Ovocné stromy na jar – starostlivosť, prerezávanie a výsadba

Najdôležitejším obdobím pre záhradníka je dostať záhradu zo zimného spánku s čo najmenšou námahou. Jar prichádza v každom regióne v inom čase, ale fenologický kalendár – sled vývojových štádií rastlín je rovnaký. Na jar sa zisťuje zdravotný stav a úroda stromov a vysádzajú sa sadenice.

Ovocné stromy na jar - starostlivosť, prerezávanie a výsadba

Kalendár jarných prác

Aj v zime, keď mrazy klesajú pod -25 0 V stredných oblastiach by mali byť broskyne a marhule dodatočne izolované. Pridajte sneh, zakryte kmene papierom. Počas februárového topenia sa stromy môžu začať prebúdzať s pocitom falošnej jari. Najmä slivky a čerešne sa ponáhľajú. Dodatočne zakryte korene a kmene.

Odborníci rozlišujú 4 fázy vývoja stromu a s tým súvisiace práce:

 1. Fáza „pred napučaním púčikov“. Stromy spia. Odstráňte zimný hmyz z kôry, prasklín a dutín. Čistenie a ošetrovanie rán, dutín, spaľovanie odpadu. Vykonajte chemické ošetrenie proti zimným škodcom pomocou odporúčaných prípravkov.

 2. Fáza „napučiavania púčikov“. Umiestnenie záchytných pásov na stromy. Ošetrujte odporúčanými prípravkami proti chorobám a škodcom.

 3. Fáza Rosebud. Kontrola škodcov a chorôb pokračuje, ale používajú sa iné prípravky. Postrek sa vykonáva pozdĺž púčikov s opatrnosťou, aby sa nepoškodil hmyz, opeľovače už kvitnúcich stromov.

 4. Fáza „po odkvitnutí“. Zbierať hniezda škodcov v pavúčom kokóne, liečiť proti hubovým chorobám, zbierať opadané vaječníky.

Ničenie rôznych škodcov a spór hubových chorôb v každom štádiu. To, že záhrada bola na jeseň upravená, neznamená, že do nej cez zimu nenapadli vtáky, hlodavce alebo vietor.

Tabuľka jarného zavlažovania ovocných stromov

Scéna

Prípravky

Choroby, škodcovia

Pred rozkvitnutím púčikov

30 Plus,

slaná voda,

3OH, KZ močovina 5- 7%

Hloh, zlatobyľ, priadka morušová, vajíčka mšíc, molice, medovníky

Vitriol zo železa a medi 5%

Čierna rakovina, machy, lišajníky, hubové ochorenia

Podľa púčikov

Gamair. Alirin B, Aktara, Koside

Mšice, hraboše,

Azofos 100g/10l, Topaz, Skor, Tiovit Jet

Svrab, pleseň broskyňových listov, kokomykóza, pásový opar

Rosebud

Novokatión, Pyrimix, Fufanol,

Angio,

Mšice, medovica,

Jablčná moľa a kvetomorka, priadka morušová

Scor, Horus, Confindor, Mangicur Sensation

Pleseň listov, škvrnitosť, múčnatka, hniloba plodov

Podľa pučania

Mospilan

Bitoxybacilín, lipidocid, Fitoverm

Húsenice, listové chrobáky, mšice a húsenice

Horus, Fondazole,

výrobky obsahujúce meď,

Fitosporin

Svrab, hniloba ovocia, škvrny

Ošetrenie proti chorobám a škodcom v každom štádiu možno vykonať pomocou zmesí v nádrži:

 1. Na zelenom kuželi – Horus + Aktara;

 2. rosebud – Scor + Confidor + Fufanol;

 3. Pád okvetných lístkov – Horus + Mospilan + Scor;

 4. Na vädnutí – Topaz + Scor + Karate.

Práca v pokojnom, oblačnom počasí. Prípravky sa riedia podľa návodu, dávky nepresahujú. Ak prší do 2-3 dní po ošetrení, výsledok bude nulový.

Skoré jarné práce – prerezávanie, orezávanie konárov

Jarné plodenie - starostlivosť, prerezávanie a výsadba

Denná teplota umožňuje prácu, môžete začať odstraňovaním zimujúceho hmyzu z kmeňov. Sú zamrznuté, natlačené v štrbinách, dutinách a priehlbinách. Čierne raky odstráňte tak, že uchopíte 2 cm čistého dreva a nanesiete 1 % roztok síranu meďnatého a následne jemný vypaľovací lak. Vytriasť špinu z porastu a všetko spáliť. Čerstvé rany potrite 3-4 mm záhradníckeho laku.

Prerezávanie sa vykonáva pri ubúdajúcom mesiaci.

Cieľ operácie:

 1. tvar korunky;

 2. Odstráňte polámané, suché konáre;

 3. Odstráňte podrast, ktorý sa rozšíril hlboko do kríka;

 4. Zrezanie zvislých výhonkov a konárov, ktoré nerastú správne, pokrútené konáre.

 5. Skráťte výhonky tvarovaním na vonkajší púčik.

Odstraňuje sa maximálne 10 % konárov naraz, aby sa strom neoslabil. Koruna sa skladá z niekoľkých vetiev, ktoré sa tvoria podľa nasledujúcich pravidiel. Každá rana sa zapečatí záhradným lakom.

Sadenice sa tvoria prvých 4-5 rokov. Dospelé stromy: Odstráňte prerastené výhonky, vykonajte prerezávanie a tvarovanie koruny, udržujte rast pod kontrolou.

Technológia prerezávania:

 1. Pri tvarovaní stromu ponechajte medzi prvým a druhým poschodím 60 cm a medzi druhým a tretím poschodím 30 cm.

 2. Vetvy sú na každom poschodí rovnako dlhé.

 3. Mladé výhonky sú skrátené o tretinu.

 4. Odstránia sa výhonky smerujúce dovnútra koruny, smerom nadol, ktoré tvoria plexus.

 5. Odstráňte koreňové a stonkové výhonky.

 6. Orezávanie sa vykonáva bez toho, aby sa strom dotýkal kmeňa.

Po prerezaní by mal byť strom taký riedky, aby ním mohol voľne preletieť vrabec.

Typy a načasovanie prerezávania:

 1. Január – Zimný rez jabloní v miernych južných oblastiach pri -10 C.

 2. Február – Zimné prerezávanie na – 5 0 a vyššie.

 3. Marec – Na juhu: Omladenie starých stromov. Najskôr jablone, hrušky, neskôr kôstkové ovocie – uprostred Ruska.

 4. apríl – prerezávanie jadrového a kôstkového ovocia v chladných oblastiach.

 5. Máj – Práca v najchladnejších oblastiach.

 6. jún – zelené prerezávanie – formovanie vrcholu mladých výhonkov prerezávaním.

Tvar koruny mladého stromu

Od jari nasledujúceho roka po výsadbe sa do 4 – 5 rokov vytvorí koruna. Počas tohto obdobia sa chráni sila stromu, zabraňuje sa kvitnutiu, odrezávajú sa púčiky. Rastová energia je zameraná na vytvorenie kostry.

Rastlina zasadená prvý rok v pôde predstavuje vetvičku. Preto sa orezávajú o 15-20 cm vyššie, ako je výška kmeňa dospelého stromu. V lete vypučí niekoľko výhonkov, ktoré budú mať čas do zimy stvrdnúť.

Ak sa vetvy vytvorili už v škôlke, uistite sa, že sa rozvetvujú pod uhlom 45-50 Vetvičky sú dlhé asi 40 cm a majú 4-5 vetiev. Potom pri výsadbe skráťte spodnú vrstvu vetvičiek, pričom ponechajte dĺžku 30 cm. Centrálny vodič by mal byť 15 – 20 cm nad úrovňou.

V druhom roku sa vytvorí ďalší pás, vetvy spodného poschodia sa ponechajú 50-60 cm dlhé. Do 2 rokov sa postupne formujú do spodnej vrstvy vetiev druhého a tretieho rádu. Pre druhú úroveň sú potrebné ďalšie 2 roky. Záhradník brzdí rast zelenej hmoty, ktorá spôsobuje zhrubnutie koruny a stredného kmeňa, rezom.

Po 4 rokoch zakorenenia má mladý ovocný strom 2 poschodia so 7 vetvami, ktoré dorastajú do výšky 2,5 až 3,5 metra.

Hnojenie ovocných stromov na jar

Jarné plodenie - starostlivosť, prerezávanie a výsadba

Na jar, keď pôda rozmrzne a zohreje sa na 8-10 stupňov, sa šťava začne aktívne pohybovať. Korene získavajú výživu z pôdy a odvádzajú ju do pôdy. Vedci zistili, že ovocný strom dostáva na jar všetok dusík a 2/3 fosforu a draslíka.

Hnojenie v 4 krokoch. Prvá z nich sa zhoduje s jarným eradikačným ošetrením. Pri teplotách nad +5 0 C, spiace púčiky, stromy sa postriekajú 5 % roztokom močoviny Na konáre a podpníky. Postrek zabraňuje šíreniu škodcov, o týždeň odďaľuje kvitnutie a slúži ako doplnková ochrana. Ak ste neošetrili močovinou – na zorané osivové lôžko aplikujte 1 % roztok močoviny, 3-4 vedrá.

Hnojivom je aj bielenie kmeňa na jar, ak obsahuje vápno, čerstvý hrach a medený vitriol. Pomaly stekajú z kmeňa do zeme a slúžia ako ďalšie hnojivo.

Vo fáze pučania strom potrebuje fosfor a draslík. Monofosforečnan draselný sa dobre rozpúšťa vo vode. Fosforečnan nitroamónny je kompletná živina a kompletné hnojivo. Okrem fosforu a draslíka obsahuje aj dusík.

Po odkvitnutí rastlina potrebuje mikroživiny a zložité organické komplexy na tvorbu plodov. Dodávajte ich listovým kŕmením – postrekom. Vhodné sú špeciálne rozpustné prípravky chelátových solí. Patrí medzi ne Kemira, Zdrazhen, OMU Universal a podobné chemikálie. Produkty EM a biostimulátory sú užitočné pri aktivácii. Listové kŕmenie sa môže vykonávať každé 2-3 týždne, striedavo s biologickými, chemickými zlúčeninami alebo ľudovými prostriedkami.

Kedy a ako kŕmiť mladý stromček

Výsadbová jama poskytuje všetko, čo strom potrebuje 2 roky. Do konca druhého roka korene vyrastú z jamy. Do tohto dátumu by mala byť pôda okolo neho hlboko nakyprená.V koreňovej zóne v priemere do 2,5 m:

 1. Dusičnan amónny, močovina – do 300 g;

 2. Superfosfát alebo fosfátová múčka – do 500 g;

 3. Draselná soľ, chlorid draselný, do 350 g;

 4. Hnoj – do 50 kg.

Dieru opatrne vykopeme do hĺbky 15 cm, na zvyšku plochy by sa malo vykonať hlboké kyprenie do hĺbky 40-45 cm.

Následne sa osídlený pôdny horizont každoročne rozširuje približne o jeden meter, korene sa nachádzajú v hĺbke 20-45 cm, rozprestierajú sa 2-krát ďalej ako konáre. Hnojivá zóna sa systematicky rozširuje.

Jarná výsadba stromov

Jarné plodenie - starostlivosť, prerezávanie a výsadba

Na jeseň sa vykope miska, pod budúcim ovocným stromom sa urobí drenáž. Uistite sa, že umiestnenie sadenice je správne. Je lepšie oddialiť zakorenenie, ako vytvoriť nepriaznivé podmienky pre novú výsadbu – bude rásť pomaly, neskoro a rodiť málo.

Vyberte miesto, ktoré je chránené pred severnými vetrami; vysoké stromy by mali poskytovať tieň pre novú výsadbu, aby ju chránili počas horúcich popoludní. Výsadba na jar je vhodnejšia – strom sa dobre aklimatizuje a zakorení. Slabá rastlina si však vyžaduje starostlivú starostlivosť.

Rozstupy:

 1. medzi semennými, vysokými marhuľami a čerešňami – 6 m;

 2. Stredne veľké čerešne, slivky a iné stromy rastú do 4 metrov;

 3. trpasličie a krátkosteblové odrody potrebujú iba 2 metre.

Čerešne nerastú dobre vedľa jabloní a hrušiek. Slivka nemá rada susedstvo s hruškami, čerešňami a višňami. Jabloň je priateľským susedom svojich konkurentov – hrušky a slivky.

Ak je podzemná voda na pozemku vysoko – niečo pod meter – mali by sa vziať trpasličie sadenice. Vysoké stromy v zime zblednú.

Nákup sadivového materiálu

Škôlky predávajú sadenice s otvorenými koreňmi a v kontajneroch. Najlepšie je, ak je rastlina v rozmnožovacom systéme – dá sa ľahko zasadiť a korene nie sú poškodené. Zakoreňovanie takýchto rastlín je možné vykonávať počas sezóny – zaručene sa zakorenia.

Sadenice s odhalenými koreňmi sa vyberajú opatrne. Musia byť zónované, z blízkej škôlky. Korene vyzerajú sviežo, nie sú suché ani polámané. Púčiky by sa na jar nemali otvárať. Kontrola škvŕn, poškodenia kôry. Sadenice jednoročných ovocných stromov lepšie zakoreňujú.

Ako má vyzerať jama, technika výsadby

Výsadbová jama pre veľký strom by mala mať hĺbku 60-70 cm a priemer 100-125 cm. Pôda je ílovitá, na dno by sa mala položiť drenáž z rozbitých tehál, štrku, piesku a výšky 10-15 cm. Na piesočnaté lôžko umiestnite hlinený hrad v rovnakej výške. Uvoľnite spodnú časť. Ak sa miesto na výsadbu nachádza na nízko položenom mieste, najprv vytvorte vysoký záhon a urobte na ňom výsadbovú jamu.

Do zasypanej pôdy odobratej z úrodnej vrstvy pridajte:

 1. Kompost alebo dekompostovaný hnoj – 30-60 kg;

 2. Nížinná, čierna rašelina – 30-60 kg;

 3. Dvojitý superfosfát – 1 kg;

 4. Síran draselný – 100-150 gramov;

 5. Dolomitová múka – 0,8-1 kg.

Namiesto superfosfátu a draselnej soli možno použiť viaczložkové hnojivo – dávkovanie podľa návodu. Prísady dôkladne premiešajte, vyplňte otvor do tretiny jeho výšky.

 1. Do stredu umiestnite kolík s priemerom 4 a výškou 120 cm. Podporí slabý kmeň v podväzku.

 2. Pôdu nakopírujte do kopca, zasaďte, narovnajte korene a držte kmeň.

 3. Zasypanie diery bez zhutňovania zeminy.

 4. Hojne zalievajte. Pôda sa usadí a zhutní okolo koreňov.

 5. Uistite sa, že koreňový krčok je 2-3 cm nad povrchom. Ak je vyššia, posypte ju zeminou.

 6. Priviažte sadenice k podperám na 2 miestach do tvaru osmičky.

 7. Nasledujúci deň pridajte zeminu – cez noc sa substrát usadil.

 8. Mulčovanie koreňového systému.

Zasadenie stromu je len začiatok. V prvom roku sadenice hojne zalievajte, aby sa dobre zakorenili. Jama je úplne nasýtená vlhkosťou. Frekvencia zalievania – v lete 3-6 krát 3-4 vedrá, v závislosti od počasia. Zabráňte tvorbe kôry na zemi mulčovaním po každom zalievaní.

Synopsa na

Čitateľovi sme predstavili kalendár jarných prác v ovocnej záhrade. Povedal o hnojení a ochrane proti hmyzu a škodcom. Myslíme si, že sme vám pomohli vybrať správne miesto na zasadenie nového stromu a jeho pestovanie. Prajeme vašej záhrade zdravie a skvelú úrodu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: