Načasovanie výsadby uhoriek

Uhorka je pre nás taká známa, že len málokto uvažuje o mieste jej pôvodu. A toto je indická džungľa. To je dôvodom mnohých zvláštností pestovania uhoriek. Aj v Rusku je liana stále liana. Rastie v podmienkach podobných džungli: v teple a vlhku. Najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť tropickú klímu, je samozrejme skleník. Preto sú hlavnými dodávateľmi uhoriek na pulty obchodných reťazcov veľké priemyselné skleníkové komplexy. Počas roka si môžeme vybrať z rôznych druhov tejto zeleniny – dlhé, krátke, hladké a bez kôstok. Ale len málo záhradkárov sa zdráha pestovať uhorky na svojom pozemku. Existuje presvedčenie, že doma vypestovaná uhorka je neporovnateľne chutnejšia a aromatickejšia ako jej skleníkový náprotivok. Výber správneho času na výsadbu uhoriek je nevyhnutný na zabezpečenie dobrej úrody. V počiatočnom štádiu mladé rastliny uhoriek nedokážu odolať poklesu teploty ani o 0 °C.

Načasovanie výsadby uhoriek

Klasická výsadba do zeme

Existujú dve hlavné kritériá pre výsadbu uhoriek:

  1. Mráz sa nevracia;

  2. Zahriatie pôdy v hĺbke 5 cm na 15 stupňov.

To platí aj pre výsev semien a výsadbu uhoriek. Skúsení záhradníci zvyknú odpočítavať každý mráz od 22. marca. Predpokladá sa, že ich bude 40. Takmer každý rok sa tento údaj potvrdí. Mnohí ľudia čakajú na chladné obdobie po odkvitnutí čerešní alebo ovocných stromov a potom vysádzajú uhorky. Všeobecne sa predpokladá, že začiatok hromadného letu topoľových strapcov naznačuje aj možnosť výsadby uhoriek na otvorenom poli.

Pre moderných záhradkárov sú archívy meteorologických staníc k dispozícii v aplikáciách pre smartfóny. Ich analýza umožňuje orientovať sa podľa času výsadby. Do úvahy by sa mala brať aj prognóza do budúcnosti.

Rozmanitosť a hybridné funkcie

Určenie termínu výsadby uhoriek a potreba zohľadniť dĺžku vegetačného obdobia od masového klíčenia po začiatok plodenia.Podľa tohto parametra existujú tri typy odrôd a hybridov:

  1. Skoré dozrievanie – 40 dní;

  2. Stredne dozrievajúce -50 dní;

  3. Neskoré dozrievanie – viac ako 50 dní.

Znalosť týchto údajov pre konkrétnu odrodu alebo hybrid vám umožní prispôsobiť načasovanie výsadby. Tieto informácie sú povinne uvedené na obale osiva. Neskoré odrody a hybridy by sa mali vysádzať ako prvé. Počkajte niekoľko týždňov na skoré dozrievanie sadeníc. To tiež pomáha predĺžiť celkové obdobie plodnosti uhoriek.

Včasná výsadba

Načasovanie výsadby uhoriek

Všetko vyššie uvedené platí pre konvenčnú výsadbu bez dodatočných nákladov a vybavenia. Pre tých, ktorí si chcú uhorky z postele dopriať skôr, existujú aj iné, finančne náročnejšie možnosti. Všetky súvisia s dodatočnou ochranou alebo so zahrievaním pôdy pod týmito teplomilnými zelenými rastlinami. Najbežnejšie sú:

  1. Skleníky;

  2. Skleníky;

  3. Teplé postele;

  4. Výsadba v sude.

Načasovanie výsadby sadeníc uhoriek v skleníku závisí výlučne od toho, či ho možno v prípade potreby vykurovať. Existuje toľko možností. Existujú energeticky náročné, spojené s výstavbou trvalých vykurovacích systémov, aj dočasné, využívajúce improvizované prostriedky. Patria sem malé kachle, elektrické ohrievače alebo jednoducho nádoby naplnené teplou vodou z večera. Preto sa každý majiteľ skleníka rozhodne, kedy ich vysadí individuálne.

V skleníkoch sa uhorky môžu vysádzať o 2-3 týždne skôr ako zvyčajne. Sú postavené na južných stranách. Vďaka slnečnému žiareniu a izolácii od okolia pomocou fólie alebo polykarbonátu udržiavajú optimálnu mikroklímu pre počiatočné štádium rastu. Keď sú vhodné poveternostné podmienky, kryt sa potom jednoducho odstráni.

Teplé lôžko je podobné horúcemu lôžku, ale pôda je ohrievaná aktívnymi mikroorganizmami. Vyžaduje hnoj alebo kompost. V jame v pôde (30-40 cm).) sa položí vrstva suchých vetvičiek, na ktorú sa položí vrstva organického materiálu. Zakryjú sa zeminou a zabalia sa. Potom by sa teplé lôžko malo preliať 50-60 stupňov teplou vodou a prikryť fóliou. Po 4-5 dňoch sa začne teplo šíriť a uhorky sa môžu vysádzať na záhon. To však nemusí stačiť na to, aby sa sadenice udržali pri živote v prípade silných mrazov. Preto je lepšie počítať s možnosťou zakrytia vonkajšej strany plachtou alebo fóliou.

Výsadba fliaš – druh teplého lôžka. Iba bez prehĺbenia. Drevný odpad, organická hmota a úrodná pôda sa tiež ukladajú vo vrstvách do suda alebo vysokej debny z improvizovaných materiálov. Spúšťa tiež proces výroby tepla a uhorky sa vysádzajú podľa plochy suda alebo debny. Rastliny nevysádzajte bližšie ako 20 cm. jeden od druhého. Potom sa stonky jednoducho nechajú spadnúť alebo sa vedú cez mriežku. Výška v tomto prípade slúži ako ochrana pred poškodením mladých rastlín prízemnými mrazmi.

Náchylnosť na opätovnú výsadbu

Uhorky sa veľmi ťažko presádzajú z miesta na miesto. Najmä ak sa to nerobí veľmi opatrne. Jemný koreňový systém je veľmi citlivý aj na najmenšie poranenie. Výsledkom môže byť, že po neuváženom vysadení sadeníc sa vegetačné obdobie môže výrazne predĺžiť. Rastline môže trvať niekoľko dní, kým sa prispôsobí novým podmienkam. Pri nepriaznivých poveternostných podmienkach môžu uhynúť aj sadenice uhoriek. Túto skutočnosť treba zohľadniť aj pri rozhodovaní o tom, kedy sadiť sadenice uhoriek. V rovnakom kontexte je vhodnejšie vysádzať uhorky s vzišlými semenami ako sadenice uhoriek. Najmä ak stav sadeníc nie je optimálny (podlhovasté, pokrčené). Pri výsadbe uhoriek treba brať do úvahy, že ide o veľmi náročnú rastlinu na svetlo. Na slnečnom mieste dozrievajú vždy skôr ako v polotieni.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: