Haworthia: starostlivosť doma

Tento kvet sa trochu podobá aloe, ale je oveľa ozdobnejší. Podobnosť je zrejmá, pretože haworthia je rovnako ako aloe sukulent.

Haworthia: Starostlivosť doma

Biologické vlastnosti

Je to malá sukulentná bylina, ktorá patrí do podčeľade Asphodelaceae, čeľade Xanthorreae. Rod Haworthia je početný a zahŕňa 166 druhov. Rozsah – južná a juhozápadná Afrika. Pre rast rastliny si vyberte suché a tienisté miesta.

Popis

Zatiaľ čo vo voľnej prírode môžu staré rozety dorásť až do výšky 1 m, v izbovej kultúre je ich veľkosť podstatne skromnejšia – maximálne 15 cm. Životnosť jednej rastliny je až 20 rokov, postupne sa obnovuje vytváraním dcérskych roziet. Ročný nárast je veľmi malý.Vzhľad sa líši od druhu k druhu, ale má mnoho spoločných znakov:

 1. mäsité tmavozelené, svetlozelené alebo modrasté listy, niekedy s kontrastnými škvrnami alebo pruhmi, zhromaždené v ružici, vyrastajú priamo z pôdy alebo sedia na krátkej stonke;

 2. Mnohé druhy majú na vrchole listov priehľadné špičky, tzv. okná, ktoré im umožňujú lepšie osvetlenie hlbších častí tkaniva;

 3. Okraje listov sú hladké alebo majú dentice, dlhé brvná alebo riasy;

 4. Tvar listov je kýlovitý, so špicatým alebo zaobleným koncom;

 5. Niekedy pokryté bielymi tuberkulami pripomínajúcimi bradavice;

 6. Haworthia rastie rýchlo a vytvára celé vankúše roziet;

 7. Rastlina kvitne pri pestovaní v interiéri, ale kvety, ktoré sa zbierajú v dlhých šípkach, až na niekoľko výnimiek, strácajú na dekoratívnosti listov – sú malé biele s ružovým alebo svetlozeleným odtieňom a vyzerajú dosť neatraktívne.

Podľa štruktúry koreňového systému sa izbové rastliny delia na tri typy:

 1. skupina „retusa“ (retusa) – má silné korene, ktoré sa za vlhka môžu natiahnuť, ružica sa zdvihne nad zem, keď je sucho, korene sa zmenšia a ružica sa vtiahne do zeme, čo pomáha znižovať výpar, v prírode sa rastlina takto „ukrýva“ pred zvieratami;

 2. skupina marginalia (marginata) má rozvetvený koreňový systém tvorený mäsitými vláknitými koreňmi, ktoré rýchlo zaberajú celý objem kvetináča, tieto rastliny sa ľahko pestujú;

 3. Tretí typ koreňového systému sa najčastejšie vyskytuje u stĺpovitých haworcií, ku ktorým patria druhy coarctata a reinwardtii; korene rastú na nadzemnej časti stonky, a keď spodné listy odumrú v dôsledku prirodzeného starnutia, vtiahnu rastlinu do zeme, takže zostane vždy kompaktná.

Obdobie vegetačného pokoja závisí od areálu výskytu druhu a môže nastať v rôznych obdobiach, ale ak sú rastliny držané v byte, ľahko sa prispôsobia zimnému odpočinku a aktívnemu rastu na jar a v lete.

Rozmanitosť

Všetky Haworthias možno rozdeliť do troch skupín podľa ich podobnosti:

 1. druhy s tuhými listami– s hustými kožovitými listami trojuholníkového alebo podlhovastého tvaru, niekedy s bradavičnatými výrastkami;

 2. Bylinné– malé listy sú na okrajoch zdobené riasinkami;

 3. v tvare okna– Listy sú krátke a husté, s tupými koncami, s priehľadnými otvormi na špičke.

Druhy Habortia na domáce pestovanie

Haworthia: domáca starostlivosť

Vzhľad Hawortia sa môže výrazne líšiť v závislosti od druhu.

 1. Haworthia fasciata alebo pruhovaná.Najčastejšie sa vyskytuje u pestovateľov kvetov. Rozeta s priemerom približne 17 cm, s úzkymi, dlhými, silne zúženými listami, tmavozelenými, pokrytými na spodnej strane bohatými bradavičnatými strapcami, ktoré tvoria pruhy.

 2. Haworthia margaritifera alebo perleťovec.Jeden z najväčších druhov s dužinatými listami širokými až 3 cm a dlhými 8 cm. Sú pokryté perleťovo bielymi bradavicami, ktoré netvoria zreteľné rady. Listy sú v koreňovej ružici.

 3. Haworthia arachnoidea alebo spiderwort.Názov dostala rastlina podľa mnohých tenkých, pavučinovitých riasiniek na okrajoch trojuholníkových listov. Rozeta je malá.

 4. Haworthia

 5. mifo
 6. A alebo citrónový list.Malé symetrické rozety tvorené mäsitými kýlovitými listami zdobenými pásikmi bradavíc. Ich základňa je široká a špička je špicatá. Pri pohľade zhora rastlina pripomína morskú hviezdicu. Druh Variegata má na listoch pozdĺžne pruhy so zlatým odtieňom.
 7. Haworthia reinwrdtii alebo Reinwrndt. Rozeta je bazálna, zložená z malých, mierne zakrivených lamiel so širokou základňou a ostrým hrotom. Sú tesne vedľa seba a vytvárajú najprv vzpriamenú a potom laločnatú stonku. Bradavice, ktorými sú listy pokryté, môžu zmiznúť, ak rastlina nemá dostatok svetla.

 8. Haworthia cymbiformis alebo palmata. Mäkké zelené listy pripomínajúce havran, 1-1,2 cm široké a 4-5 cm dlhé. Ružica je tesne pri sebe a má priemer 8-10 cm. Priehľadné malé okienka na koncoch listov.

 9. Haworthia Cooperi alebo Cooperova.Sukulent má hustú ružicu mäsitých, svetlozelených listov dlhých 2,5 cm. Sú šupinaté, s dlhými riasami na okrajoch. Listy sa zužujú smerom k vrcholu, ktorý sa mierne ohýba dozadu.

 10. Haworthia

  A alebo pahýľ.Ružica s priemerom 8 cm pozostáva z mäsitých listov, ktoré sú oválne alebo zaoblené. Vrchol je tupý, akoby zakrpatený. Listy sa rozširujú od základne k vrcholu a sú zarovnané za sebou.
 11. Haworthia maughanii alebo maugani.Podobný predchádzajúcemu druhu, ale vyzerá ešte exotickejšie: ružica je zložená z mäsitých, takmer pravidelných valcovitých listov, ktoré sú tesne pri sebe. Na koncoch listov sú často okná, niekedy s nezvyčajným vzorom. Pestré formy sú veľmi krásne.

 12. Haworthia Cooperi alebo Cooperova. Na prvý pohľad sa zdá, že táto rastlina je zložená z malých vzduchových bublín – priehľadné okienka sú takmer o polovicu dlhšie ako husté listy. Sú drsné, rastú v troch radoch, v spodnej časti majú pražcovitý tvar, v hornej časti sú mierne prehĺbené a vrchol je ohnutý dozadu.

 13. Haworthia viscosa alebo lepkavá. Rozety dosahujú výšku 20 cm. Mäsité trojuholníkové listy sú veľmi husto usporiadané v troch úrovniach nad sebou a vytvárajú podlhovastú ružicu. Ich farba je tmavozelená, olivovo zelená alebo hnedastá.

 14. Haworthia atrofusca alebo atrofusca. Mäsité listy tvoriace ružicu sú silne ohnuté smerom nadol. Majú červenkastý odtieň. Okenné parapety, ktoré pripomínajú priesvitné kryštály, sú dobre viditeľné na jasnom slnku.

 15. Haworthia pygmaea alebo Pygmy, niekedy nazývaná trpasličia. Ide o jednu z najmenších Haworcií – ružica nepresahuje priemer 6 cm. Drobné, len 1 cm dlhé listy sú zelené so svetlejšími pruhmi a drsné.

Starostlivosť

Napriek svojmu exotickému vzhľadu nie sú izbové rastliny vyberavé. Stačí im poskytnúť podmienky podobné tým prírodným.

Umiestnenie a osvetlenie

Haworthii vyhovuje miesto s jasným, ale rozptýleným svetlom:

 1. Pri jeho nedostatku listy zblednú a stratia svoju dekoratívnosť. Svetlo je dôležité najmä pre pestrofarebné formy, ktoré majú v listoch málo chlorofylu, ale potrebujú priame slnečné svetlo len do poludnia;

 2. Pod priamym slnečným svetlom po 12. hodine popoludní je rastlina nepríjemne popálená – škvrny na listových platničkách a špičky zasychajú.

Najlepšie je umiestniť ich na parapety okien orientovaných na západ alebo východ. Ak je okno orientované na juh – zatienenie počas najhorúcejších hodín. Alternatívou je umiestniť kvetinu na poličku jeden meter od okna orientovaného na juh. V zime ju netreba zatieniť pred slnkom, mala by mať čo najviac svetla.

Potrebujú haworthie v zime viac svetla?? Všetko závisí od podmienok. Ak je pri nízkych teplotách v pokoji, nerastie a nepotrebuje dodatočné svetlo. Pri teplote vyššej ako 15 stupňov, ktorú v zime dosahuje na parapete, sa haworthia pri nedostatku svetla natiahne a nebude možné, aby znovu získala svoje dekoratívne vlastnosti. Namontujte preto fitolampu 20-30 cm nad rastlinu a zabezpečte jej dodatočné osvetlenie.

Teplota a vlhkosť

Sukulenty majú odlišné požiadavky v lete a v zime:

 1. V lete potrebujú rastliny miernu teplotu 15 až 25 stupňov, od marca do októbra; ak je to možné, Haworthia by mala byť umiestnená vonku a chránená pred priamym slnečným žiarením a dažďom;

 2. Haworthie počas zimy odpočívajú; teplota 10 až 12 stupňov, alebo podľa skúsených kvetinárov 3 až 5 stupňov nižšia, stačí na to, aby sa nevytiahli;

 3. Výnimka – pestré druhy, pre ktoré by teplota nemala klesnúť pod 15 stupňov.

Vďaka existencii v extrémnych podmienkach v prírode je rastlina odolná: dokáže prežiť teploty až do -7 stupňov Celzia a horúčavy až do 50 stupňov Celzia. Ale život v takýchto podmienkach je pre nich nepríjemný. Ak sa teplota dlhodobo odchýli od optimálnych hodnôt, listy stmavnú a zhnijú. Vysoké nočné teploty sú pre Haworthiu obzvlášť škodlivé.

Hawortie nepotrebujú postrek – prispôsobili sa suchému vzduchu. Ak sa však nízka vlhkosť vzduchu kombinuje s vysokou zimnou teplotou, rastliny sa cítia nepohodlne.

Prach, ktorý sa usadil na listoch, odstráňte mierne teplou sprchou.

Zalievanie

Haworthia: starostlivosť doma

Aj v lete si Haworthia vyžaduje miernu zálievku – dvakrát týždenne, v chladnejšom počasí menej často. Medzi zalievaním musí byť pôda v kvetináči úplne suchá.V zime závisí frekvencia zalievania od teploty vzduchu:

 1. Pri teplotách 10 stupňov a nižších sa kvetina počas zimy vôbec nezalieva;

 2. Ak sa udržiava pri teplote 10-12 stupňov, zvlhčujte ju raz za mesiac;

 3. pri teplote 13-15 stupňov – raz za 20 dní;

 4. Pri teplote 15-18 stupňov – raz za 14 dní.

Okraj kvetináča zalejte vlažnou mäkkou vodou, aby sa voda nedostala na listy. V panvici nesmie byť žiadna, inak korene zhnijú. Ak je voda tvrdá, soli sa môžu usadzovať na listoch a ovplyvniť vzhľad rastliny. Nie vždy sa dajú odstrániť.

Robert Wellens, majiteľ škôlky Haworthias, navrhuje alternatívny systém zavlažovania, ktorý je blízky ich prirodzeným podmienkam. Na miestach, kde rastú, trvá obdobie sucha mesiac a pol, po ktorom nasledujú prívalové dažde trvajúce až dva dni.Zberateľ polieva svoje rastliny približne rovnakým spôsobom, pričom dodržiava šesťtýždňový interval, ale mení intenzitu zalievania:

 1. Jarná a jesenná voda – voda by sa mala hromadiť v zásobníku, odkiaľ by sa mala vždy vyliať;

 2. V lete zalievajte veľmi výdatne zo sprchy;

 3. V zime – šetrne, len aby koreňový systém nezanikol.

Hnojenie

Nároky tohto sukulentu na živiny sú nízke. Ale počas aktívneho vegetačného obdobia – od skorej jari do neskorého leta – je potrebná mesačná aplikácia hnojiva pre kaktusy vo forme roztoku s polovičnou koncentráciou, ako je uvedená na obale. V zime sa rastliny udržiavané pri nízkych teplotách neprihnojujú. Ak je vysoká, naďalej sa prihnojujú pri každom zalievaní.

Namiesto kvapalných hnojív sa môžu používať granulované prípravky s rôznymi zloženiami:

 1. NPK: 11-10-19-2 (MgO);

 2. NPK: 6-40-6-15 (MgO);

 3. NPK: 2-7-7.

Fungujú len vo vlhkej pôde. Keďže sa haworthie zalievajú zriedka, nedochádza k presýteniu živinami.

Presádzanie

Trvá 3 až 4 roky, kým sa pôda v kvetináči úplne vyčerpá. Nemali by ste však kvetinu priviesť do tohto stavu: dospelé rastliny presádzajte raz za dva roky, mladé rastliny raz ročne. Na jar, keď je rastlina v aktívnej vegetácii. Niekedy sa stáva, že korene haworcie počas zimy odumrú – v takom prípade je nevyhnutné presadenie. Zistiť, že rastlina stratila korene, je jednoduché: listy strácajú svoj vzrast a ich sfarbenie sa mení.

Niekedy môže haworthia regenerovať svoj koreňový systém sama bez presádzania. Ale je lepšie ju vybrať zo substrátu, odstrániť všetky odumreté korene a zasadiť ju znova do toho istého kvetináča, ale do čerstvej pôdy.

Pôda

Haworthia: Starostlivosť o domácnosť

V prírode rastie na chudobných, kamenistých pôdach. Ich reakcia je neutrálna alebo mierne alkalická. Listová pôda pre hawortia v zložení pôdy trvá len 50%, zvyšok – inertné prísady: perlit, piesok, štrk, vermikulit, prijaté v rovnakom pomere. Iba v hlinenom hrnci sa zvýši podiel zeminy, aby sa neprehriala.

Zemina pre sukulenty pripravená v obchode nemusí byť ošetrená. Ak je vytvorená samostatne z listnatej pôdy odobratej spod stromov a hrubého piesku, všetky zložky sú sparené, urobte to týždeň pred presadením.

Skúsení kvetinári pestujú Haworthiu v pôde s nasledujúcim zložením:

 1. Po 3 diely pripravenej univerzálnej zeminy, jemného štrku a hrubého piesku;

 2. 1 diel hliny;

 3. 2 diely balvanového šindľa.

V takejto pôde ich treba presádzať menej často.

Obsah vlhkosti v pôde – 5-15%. Nemala by byť kyslá, takže malý prídavok kriedy a popola bude veľmi užitočný.

Hrniec

Veľkosť nádoby závisí od veku rastliny: čím je rastlina staršia, tým väčšia nádoba. Všeobecne sú rozmery také, aby boli korene trochu stiesnené, ale nie príliš veľké. Koreňový systém hawortie smeruje dovnútra, preto by mal byť kvetináč hlboký, ale nie príliš široký, najlepšie okrúhly. Materiál – plast alebo keramika. Druhá možnosť je vhodnejšia: tým, že sa korene držia na vnútorných nerovnostiach na povrchu hliny, sa pri vysychaní pôdy nepohybujú smerom nahor, nevznikajú na nich mikrotrhliny, čím sa znižuje riziko hniloby.

Ako sadiť

V procese presádzania hawortie je niekoľko jemností:

 1. Týždeň pred prenesením rastliny do nového kvetináča ju nezalievajte;

 2. Do hrnca umiestnite drenáž – štvrtinu objemu;

 3. Rastlina sa vyberie zo starého kvetináča a stará zemina sa podľa možnosti vytrasie;

 4. Vykoná revíziu koreňov, odstráni všetky odumreté korene;

 5. Na drenáž položte malú vrstvu pripraveného substrátu;

 6. Spustite rastlinu do kvetináča a krúživým pohybom zasypte korene zeminou, pričom občas poklepte na kvetináč, aby ste sa uistili, že v pôde nie sú žiadne dutiny.

Pri výsadbe sa môže izbová rastlina ohnúť až ku koreňovému krčku. Rastlinu nezalievajte. Prvý týždeň kvetina nie je vystavená jasnému slnečnému svetlu, na normálny svetelný režim prejsť, keď Haworthia začína rásť. Najčastejšie trvá 2-3 týždne, kým sa zakorení, ale niekedy sa toto obdobie predĺži. Týždeň po výsadbe začnite zalievať ako zvyčajne.

Propagácia

Najjednoduchší spôsob rozmnožovania hawortie je vegetatívne:

 1. Zakorenením dcérskych ružíc;

 2. Odrezkami z množiteľských rastlín alebo púčikov;

 3. zakorenením listu.

Vegetatívne rozmnožovanie

Väčšina druhov tohto sukulentu vytvára mnoho dcérskych odnoží – potomkov rozety. Pred oddelením od materskej rastliny môžete počkať, kým dajú vlastné korene, odrezok niekoľko dní sušiť a zasadiť do vlhkého substrátu. Rany spôsobené odtrhnutým potomstvom možno ošetriť granulovaným dreveným uhlím. Prvé zalievanie je po 3 dňoch. Pôda je len mierne navlhčená. Plná hydratácia je potrebná až po začiatku rastu, ktorý sa zhoduje so zakorenením rastliny. Rozmnožovanie zakorenenými sadenicami možno vhodne kombinovať s presádzaním.

Niekedy pestovatelia kvetov nečakajú na tvorbu koreňov na bočnej ružici, oddelia ju, vysušia rez a zasadia ho do čistého mokrého piesku, niekedy ho zmiešajú s rašelinou. Môžete jednoducho odrezať hornú časť rastliny, zanechať pahýľ s niekoľkými listami, zakryť rez antiseptickým prostriedkom – sírou alebo dreveným uhlím a vrchol je dobre vysušený a zasadený v substráte. Zakorení sa a z pahýľa vyrastie nové potomstvo. Pred zakorenením nie je potrebná žiadna zálievka.

Haworthia: Starostlivosť doma

U druhov Haworthia, ktoré sa zdráhajú pučať, zakoreňte listy:

 1. Rozvinutý list opatrne odrežte pri samom základe;

 2. Ranu ošetrite dreveným uhlím;

 3. Vysušte do 2 dní;

 4. výsadba do piesočnatej pôdy, ktorá nie je vopred navlhčená;

 5. Pokiaľ sa objavia korene, nezalievajte, aby odrezky nezhnili.

K zakoreneniu listu dochádza zvyčajne po 30 dňoch. Potom sa presadí a stará sa o ňu ako o dospelú rastlinu.

Rozmnožovanie semien

Haworthie, ktoré sa rozmnožujú v miestnosti, sú najčastejšie hybridy. Keď sa teda rozmnožia semenami, nebudú sa podobať svojim rodičom, ale to im neuberá na zaujímavosti. Rozmnožovanie semien je zdĺhavý proces, ktorého výsledky sú často nepredvídateľné:

 1. naplňte plytkú nádobu sypkou zeminou alebo pieskom a navlhčite ju;

 2. Semená sa položia na povrch a vtlačia do pôdy;

 3. Vytvorte skleníkové prostredie pomocou fólie alebo plastového vrecka;

 4. Uchovávajte na svetle pri teplote 20-25 stupňov;

 5. Hneď ako výhonky vyklíčia, kryt sa odstráni;

 6. Nemeňte režim zavlažovania, zalievajte veľmi opatrne.

Sadenice sú pripravené na presadenie na trvalé miesto po niekoľkých mesiacoch a v niektorých formách dokonca po roku. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak budete siať len semená staré maximálne šesť mesiacov.

Choroby a škodcovia

Iba 2 škodcovia predstavujú skutočnú hrozbu pre Haworthias.

Múčnatka koreňová

Je to biely hmyz dlhý 2-3 mm. Ničí koreňový systém, listy strácajú svoj vzrast, červenajú alebo žltnú, menia svoj tvar a haworcia môže odumrieť. Musíte bojovať s hmyzom pri prvých príznakoch poškodenia: rastlina sa odstráni z hrnca, umyje koreňový systém teplou vodou a ponorí sa do roztoku systémového insekticídu na 5 minút, „Mospilan“, „Aktara“, „Confidor“. Potom sa nechajú jeden deň vyschnúť a potom sa odložia do nového substrátu. Po dvoch týždňoch sa postrieka roztokom insekticídu, počas ktorého sa z vajíčok môžu vyliahnuť larvy. Ak je koreňový systém veľmi poškodený, je najlepšie ho úplne odstrániť a ružicu po vysušení zasadiť obvyklým spôsobom.

Scrofula

Škodca je odolný voči kontaktným insekticídom, preto sa zbiera ručne, čo je pri mnohých druhoch havortie ťažké. Situácia by sa preto nemala vymknúť spod kontroly a rastliny by sa mali ošetriť insekticídmi, ktoré pôsobia systémovo, a listy by sa mali najprv umyť vodou a mydlom.

Ak je Hawortia v lete vonku, na listoch sa môžu objaviť mšice. Ošetrujte kvetinu pomocou Actara, Iskra-Bio, Lepidocide, Fytoverm.

Je veľmi zriedkavé nájsť na Haworthii roztoča pavúka. Môže sa ošetriť postrekom akara insekticídmi: Neoron, Apollo, Acarin.

Hlavnou chorobou Haworthie je hniloba koreňov a je spôsobená nesprávnym zavlažovaním. Na listoch sa tvoria mäkké hnedé škvrny a znižuje sa turgor. Ošetrenie: Vyberte rastlinu z kvetináča, vytriasť substrát a preskúmať korene. Odrežte všetky zhnité miesta až po zdravé tkanivo a poškodenia poprášte sírou alebo drveným dreveným uhlím. Nechajte vyschnúť dvadsaťštyri hodín a znovu zasaďte.

Problémy pri pestovaní

Vzhľad Haworthie vám môže napovedať o nesprávnej starostlivosti o rastlinu:

 1. Listy a ružica sa natiahnu – rastline chýba svetlo;

 2. Keď sa listy v zime natiahnu, ich okraje sa zvlnia a bradavice zmatnejú – príliš veľa tepla a suchý vzduch;

 3. Ak konce listov usychajú a čepele sa na okrajoch krútia, príčina je rovnaká ako v predchádzajúcom prípade;

 4. Podlhovasté listy s červenkastým sfarbením a uschnutými koncami naznačujú nedostatok výživy a možno je čas na presadenie;

 5. Hnedé škvrny na listoch, ich červené sfarbenie a uschnuté konce naznačujú, že rastliny dostávajú príliš veľa priameho slnečného svetla;

 6. Pomalé listy, ktoré sa dajú ľahko odtrhnúť, sú signálom, že Hawortia je premočená;

 7. Bledé, žltnúce alebo červenajúce listy u Hawortia sú spôsobené nadmernou výživou;

 8. Čierne sfarbenie a hniloba na listoch naznačujú, že rastlina je príliš studená alebo pôda je príliš mokrá.

Väčšinu problémov možno vyriešiť zmenou údržby.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: