Kedy sadiť červenú repu a mrkvu

Mrkva a repa sú pomerne odolné voči chladu, dokonca aj sadenice znesú malý mráz. Takže sa môžu vysievať dvoma spôsobmi: na jar a pod zimou.

Kedy sadiť červenú repu a mrkvu

Výsev mrkvy a červenej repy na jar

Všetky semená potrebujú na klíčenie teplo a vlhkosť. Mrkva a červená repa nie sú výnimkou. Tieto plodiny zasejte, keď sa pôda zahreje aspoň na 7 stupňov. Ak sú zasiate skoro, môžu čakať na vhodné podmienky a počas tohto obdobia jednoducho uhynú. Červená repa zasiata do studenej pôdy má väčšiu pravdepodobnosť, že vytvorí výhonky bez tvorby koreňových plodín. Podmienky sa v jednotlivých regiónoch líšia a počasie je nepredvídateľné, alePriemerný dátum výsevu sa môže stále nazývať:

  1. Na juhu– Je koniec marca/začiatok apríla;

  2. V Midlands– koniec apríla/začiatok mája

  3. V severných oblastiach– V poludňajších hodinách a v chladnom jarnom období a koncom mája.

Červenú repu možno vysievať aj o mesiac skôr pre sadenice, ale v byte klíčia rastliny, keď sa vytvorí stabilné teplo. S mrkvou je to komplikovanejšie, táto zelenina nie je zasiata v sadeniciach, narušené korene sa zrohovatejú.Načasovanie sejby závisí nielen od počasia, ale aj od času dozrievania okopanín:

  1. Skoré dozrievajúce odrody sa vysievajú v štandardných termínoch;

  2. Tie, ktoré dozrievajú neskoro a uskladňujú sa, sa vysievajú koncom mája a niekedy začiatkom júna.

Toto načasovanie je spôsobené tým, že repa sa po dozretí nesmie nechať príliš dlho na záhone: odrastajú šťavnaté korene, tento proces spotrebuje všetok nahromadený cukor a mrkva stráca veľa chuti a užitočnosti.

Výsadba pod zimou

Mrkva a červená repa zasiate v zime vyklíčia skoro na jar a poskytnú oveľa rýchlejšiu úrodu, ale nie sú vhodné na skladovanie – mali by sa skonzumovať hneď po zbere. Nie všetky odrody sú vhodné na výsev v zime. Pri ich výbere venujte pozornosť informáciám na obale: zvyčajne sa na nich uvádza, že sú vhodné na výsev v zime. Zatiaľ čo mrkva, ktorej semená boli v zemi celú zimu, klíči len zriedka, pri červenej repe je to častejšie. Preto je potrebné zodpovedne vyberať odrody na zimnú sejbu, inak sa môže stať, že úrodu nezožnete. Skúsení pestovatelia zeleniny používajú odrodu A474, odolnú voči chladu 19.

Výsadba na mieste, ktoré nie je zaplavené a kde sa pôda na jar rýchlo zahreje. Na jeseň pripravte záhon a urobte brázdy podľa pravidiel. Pred výsadbou počkajte na trvalý mráz. Ak v tomto čase už napadol sneh, môžete ho odstrániť metlou. Semená sa vysievajú do brázd a prikryjú suchou rašelinou. Na vrchol je možné položiť sneh. Výsevná dávka pre zimný výsev sa zvyšuje na trojnásobok bežnej dávky. Na jar, hneď po roztopení snehu, prikryte takéto záhony rúnom alebo fóliou.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: