Citrónovník doma: nuansy pestovania

Citrónovník je vždyzelená rastlina z rodu Citrus, ktorá produkuje plody s charakteristickou kyslou chuťou a štipľavou vôňou – citróny. Trvalka, o ktorej sa niektorí vedci domnievajú, že vznikla krížením citrónu a horkého pomaranča. Takže nie je možné spozorovať hybrid, ktorý získal celosvetovú popularitu vo voľnej prírode. Člen subtropickej flóry s optimálnymi agroklimatickými podmienkami je veľmi produktívny. Z pestovateľskej plochy sa ročne urodí približne 14 miliónov citrónov. tony citrónov. Slovensko a ostatné krajiny mierneho pásma nepestujú citróny. Citrónovníky možno pestovať v interiéri – v skleníkoch, zimných záhradách alebo vykurovaných lodžiách.

Upozorňujeme!

Zakúpené semená nie je potrebné dezinfikovať. Ošetrujú sa počas výrobného procesu.

Výsev semien a presádzanie sadeníc

Osvetlenie

Keďže citrónovník má krátku dobu denného svetla, potrebuje na tvorbu a dozrievanie plodov približne 6-8 hodín. Dlhé denné svetlo má negatívny vplyv na kvitnutie, ktoré nastáva oveľa neskôr. Je to preto, že citrón je v aktívnej vegetatívnej fáze: vykrmuje svoju zelenú hmotu a neponáhľa sa s realizáciou svojej generatívnej funkcie.

Citrónovníky sa hodia na parapety pri východných a západných oknách. Ak plánujete pestovať rastlinu na južnom stanovišti, mali by ste zvážiť jej zatienenie počas letného poludnia, keď je slnko veľmi aktívne. Jednoduchou a účinnou metódou je použitie tenkých závesov. Ak v letných mesiacoch nedochádza v regióne k náhlym teplotným výkyvom, môže byť kvetináč umiestnený vonku.

Počas chladnejších období citrónovník už aktívne nevegetuje a nepotrebuje svetlo. Ak však naďalej rastie, na zabezpečenie normálnej fotosyntézy by sa malo zabezpečiť doplnkové svetlo na 5 až 6 hodín denne. Počas fázy rastu citrónovník každé dva týždne otočte o 10°. Tento postup vám umožní získať rovnomernú korunku.

Teplota

Keď sa výhonky začnú vyvíjať, optimálna teplota pre zástupcu tropickej flóry je 17 °C. Keď sa začnú tvoriť púčiky, udržiavajte teplotu medzi 14 a 18 °C. Ak ortuť vystúpi nad kritické maximum, citrónovník zhodí kvety. Počas dozrievania sú možné vyššie teploty. Najpríjemnejšia teplota je 22 °C.

Je dôležité udržiavať teplotu aj počas zimy. Bez obdobia vegetačného pokoja nebude rastlina schopná uskladniť energiu na kvitnutie a dozrievanie plodov. V zime sa hrniec premiestni z ohrievačov do miestnosti, kde je ortuťový stĺpec v rozmedzí 12-14 °C.

Vlhkosť

Suchý vzduch je príčinou slabého rastu citrónovníka. Listy žltnú a vysychajú. Trpí tým nielen okrasná hodnota, ale aj zdravie rastliny. Aby sa tomu zabránilo, koruna sa pravidelne postrekuje jemným rozprašovačom, ktorý vytvára nad rastlinou hmlistý oblak. Voda by mala byť mäkká a teplá.

Vedľa kvetináča môžete umiestniť nádobu s vodou alebo stacionárny zvlhčovač vzduchu, aby sa udržiavala konštantná vlhkosť. Počas zimy, keď vegetačné obdobie pokračuje, sa postrek nesmie prerušiť. Mali by sa odstrániť až po premiestnení rastliny do chladnejšej miestnosti a po jej zastavení.

Starostlivosť o citrusy

Soft

Filtrovaná alebo usadená v priebehu 24 hodín

Teplota

Izbová teplota alebo mierne teplejšie

Frekvencia a množstvo zálievky závisí od stavu koreňového balu. Bez ohľadu na ročné obdobie by ste mali skontrolovať, či je vyschnutá alebo nie, pretože nadmerná vlhkosť v koreňoch vedie k hnilobe koreňov.

Hnojenie

Tropická flóra potrebuje intenzívnu výživu. Doplňte zásoby živín v pôde pravidelným hnojením. Najlepším riešením sú kombinované hnojivá obsahujúce nielen makro-, ale aj mikroživiny. Kým citrónovník nedosiahne štádium plodnosti, stačí počas vegetačného obdobia hnojiť živnými zmesami každých 1,5 mesiaca.

Dospelé rastliny potrebujú viac živín na tvorbu púčikov a plodov. Pôda sa dvakrát mesačne obohacuje živinami. Hnojte len do vopred navlhčenej pôdy – inak hrozí vysoké riziko spálenia koreňov. Znížením teploty pri skrátení denného svetla hnojte menej často. Pri pokračujúcom raste, dokonca aj počas zimných mesiacov, aplikujte živnú zmes každých 45 dní. Keď nastane vegetačný pokoj, korene prestanú prijímať látky – nie je potrebné hnojenie.

Aby sa dosiahla optimálna rovnováha živín v pôde, mali by sa hnojivá striedať – organické a agrochemické. Hnojivo by sa malo používať v závislosti od rastovej fázy citrusovej rastliny. Dusíkaté hnojivá by sa mali aplikovať na jar, aby sa podporil vývoj výhonkov. Potom používajte produkty bohaté na fosfor a draslík, ktoré sú zodpovedné za normálny metabolizmus.

Prerezávanie

Úroda citrónovníka sa tvorí na výhonkoch 3. až 4. rádu. Na tvorbu plodov sa rastlina tvaruje. Prvý rez sa vykonáva pri výške 25 cm. Keď výhonky narastú, vykonajte druhé prerezávanie, pričom počítajte 4 dobre vyvinuté púčiky z predchádzajúceho prerezávania. Výška citrónovníka po ošetrení je 35-45 cm.

Konáre, ktoré vyrastú z púčikov, budú tvoriť kostru rastliny. Hlavné výhonky by mali smerovať rôznymi smermi. Strihajú sa, keď rast dosiahne 20-30 cm. Po ďalších 50 cm ich prerežte. Po dokončení tvarovania sa rezanie nezastaví. Používajú sa na udržanie zdravej a upravenej koruny: Odstráňte choré, suché a poranené výhonky po vegetačnom pokoji.

Je len otázkou času, kedy bude citrónovník rásť v optimálnych podmienkach. Hlavnou vecou je neporušovať odporúčania týkajúce sa údržby a starostlivosti.

Zdroje:. . Pennejack. „Citróny v okne“, Dadykin: „Citrusová záhrada v miestnosti“, L. Samsonova. .: „Citróny, pomaranče, mandarínky a ich zdravotné účinky“

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: