Domáce pestovanie húb

Domáce pestovanie húb začína výberom miestnosti, nákupom mycélia a prípravou substrátu. Na rozvoj huby je potrebné vytvoriť optimálne podmienky. Keďže pestovanie húb v bytoch a rekreačných domoch praktizujú majitelia bytov už viac ako 2 000 rokov, bolo vypracovaných niekoľko pravidiel, ktoré možno dodržiavať na dosiahnutie vysokého výnosu.

Domáce pestovanie húb

Aké huby možno pestovať doma?

Pôdne druhy (krúžkovce a šampiňóny) a drevokazné huby (shiitake, hliva ustricová a zimná huba pňovka) možno pestovať v byte.

Champignons– Najobľúbenejšie sú slamené huby, ktoré však vyžadujú veľa miesta. Možno pestovať vo vreciach a debnách.

Hliva ustricová– Najjednoduchší spôsob zberu húb. Vhodné pre začiatočníkov. Huby sú nenáročné a odolné voči hubovým chorobám. Zozbieraný produkt má dlhšiu trvanlivosť. možno pestovať na pňoch alebo vo vreciach.

Shiitake– Liečivá huba, ktorá sa odporúča ľuďom s rakovinou. Huby shiitake majú tiež rafinovanú chuť.

je dobré vedieť!Huby shiitake sa považujú za jedny z najdrahších. Za 1 kg čerstvých húb zaplatíte 50 USD. Ak však chcete pestovať huby na liečebné účely, musíte si kúpiť japonské alebo čínske huby. Majú liečivé vlastnosti. Huby európskeho pôvodu boli znehodnotené šľachtením, takže nie sú vhodné na konzervovanie.

zimný openokMá vynikajúcu chuť a vysokú výživovú hodnotu, môže rásť pri teplote +1-2 °C.

pásový opar– Pestované doma len 30 rokov. Vzhľad húb je podobný vzhľadu Podberezoviek. Nie horšie ako šampiňóny. Možno ich pestovať v debničkách a vreciach.

Domáce pestovanie húb

Ak chcete huby pestovať intenzívne, musíte si vybrať chladné miesto, napríklad pivnicu alebo suterén.

Príprava substrátu

Správne pripravené živné médium je kľúčom k vysokému výnosu. Na začiatku by sa mal pripraviť kompost, ktorý pozostáva z:

 1. 75 % konského alebo kravského hnoja;

 2. 25 % slamy pšenice alebo ozimnej raže.

Pozor!Prednostne by sa mal používať konský hnoj. Ak ho nahradíte hydinovým alebo kravským hnojom, výnosy výrazne klesnú.

Substrát je lepšie pripraviť vonku a chrániť ho pred prirodzenými zrážkami a spaľujúcimi slnečnými lúčmi. Ak ich varíte v interiéri, musia byť dobre vetrané, pretože počas fermentácie sa uvoľňuje amoniak a oxid uhličitý.

Výroba kompostu pre 150 kg slamy:

 1. hnoj – 200 kg;

 2. Močovina – 3 kg;

 3. krieda – 7,5 kg;

 4. sadra – 12 kg;

 5. Superfosfát – 3 kg.

Výsledkom je približne 350-400 kg substrátu, čo je dostatočné množstvo pre hríbovú miestnosť s dĺžkou 4 m2.

Na 100 kg slamy pripravte kompost z hydinového hnoja:

 1. kurací hnoj – 100 kg;

 2. 250 litrov vody;

 3. sadra – 8 kg;

 4. alabaster – 5 kg.

Slamku pred položením na zem namočte na 24 hodín do veľkej nádoby. Potom sa ukladajú vo vrstvách. Výsledkom by mali byť 4 vrstvy. Pri ukladaní sa každá vrstva pokropí vodou, močovinou a superfosfátom. Na samom konci je potrebné celú hmotu 4-krát premiešať vidlami a pridať zvyšné prísady. Po prvom miešaní sa pridá sadra, po druhom superfosfát a po treťom krieda. Potom všetko opäť veľmi dobre premiešajte.

Približne po 3 dňoch sa teplota v komíne zvýši na 65 °C. Aby bolo spaľovanie úspešné a kompost dozrel do 22 dní, je potrebné vytvoriť hromadu dlhú 1,5 m a vysokú 1,2 m.

Naplnenie substrátu mycéliom húb

Pestovanie húb v domácich podmienkach

Najvhodnejšie na výsadbu je špeciálne mycélium – sterilná huba získaná v laboratóriu.

Rozlišujú sa 2 typy komerčného mycélia:

 1. Kompost. Predáva sa v sklenenej nádobe. Pri teplote 0 °C vydrží kompostové mycélium klíčiť jeden rok. Na výsev 1m2 Potrebných je 500 g mycélia. Na rozdiel od obilného typu sa kompostový typ považuje za menej produktívny.

 2. Obilie.Skladovateľnosť – pol roka pri teplote 0-+4°C. Na naplnenie 100 kg substrátu je potrebný približne 1 m2 350 g mycélia sa musí vložiť do.

Substrát sa pred výsevom pasterizuje. Ak je tepelné spracovanie správne, substrát by mal pri stlačení rukou mierne pružiť. Po pasterizácii ochlaďte substrát na teplotu +24 °C a naplňte boxy do výšky 25 cm.

Očkovanie mycélia nie je problém. Na ponorenie mycélia do kompostového substrátu urobte diery v rozloženom vzore a ponorte materiál do hĺbky 4 cm. Vzdialenosť medzi otvormi – 25 cm.

Rovnomerne rozprestrite obilné mycélium po povrchu a prikryte ho 5 cm vrstvou živného kompostu.

Inkubačné obdobie

Počas tohto obdobia je potrebné udržiavať vlhkosť na úrovni 70-80 %.

Upozorňujeme!Aby sa substrát v debničkách udržal vlhký, nádoby sa môžu zakryť vrecovinou a z času na čas navlhčiť, ale dbajte na to, aby sa na huby nedostala voda.

Teplota v substráte by sa mala pohybovať medzi +21 a 26 °C. Ak parametre nie sú správne, budete musieť miestnosť vyvetrať alebo zvýšiť teplotu pomocou ohrievačov.

Mycélium sa rozmnoží do 12 dní. Po 2 týždňoch zakryte povrch 3 cm krycím substrátom.

Vrchnú vrstvu pôdy možno pripraviť niekoľkými spôsobmi. Najúčinnejšie miešanie jesubstrát, ktorý zahŕňa:

 1. 9 dielov rašeliny;

 2. 1 diel kriedy.

Môžete použiť 4 diely záhradnej zeminy, 1 diel vápenca, 5 dielov rašeliny.

Pozor!Na pokrytie plochy 1 m2 Mali by ste použiť 40-45 kg krycej zeminy.

4 dni po pokrytí povrchu krycím substrátom znížte teplotu na +13-16 °C. Počas tohto obdobia udržujte pôdu vlhkú a vetrajte miestnosť, pričom dbajte na to, aby nevznikol prievan.

Čas na zber úrody

4 mesiace po založení kompostu a pred zberom úrody. Huby zbierajte, kým sú klobúk a stopka spojené tenkou vrstvou.

Pozor!Vyschnuté a ochabnuté huby, ktorých plôšky už zhnedli, môžu byť otrávené, preto sa nepoužívajú ako potravina.

Huby nekrájajte nožom, ale jemne ich obtočte okolo osi. Do jamky sa nasype krycia zemina a mierne sa zaleje.

Čas oplodnenia 9-14 týždňov. V tomto časovom rámci sa môže zozbierať až 7-8 vĺn úrody. Inými slovami, na 1 m2 Z úrodného substrátu možno získať 7 až 13 kg húb. Medzi jednotlivými vlnami bude prestávka 4 až 6 dní. Prvé vlny sú najvýnosnejšie, pri 2-3 vlnách môžete získať až 75 % úrody.

Intenzívne pestovanie hlivy ustricovej

Ako pestovať huby v domácom prostredí

Na pestovanie hlivy ustricovej nemusíte byť odborník, stačí postupovať podľa jednoduchých pokynov.

Kúpiť mycélium

Mycélia hlivy ustricovej predávajú spoločnosti, ktoré pestujú huby v priemyselnom meradle. Mycélium húb je k dispozícii aj v internetových obchodoch, ktoré zasielajú objednávky poštou.

Ak to chcete vyskúšať, môžete začať nákupom len 1 kilogramu mycélia. Toto množstvo stačí na výrobu 3 kg hlivy ustricovej. Zakúpené mycélium môžete skladovať v chladničke pri teplote +2-3 °C.

Príprava podkladu

Na pestovanie hlivy ustricovej si pripravte substrát z jačmennej alebo pšeničnej slamy, kukuričných klasov, drvených kukuričných stoniek, slnečnicových šupiek. Surovina musí byť bez plesní. Musíte vziať 10 kg surovín a rozomlieť ich. Výsledná frakcia by nemala presiahnuť 4 cm.

Na dekontamináciu je potrebné substrát tepelne upraviť varením počas 2 hodín.

Po dokončení vodu vypustite a nádobu ochlaďte na teplotu +25-26 °C. Nedovoľte, aby bol substrát príliš mokrý. Jednoducho to skontrolujte tak, že si substrát vezmete do ruky a stlačíte ho v pästi. Ak voda nevyteká a je viditeľných len pár kvapiek, znamená to, že podklad je pripravený správne.

Výsadba mycélia do plastových vrecúšok

Do každého vreca vložte 5 kg substrátu, ktorý vopred dezinfikujte bielidlom a zmiešajte s mycéliom. Po príprave hubových blokov je potrebné krk zviazať a perforovať. Na povrchu vreciek je potrebné vyrezať 1 cm otvory. Drážky by mali byť najlepšie rozmiestnené 10-12 cm od seba.

Inkubačné obdobie

Inkubačná doba 10-14 dní. Počas tohto obdobia sa bloky húb nachádzajú v miestnosti špeciálne určenej na pestovanie hlivy ustricovej. Počas 2 týždňov musíte výsadbu pravidelne vetrať, zabrániť prístupu múch a udržiavať teplotu +18-21 °C.

Pozor!Nebojte sa. Substrát vo vrecku sa počas prvých dní zahreje, ale teploty +30 °C sú pre hubu zničujúce. Preto sa musí miestnosť častejšie vetrať, aby sa zabránilo horeniu substrátu. Môže sa použiť ventilátor.

Bloky húb v tomto období nepotrebujú dodatočné svetlo. Po 3 dňoch sa cez hrúbku zmesi začnú predierať biele vlákna a po 10 dňoch je nimi presiaknutý celý substrát, objavuje sa vôňa húb.

Starostlivosť počas dozrievania plodov

Je zaujímavé pozorovať, kedy hliva ustricová začína plodiť. Ale,Na získanie úrody je potrebné dodržať niekoľko podmienok:

 1. Znížte teplotu na +10-13 °C.

 2. Zorganizujte dodatočné osvetlenie na 8-9 hodín pomocou žiariviek s bielym (denným) svetlom.

 3. Zvýšte vlhkosť na 90-93 %.

 4. Miestnosť, v ktorej sa nachádzajú bloky húb, sa musí vetrať 4-krát denne.

Aby ste udržali dostatočnú vlhkosť, môžete steny postriekať, pričom dbajte na to, aby sa na plodnicu húb nedostala žiadna vlhkosť. Po vytvorení priaznivých podmienok sa plodnice objavia cez štrbiny. Vlna plodenia trvá približne 2 týždne.

Veľkosť kapitalizácie sa ku koncu vlny rýchlo zvyšuje. Zber sa vykonáva krútením plodníc, pričom sa treba snažiť nepoškodiť hubu.

Po zbere prvej úrody vyvetrajte miestnosť a počkajte na druhú vlnu, ktorá príde za 14 dní. Prvé dve vlny sú najvýnosnejšie, ďalšie dve prinášajú nižší výnos.

Po zozbieraní 4 vĺn hríbových blokov ich vymeňte za nové. Použité bloky môžete použiť aj ako hnojivo.

Pestovanie shiitake doma

Domáce pestovanie húb

Huby shiitake obsahujú veľké množstvo bielkovín, užitočných stopových prvkov, aminokyselín a biologicky aktívnych látok. Domáce pestovanie shiitake je jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad zdá.

Príprava substrátu a mycélia

Sterilný substrát na huby si môžete kúpiť v špecializovanom obchode. Vysoké výnosy možno dosiahnuť len s najkvalitnejším sadivovým materiálom.

Na pestovanie húb shiitake použite drevené hobliny rozdrvené na 3 mm alebo drevené polená. Pre dobrý rast je dôležité kupovať listnaté drevo, pretože ihličnany obsahujú fenoly a živice, ktoré brzdia rast. Odborníci odporúčajú pestovať shiitake na orechovom, hrabovom, jelšovom, dubovom a bukovom dreve.

Zaujímavé informácie!Mnohí záhradníci pestujú na zeleninovom substráte so slnečnicovými, pohánkovými alebo slamenými plevami.

Pred očkovaním mycélia shiitake by sa mal rastlinný substrát spariť vo vriacej vode a vysušiť tak, že sa na materiál nanesie tenká vrstva, aby sa zbavil prebytočnej tekutiny.

Ak chcete pestovať huby shiitake na dreve, pripravte si ich vopred: ošúpte ich z machu, namočte do vody a pravidelne ju vymieňajte za horúcu.

Proces intenzívneho pestovania shiitake

Intenzívny spôsob pestovania si vyžaduje veľa úsilia. Ak sa pripravíte, môžete ich zbierať počas celého roka.

Po príprave substrátu a tepelnom spracovaní pridajte do zmesi jačmeň a ryžové otruby, proso a pšeničné zrná. Celkové množstvo inklúzií obsahujúcich dusík by malo predstavovať 10-20 % pripravenej zmesi. Na zlepšenie kyslosti substrátu pridajte sadru alebo kriedu.

Potom sa do substrátu po sterilizácii a následnom ochladení pridá mycélium v množstve 5 % z celkového objemu fertigačnej zmesi.

Potom sa substrát vloží do vriec, do ktorých sa vopred vyrežú podlhovasté otvory s dĺžkou najmenej 3 – 4 cm. Do mesiaca sa hmota naplní mycéliom. Osvetlenie nie je dôležité, ale je potrebné udržiavať teplotu v rozmedzí +16-25 °C.

Dôležité vedieť!Aby huba shiitake mohla plodiť, potrebuje „kúpeľ“, pretože plodenie prirodzene prebieha v období dažďov. Preto vyberte substrát z vrecka, namočte ho na 3 dni do vody a potom ho vložte späť do plastového vrecka.

V tomto okamihu je potrebné zabezpečiť určité parametre:

 1. zvýšiť vlhkosť na 85-90 %;

 2. zvýšiť teplotu na +20 °C;

 3. Zorganizujte mierne svetlo.

Po 1,5 až 2 týždňoch sa objavia prvé huby. Hnojenie sa potom začne vlniť. Aby sa shiitake vyvíjali rovnomerne, je potrebné ich postrekovať.

Domáce pestovanie zimných opiových húb

Pozoruhodné je, že je možné pestovať zimnú pažítku na parapete v sklenenej nádobe. Dôvodom je, že plodnice sú veľmi malé a rastú na tenkých stonkách. Priemer uzáveru nie je väčší ako 2-4 cm.

Príprava substrátu

Pripravte si piliny z tvrdého dreva a zoberte 3 diely a 1 diel otrúb. Iný spôsob prípravy: Vezmite 1 diel pilín a zmiešajte ich s 1 dielom rastlinných odrezkov, medzi ktoré patria kukuričné klasy, slnečnicové a pohánkové šupky. Pripravený substrát zalejte vodou a nechajte ho 24 hodín pri izbovej teplote. Potom by sa mal substrát vytlačiť a umiestniť do 3-litrových sklenených nádob, ktoré sa naplnia do polovice.

Potom musíte vziať dlhú tyč s priemerom 2 cm a urobiť ňou do substrátu otvory tak, aby dosiahla dno nádoby. Potom sa nádoby so živnou zmesou tepelne upravia, aby sa zbavili patogénov. Nádoby vložte do veľkého hrnca naplneného vodou a varte hodinu. Postup môžete zopakovať po jednom dni.

Po ochladení substrátu na +24 °C zakryte nádoby viečkami, do ktorých ste predtým vyvŕtali otvory s priemerom 2 cm.

Výsadba mycélia

Substrát je cez tieto otvory pokrytý mycéliom. Množstvo mycélia predstavuje 5 – 6 % celkovej hmotnosti.

Klíčenie huby trvá 20 dní až 1 mesiac. Počas tohto obdobia musia byť nádoby uložené v teplej miestnosti s teplotou vzduchu do +23 °C. Hneď ako sa objavia prvé púčiky plodníc, umiestnite nádobu na okenný parapet na severnej strane domu, aby huby neboli vystavené slnku.

Pre vašu informáciu!V zime môžete pestovať na izolovanom balkóne, kde teplota neklesne pod +10-12 °C.

Keď sa plodnice dostanú k viečku, otvorte nádobu a hrdlo oblepte širokou lepenkou. Plodnice sa zdvihnú nad hrdlo nádoby a vyvinú sa v tomto prúžku lepenky. Z času na čas postriekajte uzávery, aby ste udržali vlhkosť na úrovni 85-90 %.

Zber úrody

Po 10 dňoch sa objavia prvé zimné púčiky. Mali by sa odrezať a odstrániť stonky. Potom na tieto plechovky nasaďte späť viečka a počkajte na druhú vlnu.

45 dní od začiatku pestovania do prvej domácej úrody. V 3-litrovej nádobe možno vypestovať až 1,5 kg húb.

Ako pestovať krúžkovú chorobu doma

Pásomnice sú rovnako chutné ako huby. Bežný substrát je vhodný na pestovanie.

Príprava živnej zmesi

Slama alebo drevná štiepka sa môže použiť ako živný substrát na pestovanie krúžkovania. Optimálna je ozimná raž alebo pšenica, pomletá a navlhčená.

S prípravou substrátu začnite v máji a mycélium vysejte o mesiac neskôr. Nepoužívajte slamu, ktorá je zhnitá alebo má viditeľnú pleseň. Na vyplnenie 1 m výsadbovej plochy budete potrebovať až 20 kg nasekanej zlatej slamy.

Substrát by sa mal pred naočkovaním mycélia namočiť alebo zohriať.

Výsev mycélia

Na 1 m pestovateľskej plochy potrebujete 500 g slamy alebo obilného mycélia. Pred výsevom rozdeľte mycélium na kúsky a rozložte ho na povrch. Potom sa zapustia do pôdy o 5-7 cm.

Pri sadení mycélia do polyetylénových vriec po výseve by sa malo každé vrecko zviazať a do hrdla vložiť penovú gumu.

Starostlivosť o huby

Pri teplote +26-27 °C mycélium vyplní plochu za 4-5 týždňov. Potom hubu prikryte 3-4 cm krycím materiálom. Ak vrstvy vyschnú, je potrebné ich zvlhčiť, inak mycélium prestane rásť.

Potom by ste mali udržiavať vlhkosť na úrovni 70 %. Pri zalievaní substrátu je dôležité, aby voda neprenikla do hlbších vrstiev.

Znížte teplotu v miestnosti a zvýšte vetranie. Po 14 dňoch sa objavia pásomnice. Po 10 dňoch sú úplne zrelé.

Zber úrody

Napučané huby so zvonovitým a roztrhaným filmom na tanieroch. Po vybratí húb zo substrátu vyplňte otvory krycou zmesou. Od 1m2 Dá sa nazbierať 10 kg húb.

Pre každú hubu potrebujete správne podmienky. Hliva ustricová sa považuje za najnenáročnejšiu hubu, na ktorej pestovanie sa hodí jednoduchý substrát a nie je potrebné kupovať špeciálne vybavenie, ktoré stojí peniaze. Pred rozhodnutím o odrode, ktorú chcete chovať, je potrebné posúdiť, či ste schopní zvládnuť súčasnú situáciu a či máte potrebné zručnosti a podmienky.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: