Pestovanie citrónov doma

Citróny: rod Citrus. Vo voľnej prírode sa nedá nájsť. Citrón – pravdepodobne kríženec citrónu a horkého pomaranča. Pestuje sa v komerčnom meradle v subtropickom podnebí. Ročne sa vyprodukuje približne 14 miliónov ton fíg. Najväčší podiel na svetovej produkcii majú India a Mexiko (po 16 %). V miernych zemepisných šírkach citróny nerastú vonku. Túto exotickú rastlinu môžete pestovať v zimnej záhrade, v zimnej záhrade alebo doma na parapete.

Pestovanie citrónov doma

Botanický opis citrónu izbového

Citrón je doma vždyzelená, nízko rastúca trvalka. Ostnaté výhonky v mladom veku majú purpurovo-fialový odtieň. Oválne podlhovasté listy sú na dotyk zelené, kožovité. Po 2-3 rokoch vývoja opadnú a z prebudených púčikov vyrastú nové.

Doba kvitnutia, ktorá vyžaruje príjemnú vôňu, je dlhá – približne 2 mesiace. Od okamihu vzniku vaječníkov po plodenie tiež uplynie pomerne dlhý čas – 9 mesiacov a niekedy aj viac. Vajíčkovité plody sú pokryté hustou šupkou s hrudkami a dutinkami. Je sfarbený na žlto. Šťavnatá dužina má štipľavú vôňu. Chuť kyslá. Dužina pozostáva z 9-14 plátkov, z ktorých každý má niekoľko jadierok.

Výber odrody a príprava semien

Citróny môžete pestovať v interiéri pomocou semien z ovocia zakúpeného v obchode. V tomto prípade sa však nezachová veľkosť a chuť materského produktu. Podľa nášho názoru je najlepšie vybrať si hotové semená správnej odrody citróna na izbové pestovanie:

Názov

Popis

„Meyer.“

Vhodný na pestovanie na parapete vďaka svojej nízkej výške 1-1,5 m. Plody sú však bohaté. Šťavnaté a voňavé citrusové plody sa zbierajú v čase zberu.

Dôležitou vlastnosťou je tenká šupka. Je to plus aj mínus – menej odpadu, ale krátka doba skladovania. Ovocie s hmotnosťou 70-100 g chutí ako pomaranče. Kyslejšie ako väčšina ostatných odrôd

„Ponderosa

Citrón má veľké plody s hmotnosťou 300 g. Niektoré exempláre v biologickej zrelosti vážia približne pol kilogramu.

Kvôli vysokej rýchlosti kvitnutia sa môže vytvoriť len niekoľko listov. Citrusové plody s charakteristickou citrónovou chuťou a vôňou sa zbierajú z výhonkov po dozretí.

Šťavnatá, zelenkastá dužina s hrubou, hrudkovitou kôrou, ktorá zaručuje vysokú prepraviteľnosť a skladovateľnosť

„Kyjev veľkoplodý

Nízko rastúca rastlina s nepretržitým kvitnutím počas celého roka a hmotnosťou citrónu až 1,5 kg. Zrelé plody nemajú tendenciu opadávať: môžu zostať na výhonkoch až 3 roky

Semená by sa mali kupovať v špecializovaných obchodoch. Ak to nie je možné, vezmite dobre vyzreté, rovnomerne sfarbené ovocie, vyberte semená z dužiny. Vyradenie zakrpatených, deformovaných sadeníc. Semená sa nemusia sušiť ani klíčiť a hlavná práca sa môže začať hneď.

Výsev semien a presádzanie sadeníc

Pestovanie citrónov doma

Pripravte si záhon z kvetinovej pôdy a rašeliny (v rovnakom pomere). Môže sa použiť aj iná odroda, ak je pôda ľahká a drobivá pH 6,5-7,0. Naplňte kvetináč zeminou. Semená rozmiestnite do substrátu v 5 cm intervaloch. Hĺbka zapustenia je 1-2 cm. Nádoba sa umiestni do svetlej miestnosti, kde sa udržiava teplota medzi 15 a 22 °C.

Ako vedľajšia poznámka!

Ak chcete dekontaminovať substrát, pokropte ho roztokom mangánu alebo ho zahrievajte v rúre pri vysokej teplote približne 20 minút.

Aby semená rýchlejšie vyklíčili, sú zakryté sklom. Pravidelne sa odstraňuje na vetranie plodín a postrek postrekovačom. Voda by mala mať izbovú teplotu alebo byť mierne zohriata. Pravidelné vetranie zabraňuje prekysleniu pôdy a vzniku chorôb. Keď sa sadenice objavia, odstráňte sklo.Sadenice presádzajte dvakrát:

  1. Po tom, čo citrón vytvorí 2 pravé listové čepele, by sa dobre vyvinuté a odolné citróny mali zasadiť do samostatných kvetináčov s priemerom 10 cm. Aby sa zabezpečila ich rýchla adaptácia a zakorenenie a vegetatívna hmota, zakryjú sa sklenenými nádobami. Raz denne ich vyberte, aby sa vyvetrali.

  2. Druhé ošetrenie by sa malo vykonať, keď mladé citróny dosiahnu výšku 15 – 20 cm. Používajú sa nové kvetináče, ktoré sú o 5-6 cm väčšie ako staré. Nepoužívajte príliš veľa: Pôda, ktorá nebola koreňmi zužitkovaná, hromadí vlhkosť a začína kysnúť.

  3. Transplantácia presádzaním. Tým sa zabráni rozbitiu koreňového balu a poškodeniu jemného koreňového systému. Postup:

  4. Na dno kvetináčov položte drenážnu vrstvu z keramzitu, rozbitých tehál alebo kamienkov.

  5. Pridajte malé množstvo substrátu z rovnakých častí záhradnej pôdy a humusu.

  6. Vysaďte rastliny a zvyšný priestor zasypte zeminou.

Koreňový krčok by mal zostať na rovnakej úrovni ako v starom kvetináči. Kopanie môže spôsobiť, že na ňom vznikne hniloba.

Zachovanie podmienok

Na pestovanie citrónov na parapete potrebujete optimálnu mikroklímu. Iba za správnych podmienok sa rastlina normálne vyvíja, kvitne a prináša plody.

Osvetlenie

Citróny majú krátke dni. Na dosiahnutie fázy plodenia stačí 6-8 hodín. Dlhé dni však môžu oneskoriť obdobie kvitnutia. Pri dostatku svetla počas celého dňa začne kultúra aktívne vegetovať a tvoriť zelenú hmotu na úkor tvorby kvetov.

Kvetináč s citrónom umiestnite na okenný parapet v blízkosti východného alebo západného okna. Ak je umiestnený v blízkosti juhu – v lete v čase obeda chráni citrón pred páliacim slnkom. V zime citrón nepotrebuje dodatočné svetlo, ak sa premiestni na chladné miesto. Ak však zostane v teple a naďalej vegetuje, nainštalujte fitolampy, ktoré by mali bežať 5-6 hodín denne.

Aby sa koruna udržala rovná, rastlina sa v pravidelných intervaloch otáča. Interval medzi ošetreniami bol 1,5-2 týždne. Otočte hrniec hore dnom o 10°. V lete sa tropický kultivar môže pestovať vonku. Nenechávajte ju však cez noc odkrytú – citrón negatívne reaguje na zmeny teploty.

Teplota

Na jar, keď výhonky začnú intenzívne klíčiť, udržiavajte teplotu 17 °C. Počas fázy vzchádzania by sa ortuťový ukazovateľ mal pohybovať v rozmedzí 14 až 18 °C. Vyššia hodnota, ako je maximálna prípustná hranica, spôsobuje pokles púčikov a vaječníkov. Počas dozrievania sa citrón cíti príjemne pri teplote 22 °C. Aby citrusové rastliny získali silu na kvitnutie a plodenie počas zimných mesiacov, nechajú sa odpočívať pri nízkej izbovej teplote 12 – 14 °C. Hrniec sa odstráni z ohrievačov.

Vlhkosť

Tropické rastliny neznášajú suchý vzduch. Koruna sa pravidelne postrekuje jemným postrekovačom, ktorý vytvára nad rastlinou hmlistý oblak. Používajte mäkkú, ohriatu vodu. Vedľa kvetináča môžete tiež umiestniť nádobu s vodou alebo zvlhčovač vzduchu. V zime pokračujte v postreku počas vegetačného obdobia. Ak sa udržiava v chlade a nečinnosti v chladnej miestnosti, nie je potrebné zvlhčovať vzduch.

Starostlivosť o citrusy

Je dôležité sa o citrón dobre starať. Podľa nášho názoru nie je možné dosiahnuť kvitnutie, nieto ešte plodenie, bez náležitej starostlivosti.

Ako zavlažovať

Pestovanie citrónov doma

Citróny sú hydrofilné. V lete zalievajte denne. Od jesene zalievajte každé 3-4 dni.Nároky na zavlažovanie sú nízke:

  1. Mäkké – filtrované alebo sušené počas 24 hodín;

  2. Teplota by sa mala udržiavať pri izbovej teplote.

Pred zalievaním kedykoľvek skontrolujte pôdu: pôda musí mať čas vyschnúť. Ak sa vlhkosť pravidelne hromadí v koreňoch, vzniká hniloba. Ak sa rastlina nepresadí do čerstvého substrátu a neošetrí fungicídom, môže dokonca odumrieť.

Hnojivo

Citrusové stromy potrebujú intenzívne zalievanie. Zásoba živín v pôde sa dopĺňa pravidelným hnojením. Zložené hnojivá prinášajú dobré výsledky. Citrón, ktorý neprináša ovocie, by sa mal počas vegetácie polievať každých 1,5 mesiaca. Dospelé rastliny potrebujú viac živín z pôdy – dvakrát mesačne sa obohacujú živinami. Pred hnojením navlhčite pôdu v kvetináči, aby sa korene nespálili. Hnojenie by sa malo znížiť krátko pred zimou. Ak rastlina rastie aj počas zimných mesiacov, živné zmesi by sa mali aplikovať každých 1,5 mesiaca. Keď sa rastlina dostane do obdobia pokoja, jej korene prestanú prijímať živiny – už žiadne hnojivo.

Je účinné striedať minerálne agrochemikálie s organickými. Používajte organické hnojivá, ako je hydinový hnoj alebo drevný popol. S prvým z nich zaobchádzajte opatrne. Obsah dusíka je vysoký a podporuje rast výhonkov na úkor kvitnutia a plodenia.

Prerezávanie

Citrón musí byť korunovaný, pretože plody sú na výhonkoch 3.-4. rádu. Prvý rez sa vykonáva vo výške 25 cm. Keď výhonky vyrastú, vykonajte druhé prerezávanie, počítajte od miesta predchádzajúcich 4 dobre vyvinutých púčikov. Z púčikov sa nakoniec vytvoria výhonky. Výška rastliny po výžive by mala byť 35-45 cm.

Po objavení sa výhonkov vytvorte zo zvyšných púčikov kostru stromu. Hlavné výhonky by mali smerovať rôznymi smermi. Zrezávajú sa, keď rast dosiahne 20-30 cm. Po ďalších 50 cm sa konáre skrátia. Korunu tvarujte až po konáre štvrtého radu tak, aby spodný rad obsahoval najdlhšie výhonky a horný najkratšie.

Okrem tvarovacieho rezu by sa mal vykonávať aj sanitárny rez. Optimálny čas na tento postup je jar, keď sa rastlina dostane z vegetačného pokoja. Pri prerezávaní odstráňte slabé, choré, chybné a prerastené výhonky.

Dobrá starostlivosť o citrusy je pre úrodu citrónov nevyhnutná. Nezáleží na tom, kde ich pestujete.

Zdroje: S. . Penjenjack. „Citróny na okne“,

Dadykin: „Citrusová záhrada v miestnosti,

Samsonova L. .Citróny, pomaranče a mandarínky a ich liečivé účinky,

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: