Mini záhradka v kvetináči vlastnými rukami

Vytvorenie peknej minizáhradky v kvetináči bude nielen originálnou dekoráciou, ale aj prospešné, pretože počas tvorby si človek môže naplno oddýchnuť a odpútať sa od všetkých druhov problémov. Odporúča sa vytvoriť čo najjednoduchšie zloženie, aby ste sa uistili, že slová sú správne.

Mini záhradka v kvetináči vlastnými rukami

Hľadanie nápadu

Miniatúrne záhradníctvo je skvelý koníček. V miniatúrnej záhrade sa často vyskytujú rôzne exotické rastliny. Nie každý si ich však môže dovoliť. Vytvorenie nápadu na miniatúrnu záhradku v byte sa začína túžbou po kúsku prírody v dome. Internet je plný informácií o tom, kde začať vytvárať vlastnú miniatúrnu záhradu.

Pod dojmom fotografií chcete vytvoriť niečo lepšie a originálnejšie. Predtým, ako začnete, stojí za to zvážiť, či dokážete obnoviť krásu, ktorú ste videli na fotografii. Pretože kompozície často obsahujú exotické rastliny, ktoré buď nie sú dostupné, alebo sú príliš drahé. Môžete využiť rastliny, ktoré máte v byte alebo na záhrade, a vytvoriť si vlastnú záhradu snov? Môžete si vytvoriť miniatúrnu repliku alpinária alebo obnoviť púštnu krajinu.

Miniatúrna záhrada je bežný druh

Môžete si to zariadiť vlastnými rukami:

 1. tropický ostrov;

 2. zrkadlová záhrada;

 3. Japonská záhrada;

 4. skalka;

 5. Zoologická záhrada;

 6. shapeshifter;

 7. kostolná záhrada.

Toto sú len niektoré z najčastejších nápadov. Každý si môže vytvoriť vlastnú kompozíciu na základe profesionality a predstavivosti.

Je možné prekročiť rámec klasiky a vytvoriť futuristickú záhradu s efektnými tvarmi, nainštalovať originálne osvetlenie.

Ak sú v rodine deti, je to dobrá príležitosť vytvoriť spolu s nimi Kinder záhradu. Dôverujte svojmu dieťaťu, aby prišlo s nápadom na inšpiráciu. Okrem toho je toto usporiadanie pre malého človeka jednoduché na starostlivosť bez toho, aby mu ho musel pripomínať.Práca na záhrade s vaším dieťaťom rieši niekoľko problémov:

 1. dieťa sa postará o zloženie;

 2. Naučte sa milovať prírodu;

 3. Dom bude zdobený pôvodným dekoratívnym prvkom.

klasika, ktorá nikdy nevyjde z módy, je bonsajová záhrada. To sa rovná miniatúrnej záhrade Semiramis a kaskádovým kvetináčom.

Niektorí ľudia snívajú o vytvorení amazonskej džungle s nádhernými rastlinami, zatiaľ čo iní pracujú na vytvorení sezónnych záhrad, ktoré vám budú pripomínať pôžitky prírody v rôznych ročných obdobiach: zlatá jeseň, mrazivá zima, zelená jar a slnečné leto.

Miniatúrna záhrada v kvetináči môže kopírovať historický moment alebo rozprávkovú scénu. Rozloženie môžete navrhnúť tak, že obnovíte ulicu Champs-Elysées.

Pozor!Pri vytváraní dekoratívneho usporiadania môžete použiť nielen rastliny, ale do kompozície môžete pridať aj iné dekoratívne prvky.

Po nasypaní zeminy na dno nádoby určenej na ďalšiu výsadbu by nemala byť zhora viditeľná. Preto sa odporúča položiť na vrch pôdy vrstvu štrku, zasypať ju hlinou alebo zasypať pieskom. Týmto spôsobom môžete vytvoriť správny sprievod.

Mnoho ľudí sa bojí myšlienky obnovy záhrady s jazierkom. Zriadenie mini jazierka je naozaj jednoduché. Stačí do zeme vykopať veko alebo namontovať malý tanierik, napríklad si ho požičať od bábiky.

Obzvlášť obľúbené sú miniatúrne záhrady s domácimi stavbami. Položky zakúpené v obchode nemajú rovnakú hodnotu.

Záhrada v kvetináčoch je dobrý nápad aj preto, že počas zimy zdobí byt a na jar sa záhrada presťahuje na chatu – tam dokonale splynie s okolitou krajinou.

Pozor!Nie je žiaduce, aby sa hotová miniatúrna záhrada dostala priamo do záhonu. Mnohým rastlinám je pobyt na priamom slnku zakázaný.

Kompozíciu môžete umiestniť na stôl na verande, umiestniť ju pri vchode do domu alebo zavesiť do kachlí.

Kde vysadiť minizáhradku

Mini záhradka v kvetináči vlastnými rukami

Na vytvorenie okrasnej záhrady možno použiť akúkoľvek vhodnú nádobu. Najdôležitejšie je, aby bola hlboká aspoň 10 cm. Táto veľkosť je určená pre kaktusy a sukulenty. Náročnejšie plodiny potrebujú väčší hrniec.

Každý má doma niečo, čo môže slúžiť ako hrniec:

 1. zásobníky;

 2. zbytočné škrupiny;

 3. kontajnery;

 4. 5-litrové fľaše;

 5. staré misky.

Výber nádoby je ovplyvnený samotnými rastlinami a výsledkom, ako ho vidí tvorca záhrady. Niekedy jednoduchá miniatúrna záhradka v rozbitom kvetináči, ktorú zostavil začiatočník, zatvorí záhrady profesionálov.

Bez ohľadu na to, akú nádobu si pre svoju okrasnú krajinu vyberiete, vždy by ste sa mali uistiť, že máte dobrý drenážny systém. Nie bez neho. V opačnom prípade budú korene rastlín náchylné na hnilobu.

Len vedľajšia poznámka!Odvodnenie je dôležité najmä pre vašu záhradu. Prebytočná dažďová voda bude odtekať cez otvory.

Nedostatok otvorov na odvádzanie vody spôsobí, že pôda sa rýchlo stane nepoužiteľnou.

Výber správnych rastlín a zdobenie kvetináča pre minizáhradku

Aj keď sa vyberie nevzhľadný kvetináč, nebuďte sklamaní. S trochou predstavivosti môžete svoj osobný priestor využiť naplno.Rastliny v kvetináčoch možno použiť ako dekoratívne prvky:

 1. kamienky;

 2. korálky;

 3. kúsok zrkadla;

 4. tlačidlá;

 5. prírodný materiál;

 6. kamene;

 7. farby.

Najlepšie je pripevniť dekoráciu na kvetináč pomocou horúceho lepidla alebo cementovo-piesočnatej malty.

Výber usporiadania rastlín

Mini záhradka v kvetináči vlastnými rukami

Pri vytváraní minizáhradky musíte jasne rozlišovať medzi rastlinou v kvetináči a exponátom. Vaša budúca miniatúrna záhrada nie je obyčajná ručná práca – je to skutočné umelecké dielo. Záhrada si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a pozornosť. Zoznámte sa so svojou plodinou a pripravte sa na výber rastlín. Získané poznatky vám pomôžu presne určiť, koľko času budete potrebovať na starostlivosť o.

Jednoduché rastliny – ideálne pre zaneprázdnených ľudí, ktorí sa nemôžu obťažovať venovať príliš veľa pozornosti svojim zeleným priateľom.

Pri výbere flóry zohráva dôležitú úlohu aj štýl kompozície. Rozhodnite sa pred nákupom. Je dôležité, aby ste sa sami rozhodli, aký má byť výsledok: jednotlivý prvok krajinného dizajnu alebo celá záhrada v miniatúre. Niektorí ľudia snívajú o záhrade v japonskom štýle, iní uprednostňujú záhradu v čínskom štýle, zatiaľ čo ďalší by chceli vytvoriť jednoduchý záhon, ale v menšej veľkosti.

Kompletná krajinná kompozícia, ktorá je miniatúrnou kópiou celého záhradného pozemku so všetkými budovami, záhradnými cestičkami, jazierkom a životom zvierat – ideálna na relaxáciu. Takúto záhradu môžete obdivovať celé hodiny a starať sa o ňu úplne spojiť s prírodou a na chvíľu zabudnúť na každodenné problémy.

Predtým, ako začnete vytvárať vlastnú minizáhradu, musíte si nakresliť plán a pozrieť sa, ako vyzerá zo všetkých strán. Pri navrhovaní je potrebné zvážiť, ako dlho budú rastliny vystavené slnečným lúčom.

Ak má byť záhrada viditeľná len z jednej strany, odporúča sa vytvoriť vyvýšenú terénnu. Vhodné by boli mohyly.

Na výber tvaru kvetináča má vplyv aj uhol pohľadu. Ak má byť záhradka vysadená na parapete, na minizáhradku sú vhodné štvorcové alebo obdĺžnikové nádoby.

Ktoré rastliny si vybrať?

Výber flóry je najdôležitejšou etapou tvorby krajiny. Silne expandujúce plodiny nie sú vhodné na terénne úpravy. Budú potrebovať neustálu starostlivosť: zriedenie, prerezávanie, orezávanie, omladzovanie. Proces starostlivosti bude veľmi zdĺhavý.

 1. Prioritou sú pomaly rastúce rastliny, ktoré sú vhodné do chudobnej, kamenistej pôdy. Patria sem: bodliaky, sukulenty, kaktusy, pôdopokryvné rastliny.

 2. Helxín je ideálna rastlina na produkciu veľkého množstva zelenej hmoty. Pachyphytum: Farebný sukulent s mäsitými listami. Skvelý efekt pre celkové usporiadanie. Ideálne na vytváranie exotickej stredomorskej krajiny.

 3. Menšie architektonické formy možno vyplniť gastériami a omladzujúcimi rastlinami. Obe kvety sú dokonalé ako duo, ktoré sa navzájom dokonale dopĺňa. Tieto rastliny môžu rásť aj v kamenných štrbinách, a preto sú ideálne pre kamenisté pôdy.

 4. Bodliak a myrta budú vhodné v zložitých kvetinových aranžmánoch s prvkami parkového dizajnu. Sú dekoratívne a nenáročné na údržbu.

 5. Ak má minizáhrada zdobiť terasu alebo balkón, môže obsahovať miniatúrne ihličnany. Jedľa: Smrek umiestnite do stredu a urobte z neho ústredný bod. Jalovec dodáva tieň, cyprusy sa používajú na dekoráciu.

 6. Ktoré kvitnúce a okrasné rastliny možno vysadiť v minizáhradke?? Mliečnik je drobný drobček, ktorý oživuje krajinu. Jasne sfarbené fyttónie ozdobia kompozíciu svojimi veľkolepými listami. Výsadbou rôznych odrôd môžete vytvoriť voňavú záhradu, ktorá bude žiariť všetkými farbami dúhy.

 7. Popínavý brečtan: pôdopokryvné rastliny, ktoré sa plazia do zeme a svojimi rozprestierajúcimi sa listami pletú v zemi architektonické formy.

 8. Miniatúrne senpolie, ruže, cyklámen a streptokarpusy robia mini záhradu pestrou. Pelea Cadier a Hamedorrhea dainty by boli vhodné na výsadbu.

Táto kvetinová základňa si vyžaduje určitú pozornosť, takže tí, ktorí sa o seba nedokážu postarať, nie sú rastliny vhodné.

Na vyplnenie výsadbovej plochy možno použiť jednoročné rastliny. Rastlinu odstráňte zo zeme hneď, ako zakvitne. Namiesto vyradených rastlín bude potrebné vysadiť nové.

Jemnosti dekorácie

Mini záhradka v kvetináči vlastnými rukami

Pri vytváraní miniatúrnej záhrady je dôležité zabezpečiť, aby záhrada vyzerala krásne nielen cez deň, ale aj v noci. A tak by sa to malo robiť s vášňou.

Ak má byť hotový návrh kaštieľa, najprv by ste mali postaviť dom – bude ústredným bodom. Zvyšok dizajnu bude tancovať okolo neho. Na pozemku by sa malo pracovať, vytvoriť jasný plán a neodchyľovať sa od plánovaného. Mini záhradu možno ozdobiť záhradnými cestičkami, chodníkmi, drobnými architektonickými formami. Nezaobíde sa bez figúrok, hračiek, plotov.

Pracujte s vášňou. Ručne vyrobené dekoračné prvky sú vysoko cenené. Vedľa domu môže byť umiestnená studňa so zápalkami. Vetvičky sú vhodné na výrobu živých plotov.

Pri vytváraní miniatúry vo francúzskom štýle môžete použiť nábytok do domčeka pre bábiky. Ak už deti vyrástli a nie je k dispozícii nábytok do domčeka pre bábiky, stoly a stoličky sa dajú vyrobiť z drôtu a natrieť na bielo.

Záhrada v holandskom štýle s veterným mlynom. Drevený model môže byť obklopený tulipánmi. Dekoratívne hrady, domčeky, chalúpky možno vyrobiť zo slaného cesta, zápaliek, kartónu alebo hliny. Slamený bungalov alebo prístrešok z konárov vyzerá pekne.

Pozor!Ak chcete, aby kompozícia bola v noci úchvatná, odporúčame použiť reťazec svetiel LED. Ozdobné kamene môžu byť natreté žiarivými farbami. Ak je v usporiadaní domček, je možné vložiť sviečku LED.

Po vysadení rastlín je potrebné zeminu upraviť kameňmi s pórovitou štruktúrou. Tie nielenže zdobia záhradu, ale aj absorbujú nežiaducu vlhkosť. Môžete použiť vápenec, mušľovú horninu, tuf.

Ak ste sa rozhodli vytvoriť jazierko, budete musieť syntetický začiatok pokryť dekoratívnym štrkom a na brehu zasadiť soľnú ľaliu. Pri jazierku by sa dobre hodil aj pygmy ficus. Dracaena Sandera vytvára ilúziu tropickej záhrady.

Pozri !Ak nie je možné naliať vodu, je možné ju simulovať. Kúsky zrkadla, fólie a modré korálky sú dobrou alternatívou.

Skalka sa nezaobíde bez suchého potoka. Všetko sa dá reprodukovať v minizáhradke – kaukazská lúka, alpský kopec, skalka, púštna krajina. Hlavnou úlohou je umiestniť správne akcenty medzi kamene a kaktusy.

Miniatúrne záhradníctvo je podobné tvorbe florária. Jediný rozdiel medzi týmito dvoma spôsobmi kompozície je, že na vytvorenie minizáhrady sa používajú nízke otvorené nádoby a na usporiadanie florária hlboké sklenené nádoby alebo akvária.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: