Izbové palmy – Odroda a starostlivosť

Palma je nenáročná rastlina, ktorá sa dobre uplatní v domácnosti. Ich nezvyčajná koruna pomáha vytvárať tropické zákutia v bytoch a domoch. Vzhľadom na množstvo druhov izbových paliem však môže byť ťažké rozhodnúť sa medzi nimi. Pri výbere tej správnej by sa mal zohľadniť dostupný priestor miestnosti, veľkosť rastliny, jej potreba svetla a vlhkosti.

Palmy - Odroda a starostlivosť

Domáce druhy paliem: Top 10

Čeľaď paliem je početná a zahŕňa 185 rodov s 3 400 odrodami. Tropické rastliny sa pestujú na poľnohospodárske (ovocie), priemyselné (drevo) a dekoratívne účely. Zdobia zimné záhrady, skleníky a dokonca aj byty. Nie všetky sú však vhodné na pestovanie v interiéri.

Areca

Stonky sú vzpriamené. Dlhé stopky sú pripevnené k stonkám so zpeřenými listovými čepeľami. Jeho miera rastu je vysoká. Pri optimálnych podmienkach prostredia dosahuje ročný prírastok 20 cm. V izbových podmienkach dosahuje výšku 2 m, hoci sa vyskytujú aj exempláre s impozantnejšími rozmermi.

Požiadavky na dobrú mikroklímu sa dajú ľahko splniť. Pozostávajú z týchto prvkov:

Zalievanie

Hojné, ale roztrúsené

Umiestnenie

Blízke východné a západné okná s pravidelným otáčaním smerom k zdroju svetla pre rovnomernú korunu (dvakrát mesačne)

Teplota

Typické teploty v miestnosti. Vyhnite sa prievanu – najmä v chladnejších obdobiach s mrazivým vonkajším vzduchom

Zalievanie

Hojne, ale až po vyschnutí povrchovej vrstvy substrátu

Vlhkosť

Zvýšený počet. Dosiahnete to kropením každý druhý deň alebo umiestnením nádoby s vodou vedľa kvetináča

Washingtonia

Rastlina s priemernou rýchlosťou rastu. Strom prirodzene dorastá do výšky 20 m s priemerom kmeňa 1 m. Doma je veľkosť skromnejšia, ale tento druh si stále vyžaduje veľa priestoru v interiéri: v závislosti od podmienok údržby a starostlivosti sa vyvíja do výšky 2-4 m.

Najlepšie výsledky dosiahnete, ak ich umiestnite v blízkosti svetlých okien. Najlepšie je, ak je orientovaný na juhovýchod alebo juhozápad. Vyhnite sa južnému slnečnému žiareniu. Slnečné lúče v horúcom počasí môžu spáliť listy. Keď sa vytvorí stabilné teplo, vyveďte rastlinu na vzduch. Vanu umiestnite na terasu alebo balkón, aby bola chránená pred priamym slnkom a dažďom.

Pre rovnomernú korunu sa dlaň pravidelne otáča. Poskytnutie dodatočného svetla tropickej flóre v zime. Podľa nášho názoru postačí obyčajná žiarivka. Zalievanie závisí od vegetačného obdobia a teplotného režimu v miestnosti:

Keď je horúco a palma aktívne rastie, zvlhčujte koreňový bal, keď vysychá. Vyhnite sa prekysleniu – inak hrozí vysoké riziko hniloby koreňov.

Na jeseň a v zime, keď je rastlina v pokoji, zalievajte ju striedmo a dbajte na to, aby nevyschla.

Upozorňujeme!Ak je palma umiestnená v blízkosti radiátora, je potrebné ju postrekovať niekoľkokrát denne bez ohľadu na ročné obdobie.

Karyota

Neobvyklý tvar listových platničiek je charakteristickým znakom tohto druhu rastlín. Sú veľké, rozdelené a na okrajoch dvojito zrezané. Vďaka tomu pripomínajú rybí chvost. Vo voľnej prírode môže dorásť až do 20 m, ale v dome nepresiahne výšku 2 m a pekne sa hodí k veľkým oknám.

Rovnako ako predchádzajúci má rád veľa svetla. Priame slnečné svetlo môže poškodiť okrasné listy. V zime, keď je prirodzeného svetla málo, pridajte dodatočný zdroj svetla, aby ste predĺžili čas denného svetla. Prievan a prudké zmeny teploty sú pre rastliny nebezpečné bez ohľadu na ich fázu.

Palma je rada hydratovaná. Počas aktívneho rastu zalievajte každé 2-3 dni, ale v zime je signálom pre ďalšie zvlhčenie vyschnutie pôdy do hĺbky 5 cm. Postrek je dôležitý. Pomáha udržiavať vlhký vzduch. Je to dôležité najmä v zime, keď sú v prevádzke radiátory.

Licuala

Vyznačuje sa veľkými, zaoblenými listami. Vyzerajú ako vejár a môžu narásť až do priemeru 1 m. Palmy nepotrebujú vysoké stropy – aj vo voľnej prírode majú výšku 2-3 metre. Ešte menej v interiéri.

Optimálnym miestom je teplý parapet v blízkosti východného alebo západného okna. Ak je umiestnený na južnej strane, potrebuje tieň pred slnkom. Rastlinu pravidelne otáčajte, aby sa vytvorila rovnomerná koruna. Tropická rastlina potrebuje pri vysokých teplotách dostatok vody každé 2-3 dni.

Ak je hrniec premiestnený do miestnosti s nižšou teplotou, zalievajte menej často. Kropeniu sa nemusíte úplne vyhýbať, ale nie tak často. Napríklad počas obdobia aktívneho rastu sa koruna postrekuje denne.

Rapis

Ďalší s vejárovitými a rozčlenenými listami. Ku kmeňu sú pripevnené dlhými stopkami. V závislosti od odrody môže byť vysoká od 1 do 3 metrov. Na malých plochách by sa preto mali vysádzať krátke rastliny.

Žiadne osobitné požiadavky na osvetlenie alebo umiestnenie. Rastie normálne aj pri hojnom, ale rozptýlenom svetle, ktoré dostáva z okien východnej a západnej orientácie. Rastlina je teplotne nezávislá: dobre rastie v podmienkach obývacej izby. Pre obdobie vegetačného pokoja sa však tieto hodnoty môžu znížiť na 16 °C. Keďže hodnota palmy nespočíva v kvetoch, nemyslíme si, že by bez nich utrpel dekoratívny efekt listov.

Zalievajte palmu striedmo, ale často a nenechajte ju vyschnúť. Treba sa vyhýbať aj nadmernému zavlažovaniu: ak sa neošetrí, ochorie a môže odumrieť. Listy denne posypávajte, aby sa zachoval ich vzhľad. Vo veľmi suchom vzduchu začínajú špičky listov žltnúť, čo ich veľmi poškodzuje.

Datľová palma

Stredne veľká rastlina, ktorá v dome nepresahuje 2 m. Napriek svojmu tropickému pôvodu je cenená pre svoju jednoduchú starostlivosť a nie rozmarnú povahu. Pre kvitnutie a opeľovanie v interiéri je však veľmi ťažké vytvoriť vhodnú mikroklímu. Preto neuprednostňujte datľovú palmu len v nádeji, že získate chutné plody.

Vďaka svojej nenáročnosti sa môže vysádzať v blízkosti okien vo všetkých orientáciách okrem severnej. Keď príde teplo, exotickú rastlinu možno premiestniť na čerstvý vzduch: nebojí sa výkyvov teploty počas dňa. Jediné, na čo si musíte dať pozor, je, aby do priestoru, kde sa rastlina nachádza, neprúdil vzduch.

Vlhká rastlina má rada častú zálievku počas teplého obdobia. Denne posypávajte lístie. S príchodom chladného počasia sa interval medzi jednotlivými polievacími časmi predlžuje. Aby ste udržali listy čisté a zabránili napadnutiu roztočmi a mšicami, oprašujte ich každý mesiac.

Hamedorrhea

Domové palmy - Odroda a starostlivosť

Táto malá rastlina s charakteristickými zošikmenými listami dosahuje vo voľnej prírode priemernú výšku až 5 m. V interiéri nerastie vyššie ako 1 m a je výbornou voľbou na ozelenenie malých miestností. Hamedorrhea je rastlina odolná voči tieni. Ak je okno orientované na sever, voľba je podľa nášho názoru jasná. Na druhej strane dlaň nemá rada jasné svetlo. Kvetináč však nesmie byť umiestnený v najvzdialenejšom rohu od okna. Prievan je mimoriadne nežiaduci, najmä v chladnom období.

Vonku na jar a do neskorej jesene: Chráňte palmu pred páliacim slnkom, dažďom. Chametorrhea by sa mala zalievať tak, aby substrát zostal neustále vlhký. Nedovoľte, aby koreň vyschol alebo skvasil. Na zvýšenie okrasnej hodnoty sa palma denne postrekuje a v dvojtýždňových intervaloch sa osprchuje teplou vodou.

Hamerops

Palma vejárovitá s nízkou výškou (do 1,5 m) sa nedá zaradiť medzi kompaktné druhy: má veľmi široko rozprestreté, veľké listy, ktoré sú k rastline pripojené dlhými listovými stopkami. Charakteristickým znakom chamerops je, že sa nemusíte báť jasného slnečného svetla, ktoré sa dostáva na výhonky z okien orientovaných na juh. V lete by mala byť palma najlepšie vonku, kde nepotrebuje tieň.

V zime sa teplota zníži na 15 °C a zníži sa zalievanie, aby rastlina mohla spať. Ak to nie je možné, substrát by sa mal zalievať každé 2-3 dni a denne kropiť. Ak chcete udržať vysokú vlhkosť, môžete nainštalovať zvlhčovač vzduchu.

Hovea

Ďalší bežný druh. Za svoju obľúbenosť vďačí jednoduchej starostlivosti a údržbe. Rast je pomalý: v jednom roku sa objavia len 2-3 zošikmené, delené listy. Maximálna výška v interiéri je 2 m, hoci v prírodných podmienkach je táto hodnota 5-krát vyššia.

V blízkosti okien na severovýchode, severe alebo severozápade sa dobre darí druhom, ktoré dobre znášajú tieň. Najlepšie je nenechávať hoveu na priamom slnku, pretože by sa jej listy spálili. Ak sú všetky okná orientované na juh, kvetináč je umiestnený v zadnej časti miestnosti, ale nie v najvzdialenejšom rohu.

V zime je lepšie znížiť teplotu na 15 °C. S dodatočným svetlom a vzdušnou vlhkosťou však môže rastlina rásť aj pri normálnom teplotnom režime a pokračovať vo vegetácii. Počas teplého počasia zalievajte hoveu každých pár dní, aby substrát zhora mierne vyschol a aby sa príliš nerozmočil. V zimných mesiacoch menej často. Ak je teplota vyššia ako 20 °C, tropické rastliny sa môžu ráno a večer kropiť.

Špeciálna starostlivosť

Presádzanie nie je dobrý nápad – preto ho zohľadnite pri kúpe. Nemyslíme si, že by ste mali kupovať dospelé rastliny, pretože im trvá dlho, kým sa prispôsobia novému prostrediu a môžu ochorieť alebo dokonca odumrieť. Palmu presádzajte len v nevyhnutných prípadoch a umiestnite ju na nové miesto so starým koreňovým balom. Optimálnym obdobím je leto.

Okrem toho tropické rastliny potrebujú živiny. Na jar a na jeseň ich možno udržiavať len pomocou špecializovaných prípravkov na palmy a listnaté okrasné rastliny. Na jeseň a v zime nepoužívajte živné zmesi.

Starostlivosť o izbovú palmu je jednoduchá. S minimálnou starostlivosťou v byte môžete vytvoriť tropickú atmosféru plnú tepla a harmónie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: