Pestovanie fíg vonku

Figy sú častým hosťom záhrad v južnej časti Ruska, ale v centrálnej časti krajiny sú skutočnou exotikou. Mnohí záhradníci sú presvedčení, že tam jednoducho nemôže prežiť. Ak si však vyberiete odrody odolné voči mrazu, správne zasadíte sadenice a poskytnete im spoľahlivý zimný prístrešok, v strednej zóne môžete zbierať lahodné bobule.

Pestovanie fíg vonku

Trochu biológie

Figy, nazývané aj figovník alebo figovník, sú subtropické rastliny. Patrí do rodu Ficus a patrí do čeľade morušovité. Patrí k najstarším rastlinám introdukovaným na svete. Figy majú bohaté chemické zloženie. Dajú sa jesť nielen čerstvé, ale aj sušené alebo z nich možno pripraviť džem. Sušené figy sú dlhodobo výborne konzervované a majú vysokú kalorickú hodnotu, ktorá rýchlo zasýti.

Botanický opis:

 1. Strom alebo ker, ktorý dorastá do výšky 10 m, bude pri správnom orezávaní oveľa nižší;

 2. Koruna je široká a nízka s hrubými konármi pokrytými hladkou, svetlosivou kôrou;

 3. veľké striedavé listy s 3-7 lalokmi ako predĺženie dlhých hrubých stopiek;

 4. Predná časť listovej dosky je tmavozelená, zadná časť je sivozelená;

 5. Na listoch je viditeľné ochlpenie;

 6. Hruškovité kvetenstvo sa nachádza v pazuchách;

 7. Zvnútra sú duté, kde sa vyvíjajú nenápadné kvety, a sú vybavené otvormi, do ktorých vlietajú blastofágne osy, ktoré opeľujú figy;

 8. Namiesto samičích kvetov vytvárajú figy šťavnaté hruškovité plody, ktoré dosahujú dĺžku 8 cm a polomer 5 cm;

 9. Hmotnosť plodov sa pohybuje od 30 do 70 g, u niektorých odrôd je ešte väčšia.

Šľachtitelia rastlín vyvinuli partenokarpické odrody, ktoré nepotrebujú hmyzie opeľovače. Pri domácom pestovaní sa strom môže dožiť až 60 rokov. Kvitne takmer počas celého vegetačného obdobia, ale figy – samičie kvety sa objavujú len 2-krát za sezónu: v lete a na jeseň.Preto mnohé odrody poskytujú dve úrody ročne:

 1. Prvá, ktorá sa nazýva breba, je na prezimujúcich výhonkoch z predchádzajúceho roka;

 2. druhé na letných výhonkoch; tieto plody sú chutnejšie, ale nie vždy dozrejú včas.

Dospelý strom môže priniesť až 140 kg plodov v závislosti od podmienok pestovania a odrody.

Výber odrody

Počas dlhých rokov pestovania fíg bolo vyšľachtených približne 1000 odrôd. Nie všetky však vydržia drsné podmienky v strednej Anglicku.

Existuje mnoho odrôd fíg pre juh, ktoré majú skvelú chuť a vysokú úrodu. Väčšina z nich neznesie mrazy pod -10 stupňov Celzia. Ich výhonky často zmrznú, aj keď sú zakryté. Ak je koreňový systém silný, dáva nové výhonky, z ktorých sa v tej istej sezóne zbiera úroda, ale už nie taká veľká.

Nemôžu rásť v strednom pásme – tieto odrody počas prvej tuhej zimy napriek úkrytu vymrznú. Vďaka šľachtiteľom sa však objavili rastliny prispôsobené drsnému podnebiu. Niektoré z nich vydržia pod krytom mrazy až do -29 stupňov Celzia. Ak sú správne zasadené a dobre izolované na zimu, majú veľkú šancu ju prežiť. Odolnosť každej odrody rastlín voči mrazu závisí nielen od jej odrody, ale aj od mikroklímy, zloženia pôdy a podmienok pestovania. Preto je potrebné prispôsobiť odrodu tak, aby vám vyhovovala. V jednej oblasti prezimuje dokonale, v inej nemusí vydržať ani nie príliš veľké mrazy. Pomôcť vám môžu recenzie praktizujúcich záhradkárov na fórach.Na základe toho majú najväčšiu odolnosť voči mrazu, zvyčajne až do -20 stupňov, tieto odrody:

 1. „Jadranská odroda je samoopelivá odroda s dvoma vlnami plodenia: v júni a koncom leta; plody sú sladké, vážia 70 g;

 2. „Abcházska fialka“ – samonáletová odroda, bohatá úroda dozrieva koncom leta, hruškovité plody vážia 50 g, červená dužina je veľmi sladká;

 3. „Brogiotto Nero“ je samorodá odroda z Talianska s dezertnou chuťou plodov s hmotnosťou 70 g, ktoré majú hruškovitý tvar a vínovú farbu, zberajú sa koncom septembra;

 4. „Brogiotto Bianco“ je taliansky kultivar s bielymi plodmi, ktoré sú vynikajúce na sušenie a od polovice augusta prinášajú jednu úrodu medových fíg;

 5. „Brownswick“ je odroda z USA, samoopelivá, prvý zber v júli, druhý zber koncom augusta, výnosná;

 6. „Dalmatín“ alebo „Turecká biela“ – vysoko výnosná samonáletová odroda, 180 g plodov dozrieva v júli a 90 g v septembri, dužina je tmavo karmínová, sfarbenie plodov je sivozelené s bielymi škvrnami, veľmi chutné, možno pestovať v črepníkovej kultúre;

 7. „Krymská čierna“ alebo „Moisson“ – odroda z Francúzska, samo-plodná a skoro dozrievajúca, prvá malá úroda – v júli, druhá sa začína zbierať od septembra;

 8. „Celeste“ – druhý názov odrody je „Sugar“, čiastočne samosprašná, dáva dve úrody a dobre prezimuje – korene prežijú teploty až do mínus 30°;

 9. „Cadotte“ je samoopelivá odroda z USA s hruškovitými plodmi s hmotnosťou 60 g, druhý zber nemá vždy čas dozrieť.

Ak sú všetky tieto odrody správne vysadené, prežijú zimu nielen na juhu, ale aj na severe.

Pozornosť si zaslúžia skúsenosti bieloSlovenskách pestovateľov. Pestovateľ z Rogačeva, I. . Savčenko pestuje figy na bežných lôžkach. V zime ohne sadenice k zemi, prikryje ich lapnikmi. Odroda ‚Honey Brush‘ prešla skúškou pri -32° mrazoch. Andrej Sinkevič pestuje odrodu „Cadota“, sadí ju do jamiek a na zimu ju prikrýva. Údajne je odolný voči mrazu do -29 stupňov.

Odroda určená na pestovanie v strednom pásme by mala byť nielen odolná voči mrazu, ale aj samovoľná. Ak ide o neskorú odrodu, vytvorí druhú úrodu, ale plody nebudú mať dostatok času na dozretie. Preto sa na výsadbu v strednej oblasti vyberajú len skoré odrody.

Najlepšie je vysadiť ho v skleníku. Aj keď nie je vyhrievaná, budú tam rásť dlhšie a menej im hrozí mráz. Strom sa dá dobre tvarovať, takže mu možno dať akýkoľvek kompaktný tvar – pri správnom strihaní nezaberie veľa miesta.

Výsadba

Figy rastúce vonku

Zle vysadené rastliny nielen zle rastú, ale nemusia prežiť ani prvú zimu. Figy sa sadia vždy na jar, aby mohli cez leto dobre zakoreniť. Iba v južných oblastiach sa môžu vysádzať na jeseň.

Výber miesta

Táto plodina má veľmi rada slnko a teplo. Ak na juhu stačí, v strednom pásme si musíte vybrať najľahšie a najteplejšie miesto – pre úspešné dozrievanie plodín by mal byť parameter CAT – ročný súčet aktívnych teplôt 4000 stupňov a viac. Aby sa vytvorila správna mikroklíma zo západu, severu a východu, miesto výsadby by malo byť chránené pred studenými vetrami. Dobrou voľbou je výsadba na južnej strane domu, ale nie bližšie ako 3 m od domu. Hladina podzemnej vody by nemala byť bližšie ako 3 metre od povrchu.

Pôda

Vo svojej domovine rastú figy na akejkoľvek pôde, dokonca aj na veľmi chudobnej a kamenistej, kde iné rastliny nemôžu prežiť. V strednom pásme má oveľa menej času na vegetačné obdobie. Aby rastlina rástla a prinášala dobrú úrodu, potrebuje dostatočnú výživu. Pri výsadbe do výkopu alebo jamy závisí zloženie pôdy od záhradníka – možno pripraviť akýkoľvek substrát, pokiaľ má pôda neutrálnu alebo mierne alkalickú reakciu a obsahuje veľké množstvo organických látok.

Ako sadiť

Pri výbere spôsobu výsadby uprednostnite ten, ktorý dokáže čo najviac ochrániť pred mrazom nielen výhonky, ale predovšetkým korene. Ak sa zachovajú, poddimenzovaná nadzemná časť sa rýchlo regeneruje. Hladina zamrznutej pôdy v strednom pásme sa pohybuje na úrovni 1 metra – o niečo viac alebo o niečo menej v závislosti od mínusových teplôt v zime. Takže pre niekoľko rastlín sa vyberie priekopa a pre jednu rastlinu sa vykopú jamy.

Algoritmus výsadby:

 1. hĺbka je v oboch prípadoch 1,5 metra;

 2. Pri výsadbe v dvoch radoch by mala byť vzdialenosť medzi priekopami aspoň 5 m;

 3. okopávanie zo západu na východ – k rastlinám sa tak dostane viac slnečného svetla;

 4. šírka výkopu alebo priemer jamy je 1-0,8 m;

 5. Južný svah by mal byť naklonený, severná strana zvislá;

 6. pri príprave miesta na výsadbu treba odložiť vrchnú vrstvu pôdy na bajonete rýľa – na jej základe sa pripraví substrát na zasypanie koreňov rastlín;

 7. v ťažkých pôdach by sa na dno jamy mala položiť drenáž z rozbitých tehál, kamienkov alebo piesku so štrkom;

 8. pripravte si substrát z odloženej záhradnej pôdy – 2 diely, rovnaké množstvo humusu alebo dobre vyzretého kompostu a 1 diel piesku; priaznivci minerálnych hnojív môžu pridať 200 g superfosfátu a 100 g síranu draselného;

 9. substrát sa dobre premieša a vysype do jamy tak, aby bola hlboká 1 meter;

 10. Na vrch sa položí malý kopček obyčajnej záhradnej pôdy;

 11. Ak je vysadená len jedna sadenica, pre viacero rastlín je lepšie vytvoriť mriežku ako pre hrozno;

 12. stromček sa umiestni do jamy so sklonom 45° na juh;

 13. prikryte pripravenou pôdou;

 14. Koreňový krčok má byť zahĺbený 4-6 cm;

 15. voda.

Aj na juhu potrebujú figy úkryt, najmä v roku výsadby, ale možno tam vykopať nie tak hlboké zákopy alebo jamy.

Ako zvýšiť SAT

Súčet aktívnych teplôt sa vypočíta takto:

 1. vyberte všetky dni, počas ktorých je priemerná denná teplota aspoň plus 10 stupňov;

 2. sčítajte priemernú dennú teplotu v týchto dňoch.

V rôznych regiónoch strednej zóny Ruska sa táto hodnota pohybuje od 2100 do 2800 stupňov. To nestačí na úplnú existenciu a úrodu fíg. Rovnaký problém sa vyskytuje aj pri južných odrodách hrozna.Vinohradníci sa už dávno naučili, ako sa s ňou vyrovnať pomocou týchto metód:

 1. pri výsadbe na južnom svahu sa SAT zvýši o 10 %;

 2. pôdy s vysokým obsahom piesku – 5 %;

 3. kovová profilová stena umiestnená na severnej strane (orientovaná podľa kompasu) – 15%.

Dočasný oblúkový kryt z polykarbonátu pomáha zvýšiť rýchlosť, používa sa skoro na jar a s nástupom jesene.

Starostlivosť o figy

Táto rastlina je veľmi plastická a ľahko sa prispôsobuje rôznym podmienkam pestovania. Najpohodlnejšie sa cíti pri dodržiavaní všetkých pravidiel agrotechniky.

Zalievanie

Pestovanie fíg pod holým nebom

Figy majú rady mierne vlhké pôdy a dobre znášajú teplo. Potrebujú však pravidelné zavlažovanie, aby sa zabezpečila dobrá úroda. Optimálna vlhkosť pôdy počas vegetačného obdobia je 50-60 %.

Prvá zálievka v sezóne sa vykonáva skoro na jar, po odstránení krytu. Keďže nedostávajú vodu z topiaceho sa snehu, musia tento deficit kompenzovať.Ďalšie zalievanie závisí od počasia a veku figovníka:

 1. mladé kríky sa zalievajú každý týždeň 5 až 10 litrami vody;

 2. Dospelé rastliny sa zalievajú 2-krát mesačne – pod každým kríkom 10 l, a ak je silné teplo, aj viac;

 3. Keď sú bobule zrelé, prestaňte zalievať;

 4. Po zbere je povinná jesenná zálievka.

Po navlhčení pôdu uvoľnite; pod kríkmi nepolievajte burinu. Vyhĺbia sa aj okolo priekopy, v ktorej je figovník zasadený, aby nezatienili rastlinu.

Hnojenie

Pre rýchly rast a dobrú úroduplán kŕmenia:

 1. Na jar až do konca júla ich 2-krát mesačne prihnojujte minerálnym dusíkatým hnojivom alebo nálevom z kravského hrachu;

 2. Od polovice júla aplikujte superfosfátovú suspenziu a kŕmte dvakrát;

 3. V auguste a septembri je potrebné hnojenie roztokom síranu draselného alebo roztokom popola.

Mesačné listové hnojenie roztokmi mikrohnojív. Skúsení záhradníci neodporúčajú kŕmiť figy v prvom a druhom roku života, ak je výsadbový otvor dobre zásobený.

Tvar

Ide o jednu z najdôležitejších operácií v starostlivosti o figy. Pravidlom je ponechať toľko výhonkov, koľko je vhodné na zimné zakrytie, ale neznižovať počet výhonkov príliš drasticky, aby ste neprišli o väčšinu úrody.

Iba na juhu, kde figy nie sú dôkladne pokryté, sa môžu pestovať na konári. Vo všetkých ostatných oblastiach sú rastliny krovité. Existuje niekoľko pohodlných spôsobov tvarovania.

Strom na balvane

Výška opory by nemala presiahnuť pol metra. V prvom roku by sa mala ponechať najsilnejšia vetva, ostatné by sa mali odstrániť. V nasledujúcom roku by sa mal výhonok, ktorý zostal, skrátiť o púčik, aby sa vytvorili lešenárske vetvy. Na vytvorenie dobrej korunky stačia 3 výhonky vo výške 45 cm od pôdy. Ďalšie tvarovanie pozostáva zo strihania niektorých konárov a zachovania stredu koruny.

Fanning

V prvom roku ponechajte na jednoročnom výhonku tri výhonky tak, aby bol jeden výhonok vertikálny a dva výhonky horizontálne. V druhom roku života sa horizontálne vetvy skrátia na 3 púčiky, zviažu sa. Stredný stĺp sa orezáva na rozvetvenie. V treťom roku života stromu sa už vytvorili dve vrstvy vejárov. Opäť sa zastrihne centrálny krík a konáre sa skrátia na 3 púčiky. Potom vyrežte prebytočné výhonky, pričom si ponechajte vejár dvoch alebo štyroch rukávov. Na jar odstráňte niektoré staršie konáre a nový rast skráťte o jeden púčik.

Formovanie misy

Tento typ výsadby poskytuje rastlinám dostatok svetla, čo má pozitívny vplyv na výnos. V prvom roku ponechajte 3-4 výhonky tak, aby boli rovnomerne rozložené po stranách kmeňa, stredový výhonok vyrežte. Potom udržiavajte miskovitý tvar kríka vyrezávaním všetkých výhonkov rastúcich v strede a preriedením bočných výhonkov.

Horizontálny kordón

Toto je najjednoduchší spôsob, ako vykopať a zakryť kríky, a je ľahké zabezpečiť kvapkovú závlahu. V prvom roku ponechajte dva výhonky na oboch stranách kríka, na jeseň ich vrcholy prepichnite a pripevnite vodorovne k pôde. Z každého púčika vyrastú mladé výhonky, ktoré prinesú úrodu v nasledujúcom roku. Môžu byť priviazané k mreži. Na jeseň sa skracujú na výšku 10 cm, pričom sa ponechajú rohy – v nasledujúcej sezóne z nich vyrastú mladé výhonky.

Výber spôsobu rezu závisí nielen od schopnosti pokryť rastlinu, ale aj od toho, koľko úrody za sezónu chceme získať:

 1. Breva sa zakladá na výhonkoch z predchádzajúceho roka;

 2. Letné výhonky budú na jeseň plodiť, ale nemusia úplne dozrieť.

Všeobecné zásady prerezávania:

 1. pre figy neexistuje jednotná schéma rezu, ku každej rastline je potrebné pristupovať individuálne;

 2. figy majú veľkú rastovú silu – preto je potrebné ich strihať aj na jar a na jeseň, ako aj počas leta;

 3. okrem formovania je potrebné aj sanitárne prerezávanie – odstraňovanie zlomených, suchých a zahusťujúcich výhonkov kríka;

 4. staré konáre sa ťažko ohýbajú, po 2-3 rokoch ich treba nahradiť náhradnými výhonkami, výnimkou je ohnutá forma;

 5. výhonky sa odrežú do kruhu, pahýľ nezostane;

 6. Všetky rezy natrite záhradným lakom;

 7. Mali by sa používať len nástroje s ostrými hrotmi;

 8. Pri práci noste rukavice – žieravá mliečna šťava môže spôsobiť podráždenie pokožky.

Obr šírenie

Pestovanie fíg vonku

Figy sa môžu množiť semenami a vegetatívne.

Množenie semien

Tento spôsob rozmnožovania partenokarpických odrôd nie vždy zachováva odrodu. Nie všetky budú samičie; na plodenie si budete musieť počkať až 6 rokov. Po selekcii je však možné získať veľmi produktívne formy.

Pripravte semená:

 1. sa odoberajú len z úplne zrelých plodov;

 2. Vzniknutú želatínovú hmotu nechajte kvasiť 3-5 dní;

 3. výhonky sa umyjú od dužiny;

 4. sušené v tieni;

 5. až do výsevu skladujte pri teplote 5-7 stupňov na suchom mieste;

 6. môže klíčiť až 2 roky.

Výsev sa začína vo februári:

 1. Pripravte substrát z rovnakých dielov trávnikovej pôdy, humusu a piesku;

 2. naplňte nádoby na výsadbu drenážnymi otvormi a navlhčite ich;

 3. Semená sa ukladajú do hĺbky 0,5 cm, pričom vzdialenosť medzi nimi je 1,5 cm a medzi riadkami 5 cm;

 4. Pôda je zhutnená a zvlhčená;

 5. Na vrch pôdy nasypte drvené drevené uhlie, aby ste zabránili tvorbe plesní.

Rastlinu umiestnite na teplé a svetlé miesto a denne ju postriekajte vodou s teplotou 20-25 °C. Po vyklíčení by sa mladé sadenice mali chrániť pred priamym slnečným svetlom. Rastliny sa preriedia, pričom sa medzi nimi ponechá vzdialenosť približne 1 cm. Po objavení dvoch pravých listov by sa figy mali vybrať do jednotlivých kvetináčov s priemerom 10 cm a výdatne zalievať. Koreň je skrátený o štvrtinu svojej dĺžky. Prvé zatienenie sadeníc.

Vegetatívne rozmnožovanie

Figové odrezky veľmi dobre zakoreňujú. Možno použiť odrezky, ale najlepšie sa zakoreňujú jednoročné výhonky dlhé 15 až 20 cm, s krátkymi internódiami a vrcholovým púčikom. Ak sa odrezky neodrežú, ale oddelia od vetvy tak, že sa vytvorí päta, na tejto päte sa vytvoria silné a silné korene.

Príprava odrezkov:

 1. Urobte rez kolmo na bočné vetvy, 2-3 cm od púčika;

 2. zvislé výhonky rezte šikmo pod uhlom 30-35 stupňov, vo vzdialenosti 1-2 cm od púčika, rez by mal smerovať k púčiku, aby z neho vlhkosť nestekala na púčik

 3. Najlepšie zakorenia odrezky zo spodnej a strednej časti výhonku;

 4. Ich dĺžka je 25-30 cm a priemer najmenej 12-15 mm;

 5. odrezky sa umyjú pod tečúcou vodou a natrú záhradným lakom alebo ponoria do parafínu;

 6. Pred uskladnením sa odrezky pretrú roztokom peroxidu vodíka (1:10), zabalia sa do mierne vlhkej utierky a vložia sa do polyetylénového vrecka, uchovávajú sa v oddelení zeleniny v chladničke, pravidelne sa prehliadajú, ak sa objaví pleseň, opäť sa pretrú peroxidom vodíka, utierka by mala byť vždy mierne vlhká;

 7. Ak je odrezkov veľa, zviažte ich a uložte do vlhkého piesku v pivnici.

Výsadba odrezkov:

 1. Odrezky sa môžu vysádzať v apríli a, ak to počasie dovolí, aj v marci;

 2. odrezky sa obnovujú – spodný sa robí pod púčikom, horný 2 cm nad púčikom;

 3. pripravte substrát na výsadbu z rovnakých dielov humusu, záhradnej pôdy a listovej pôdy, možno ho nahradiť dobre premytým hrubým pieskom, iné zloženie bude stačiť: 2 diely drnovej a listovej pôdy, humus, po 1 diele piesku;

 4. Ak nie je veľa odrezkov, najjednoduchšie je použiť na výsadbu rezané plastové fľaše s drenážnymi otvormi;

 5. hĺbka výsadby odrezkov – 7-10 cm, ich spodný koniec by mal byť 4 cm od dna nádoby, dĺžka časti odrezkov nad povrchom – 5-6 cm

 6. Zasadené odrezky sa dobre zalievajú a nádoba sa umiestni na teplé a svetlé miesto.

Odrezky sa odrežú po 3-4 týždňoch. Koncom apríla sa začnú na jeden až dva týždne otužovať a postupne si zvykajú na čerstvý vzduch a jasné slnečné svetlo. Rastliny presaďte do zeme, keď už nehrozí návrat mrazov a sú pripravené na presadenie.

Zakrývanie fíg

Zatiaľ čo takmer všetci záhradkári budujú zimný kryt, málokto buduje dočasný kryt na jar a na jeseň. A je to potrebné:

 1. na jar, po odstránení zimnej izolácie, takáto konštrukcia ochráni rastliny pred mrazmi a umožní rýchlejšie dozrievanie prvej úrody;

 2. na jeseň – predĺži vegetáciu a umožní dozrievanie plodov.

Nie je ťažké vyrobiť takýto kryt – oblúky s polykarbonátovým krytom sú umiestnené nad rastlinou. vetranie skleníka počas teplého počasia. Polykarbonát odstráňte, keď sa objaví stabilné teplo. Pred zakrytím fíg na zimu odstráňte oblúky stromu.

Algoritmus zimného úkrytu závisí od toho, aké mrazivé sú zimy, a od spôsobu výsadby a formovania rastliny.Všeobecné zásady:

 1. Po orezaní a skrátení niektorých výhonkov ich postupne ohýbajte k zemi tak, že na konáre položíte dosky a na ne tehly alebo kamene – silné konáre sa nedajú ohnúť k zemi naraz a môžu sa zlomiť;

 2. Ak sa figy formujú do misky, krík sa zviaže a potom sa prikryje;

 3. Kríky by mali byť pokryté listovým odpadom, najlepšie suchým, a môžu byť vopred pokryté spunbondom;

 4. Pod nimi sa nachádza otrava myší;

 5. Ak sú rastliny vysadené v priekope, sú zakryté improvizovanými materiálmi, ako sú bridlicové, kovové alebo preglejkové plechy, vetracie otvory na oboch koncoch, ktoré poskytujú úkryt z dvoch zakrivených plastových rúrok, aby sa zabránilo vyhoreniu rastlín;

 6. Výhonky prikryte asi 20 cm hrubou vrstvou zeminy s prieduchmi na vrchu; keď nastanú mrazy, prikryte ich;

 7. Ak krík nie je zasadený v priekope, pod konáre sa položí vodotesný materiál – strešná lepenka, plast, bridlicové plechy -, drevo prikryté k pôde sa pokryje suchým lístím, na ne sa položia slamené rohože, zakryjú sa doskami a obalia sa polyetylénovou fóliou;

 8. výhonky ohnuté k zemi a pokryté lístím v polystyrénových krabiciach s hrúbkou steny 10 cm nebudú na prezimovanie zlé; ľahkú konštrukciu bude potrebné upevniť a potom zatepliť snehom.

Ak je figovník vytvorený ako miska, zviažte ho a potom ho ohnite; – figy prikryte, keď teplota klesne pod 2 °C, ale nie keď je mráz. Ak budú na jar chránené dočasným krytom, možno ich zo zimného krytu odstrániť už v polovici apríla – na rýchlejšie rozmrazenie pôdy sa namočia do vriacej vody.

Škodcovia a choroby

Zvyčajne môžu obťažovať rastlinu pri pestovaní v izbovej kultúre, v otvorenom teréne v strednom páse figy nemajú žiadnych škodcov, nie sú ohrozené chorobami.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: