Čierne ríbezle: Ochrana proti škodcom na jar, v lete a na jeseň

Čierne ríbezle sú bobuľovité kríky, ktoré pri správnej starostlivosti prinášajú ovocie nepretržite 10-15 rokov. Nadmerná fruktifikácia oslabuje krík a robí ho zraniteľným voči škodcom a chorobám. Celoročné preventívne opatrenia pomáhajú udržať zdravie rastliny a získať stabilný výnos produkcie vitamínov.

Čierne ríbezle: Ochrana proti škodcom na jar, v lete a na jeseň

Ročný kalendár kontroly škodcov a chorôb čiernych ríbezlí

Sezóna

Vývojová fáza

Hubové ochorenia

Škodcovia

Jar

Po roztopení snehu

Síran meďnatý, SP, Tiovit Jet

Varná voda, KMnO4,

Profylaktín, sanitárne prerezávanie

Zelený kužeľ

Gamair, Alirin-B, VGD,

Abiga-Pik, Skor

Koloidná suspenzia síry, Actellic, SE, Lepidocid

Začínajúci

BPP, Bordeaux, Euroigan, Prognoz

Bitoxybacilín, Fytoverm, Iskra, Karate, Inta C-M

Leto

Po odkvitnutí

Ricosan, Phytosporin, manganica

Actophyte, Farmayod,

Infúzia zeleru

Počas dozrievania bobúľ

Nálev z čerstvého kravského hrachu, Topaz, KMnO4, sušená srvátka

Bitoxybacilín, Lambda-C,

Sensei, Gladiátor

Jeseň

na začiatku

Zber listov, Azophos, Scor

Bakteriálne zmesi

Pixivitis

Kemifos

neskoro

Medex, Horus, Topaz

Prerezávanie

Vyberte jednu zo skupín odporúčaných prípravkov. Zmeňte zloženie tak, aby ste nespôsobili závislosť na patogénoch.

Hlavné choroby ríbezlí

Ošetrenie plantáží čiernych ríbezlí je zamerané na likvidáciu hubových chorôb a zníženie počtu škodcov. Choroby sa vyvíjajú na oslabených rastlinách počas nepriaznivého počasia. Preventívne opatrenia zahŕňajú nielen sezónne ošetrenie prípravkami, ale aj zalievanie, kŕmenie a odstraňovanie starých plodonosných konárov.

Hlavné hubové choroby, čierne ríbezle:

 1. septorióza;

 2. antraknóza;

 3. hrdza;

 4. múčnatka

Septoriózaovplyvňuje listovú platničku. Na zadnej strane listovej dosky sa objavia škvrny. Spočiatku sú hnedé, neskôr sa uprostred objavia biele škvrny. Ich počet sa zvyšuje a listy usychajú. Výnosy sú výrazne znížené. Choroba sa rozvíja počas nepriaznivého chladného leta.

AntraknózaPôsobí na rastlinu počas chladného a vlhkého počasia. Na listoch sa od spodnej vrstvy objavujú svetlé škvrny. Rozširujú sa, list sa stáva ľahším, usychá, zostáva visieť na vetve. Postihnuté sú stonky a bobule. Zimovzdornosť kríka je znížená.

HrdzaPrejavuje sa ako červené tuberkulózy na zadnej strane listovej dosky. Objavujú sa ďalšie a ďalšie škvrny a tvoria sa pruhy. Prílišné zavlažovanie pôdy od jari a blízkych ihličnanov môže vyvolať ochorenie.

múčnatka– Listové platničky zbelejú, zosivejú a zdeformujú sa, potom odpadnú. Bobule sú tiež pokryté múčnatkou a stávajú sa nejedlými.

Vírusové ochoreniasa prenášajú z napadnutých rastlín hmyzom, sadivovým materiálom, nástrojmi. Ríbezle sú viac pruhované a macerované. Na listoch sa objavuje žltá škvrnitosť, potom úplne zožltnú. Opuch sa určuje počas kvitnutia. Štetce sú riedke, podlhovasté, neskoro kvitnúce a nevytvárajú vaječníky – odpadávajú. Listy strácajú svoju vôňu a stávajú sa roztiahnutými a hrubými. Kríky s vírusovými ochoreniami sa neliečia; odstráňte ich hneď po zistení choroby.

Čierne ríbezle: Ošetrenie proti škodcom na jar, v lete a na jeseň

Sezónne opatrenia na zabezpečenie zdravia čiernych ríbezlí

Starostlivosť o bobuľové ovocie pozostáva zo zoznamu agrotechnických opatrení, ktoré sa musia vykonať v jasne definovanom časovom rámci. Nesmie sa posúvať ani vynechávať. Kalendár zostavujú odborníci s prihliadnutím na vývoj chorôb a škodcov, ktoré sú viazané na osobitosti rastlinnej vegetácie.

Jarné práce v záhrade

Skorá jar, teplota pod +4 stupne, bez snehu pod kríkom. Mali by ste odlúpnuť okrúhle púčiky s ríbezľovým roztočom, odstrániť všetky suché a choré vetvičky, vyčistiť kopu listov stromu a všetko spáliť. Oblievanie kríka ružovou vriacou vodou s manganistanom. Postrekujte kríky a okolitú pôdu proti antraknóze, septorióze, nepravej a americkej múčnatke medenými prípravkami alebo 1% roztokom síranu meďnatého. Zabíja prezimujúce mole, drôtovce a červenky.

Germicídne prípravky v tomto období nefungujú – používajú sa len ľudové prostriedky a chemické zlúčeniny:

 1. Fungicídy proti hubám.

 2. Akaricídy proti roztočom.

 3. Insekticídy.

Na prvé jarné ošetrenie je dobrou voľbou Prophylactin – prípravok vyrobený z vazelínového oleja a črevného insekticídu Maliotin. Je určený na skoré jarné ošetrenie proti prezimujúcemu hmyzu vo fáze anabiózy. Mšice, listové mory, roztoče, vošky.

Jar, „zelený kužeľ“. Teplota vzduchu sa zvýšila, pôda sa zohrieva, miazga sa začína hýbať a prvé listy sa otvárajú. Pri teplote vzduchu 10-12 C je potrebné vykonať ošetrenie vylučujúcich sa zimujúcich parazitov v kôre a na zemi baktericídnymi prípravkami – Bitoxybacillin, Lepidocid, Aktellik, Aktofit a iné. Uvoľnite pôdu pod kríkom, aby sa naň nemohli dostať škodcovia prezimujúci na povrchu. 3 intervaly postreku po 3 dňoch zmesou bordó proti škvrnám a hrdzi.

Jar, fáza pučania.

List ríbezlí sa otvoril a objavili sa mšice, roztoče, pílky a vošky. Zmeňte biopreparáty – ak sa liečite vyššie uvedenými, užívajte iné – Fytoverm, Fufanon, Klechevit, aplikujte suspenziu koloidnej síry alebo Prophylactin. Proti antraknóze a septorióze a múčnatke použite zmesi Bordeaux, Zyhom, Gamair. Inými slovami, nahraďte jednu liečbu inou, aby ste nespôsobili závislosť.

Úlohou záhradníka je vyčistiť kríky od chorôb a hmyzu skôr, ako ríbezle rozkvitnú. Neskôr vôňa priláka opeľujúci hmyz. Nepoužíva sa počas obdobia kvitnutia. Ak však zbadáte uschnutú vetvu – dielo sklárskeho háďatka -, musíte ju urýchlene odstrániť. Všimnite si, či v kvetoch nie je zamorenie froté. Na túto chorobu neexistuje liek a ker sa musí odstrániť, aby sa zabránilo infikovaniu ďalších prenášačov, cicavého hmyzu.

Ochrana ríbezlí v lete

Po odkvitnutí začína dozrievanie bobúľ. V tejto fáze by sa nemali používať silné chemické látky. Ale nenápadný škodca – roztoč egrešový už má tendenciu klásť vajíčka do púčikov, čím poskytuje potravu húseniciam. Pokračovanie rodu zabezpečujú molice, listonohy, hraboše.

Hrdza, antraknóza a múčnatka sa vyvíjajú v preplnenom kríku. Americká múčnatka sa potláča čerstvou melasou z kravského hrachu alebo prípravkom Topaz. Ochorenie listových škvŕn možno liečiť prípravkami Azophos a Skor.

Neškodné biopreparáty s aktívnymi baktériami, ako je Lepidocoides, každých 5 dní proti hmyzu a húseniciam. Ich pôsobenie je črevné. Existuje výskum, ktorý dokazuje, že – Bitoxybacilín spôsobuje sterilizáciu roztočov. Liečba PSK proti roztočom v 3-dňových intervaloch.

Všetky výrobky riediť podľa pokynov, používať čerstvo pripravené. Zároveň burinu vypletú, aby odstránili zdroj infekcie.

Všetky chemické ošetrenia musia byť ukončené jeden mesiac pred zberom úrody. Biologický odpad má krátku dobu rozkladu, môže sa používať dlhší čas.

Príprava ríbezlí na prezimovanie

Na jeseň odstráňte z kríka opadané lístie, navlhčite lístie biologickými prípravkami proti zimným škodcom, pokiaľ je vzduch zohriaty na 10 stupňov. Chemikálie sa môžu používať aj v chladnejších obdobiach, až do +5 .

Chorus zriedený v množstve 4 g na vedro, Medix-M 100 g na 10 litrov vody sa používa proti listovým škvrnitostiam a múčnatke. Ošetrenie zopakujte po jednom týždni.

Pred silnými mrazmi odstrihnite staré konáre a konáre poškodené sklovitým červotočom. Z koreňa by mali vychádzať tri vrstvy vetiev rôzneho veku. Kvetné púčiky sa tvoria v posledných 4 rokoch rastu. Staršie, hrubšie a suchšie konáre zahusťujú krík. Začína sa na nich vyvíjať infekcia. Takéto vetvy sa postupne vyrezávajú z koreňa. Orezávanie kríkov sa vykonáva po skončení miazgy, v novembri.

Technológia prípravy kombinovaných zmesí v nádržiach

Čierne ríbezle: Ochrana proti škodcom na jar, v lete a na jeseň

Jednorazové preventívne ošetrenie proti chorobám a škodcom možno vykonať zmesou dvoch zložiek – fungicídu a insekticídu. Takéto zmesi sú známe ako tankové zmesi. Aby každá látka v zmesi plnila svoje funkcie, musí byť kompatibilná v zložení a aplikovaná v súlade s odporúčanou fázou vývoja ríbezlí.

 1. Informácie o tom, či sa môže kombinovať s ktorými liekmi, nájdete v návode na použitie.

 2. Žiadne informácie – pripravte skúšobnú zmes oboch zložiek pripravenú podľa pokynov v malej nádobe. Ak sa neobjavia žiadne známky reakcie – usadeniny, zahrievanie, penenie – roztoky sú kompatibilné.

 3. Prípravky z rovnakej skupiny by sa nemali miešať, zvýšia toxicitu, ale nie účinnosť.

Tu je niekoľko návrhov špeciálnych zmesí, ktoré sú účinné proti chorobám a škodcom pri preventívnom ošetrení. Ak sú na eradikáciu konkrétnej choroby potrebné 2-3 aplikácie každých 3-5 dní, použite odporúčaný monopreparát.

Varianty kompatibilných zmesí nádrží:

 1. Bileton+Karate;

 2. Guapsín+Lepidocid;

 3. Actophyte + Bitoxybacillin;

 4. Scor+Aktara;

 5. Prognóza +Scor.

Bezpečnostné opatrenia pri práci s bakteriálnymi a chemickými prípravkami

Všetky výrobky používané na ošetrovanie záhrad patria do kategórií nebezpečnosti 3 a 4. Posypanie prášku do roztoku spôsobuje zaprášenie; chráňte dýchací systém. Sprej sa môže dostať do kontaktu s pokožkou a očami – používajte ochranné okuliare a rukavice. Gumová zástera na ochranu odevu.

Roztoky obsahujúce meď sa nesmú pripravovať v kovových nádobách bez smaltovaného povlaku. Pre bioformulácie je najlepšou nádobou na riedenie a infúziu trojlitrová sklenená nádoba s tesným viečkom.

Ochranný prostriedok zrieďte a aplikujte podľa pokynov, pričom ho postupne miešajte. Používajte len čerstvo pripravené roztoky. Zvyšky sa vysypú do hlbokej jamy a zakopú a riad sa umyje bez toho, aby prípravok vyschol.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: