Divoké šípky: rozmnožovanie, pestovanie, starostlivosť

Šípky alebo divoké ruže sú známe už niekoľko miliónov rokov. V prírodných podmienkach sa vyskytuje v teplých a miernych oblastiach severnej pologule.

Botanický opis

Kríky väčšinou dorastajú do výšky 1 až 2 metre. Korunu rastliny môžu tvoriť vzpriamené alebo klesajúce vetvy.

Je pravda, že divoké šípky možno pestovať s dlhými priliehajúcimi alebo stonkovými výhonkami. Existujú aj pomerne kompaktné, nízke odrody, ktoré vyzerajú ako zväzky vankúšov.

Zelené listy majú niekoľko mierne podlhovastých lístkov s ostrými, vrúbkovanými okrajmi. Pomerne veľké, aromatické kvety môžu byť široké od 1 do 12 cm. Môžu byť usporiadané jednotlivo alebo v kvetenstvách rôznych tvarov a veľkostí. Kvety, z ktorých každý pozostáva z piatich okvetných lístkov, môžu mať rôznu farbu od bielej po karmínovú a červenú. U niektorých druhov sú bežné poloplné alebo dokonca rozkonárené formy kvetov s veľkým počtom okvetných lístkov.

V miernom a chladnom podnebí kvitnú divé šípky od mája do júla.

Mohutné korene tejto rastliny môžu rásť až do hĺbky 5 metrov, ale väčšina koreňového systému sa nachádza v hornej časti pôdy (30 cm).

Červenočervené alebo červenohnedé plody dozrievajú v auguste a septembri. Vo vnútri mäsitého semenného struku, ktorý sa vytvára z rozrastajúcej sa stopky, sa nachádzajú početné oriešky s hranatými rebrami a pomerne ostrým vrcholom. Nachádzajú sa medzi dlhými chĺpkami, ktoré pokrývajú vnútorný povrch ulity.

Rôzne druhy šípok sa najčastejšie používajú ako štepy pre odrodové ruže. Sú tiež materiálom na vytvorenie nových moderných odrôd „kráľovnej záhrad“.

Divoké šípky: rozmnožovanie, pestovanie, starostlivosť

Výsadba a výber miesta

Optimálne miesto pre šípkovú ružu alebo divokú ružu je na dobre osvetlenom mieste, ktoré je chránené pred studenými prúdmi vzduchu. Hĺbka hladiny podzemnej vody by mala byť aspoň jeden meter.

  1. Šípky sú najvhodnejšie naVýživná, vodopriepustná, dobre zvlhčená pôda s malým podielom ílu. Kyslosť pôdy by sa mala pohybovať medzi 5,8 a 6,5 (mierne kyslá).

  2. Pôda na mieste výsadby by sa mala pripraviť vopred. Vykope sa s predhnojením (organickým a minerálnym) do hĺbky najmenej 0,4 m. Zvyčajne sa na meter štvorcový nasype približne 40 gramov superfosfátu, 20 gramov rašelinovej pôdy alebo listnatého mulča, približne 300 gramov popola a 20 gramov rozloženého hnoja.) a piesku.

  3. Veľkosť výsadbového otvoruV závislosti od veľkosti koreňového systému. Hĺbka, šírka a dĺžka sú zvyčajne 0,6 m. Korene rastliny opatrne a rovnomerne rozprestrite do jamy a zasypte ju záhradnou pôdou alebo zmesou plne dekompostovaného kompostu a rašeliny (1:1).

  4. Šípky sa potom zalejú veľkým množstvom vody a po zmrštení sa pôda okolo rastliny doplní a zamulčuje jemnou drevnou štiepkou alebo kôrou (najlepšie borovicovou). Výška mulča sa pohybuje od 5-6 do 8-10 cm.

  5. Pri výsadbe umiestnite ker tak, aby bol koreňový kanál (miesto, kde končia korene a začína kmeň) v hĺbke približne 5 cm.

  6. Najlepší čas na výsadbu šípok je jeseň (od 10. do 15. septembra do 15. októbra), ale musíte ju dokončiť pred prvými slabými mrazmi, aby sa sadenice mohli zakoreniť a dobre prežiť zimné obdobie.

  7. Ak boli kríky vysadené na jeseň, okamžite ich na zimu zakryte. Nad krík sa zhrabú hromady zeminy s výškou 20 až 25 cm.

Postarajte sa o

Šípkové ruže potrebujú pravidelné zavlažovanie, dodatočné kŕmenie, prerezávanie a tiež okopávanie a odstraňovanie buriny.

V prvom rokuKrík je tvarovaný. Najsilnejšie konáre sa na koncoch mierne zastrihnú. Divoké ruže sa najčastejšie strihajú na jar. V tomto čase odstráňte všetky odumreté, choré, zlomené a príliš slabé výhonky. Skráťte tiež konáre poškodené mrazom a orežte všetky plody, ktoré zostali z jesene.

Po jarnom prerezávaníUvoľnite pôdu okolo rastliny tak, že ju prekopete hnojivom. Používajte plnohodnotné hnojivo pozostávajúce z dusíka, fosforu a draslíka. Približná dávka na 1 m2 sa môže pohybovať od 30 do 50 gramov v závislosti od značky a zloženia.

V tomto čase použite aj organické hnojivo. Môže sa skladať z úplne rozloženého hnoja, kompostu a biohumusu. Druhýkrát sa šípky hnoja počas kvitnutia púčikov. Tretie hnojenie by sa malo vykonať po skončení kvitnutia rastliny.

Upozorňujeme, že dusíkaté hnojivá sa môžu používať len do polovice leta (júl). Neskôr prihnojte draslíkom a fosforom a pridajte stopové prvky. Nezabúdajte, že pred každým hnojením a po ňom treba výdatne zalievať.

Pri pestovaní šípok si musíte uvedomiť, že rastlina potrebuje obzvlášť dobrú zálievku počas rastu prízemných častí, tvorby kvetov, masívneho kvitnutia, dozrievania plodov a pri tvrdnutí výhonkov.

Krátka poznámka o chorobách

Šípky: rozmnožovanie, pestovanie, starostlivosť

Šípky sú postihnuté mnohými chorobami, z ktorých mnohé môžu zničiť celú rastlinu.

Začnime diapotrofickou rakovinou konárov, ktoré sa prejavujú ako červenofialové škvrny. Postupne vysychajú a menia farbu na sivú. Stred škvŕn zlyháva a objavujú sa rany s červenohnedým lemom, na ktorom sa objavujú čierne škvrny spór. Napadnuté stonky čoskoro uschnú, a ak sa nekontrolujú, do 2 – 3 rokov odumrú.

Na kontrolu a prevenciu tohto ochorenia by sa malo vykonávať včasné prerezávanie, rezy konárov by sa mali ošetriť prírodnou olivovou farbou, kríky by sa mali pred vegetáciou postriekať tekutinou Bordeaux (1 %).

Cytosporóza vetievPostihuje kôru, ktorá sa najprv sfarbí do hnedohneda a potom sa na nej objavia sivohnedé hľuzy so spórami huby. Časom kôra odumrie, huba prenikne do konárov a výhonky začnú vysychať.

Metódy kontroly a prevencie sú rovnaké ako pri diaportickej rakovine.

Hrdza je pre divé ruže ešte škodlivejšia, ktorá sa objavuje na koncoch mladých zelených výhonkov, listov a konárov. Choré časti kríka prasknú a začnú z nich klíčiť oranžovo-žlté spóry a pomerne rýchlo sa vytvoria hnedé rany. Na listoch sa tiež vytvára hrdza, ktorá nakoniec opadá. Choré konáre uschnú a odumrú.

Najprv sa z chorého kríka odstránia všetky choré výhonky a zozbierajú sa všetky opadané listy v blízkosti rastliny. Potom rany ošetríme roztokom síranu meďnatého (3 %). Pokiaľ listy dorastajú, je potrebné ich pravidelne postrekovať tekutinou Bordeaux (1 %) alebo prípravkami ako Abiga-Pic.

Je tiež potrebné pamätať na vírus pruhovania šípok, ružová škvrnitosť, ktorá sa prejavuje hnedými krúžkami na listoch a hnedozelenými škvrnami a pruhmi na výhonkoch. Choré kríky takmer nekvitnú a zle sa vyvíjajú.

Celý boj proti vírusu pruhovania spočíva vo včasnom odstránení chorých častí rastliny a ich zničení. profylaktický postrek proti hryzavým škodcom (napr. tripsom) prípravkami ako Actelik, Fufanol, Actara a iné.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: