Hnojivo pre sadenice na báze kvasiniek: ako vyrobiť univerzálne hnojivo

Silné sadenice zabezpečia zdravé rastliny, a tým aj dobrú úrodu. V počiatočnom štádiu rastu potrebujú sadenice makronutrienty a mikroživiny rovnako ako dospelé plodiny. Vo veľkom množstve sa koncentrujú v kvasniciach. Na rozdiel od minerálnych hnojív sú bezpečným, univerzálnym hnojivom vhodným pre zeleninu a črepníkové rastliny.

Hnojivo pre sadenice z kvasníc

Výhody vrchného obväzu

Kvasinky – zdroj prospešných baktérií. Užitočnosť výrobku vďaka jeho bohatému chemickému zloženiu. Obsahuje aminokyseliny, lipidy, sacharidy, veľa prírodných bielkovín a:

Vitamíny (skupiny)

B, E, H

Makronutrienty

Dusík, fosfor, draslík

Mikroelementy

Sodík, horčík, železo, meď, zinok

Podľa našich praktických skúseností prináša správne hnojenie z hľadiska koncentrácie a frekvencie vynikajúce výsledky. Zvýšenie úrody sa dosahuje vďaka nasledujúcim prospešným vlastnostiam hnojiva:

 1. Zlepšenie zloženia a štruktúry pôdy;

 2. Urýchľuje tvorbu koreňov;

 3. zabezpečenie rýchleho rastu sadeníc;

 4. Posilnenie imunity rastlín;

 5. Zvyšuje výdrž sadeníc.

Hnojivé kvasinky – bezpečná alternatíva k minerálnym agrochemikáliám a chemickým stimulátorom rastu. Kvasinkové baktérie aktivujú prospešné mikroorganizmy v pôde. Rýchlosť obohacovania pôdy živinami je rýchlejšia. A vďaka ich prístupnej forme ich môžu korene rastlín rýchlo asimilovať. Podľa pozorovaní sa 7-10 dní po aplikácii kvasinkového hnojiva hmotnosť koreňov sadeníc zníži 2-10-krát v závislosti od kultúry.

Ako vyrobiť hnojivo

Príprava univerzálneho hnojiva je jednoduchá. Aktívna činnosť netrvá dlhšie ako 10-15 minút. Podľa nášho názoru sú účinné infúzie. Ich príprava je tiež nekomplikovaná. Na prípravu drožďového dresingu môžete podľa želania použiť buď obyčajné droždie, alebo sušené droždie. Ak ich nenájdete po ruke, môžete si pripraviť hnojivo bez toho, aby ste museli ísť do obchodu. Môže sa použiť zákvas z chleba, strúhanky, pšeničných zŕn a chmeľových šišiek. Toto hnojivo podporuje rast sadeníc a prispieva k ich rýchlemu zakoreneniu po presadení.

Pre sadenice rôznych plodín

Recepty vyžadujú, aby hnojivo obsahovalo rôzne zložky. Výber konkrétnej zložky (popol, stonky, cukor) je ovplyvnený druhom pestovanej plodiny.

Pre sadenice paradajok

Na účinné hnojenie sadeníc a dospelých rastlín paradajok si pripravte kvasnicovú tinktúru zo žihľavy, skorocelu alebo chmeľu. Keďže stimuluje uvoľňovanie dusíka, je najvhodnejší na prípravu krmiva. Postupnosť krokov:

 1. Vezmite si nádobu s objemom 10 litrov.

 2. Použije sa jedna pätina vedra nasekaných byliniek.

 3. Pridá sa 100 g droždia.

 4. Pridá sa bochník bieleho chleba.

 5. Pridajte vodu po okraj vedra.

 6. Nechajte lúhovať jeden deň a použite ako hnojivo.

Podľa našich pozorovaní sa rast paradajok výrazne zvyšuje, výhonky sú silné na tretí deň po zalievaní kvasnicovou infúziou s cukrom. Hnojivo aplikujte vo fáze koreňa. Na prípravu lieku naplňte veľkú nádobu 10 litrami teplej vody. Rozpusťte 500 g popola a 100 g cukru, pridajte malý balíček pekárskeho droždia (10 g). Nechajte hnojivo dozrieť 24 hodín v teplej miestnosti.

34.jpg

Pre uhorky

Receptúra je vhodná pre klíčky uhoriek a pre dve ďalšie hnojenia: po presadení do voľnej pôdy a počas fázy kvitnutia. Ak v prvom prípade hnojivo jednoducho posilňuje rastliny a urýchľuje ich rast, zvyšné hnojivo je zamerané na zvýšenie počtu vaječníkov, hmotnosti plodov a zníženie počtu vydutých plodov. Podľa výsledkov testu sa dutosť zmenšila na polovicu.Recept:

 1. Rozpustite 100 g cukru v 3 l teplej vody.

 2. Pridajte 200 gramov čierneho chleba alebo strúhanky.

 3. Nasypte 10 gramov sušeného droždia,

 4. Zakryjú sa gázou a nechajú sa 1-2 dni kvasiť.

 5. Pred použitím zrieďte koncentrát v 10 litroch teplej vody.

Pre vašu informáciu!

Pri hnojení rastlín po výsadbe sadeníc v zemi s použitím 0,5 litra živnej kvapaliny pod kríkom, pričom pri ďalšom hnojení sa spotreba zvýši až na 1,5 litra.

Pre izbové rastliny

Hnojenie kvasinkami je vhodné na hnojenie mladých a starých izbových kvetov. Zalievanie živným roztokom je veľmi užitočné pre plodiny v kvetináčoch, ktoré rastú v podmienkach nedostatku svetla, v málo vetranej miestnosti. V mikroklíme, ktorá sa líši od prirodzenej, rastliny intenzívne využívajú živiny z pôdy a čoskoro zoslabnú, čo ovplyvňuje ich zdravotný stav a dekoratívnosť.

Začnite s aplikáciou krmiva vo fáze sadeníc. Ošetrenie sa opakuje 2-3 krát za sezónu. Dávka je ovplyvnená veľkosťou kvetu: 100 ml stačí pre malé kvety a 500 ml pre veľké kvety.Hnojivo pripravte takto:

 1. 10 g pekárskeho droždia na 5 litrov vody.

 2. Pridajte 50 g cukru, premiešajte.

 3. Nechajte kvasiť na teplom mieste 3-4 hodiny.

Hnojte zriedeným koncentrátom. Pomer v – 1 : 5.

Čerstvé a sušené

Na prípravu jednoduchého živného roztoku pre uhorky sa používajú čerstvé kvasnice a žiadne prísady. Pripravte si 1 kg. Na toto množstvo kvasníc je potrebných 5 litrov teplej vody. Zložky sa zmiešajú a nechajú na teplom mieste kvasiť. Pred zalievaním sadeníc zrieďte 250 ml koncentrátu v 10 litroch čistej vody. Pri sadeniciach vysadených v zemi sa koncentrácia zvyšuje: do každého vedra s vodou sa naleje 1 liter kvasinkového krmiva.

Cukor pomáha naštartovať kvasenie so suchými kvasinkami. Recept obsahuje 5 gramov granulovaného droždia, 30 gramov cukru a 10 litrov vody. Zložky sa zmiešajú. Skvasené víno uložte na 2-3 hodiny na teplé miesto. Koncentrát pred použitím zrieďte vodou – 25 l.

Viacúčelové recepty

Proces fermentácie sa aktivuje bez pomoci pekárskych kvasníc. Chlieb, pšeničné zrná alebo chmeľové šišky a iné produkty sú vhodné na prípravu vrchného obväzu. Vďaka aktívnemu rastu jednobunkových mikroorganizmov štartér účinne stimuluje vývoj koreňovej a vegetatívnej hmoty. Recepty na rôzne kvásky:

 1. Pšenica.Vyklíčte 200 g semien. Pritom pridajte 4 PL. . Trochu vody, pol litra cukru a trochu múky. Nádobu položte na sporák, zmes varte na miernom ohni a neustále miešajte – až 15 minút. Zmes uchovávajte 1-2 dni. Po začiatku kvasenia rozrieďte koncentrát v 10 litroch vody.

 2. Chlieb. Jedna štvrtina 10-litrovej nádoby sa naplní ražným chlebom alebo strúhankou, zaleje sa teplou vodou, pridá sa 100 g cukru. Po 5 dňoch zrieďte koncentrát vodou v pomere 1 : 3.

 3. Vyrobené z chmeľových šišiek.Do hrnca vložte 1 šálku šišiek, zalejte 1 litrom vody a postavte na mierny oheň. Po hodine odvar nechajte odstáť. Keď vychladne, pridajte lyžicu cukru, lyžicu múky. Nechajte ho na teplom mieste. Po začatí fermentácie pridajte 100 g nastrúhaných varených zemiakov. koncentrát bude pripravený do jedného dňa. Pred použitím sa obsah nádoby prenesie do nádoby s 10 litrami vody.

Existujú aj iné spôsoby prípravy roztoku. Hnojivo je univerzálne a vhodné na výživu rôznych plodín:

 1. Do 50-litrového veľkého suda nasypte vedro zelenej trávy, 1 kg chleba a 500 g živých kvasníc. Po 2 dňoch sa rastliny zalejú.

 2. Vezmite 50 g cukru, 10 g sušených kvasníc, hrsť zeminy a 5 tabliet kyseliny askorbovej na 5 litrov vody. Po jednom dni sa infúzia zriedi v pomere 1:10.

Kvasinky – cenovo dostupný spôsob výroby účinného hnojiva. Ale na dosiahnutie bohatých výnosov, bujného kvitnutia podľa nášho názoru nestačí hnojiť len vo fáze sadeníc. Najlepšie je vykonať aplikáciu ešte dvakrát.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: