Kedy a ako vykopať cibuľu

Cibuľa je právom na vrchole nášho príjmu zeleniny. Je to jedna z mála kultúrnych rastlín, ktorá môže využívať svoje nadzemné aj podzemné časti ako potravu. Je základnou zložkou mnohých jedál, omáčok a marinád. Cibuľa je veľmi prospešná pre ľudské zdravie. Táto rastlina má ako jedna z mála omladzujúci a regeneračný účinok na bunky tela. Cibuľa je nenáročná rastlina a pri správnej starostlivosti sa dočká plnej úrody zlatých cibuliek. Pri správnom skladovaní si môžu zachovať svoju trhovú kvalitu doslova až do ďalšieho zberu. Dôležité je načasovanie a správny zber jarnej cibule. Ako určiť najlepší čas na zber.

Kedy a ako vykopať cibuľu

Kedy začať

Po dosiahnutí potrebného množstva kladných teplôt začne cibuľa dozrievať. Hmota zeleného peria – modifikované listy cibule – naznačuje jej nástup. Dochádza k tomu z dôvodu zmäknutia stonky. Je to časť stonky, ktorá vyrastá priamo z cibuľky a z ktorej vyrastajú zelené perá. V tomto okamihu je perie spravidla ešte zelené. Niekedy môže horná časť peria začať žltnúť. V tomto čase cibuľa začína proces odstraňovania plastických látok z listov a peria do cibule. Koreňový systém prestáva fungovať a vysychá. Keď sa tieto príznaky objavia, mali by ste prestať cibuľu zalievať. V polovici augusta je to často koniec júla alebo začiatok augusta. Prirodzené dozrievanie cibule by sa nemalo zamieňať s možným lámaním peria spôsobeným silným dažďom alebo vetrom. Aby ste presne vedeli, kedy začať so zberom, musíte sa bližšie pozrieť na vonkajšie šupiny cibúľ. Mali by byť mierne vysušené a svetlohnedé. Ak sa tento okamih zmešká a zber sa oddiali, cibuľa vytvorí sekundárny koreňový systém. To bude mať negatívny vplyv na kvalitu cibule a sťaží jej vykopávanie. Je možné zámerne vyvolať začiatok dozrievania. Napríklad, ak je dlhodobá predpoveď na dlhšie obdobie daždivého počasia. V tomto prípade by sa perie malo mechanicky položiť na zem. Tieto činnosti môžu mať za následok aj to, že cibuľa nebude pripravená na zber, ale aspoň to nespôsobí veľké straty na úrode. Ak poznáte dátum výsadby cibule, zvyčajne môžete určiť jej vegetačné obdobie.

Správny spôsob zberu

Predpokladom pre vykopávanie cibule je suché počasie. Zber v daždi alebo vo vlhkom počasí po daždi nevyhnutne vedie k zvýšenému plytvaniu cibuľou v dôsledku rozvoja rôznych chorôb. Zohľadnite preto krátkodobé predpovede počasia (sú presnejšie) a prispôsobte ich veľkosti plantáže. Ak sú cibuľové záhony malé, je lepšie použiť fóliový kryt nad záhonom na rímsach alebo hrotoch. Je dôležité, aby medzi fóliou a pôdou zostal voľný priestor. Takto sa cibuľa nenamočí a pôda sa prevzdušní. Metóda odstraňovania cibule z pôdy je z hľadiska priority odstupňovaná takto:

  1. Odstráňte ho ručne;

  2. Pomocou vidličky na zemiaky;

  3. Použitie rýľa.

Kedy a ako vykopať cibuľu

Ak cibuľu vytiahnete ručne, dôjde k veľmi malému poškodeniu plodiny. Nie je to však možné vo všetkých pôdnych podmienkach. Na ťažkých ílovitých pôdach je táto metóda ťažko použiteľná. Najmä ak sa zmešká optimálny termín zberu a stonky už výrazne zmäkli. Vidlička na zemiaky zabraňuje vážnemu poškodeniu cibúľ. Bežnou bajonetovou lopatou je veľmi ľahké poraniť žiarovky. Dôsledkom môžu byť choroby a hniloba. V tejto fáze sa nepokúšajte vytriasť zeminu z koreňov. To môže spôsobiť mechanické poškodenie a ovplyvniť odolnosť plodín. Po ďalšom vysušení sa vysychajúce častice pôdy odrežú spolu s koreňmi.

Po vybratí cibule ju položte do ľahkej vrstvy na povrch pôdy. Musia sa vysušiť. Stačí niekoľko dní. Ak hrozí riziko dažďa, cibuľa musí byť zakrytá nepremokavým materiálom. Potom sa cibuľa opatrne, opatrne a bez mechanického poškodenia (búchanie o seba, o stenu vedra atď.)..) rozprestreté na mieste sušenia. Môže to byť podkrovie, skleník, kôlňa – akékoľvek miesto chránené pred zrážkami. Mechanické poranenie, aj keď je malé, poškodí celistvosť krycích šupín a tkaniva pod nimi. Cibuľová šťava obsahuje veľa cukrov a je vynikajúcim prostredím pre rozvoj patogénov. Vzhľadom na to, že perie je ešte pomerne vlhké, nemali by ste cibuľu ukladať príliš nahusto – mohlo by dôjsť k jej samovznieteniu. Aj tým sa cibuľa pokazí. Na sušenie vyberte cibule so zjavným vonkajším poškodením a príznakmi choroby. Táto cibuľa by sa mala najprv použiť ako potravina a vo fáze sušenia izolovať od zdravého materiálu.

Záverečná fáza

Cibuľu sušte 3-4 týždne v závislosti od poveternostných podmienok. Za tento čas by mali časti listov a korene úplne vyschnúť. Krycie šupiny sú tmavšej farby a dajú sa ľahko oddeliť od cibule. Pri skladovaní by ste mali odrezať vyschnuté korene až po základňu. To pomáha uvoľniť všetky patogény prítomné v časticiach pôdy na koreňoch. Odrežte stonky a nechajte 4-5 cm. od špičky žiarovky. Ak sa cibuľa skladuje v pletencoch, stonky sa neodrezávajú. Podozrivé vzorky opatrne zlikvidujte. Pri ďalšom skladovaní môže prípadná infekcia infikovať veľkú časť skladovanej úrody. V tejto situácii je teda lepšie „preháňať“. Neskladujte zelené žiarovky bez šupín. Nemôžu sa dlho skladovať. V prípade potreby môžete žiarovky zoradiť podľa veľkosti. Stredne veľké žiarovky sa lepšie skladujú. Takto zozbieraná a spracovaná cibuľa je pripravená na skladovanie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: