Odrezky ruží doma

Založenie odrezkov ruží doma nie je ťažké. Na to potrebujete vedieť niekoľko vecí a vytvoriť správne podmienky. Rozmnožovanie rastlín po častiach bez použitia semien sa nazýva vegetatívne rozmnožovanie. Takýmto množením sa získavajú rastliny, ktoré si zachovávajú všetky vlastnosti materskej rastliny. Toto je hlavný spôsob rozmnožovania ruží, pretože pestovanie ruží zo semien je zdĺhavý a komplikovaný postup.

Rezanie ruží doma

Výber darcu

Darca alebo materská rastlina musí spĺňať určité požiadavky. Najskôr sa uistite, že je v dobrom zdravotnom stave a nevykazuje žiadne vonkajšie príznaky choroby alebo napadnutia škodcami. Rastliny paradajok by mali samozrejme vyhovovať farbou a veľkosťou kvetných pukov, vôňou, habitusom kríkov (olistenie a sila), zimovzdornosťou atď. V tejto súvislosti je pri výbere darcovskej rastliny najlepšie vyhnúť sa ružiam pochádzajúcim z Južnej Ameriky a Afriky. Tieto ruže sa zvyčajne ošetrujú konzervačnými látkami, aby sa lepšie uchovali. Pôvod ruží si môžete overiť u predajcu. Najlepšou voľbou je materiál miestnych kvetinárstiev. Všeobecne platí, že stonky by mali mať veľa listov a púčikov, ale s výraznou vôňou živých ruží. Listy by mali byť pevné, nie vysušené. Najvhodnejšie sú stonky s ešte nie úplne otvorenými púčikmi. Optimálna hrúbka stonky pre odrezky je porovnateľná s hrúbkou ceruzky.

Rezanie odrezkov

Odrezky sú časť stonky ruže s stopkou a 5 alebo 7-laločným listom. Odrezky by mali byť dlhé 5 až 6 cm. Väčšina odrezkov by mala byť umiestnená pod listom. Je dôležité, aby bol púčik v mieste, kde listový stopka vyrastá zo stonky. Predstavuje malý kužeľovitý výrastok s veľkosťou približne 0,5 cm. zelenej farby. Ak je na jeho mieste tmavá škvrna, vznikla z púčika počas rastu výhonku ako nevlastné dieťa, ktoré bolo odstránené. Takéto odrezky nie sú vhodné na rozmnožovanie. Po výbere vhodného substrátu odrežte odrezky. Jeden kmeň môže produkovať viacero alebo dokonca žiadny kmeň vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti. Strihanie by sa malo vykonávať veľmi ostrým nožom alebo záhradníckymi nožnicami. Pred rezaním by sa mal nástroj vydezinfikovať alkoholovým roztokom. Spodný rez je najlepšie vykonávať pod uhlom 45 stupňov, horný rez je rovný (vodorovný). Odrezky by sa mali ešte raz skontrolovať a v prípade akýchkoľvek známok poškodenia alebo škvŕn by sa mali zlikvidovať. Dobré odrezky sa skladujú 4-6 hodín v chladničke pri teplote 5-6 stupňov.

Výsadba odrezkov

Na zakorenenie odrezkov ruží stačí objem 150-200 ml. Môžete použiť zeminu alebo výplň:

  1. Obvyklá zemina na pestovanie v kvetináčoch

  2. Coco substrát

  3. Vermikulit

Najdôležitejšie je, aby bol substrát hygienický, priepustný pre vodu a vzduch. Klíčiaca rašelina je vhodnejšia, pretože je obohatená o základné živiny. Pri pestovaní odrezkov v nej sa nemusíte starať o živiny – o tie sa už postarali pestovatelia. Kokosový substrát pred použitím namočte do vody, aby ste sa zbavili solí, ktoré obsahuje. Keďže v ňom nie sú žiadne živiny, rovnako ako vo vermikulite, budete musieť v procese pestovania neustále pridávať živiny. Existuje metóda, pri ktorej sa odrezok ponorí do stredne veľkého zemiakového lupienka s odstránenými púčikmi. Predpokladá sa, že zemiaková dužina s veľkým množstvom škrobu a minerálov môže byť stimulátorom, ktorý naštartuje rast koreňového systému, ktorý potom vyklíči v pôde, kam sa umiestnia zemiakové odrezky. S určitými skúsenosťami táto metóda prinesie pozitívny výsledok.

Po zasadení do vybraného substrátu odrezky dobre navlhčite vodou izbovej teploty a prikryte ich priehľadným materiálom: fóliou, sklom atď.. Tým sa udržiava vysoká relatívna vlhkosť. Hĺbka rezu počas obdobia zakoreňovania by nemala byť menšia ako 90 %. Je lepšie, keď je plachta vždy mokrá. Mali by sa uchovávať pri teplote 25-28 °C.

Pestovanie a ochrana odrezkov

Ruže na rezanie doma

Po nasadení púčikov a objavení sa semenáčikov sa odstráni priehľadný kryt a teplota sa postupne zníži na 22-24 stupňov a vlhkosť na 60-70 %, pričom sa nesmie dovoliť, aby substrát vyschol. Objavenie sa prvých listov naznačuje, že odrezky vytvorili koreňový systém. Ak sa pestovanie uskutočňuje v inertnom substráte, je potrebné použiť komplexné vo vode rozpustné hnojivo obsahujúce makro a mikroprvky podľa návodu na použitie.

Podmienky, v ktorých dochádza k zakoreneniu a ďalšiemu rastu, sú ideálne nielen pre odrezky, ale aj pre patogén, ako je múčnatka. Ak sa aktívne vyvíjajú, môžu mladý výhonok zničiť v priebehu niekoľkých dní. Pri prvých prejavoch ochorenia (výskyt tmavých škvŕn na listoch a stonke, pokrytých práškovým povlakom) je potrebné vykonať ošetrenie fungicídmi, ako sú „Topaz“, „Skor“, „Strobi“. 1-2 dni po ošetrení starostlivo skontrolujte stonky a listy a v prípade potreby ošetrenie zopakujte. Pre lepší účinok môžete do roztoku fungicídu pridať kvapku tekutého mydla. Dávkovanie sa musí prísne dodržiavať. Mladé výhonky a listy sú veľmi náchylné na spálenie.

Keď sú stonka a listy tmavozelené, odrezky sa môžu zasadiť v prirodzenom stave, pričom treba dbať na to, aby sa nepoškodil koreňový systém.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: