Pestovanie avokáda: domáce a poľné

Avokádo je exotická rastlina, ktorá rastie len v zimných záhradách, skleníkoch alebo na parapete uprostred vidieka. Obyvatelia čiernomorského pobrežia majú väčšie šťastie. Prímorské oblasti Slovenskách subtropov, ktoré sú dobre chránené pred studenými severozápadnými vetrami, sú celkom vhodné na pestovanie avokáda mexickej rasy. Ak však potrebujete kúpiť výsadbový materiál na získanie odrodových rastlín, druhy možno pestovať zo semien.

Jadierka avokáda: Domov a vonku

Ako vybrať semená avokáda

Avokádo je vždyzelený strom z čeľade vavrínovitých. Na jeho pestovanie doma sa používajú jadierka zo zrelého ovocia. Zrelosť skontrolujte tak, že na avokádo zatlačíte; ak rýchlo získa svoju štruktúru, dosiahlo správny stupeň zrelosti. Okrem zrelosti sa pozornosť venuje aj celistvosti šupky a absencii príznakov ochorenia. Z plodov sa odstránia jadierka, dôkladne sa umyjú a naklíčia. Vyberajú sa len veľké exempláre. Majú viac zásob živín na klíčenie.

Slovo rady!Jadierka avokáda majú takmer 100 % klíčivosť.

Klíčenie

Účinná a jednoduchá metóda – na špáradlách. Pokyny krok za krokom:

 1. Semeno je prepichnuté na 3 miestach.

 2. Nalejte do otvoru so stojatou vodou izbovej teploty.

 3. Na dezinfekciu sa pridáva aktívne uhlie.

 4. Ponorte sadivový materiál do vody tak, aby sa ho dotýkal tupý koniec jamky a miesto vpichu zostalo suché.

 5. Kontrolujte hladinu vody. Musí byť konštantná – podľa potreby pridajte vodu.

Proces klíčenia by mal trvať 2 týždne až 2 mesiace. Dĺžka trvania závisí od ročného obdobia a zrelosti ovocia, z ktorého bola jama získaná.

Výber kvetináča a pôdy

Avokádo neznáša stagnujúcu vodu v pôde. Najlepšia je kyprá pôda s dobrým prevzdušnením, aby mohol vzduch voľne cirkulovať – sadenice sa nebudú dusiť. Pôda z obchodu (stačí univerzálna) alebo ju pripravte z rovnakých dielov záhradnej pôdy, hrubého piesku, humusu a vlhkej rašeliny.

Ak sa používa suchá, podiel rašeliny sa zmení v prospech väčšieho množstva rašeliny. Ak chcete znížiť kyslosť pôdy, ktorú avokádo neznáša, pridajte do substrátu štipku kriedy alebo vápna. Pôda sa musí pred použitím dekontaminovať v peci. Hnojenie je potrebné, pretože v záhradnej pôde sa nachádzajú infekcie, larvy hmyzu a semená burín.

Na pestovanie avokáda je vhodný plastový kvetináč. Nemala by byť príliš veľká, aby v nej pôda nekvasila. Skúsenosti ukazujú, že v takom prípade mladé a nezrelé sadenice s veľkou pravdepodobnosťou uhynú.

Výsadba

Pestovanie avokáda zo semien avokáda: doma a na čerstvom vzduchu

Naklíčené semenáčiky sú pripravené na výsev. Postupnosť operácií:

 1. Na dno kvetináča položte drenážny materiál – drobný štrk, kamienky. Hrúbka vrstvy je 2 cm.

 2. Navrch dajte trochu zeminy.

 3. V pôde urobte malú jamku a vložte do nej jadierka.

 4. Posypte len jednu tretinu hĺbky sadeníc.

 5. Zalejte a umiestnite na dobre osvetlený parapet s rozptýleným svetlom.

Domáca starostlivosť

Avokádo má dostatok rozptýleného svetla z východných a západných okien. Ak je umiestnený na severnej strane, zabezpečte mu dodatočné svetlo. Je potrebná v zime a v oblastiach s malým množstvom slnečného žiarenia. Úroda by nemala byť ponechaná pod páliacim slnkom.

Teplota je

Avokádo je tropická plodina, ktorej sa rýchlo darí pri teplotách nad 20 °C. V lete môže byť kvetináč umiestnený vonku a chránený pred prievanom a priamym slnečným svetlom. Rastlina potrebuje odpočinok, aby mohla kvitnúť. Je možné ho zorganizovať znížením teploty na 15-18 °C a súčasným skrátením denného svetla.

Vlhkosť a zavlažovanie

Pravidelne a výdatne zalievajte a kontrolujte stav koreňového balu. Avokádo trpí nadmernou vlhkosťou pôdy, preto sa neponáhľajte so zalievaním po vyschnutí povrchovej vrstvy. Pred zvlhčením skontrolujte vlhkosť v hĺbke 2 cm: ak nie, zalejte trs. Vysychanie má tiež negatívny vplyv na dekoratívnosť: pri nedostatku vlahy rastlina zhodí listy.

Používajte vodu bez chlóru a ťažkých kovov. Okrem toho by sa mali ponechať na suchom mieste. Na zvlhčenie rašeliny ju môžete denne posýpať. Domnievame sa však, že je najlepšie vyhnúť sa kvapkám vody na výhonky. Stojí za to nainštalovať v blízkosti nádobu s vodou. Pravidelné utieranie listov, odstraňovanie prachu a uvoľňovanie dýchacích orgánov.

Hnojenie a prihnojovanie

Začnite kŕmiť exotickú plodinu v jej druhom roku. Počas aktívneho rastu hnojte každý mesiac. Ale v stave pokoja, keď rastlina nečerpá živiny, nedochádza k hnojeniu. Ak sú v zime vysoké teploty a dostatok denného svetla, je dôležité hnojiť – inak by mohlo dôjsť k narušeniu fotosyntézy.

Používa minerálne a organické hnojivá. Po období vegetačného pokoja je účinné aplikovať prípravky obsahujúce dusík, ktoré stimulujú rast výhonkov a koreňov. Potom hnojte fosforom a draslíkom, ktoré zabezpečujú normálny metabolizmus rastliny.

Zrelé avokádo potrebuje viac dusíka (aplikujte dvakrát, vo februári a v júni). Nedostatok zinku a železa sa prejavuje náhlym zožltnutím listov. Potom postriekajte chelátovým železom a hnojte prípravkami s obsahom vhodných stopových prvkov.

Prerezávanie

Prerezávanie na dosiahnutie správnej koruny.Vykonáva sa v niekoľkých fázach:

 1. Prvý rez by sa mal vykonať po objavení 8 pravých listov. Stredový čap by mal byť odrezaný asi 15 cm nad zemou. Uistite sa, že ste ponechali 2-3 púčiky.

 2. Keď na výhonkoch narastie 5 až 6 nových listov, aj tie sa musia zastrihnúť.

Pri každom ďalšom prerezávaní sa skracuje dĺžka výhonku, aby sa dosiahol krásny tvar koruny. V dospelosti skráťte hornú tretinu kmeňa. Po dokončení tvorby koruny má rez sanitárny charakter, keď sa odstraňujú suché, poranené výhonky a tupé vetvičky.

Presádzanie

Jadierka avokáda: doma a vonku

Avokádo nie je potrebné často presádzať. Iba mladé rastliny sa vyznačujú bujným rastom. Po prvom prerezávaní ju každú jar presádzajte do väčšieho kvetináča. Avokádo by nemalo byť preplnené, pretože môže skvasiť a spôsobiť choroby.

Dospelé rastliny presádzajte v trojročných intervaloch, pričom sa riaďte stavom koreňového systému. Ak sa z drenážnych otvorov objavia korene, je to optimálny čas. Najlepší čas na ošetrenie je, keď sa škodca dostane z vegetačného pokoja. Presaďte avokádo metódou presádzania, pričom dbajte na to, aby ste nezničili starý koreňový bal a netraumatizovali koreňový systém.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Medzi škodcami na výhonkoch avokáda si všimnite chrastavitosť a roztoče pavúkov. K ich masovej invázii do kultúry dochádza v dôsledku porušenia vlhkostného režimu v miestnosti, kde rastie zástupca tropickej flóry. Škodcovia sa živia šťavou rastliny a v prípade nečinnosti nielenže poškodzujú okrasnú hodnotu, ale môžu zničiť úrodu.

Ak je len niekoľko kolónií, postrek mydlovou vodou je účinný. Dostane sa na hmyz a bráni mu v dýchaní. Pri masívnom zamorení je podľa nášho názoru účinnejšie riešenie insekticídmi. Pripravte ho podľa pokynov na obale. V prípade potreby vykonajte ošetrenie znovu podľa plánu ošetrenia.

Ak je vzduch príliš vlhký a koruna príliš hustá, dochádza k rozvoju sivej hniloby a múčnatky. Aby sa avokádo vyliečilo z prvého, presadí sa do nového substrátu, pričom sa predtým skontrolujú a odstránia choré korene. Ošetrenie fungicídom. Proti múčnatke sa postupuje podobne, ale napadnuté výhonky sa odstránia.

Pestovanie pod holým nebom

Avokádo v záhrade sa pestuje v pobrežných oblastiach s miernym podnebím. Údolia sú pre plodiny neprijateľné. V zime sa v týchto oblastiach často vyskytuje stagnujúci studený vzduch. Ideálne sú nie príliš strmé prímorské svahy na západe, juhovýchode alebo juhozápade. Najlepší čas na výsadbu je druhá polovica jesene.

Niekoľko týždňov pred výsadbou pripravte výsadbovú jamu pridaním živného substrátu s rašelinou a mulčovaním, ktoré sú zdrojom dôležitých makro- a mikroživín.

Zvlhčovanie avokáda po výsadbe. Potom zalievajte sadenice každý týždeň počas ďalších 2-3 mesiacov. Nesmie sa zabúdať na hnojenie. Podľa nášho názoru sú najefektívnejšie mulčovacie zmesi. Počas vegetačného obdobia sa používajú 4-krát. Medzi jednotlivými výživovými dávkami dodržiavajte interval 2 mesiace.

Okrem toho by sa posteľ mala udržiavať v čistote. Zabraňuje rastu burín a tvorbe vzduchotesnej kôry. Zabezpečte to pravidelným pletím a okopávaním. Ak chcete minimalizovať počet ošetrení, môžete pôdu okolo avokáda pokryť vrstvou mulča.

Mladé exempláre sú oveľa menej odolné voči mrazu ako staršie. Počas zimnej sezóny sú zakryté konštrukciami z netkaného materiálu a polyetylénovej fólie. V marci by sa mali prerezať a nalakovať, aby sa do rán nedostali infekcie.

Plodenie

Prvé kvitnutie nastáva v 5. roku života. Od avokáda pestovaného na kôstkach však nemôžete očakávať ovocie. Lepšie v prípade zástupcov odrôd. Avokádo však nie je samoopelivé, čo sťažuje pestovanie plodov.

Hlavnou výzvou je opeľovanie. Stigmy a prašníky sa vyvíjajú v rôznom čase. Podľa nášho názoru je potrebné vzájomné opeľovanie. Aby bol úspešný, nestačí ho robiť ručne, odrody rôznych skupín – A a B – by sa mali pestovať vedľa seba:

Názov skupiny

Načasovanie ženskej a mužskej fázy

Zalievanie v prvej polovici a v druhej polovici dňa

V druhej polovici dňa a v prvej polovici dňa

Avokádo je ďalšia exotická plodina, ktorá sa pestuje zo semien avokáda. Poskytuje vynikajúci efekt ozelenenia interiéru a dodáva celkovému štýlu tropický nádych.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: