Kedy a ako sadiť reďkovky

Pod spoločným názvom reďkovka existuje niekoľko odrôd jednoročných a viacročných rastlín z čeľade kapustovitých. Pestovaná zelenina reďkovka (Raphanus sativus) je cenená už od staroveku. Rastlina je nenáročná na pestovanie, má silné liečivé vlastnosti. Koreňová zelenina je zásobárňou vitamínov a minerálov počas celého roka. Reďkovka olejná, listový siderát, zdravie pôdy a živiny, medonosné rastliny.

Kedy a ako sadiť reďkovku

Typy a zvláštnosti

Plodina Raphanus sativus predstavuje jednoročné alebo dvojročné rastliny, ktoré sa v minulosti pestovali na rôznych kontinentoch a boli známe pod rôznymi názvami. Čierna bola starovekým druhom, ktorý sa pestoval v Egypte, starovekom Grécku a neskôr sa rozšíril do Európy. Koreňová zelenina sa do Ruska dostala z Ázie.

V skromnej strave obyčajných ľudí bola turya, okroshka s nastrúhanou reďkovkou, jedným z hlavných zdrojov zdravých prísad. Pre svoje liečivé účinky sa koreňová zelenina prirovnáva k zlatu. Zvlášť bohatá na liečivé zložky čierna reďkovka, je to najviac „zlo“ zo všetkých druhov, ale považuje sa za prírodné antibiotikum.

Liečitelia používali koreňovú zeleninu na liečenie mnohých ochorení. Prítomnosť glukozidov, aromatických olejov poskytuje antimikrobiálny účinok, rozpúšťa kamene, slúži ako hojenie rán, anthelmintikum. Hoci má reďkovka málo kalórií, obsahuje bohaté množstvo živín, pre ktoré je cenená pri varení.

Menej pikantné, ale pre ľudí zdravé biele daikony, stredoázijské zelené odrody sa nazývajú loba. Šľachtitelia vyšľachtili hybridy s červenou dužinou, pestrofarebnou šupkou, mierne pikantnou chuťou. Reďkovka je druh reďkovky. Niektoré odrody daikonu v priaznivých podmienkach dosahujú hmotnosť až 2 kg. Kulinárski znalci ocenia kompaktné 200-400g plody na jedno použitie. Najčastejšie sa reďkovka pridáva do zeleninových šalátov a iných jedál. Zmierňuje ostrosť a horkosť mäsa.

Reďkovka olejná je jednoročná rastlina, ktorá sa používa ako zelené hnojivo, je tiež dobrou medonosnou plodinou. Listnatá rastlina rýchlo dosiahne 1.2 – 1,5 m, s výnosom 3 m šťavnatej zelene za leto. Voľne žijúca odroda sa stále vyskytuje vo voľnej prírode, ale neje sa ako jedovatá.

Techniky pestovania reďkovky

Koreňová zelenina patrí medzi krížovité plodiny, takže v striedaní by sa nemala vysievať po plodinách – repa, brukva a akákoľvek kapusta – bežní škodcovia a choroby.

Príprava osivového lôžka od jesene. Potrebujete slnečné miesto, nie na nízkom mieste. Pôda – hlinitá alebo piesočnato-hlinitá s neutrálnou kyslosťou. Ak bol pod predchádzajúcou plodinou použitý humus, záhon sa doplní len minerálnym hnojivom. Hlboké kopanie – pod okrúhlymi odrodami do 25 cm, pod valcovitými do 35 cm.

Reďkovky sú odolné voči chladu, odolávajú krátkodobým mrazom. Semená klíčia pri +2 . Dlhý deň rastlina – výhonky, ak denné svetlo trvá dlhšie ako 13-14 hodín. Preto sa pestuje v 2 fázach – na letnú spotrebu sa vysieva skoro na jar, na zimné uskladnenie začiatkom júla. Únik pred vysokými teplotami je tiež potrebný, pretože príjemná teplota +18..+20 . V horúčave a bez zalievania sa reďkovka stáva drsnou a neznesiteľne horkou.

Kvetné výhonky vyrastajú z ružice počas dlhého obdobia denného svetla. Obdobie kvitnutia trvá až 40 dní, z uzavretých toboliek vznikajúce latky dozrievajú ďalších 40 dní. Semená možno získať v jednom roku pri včasnom výseve. Na jar zasaďte koreňovú plodinu z predchádzajúceho roka – semeno.

Veľké semená, 100 jednotiek na gram, vysiate za sucha. Ľahko sa klíči. Klíčivosť trvá 4-5 rokov, ale postupne klesá.

Listy v ružici sú veľké a mali by byť vystavené slnečnému svetlu. Preto sa pri preplnených výsadbách vytvára veľa listov a menej koreňových balov. Jesenný zber by mal byť ukončený pred príchodom prvých mrazov. Semená reďkovky na zimu nevysievajte.

Choroby a škodcovia, rovnako ako v prípade iných krížovitých rastlín.

Príprava semien na výsev

Kedy a ako sadiť reďkovku

Balené semená reďkovky zo špecializovaných fariem sú spoľahlivé. Pestovateľ uvedie rok zberu, odrodu, vegetačné obdobie a pokyny na pestovanie. Na skorú výsadbu si vyberte bielu alebo hybridnú mierne korenistú odrodu, na zimné uskladnenie je vhodná čierna koreňová plodina.

Na obale je uvedené, či boli semená vopred ošetrené. Ak áno, zasejte ich nasucho. Skontrolujte klíčivosť semien z vlastnej úrody, vydezinfikujte ich a vykonajte ošetrenie pred výsevom.

Prázdne škrupiny zo semien s nedostatočne vyvinutými klíčkami sa vytriedia vo vode. Semená jednoducho ponorte do vody a počkajte 5-7 minút. Naplnené zrná klesnú na dno, to, čo pláva, sa musí vypustiť. Prenos kalibrácie do vody s teplotou +45..+50 C počas 20 minút, aby sa dezinfikoval. Nalejte 1 polievkovú lyžicu. . Drevný popol v 1 litri vody denne. Prefiltrujte ho a semená nechajte v suspenzii 12 hodín. Po vysušení. Kontrola klíčivosti.

Ak semená naklíčíte vo vlhkej utierke, vyklíčia do 2-3 dní, zatiaľ čo suché semená vydržia 5 dní.

Príprava pôdy

Reďkovka neznáša tieň – vytvára malé a košaté korene so silnou horkosťou. Záhon sa pripravuje na vysokom svetlom mieste po zelenine, pod ktorú bol aplikovaný hnoj – uhorky, cibuľa, cesnak. Štruktúra pôdy – ľahký humus, ale nie piesčitá alebo močaristá.

Príprava záhonu na skorú výsadbu od jesene.V pôde sa aplikuje pri kyprení vrchnej vrstvy pôdy, dávka na štvorcový:

 1. Hnoj alebo kompost 4 kg.

 2. Superfosfát -40-50 g.

 3. Chlorid draselný – 20-30 g.

 4. Síran amónny – 20-30 gramov.

Po niekoľkých dňoch pod okrúhlymi koreňovými plodinami rekultivujte na 20-25 cm, pod dlhými koreňovými plodinami na 35 cm.

Ak má pôda pH nižšie ako 5 jednotiek, vápno by sa malo pridávať až od jesene pri kopaní. Všetky ostatné hnojivá na jar pri príprave brázd alebo jamiek. V kyslej pôde sa reďkovka neurodí. Nekombinujte vápnenie s pridávaním organickej hmoty a superfosfátu.

Výsev

Reďkovka je plodina odolná voči chladu a dobre sa vyvíja pri nízkych teplotách.

Na začiatku jari sa semená vysievajú do brázd alebo do jamky po dvoch do hĺbky 1,5-2 cm. Vzdialenosť medzi otvormi 10-15 cm, v radoch každé 2 cm do hĺbky 1-1,5 cm. Vzdialenosť medzi riadkami 35 cm. Ako rastliny rastú, v jamke zostane len jeden najsilnejší výhonok a brázda sa dvakrát preriedi, aby sa dosiahla správna vzdialenosť.

Po zasiatí záhon zalejte a prikryte, kým sadenice nevyrastú. Neskôr bude hlavným bojom zachrániť koreňovú plodinu pred požieraním larvami krížoviek. Prikryte lôžko popolom, tabakovým práškom, repelentmi, až kým pokožka koreňovej plodiny nezhrubne. Po zasiatí záhon mulčujte.

Letný výsev reďkovky

Ak zasievate narýchlo, môže sa stať, že namiesto predajnej koreňovej plodiny získate trs kvitnúcej trávy. Polovica júla je príjemné obdobie, denné svetlo sa výrazne skrátilo. Záhon skorých zemiakov – najlepšia pôda. V blízkosti by nemali byť žiadne bylinky, kôpor alebo yzop, cibuľa alebo paradajky. Chuť zeleniny sa pokazí.

Ak umiestnite otvory do troch radov vo vzdialenosti 10 cm, bude dostatok priestoru a svetla. Na zimné skladovanie potrebuje čierna reďkovka 90-110 dní, aby vytvorila hustú koreňovú úrodu. Šťavnatosť hlávky do veľkej miery závisí od zavlažovania – pôda pod rastlinou by mala byť mierne vlhká.

Počas pestovania sa zelenina hnojí minerálnou zmesou rozpustenou v 10 litroch vody:

 1. močovina – 20 g;

 2. superfosfát – 60 g;

 3. chlorid draselný – 15 g.

Hnojenie dvakrát – vo fáze 3-4 listov a po mesiaci.

Ako si vybrať čas prvej výsadby

Kedy a ako sadiť reďkovku

Kalendár a skutočná jar sa v rôznych klimatických pásmach zriedkavo zhodujú. Dlhodobé pozorovania však umožňujú nájsť priaznivý klimatický režim v každom regióne.

V Krasnodarskom kraji, na Kaukaze, v Stavropole a v iných regiónoch, kde je zima krátka, je čas výsevu od začiatku marca do konca apríla.

V strednom pásme Ruska až po Ural, vrátane Moskovskej oblasti – čas výsadby je zvolený od polovice apríla do začiatku mája.

V severozápadnej časti a v Leningradskej oblasti od polovice mája do prvej dekády júna.

Za Uralom je niekoľko klimatických pásiem. V Novosibirsku môžete zasiať reďkovku ešte v máji, v Čite v júni až júli.

V júni na severe sú denné hodiny veľmi dlhé, letná reďkovka nevyhnutne vyrazí na výhonky. To je skôr dôvod, prečo obyvatelia regiónu Bajkal poznajú len čiernu reďkovku, ktorá sa pestuje od polovice júla, na zimné skladovanie.

V rizikových poľnohospodárskych zónach však môžete zeleninu vysadiť v sadeniciach, skrátiť čas v zemi o 2-3 týždne a vybrať si odrody bez stoniek.

Rozmanitosť odrôd vám umožňuje vyberať od štádia klíčenia až po technickú zrelosť:

 1. Skoré dozrievanie – 35-50 dní;

 2. Stredne zrelé, 55-60 dní;

 3. neskoro – 65-110 dní.

Rozmanité funkcie

Všimnite si niektoré prirodzené zvláštnosti odrôd tej istej plodiny. Korene sa líšia nielen farbou a tvarom, ale aj obsahom zložiek. Čierna koreňová zelenina má najúčinnejšie liečivé vlastnosti a dlhú trvanlivosť. Nové hybridy s červenou dužinou sú svojou šťavnatosťou a chuťou porovnateľné s reďkovkou, ale nevydržia dlho.

Odrody s čiernou kôrou

 1. Zimná okrúhla čierna. Stará odroda s vyváženou pikantnosťou, hustotou a dusivosťou. Okrúhle ploché guľôčky s hmotnosťou 250-550 gramov, vhodné na pestovanie vo všetkých regiónoch. 2,5-3 mesiace dozrievania.

 2. Noczka.Plody sú malé, 200-300 g, dozrievajú 75-80 dní. dobre sa skladuje; plody sú sploštené.

 3. Liečiteľ.Nie veľké, neskoro dozrievajúce, dobre skladovateľné. Táto odroda nám pripomína účel použitia koreňovej zeleniny v tradičnej medicíne.

 4. Valec.Klasická čierna reďkovka v zložení, mrkva v tvare, pripomínajúca reďkovku alebo daikon v chuti – málo pikantná. Vhodné do zimných šalátov.

Biela reďkovka (daikon)

Kedy a ako sadiť reďkovku

Podlhovasté veľké koreňové plodiny s jemnou chuťou, ale vôňou reďkovky, prišli do Ruska z Japonska pred 20 rokmi. Na rozdiel od tradičnej zeleniny má daikon menej prospešných fytoncídov, ale je dobrý pre zdravie mozgu. Zelenina obsahuje 1/3 dennej potreby vitamínov a minerálov v 100 gramoch. Mnohí ľudia ocenili chuť a výnos daikonu, dali mu lôžko namiesto reďkoviek. Rovnaká starostlivosť a oveľa vyšší výnos.

 1. Minovase. Vyznačuje sa dlhými koreňovými balmi, rýchlo dozrieva do 2 mesiacov. Biela dužina, chrumkavá, bez horkosti. V Japonsku sa zelenina fermentuje alebo nakladá. Udržiavanie čerstvosti počas zimy.

 2. Bratislava bogatyr.Rozmanitosť domáceho výberu. Dĺžka koreňa 70-80 cm, priemer 8-9 cm, hmotnosť do 2 kg. Používa sa najmä čerstvé. Nízkokalorické, s vysokým obsahom vitamínov.

 3. Dračí zub.Jeho podlhovasté a zakrivené plody prinášajú vysoké výnosy. Hmotnosť jedného zuba do 1,5 kg. Neukladajte.

 4. Sasha.Skoré oválne koreňové plodiny. Koreňová zelenina s hmotnosťou 100-400 gramov, chutná, skladovateľná do 2 mesiacov.

Reďkovka Lobo

Zelená reďkovka pochádza z Uzbekistanu. Jeho dužina je zelená, obsahuje užitočné aminokyseliny, fytoncídy, minerálne a vitamínové komplexy. Koreňová zelenina chráni pred chorobami, ak sa konzumuje denne, rýchlo zmierňuje príznaky prechladnutia. Ale ako všetky reďkovky, dráždi problematické gastrointestinálne orgány v zápalovom štádiu.

 1. Reďkovka Margelan. Skorá dozrievajúca odroda s hrubou šupkou na zimné skladovanie. Podporuje chudnutie aj priberanie. Hmotnosť „repy“ 200-300 gramov.

 2. Lobo Trojandová. Zaoblená koreňová plodina s ružovou dužinou sa považuje za stredne zrelú – 75-85 dní do zrelosti. Chuť je sladká a korenistá.

 3. Barynya.váži 100 g, má červenú šupku ako červená repa, ale dužina je biela, šťavnatá a pikantná. Dobre sa udržiava.

 4. Červená zima. Okrúhly tvar ako Barynya, ale váži dvakrát viac. Dozrieva 90 dní, chuť je sladká a korenistá. Zimné skladovanie.

Odborníci odporúčajú pestovať niekoľko reďkoviek súčasne. Ozdobia šalát rôznymi farbami a príchuťami.

Zhrnutie

Teraz už viete, ako pestovať reďkovky, aby nezapadli semenom. Odrody si môžete vybrať podľa ich ostrosti a liečivých vlastností. Používanie reďkovky olejnej ako prostriedku na zvýšenie úrodnosti pôdy.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: