  4. Nezabudnite dezinfikovať rany a pracovať s čistými nástrojmi.

Škodcovia a prostriedky nápravy

Ak na liste jablone pristane komár s dlhými nohami, pekná alebo jednoduchá moľa, hryzúci chrobák alebo nenápadná mšice – čaká vás katastrofa. V lete je strom bezbranný proti nájazdom cicavého a hryzavého hmyzu. Bez ľudskej pomoci môže zomrieť. Prvým preventívnym opatrením je dobre orezávať a kontrolovať každý list.

Vysávanie škodcov

Roztoč jabloňový sa živí šťavou z tkanív, do ktorých kladie vajíčka. Známky prítomnosti – červené, plstnaté škvrny na spodnej strane listu. Potom zhnednú. Čas aktívneho šírenia je po odkvitnutí. Profylaktický postrek znižuje počet hmyzu.

Chrobák jabloňový alebo medonoska, malý hmyz s priehľadnými krídlami, prezimujúci na konároch pod šupinami. Larvy sa objavujú, keď sa púčiky otvárajú, a živia sa ich tkanivami. Kvet nekvitne.

Slintavka je viditeľná už z diaľky – hmyz je dlhý až centimeter a na krídlach má šikmú bielu škvrnu. Larvy žijú a živia sa v penovom kokóne, ktorý vytvára samička. Listy sa krútia, vädnú a opadávajú. Ak je počet hmyzu vysoký, je potrebné použiť prípravky Actellic, Inta-Vir, Kemifos.

Škodcovia kôry a kmeňa

Škodcovia kôry a kmeňa

Chrasta na jabloni je cicavý hmyz, ktorý sedí tesne na kôre a zhora je pokrytý štítom ako dáždnik. Samičky nakladú vajíčka na zimu, kde prezimujú a potom uhynú. Samec s menšou chrastou cestuje. Jarné larvy sú pohyblivé, majú 3 páry nôh. Sajú kôru, prikrývajú sa štítmi. Hmyz je plodný. Ak sa s ňou nezaoberáte, úplne pokrýva kôru, konáre vysychajú. Insekticídy znižujú počet lariev bludičiek pri preventívnom ošetrení ovocného sadu.

Ďalší škodcovia jabloní, ktorí sa ničia profylaktickým ošetrením

Invázia smradľavých chrobákov a trávových chrobákov je viditeľná v júli a auguste. Vývoj populácie sa však začína na jar, keď samičky kladú vajíčka na trávu. Za 1-2 týždne sa objavia larvy, ktoré čerpajú šťavu z púčikov a pukov, malých vaječníkov a mladých listov. Ošetrenie insekticídmi na zelenej šiške a počas obdobia pučania znižuje ich počet.

Cvrčkovité chrobáky, fúzače, sa živia listami, drevom a dokonca ohlodávajú korene stromov. Veľké larvy sa vyvíjajú 5 rokov a živia sa koreňmi stromov a kríkov. Ak je počet chrobákov nízky, chytajú sa ručne. V období masívneho leta musíme aplikovať postrek.

Jabloniam škodia cvrčky hodvábne, chrobáky, chrobáky bronzové, chrobáky kvitnúce a mnoho ďalších druhov hmyzu. Včasné ošetrenie, výmena prípravkov za nové však nezabezpečuje vyhubenie, ale zníženie populácie hmyzu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: